BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-19, 20:44   

Crayon :kwiatek:
Czytaj Forum :mrgreen: jest tu sporo dobrych rad i podpowiedzi.
Nikt uczony z nieba nie spadł, wszystko powoli ogarniesz tak jak my wszyscy tutaj.
Podstawowa wiedza do nauczenia się to wymóg, potem to już tylko z górki i trochę niezbędnej dodatkowej wiedzy. Barf nie jest trudny do opanowania, a kalkulatory to tylko narzędzia. Pomalutku a do przodu dobrze będzie. :kciuk: :hura:
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2017-12-20, 02:30   

:-D już świrowałam, że kolejność wpisywanych mięs ma znaczenie.

tak przy okazji, przypomniało mi to instrukcję używania kalkulatora zrobioną przez Ines, zdziwiło mnie jej liczenie, gdy trzeba samemu skorygować wartości (od 12 min), ja robię to inaczej, co wychodzi na to samo, ot tylko drogi są inne :-)
 
 
Usul 

Dołączył: 17 Paź 2017
Posty: 9
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-12-20, 11:05   

Mam pytanko, dziś będę robił barf, według tego podstawowego przepisu:
Przepis podstawowy z suplementami naturalnymi nr 1 (z forum Dubarfst)
1 kg mięsa bez kości (mięśnie, serca i żołądki)
40 g wątroby
5-6 g mączki ze skorupek lub 5 g węglanu wapnia lub 10-11 g cytrynianu wapnia
2 g soli
2 g tauryny
30 g łososia
30 g oleju z kiełków pszenicy (lub 100 IU witaminy E)
11 g Fortain
1,3 g mączki alg morskich
2,5 g drożdży piwnych
1 ml oleju z łososia
50 g warzyw
400 ml wody
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa

Wszystkie składniki zgromadziłem - kupiłem i mam pytanka:
- łosoś - kupiłem płat ze skórą - rozumiem, że normalnie miele z resztą wołowiny ?
- witamina E - czy mogę mielić z kapsułkami czy wyciskać ?
- Fortain - nie mam, ale mogę mieć świeżą krew wołową , tylko ile jej wlać zamiast Fortainu i czy w związku z tym wlać tyle samo wody

Robię od razu z 15-20 kg mięsa, dla dwóch mlodych (0,5 i 1,5 roku) głodomorów Maine Coonów. Jeść daje im 2x dziennie, a poza tym zawsze stoi jakieś dobre suche, którym często dojadają (Orijen lub Taste of the Wild). Wcześniej robiłem barf, ale z easy barfa, teraz chcę już tak bardziej naturalnie :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-20, 13:21   

Usul :kwiatek:
Wrzuć przepis do kalkulatora on Ci dobierze wszystkie suplementy we właściwych ilościach.
 
 
wiewiorka 

Dołączyła: 10 Lis 2017
Posty: 21
Wysłany: 2017-12-20, 17:35   

Shana
Zrobiłam dla mojego kocurka mieszankę według twojego przepisu. Na początku jadł tylko mu się uszy trzęsły, ale po dwóch dniach jakby apetyt mu spadł? Wyjadał częśći w kawałkach, a te zmielone zostawiał. Próbował znaleźć coś innego. Nawet szczurom ich chrupki podjadał :-D
Nie wiem czy to przez suplementy czy przez wołowinę (ta zmielona część to była właśnie głównie wołowina, a on jej nie za bardzo lubi) więc postanowiłam zrobić kolejną mieszankę na próbę bez wołowiny. Bardzo proszę czy mogłabyś mi sprawdzić?
Z góry dziękuję za wszystkie twoje konstruktywne uwagi:kwiatek:
A oto przepis:
Mieszanka na 14 dni dla 3 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 111 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
8 500,0 g Indyk udo ze skórą
9 200,0 g Indyk serce
10 200,0 g Kaczka udo
11 150,0 g Kurczak skrzydełka całe
12 1,0 szt Żółtko jajka
13 41,0 g Wątroba wołowa
14 1,6 g 2,5 Mączka z alg morskich
15 3,2 g Drożdże browarnicze Pokusa
16 14,6 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
17 1,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
18 4,0 g Olej z łososia SALMOPET
19 5,4 g 5,4 Mączka ze skorupek Lunderland
20 3,8 g 3,2 Sól himalajska
21 3,0 g 6,0 Tauryna
22 426,0 g Woda
23 10,0 g Masło
Wiem, że witaminy D za mało, ale mam zamiar dać w kropelkach jak mi radziłaś. Masło dałam, żeby było mniej białka, a więcej tłuszczyku.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-20, 18:33   

wiewiorka :kwiatek:
Przepis jest w porządku. Wszystkie parametry w normach, białko również :twisted:
Koteczek jeszcze młody to może jeść więcej. Pamiętasz że kociętom nie ogranicza się porcji?
Popatrz jeszcze na wątek o żywieniu kociąt.
:food: Smacznego koteckowi !
 
 
wiewiorka 

Dołączyła: 10 Lis 2017
Posty: 21
Wysłany: 2017-12-21, 08:37   

Shana,
Wielkie dzięki! Ojej jak się cieszę, że chociaż raz mi sie udało zrobić dobry przepis :hura:
To wszystko dzięki radom twoim i Dragany :kwiatek: Dziewczyny jesteście super!!!!

Cytat:
Koteczek jeszcze młody to może jeść więcej. Pamiętasz że kociętom nie ogranicza się porcji?


No właśnie ja mu nie ograniczam, a on nie za bardzo chce jeść. Zostawia zmielone części (wołowina, skrzydełka kurczaka i suplementy), a wyjada tylko kawałki. Reszta mu się psuje w misce. A potem szuka czegoś innego i podkrada nam i szczurom :-( Daję mu już takie mini porcje, ale i tak zostawia. I wczoraj tez nie dojadł gotowej mieszanki (ze sklepu), ktora jest bez suplementów, i którą zasze z radością zjadał. Normalnie porcja 100 g mu na dwa razy starczała, a teraz dostał na trzy i i tak trochę zostawił. Oczywiście dzisiaj rano juz nie chce tknąć :-/
 
 
Montana 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 20 Gru 2017
Posty: 5
Skąd: opolskie
Wysłany: 2017-12-21, 13:33   

Witajcie barfowicze!

To mój pierwszy post więc bardzo proszę o wyrozumiałość :-)

Od dwóch miesięcy jestem podwładną przygarniętej przez chłopaka kotki, która błąkała się koło jego pracy. Na oko według weta ma 5 miesięcy, kilka dni temu zaczęła się ruja (na kilka dni przez planowaną sterylizacją...). Początkowo, póki nie było wiadomo co z nią będzie kupiłam jej proste karmy mokre i suche (tak wiem, syf i wodorosty). Gdy już zapadła decyzja, że z nami zostanie zaopatrzyłam się w chrupy TOTW ale docelowo chcę ją żywić BARFem. Kupione któregoś razu na próbę wątróbki i żołądki indycze pochłaniała w mig i teraz "zamiata" rossmannowego Winstona.

Do sedna - zanim ogarnę przepisy, kalkulatory, proporcje i całą wiedzę, której jest tu ogrom (a czasu na czytanie nie mam za wiele), chciałabym zacząć od prostych receptur.
Kupiłam FC i chcę się zaopatrzeć w mięcho na pierwszą mieszankę, póki co myślę że kilogram starczy.
Jak wspomniałam kotka ma około 5 miesięcy, waży około 2kg i jest w miarę energiczna.

Powiedzcie mi proszę bo już się gubię - który przepis jest podstawowy:

Przepis z preparatem Felini Complete
1 kg mięsa bez kości (w tym do 20% podrobów: serc, żołądków i nerek)
12,5 g Felini Complete
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody

czy np.

Kurczak / indyk i FC
200 g indyk, tzw gulasz z indyka
150 g serca z indyka
650 g mięso bez kości, ze skórą, wykrojone z ćwiartki lub uda z kurczaka
50 g wątróbka z indyka lub kurczaka
2 żółtka
12,5 g Felini Complete
1 g tauryny
1 g zmielonych skorupek
50 g gotowanych warzyw lub przecieru warzywnego ze słoiczka dla niemowląt
ok.200 g wody

Jak widać w pierwszym jest samo FC, natomiast w drugim dochodzą dodatkowe suplementy. Czy zanim mój kot się nie przekona w pełni do Barfu mogę mu robić z samym FC (opcja 1) czy muszę koniecznie kupić taurynę i skorupki? Docelowo i tak zabezpieczę się w naturalne suple ale póki co nie chcę od razu inwestować pieniędzy (świąteczny okres i tak mocno daje się w kość..).

Jeśli 1-2 mieszanki początkowe mogę namerdać z samym FC, to jak określić ile jakiego mięsa ma się w tym kilogramie zawierać? Czytałam, że podroby to 15-20% czyli 150-200g. Tylko ile zakupić mięsa tłustego, a ile chudszego? Lepiej na początku oprzeć się na jednym rodzaju (np. drobiu) czy od razu zmieszać (drób + wołowina)?

Wybaczcie mi ilość pytań, na pewno wiele odpowiedzi znajdę w późniejszym etapie studiowania forum, jednak moja maruda musi coś jeść a puszek nie rusza, stąd decyzja o jak najszybszym sporządzeniu mieszanki.

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi!! ;-)
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-12-21, 14:43   

na pierwszy raz wystarczy samo FC, ale wg zapotrzebowania na składniki odżywcze, których staramy się trzymać (są zawarte np. w kalkulatorze), to mieszanki z FC nie zapewniają odpowiedniej ilości tauryny i żelaza, a także nie bilansują idealnie stosunku fosfor/wapń (stąd skorupki)

skorupki i tauryna nie mają smaku, więc możesz je dodawać do mieszanki
żelazo (krew suszona) już smak zmienia i jest mało lubiane przez zwierzęta

jeśli chodzi o mięso, to nie kupujesz w ogóle chudszego, samo tłuste, na początek polecam udziec z indyka
to czy mieszać mięsa, to w zasadzie wszystko jedno, koty mają różne preferencje odnośnie mięs (podobnie jak ludzie), jedne dadzą się pokroić za wołowinę, a inne jej nie lubią :roll:

a! i przy młodym kocie kilogram nie starczy Ci na "po świętach" więc zrobiłabym od razu więcej i zamroziła
 
 
Montana 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 20 Gru 2017
Posty: 5
Skąd: opolskie
Wysłany: 2017-12-21, 14:52   

Dziękuję za odpowiedź!

Jak mówiłam będę wprowadzać resztę suplementów tylko potrzebuję czasu żeby ogarnąć co i jak.

Nie wiem jaki będzie apetyt kota ale faktycznie zrobię więcej niż kilo, nawet dwie różne mieszanki (drób i wołowina).

Czy kotu w tym wieku już się wydziela porcje wagowe (aby nie przedobrzyć z ilością FC/dzień) czy jada bez ograniczeń?
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-12-22, 07:40   

Montana, suplementujesz mięso, nie kota, dawka FC ma być proporcjonalna do ilości zjadanego mięsa, zawsze 12,5 g na kg mięsa (lub wg wyliczeń kalkulatora)

zdecydowanie masz kocie dziecko, któremu nie wydziela się jedzenia, je ile chce i kiedy chce
(oczywiście jak mieszanka się skończy jak was nie ma w domu, to tragedii nie będzie, poczeka "do obiadu")
ale nie wydzielaj

swoją drogą, to dorosłemu, zdrowemu kotu też się nie wydziela :kwiatek:
 
 
Montana 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 20 Gru 2017
Posty: 5
Skąd: opolskie
Wysłany: 2017-12-22, 08:58   

Doradora :kwiatek:

Dziękuję za wyjaśnienie, ilość informacji na forum jest na prawdę ogromna, a mózg już nie tak chłonny jak za czasów podstawówki .. :-D Czytałam, że dorosłemu kotu wydziela się wagowe porcje dzienne, żeby nie przekroczyć ilości białka czy witamin i nie byłam pewna czy w przypadku FC jest tak samo. Chociaż Twoje ostatnie zdanie zdaje się wszystkiemu temu przeczyć i dlatego ciągle się jeszcze gubię..
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-12-22, 09:53   

Montana, spokojnie, dasz radę :)

piszę, że dorosłemu, zdrowemu kotu się nie wydziela, ponieważ taki zdrowy kot powinien naturalnie jeść tylko tyle ile mu potrzeba i nie tyć
moje stado je zdecydowanie mniej niż kalkulator wylicza, a ja nie porcjuję mieszanki, mam tylko jedną miskę dla wszystkich trzech kotów
 
 
Montana 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 20 Gru 2017
Posty: 5
Skąd: opolskie
Wysłany: 2017-12-22, 10:50   

Wiadomo, że kotu się nie wciśnie więcej niż ma on ochotę ale jak czytam posty użytkowników w tematach z przepisami na mieszanki to zwracana jest uwaga na każdy gram suplementów jak i samego mięsa :shock:
Jeśli mieszanka będzie miała za dużo witaminy której nadmiar kotu szkodzi i codziennie będzie spożywał jej nadprogramową ilość to może to się źle skończyć. Tylko jak to rozumieć jeśli w dawce dziennej o wadze łącznej 100g mamy 1g witaminy (przykładowa liczba i załóżmy że ten 1g to idealna dawka dzienna), a mój kot będzie miał taki apetyt, że będzie spożywał 200g dziennie czyli 2g witaminy (i to wyjdzie o 100% więcej niż norma).

Chyba że ja już się zbyt zapędziłam... Boję się po prostu żeby kotu nie zaszkodzić bo szkoda żeby paskudnikowi coś się stało przez moje niedopilnowanie.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-12-22, 10:55   

Montana, spokojnie
masz w domu dziecko, dziecku się nie wydziela. kropka.

na tym się zatrzymaj na razie i powoli poczytaj i poukładaj sobie to wszystko :kwiatek:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne