BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc w diagnozie i interpretacji wyników - KOTY
Autor Wiadomość
joaxii 


Dołączyła: 29 Mar 2015
Posty: 20
Wysłany: 2015-05-21, 21:04   

Proszę o poradę. Tyśka z hiperkalcemią idiopatyczną, od miesiąca na barfie. Poziom białka w moczu skoczył ze 120 na 210, stosunek białka do kreatyniny w normie. Tyle udało mi się wywiedzieć od weta (tu, gdzie mieszkam nie podają wyników badań, wszystko ląduje w kompie u weta i nie bardzo chcą udostępniać). Wet naciska na przejście na dietę nerkową. Opieram się, ale bardzo cenię tego weta, lepszego raczej w tym przeklętym kraju nie znajdę. Zresztą, wszyscy weci zawsze mówią to samo: RC. Z drugiej strony: białko skoczyło bardzo mocno. Co robić???
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-22, 22:35   

Właśnie dostałam wyniki krwi i moczu moich dwóch kotów i przyznam szczerze, że bardzo mnie zaniepokoiły. Robiłam badania profilaktycznie i liczyłam na idealne wyniki, a tymczasem wiele odbiega od normy.
Zaraz zabieram się za studiowanie odpowiednich wątków na forum, żeby zdobyć choć minimum wiedzy na ten temat, ale powiedzcie proszę, czy mam powód do paniki i coś powinnam zrobić.
Wyniki są następujące:

ENDER niespełna 13 miesięczny kocurek:
Morfologia
Leukocyty 7,50 G/l (6,0 -20,0) ~
Erytrocyty 7,74 T/l (6,5 - 10,0) ~
Hemoglobina 7,50 mmol/l (6,21- 9,31) ~
Hematokryt 0,37 l/l (0,30 - 0,45) ~
MCV 48 fl (39 - 55) ~
MCH 0,99 fmol (0,81 - 1,05) ~
MCHC 20,6 mmol/l (18,6 - 22,3) ~
RDW 18 % (14 - 31) ~
Płytki krwi 290 G/l (300 - 800) L
MPV 15 fl (14 -18)~
Rozmaz manualny wg Schillinga:
Kwasochłonne 18 % (2 - 12) H
Segmentowane 66 % (35 - 75) ~
Limfocyty 16 % (20 - 55) L
Obraz krwinek czerwonych:
Anizocytoza Nieznaczna
Oznaczenia biochemiczne:
AspAT 38,0 U/l (6 - 44) ~
AlAT 82,0 U/l (20 - 107) ~
ALP 145,0 U/l (23 -107) H
Glukoza 82,0 mg/dl (100 - 130) L
Kreatynina 1,9 mg/dl (1,0 - 1,8) H
Mocznik 55,0 mg/dl (25 - 70) ~
Białko całkowite 67,0 g/l (60 - 80) ~
OB 1 mm/h (2 - 6) L

BRUNO kocurek 9 miesięczny
Morfologia
Leukocyty 7,10 G/l (6,0 - 20,0) ~
Erytrocyty 7,46 T/l (6,5 - 10,0) ~
Hemoglobina 8,14 mmol/l (6,21 - 9,31) ~
Hematokryt 0,38 l/l (0,30 - 0,45) ~
MCV 50 fl (39 - 55) ~
MCH 1,09 fmol (0,81 - 1,05) H
MCHC 21,6 mmol/l (18,6 - 22,3) ~
RDW 18 % (14 - 31) ~
Płytki krwi 297 G/l (300 - 800) L
MPV 17 fl (14 - 18) ~
Rozmaz manualny wg Schillinga:
Kwasochłonne 16 % (2 - 12) H
Segmentowane 34 % (35 - 75) L
Limfocyty 48 % (20 - 55) ~
Monocyty 2 % (0 - 4) ~
Obraz krwinek czerwonych:
Poikilocytoza Nieznaczna
Oznaczenia biochemiczne:
AspAT 49,0 U/l (6 - 44) H
AlAT 60,0 U/l (20 - 107) ~
ALP 92,0 U/l (23 - 107) ~
Glukoza 86,0 mg/dl (100 - 130) L
Kreatynina 1,0 mg/dl (1,0 - 1,8) ~
Mocznik 59,0 mg/dl (25 - 70) ~
Białko całkowite 63,0 g/l (60 - 80) ~
OB 2 mm/h (2 - 6) ~

Oba koty mają płytki krwi i glukozę poniżej normy, oraz niskie OB, Ender poniżej normy, a Bruno w dolnej granicy

Dodatkowo Bruno ma powyżej normy MCH i AspAT
Zaś Ender poniżej normy limfocyty, a powyżej normy ALP i kreatyninę.

Generalnie wyniki Bruna wydają mi się lepsze, ale czy to możliwe, że Ender ma chore nerki?
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
Jinx the Cat 


Barfuje od: próbuje...
Wiek: 61
Dołączył: 21 Gru 2014
Posty: 183
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2015-05-25, 09:16   

trinity, :kwiatek: z wlasnych doswiadczen nie wydaje mi sie zeby w Twoim przypadku na razie byl powod do paniki - ogolnie glownym objawem tego ze cos zlego dzieje sie z nerkami to podwyzszone mocznik i krea , Twoje kociaki maja mocznik w normie,Ender ciut podwyzszona kreatynine...czy to mozliwe ze bezposrednio przed badaniem poszalal za czyms czy polatal jak wariat po mieszkaniu??? Bezposrednio po wysilku podobno tez moze byc podwyzszona kreatynina,pisala o tym w poscie powyzej Laidee...a Ender to mlody kociak,na pewno jest aktywny jak nakrecany baczek ... :-P Ja bym zasugerowal powtorzenie badan za 6-8 tygodni i wtedy sie okaze co powiedza wyniki,bo na podstawie jednego badania krwi , gdzie wyniki tylko nieznacznie odbiegaja od normy niewiele mozna stwierdzic.
_________________
Koty to lepsi ludzie !
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-25, 16:36   

Jinx the Cat, dziękuję! Trochę czuję się uspokojona, choć nie ukrywam, że poziom paniki związany z nerkami Endera mam bardzo wysoki.
Na tą okoliczność powtórzyłam dziś kreatyninę i mocznik na czczo i rano, w krótkim czasie po obudzeniu kota.
Kreatynina bez zmian, czyli 1,9 mg/dl
Mocznik 61,00 mg/dl, czyli nadal w normie.

Przy okazji zrobiliśmy też jonogram i wygląda on następująco:
Jonogram
Sód 153,7 mmol/l (143,6 - 156,5 ) ~
Potas 4,63 mmol/l ( 4,1 - 5,6 ) ~
Chlorki 111,3 mmol/l ( 101,5 - 118,4 ) ~
Wapń 9,6 mg/dl ( 8,0 - 11,1 ) ~
Fosfor 4,6 mg/dl ( 3,0 - 6,8 ) ~
Magnez 2,7 mg/dl ( 2,1 - 3,2 ) ~

Na tyle na ile mogę to zrozumieć, to wydaje się OK. Zgodnie z tym, co udało mi się wyczytać w wątku dla nerkowców fosfor na poziomie 4,6 u kociaka w tym wieku jest w normie (ale doczytałam dopiero do drugiej strony, więc informacje mam dość okrojone).
Mam jednak wątpliwości, czy nie powinnam próbować korygować z dół sodu, którego wydaje się być sporo.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2015-05-25, 17:04   

trinity, a czy twój kocurek nie jest przypadkiem dużym, mocno umięśnionym okazem? Bo jeśli tak, to kreatynina na tym poziomie byłaby u niego w normie (poziom kreatyniny jest bowiem pochodną masy mięśniowej i u dużych, całkowicie zdrowych kotów może być wyższy).
Jeśli Ender ma przeciętną posturę, to pomimo tego, że mocznik jest w normie, należałoby przeprowadzić dalszą diagnostykę (przede wszystkim USG nerek oraz badanie moczu z oznaczeniem ciężaru właściwego refraktometrem). W początkowym stadium niewydolności nerek mocznik może bardzo długo utrzymywać się w granicach normy.
Co do sodu, to zupełnie nie masz się czym martwić. Mnie bardziej niepokoiłby dość niski poziom potasu, co przy podejrzeniu jakichkolwiek problemów nerkowych ma ogromne znaczenie (niski potas może nawet być przyczyną ich niewydolności). Proponowałabym niewielką suplementację potasu w celu podniesienia jego poziomu do Minimum środka zakresu normy, lepiej około 5,0 - 5,2 mmol/l (o szczegółach suplementacji doczytasz w wątku dla nerkowców). Podniesienie poziomu potasu automatycznie spowoduje też obniżenie poziomu sodu, bez jakichkolwiek modyfikacji dietetycznychi działań medycznych. Natomiast tak czy siak, na wszelki wypadek, starałabym się do czasu absolutnego wykluczenia niewydolności nerek u Endera karmić go BARFem bez kości, z nieco obniżoną ilością soli, tak do ok. 1,8:1 w stosunku do potasu.


joaxii, niestety przy tak skąpych informacjach z twojej strony, nie ma możliwości doradzenia Ci czegokolwiek, oprócz jednego - nie zmieniaj diety kota na RC. BARFem znacznie lepiej dopasujesz parametry pożywienia do stanu kota i jego wyników.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-25, 18:47   

Mój błąd, że nie umieściłam od razu informacji o badaniu moczu. Wet powiedział, że wszystko OK, więc pominęłam to, że również zrobiliśmy badanie moczu - poniżej. Tyle, że to chyba nie było refraktometrem ( cokolwiek to znaczy ), więc spróbuję jeszcze raz nałapać siuśków i powtórzyć.

Mocz - analiza ogólna
Gęstość względna 1,025 (1,025 - 1,060) ~
Barwa moczu Jasno żółta
Przejrzystość Lekko mętny
Odczyn Obojętny
Białko Nieobecne ( - ) mg/dl
Glukoza Nieobecna ( - )
Ketony Nieobecne ( - )
Barwniki krwi Nieobecne ( - )
Barwniki żółciowe Nieobecne ( - )
Urobilinogen W normie
Osad moczu Mierny,jasny,st.
Nabłonki wielokątne Pojedyncze w prep.
Nabłonki okrągłe Pojedyncze w prep.
Leukocyty 0 - 1 wpw
Erytrocyty 0 - 1 wpw
Opis: Świeże
Wałeczki Nie znaleziono
Kryształy Nie znaleziono
Flora bakteryjna Mierna w prep.

Jeszcze w tym tygodniu zrobię USG nerek. Dziękuję dagnes za wskazówki dietetyczne. Czy powinnam je wdrożyć natychmiast, czy ewentualnie mogę poczekać do USG, jeśli będzie jeszcze w tym tygodniu?

Natomiast co do postury Endera, to nie jest on absolutnie typem mięśniaka. To 'rusek' i jest bardzo szczuplutki. Waży 3,7kg i raczej powyżej 4kg się nie zapowiada. Jego masa mięśniowa nie jest więc przyczyną podwyższonej kreatyniny, ale weterynarz, która ma duże doświadczenie z tą rasą mówiła mi, że często zdarza się, że ruski mają nieco wyższą kreatyninę i koniec. Oczywiście zaleciła diagnozowanie w kierunku niewydolności nerek, ale nie wykluczała, że taki może być jego 'urok'.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-05-25, 20:02   

Ciężar właściwy moczu jest niski, powinien być ok. 1,040. Zrób USG i powtórz badanie, ale możliwe, że to już początki problemów z nerkami.

Nie wiem jaką masz teraz mieszankę pod względem ilości fosforu. Nie powinno być go więcej jak 70mg/kg m.c. kota, a najlepiej mieć poniżej 50mg. Sprawdź i na tej podstawie możesz zdecydować, czy wprowadzić nową mieszankę w trybie natychmiastowym :-)
 
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-25, 21:23   

Mam obecnie 2 mieszanki, które wg kalkulatora mają 71 i 66 mg fosforu na kilokota. A że Ender raczej je mniej niż kalkulator przewiduje, więc jego spożycie fosforu jest jeszcze trochę mniejsze. Nie jest chyba najgorzej.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
Epi 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 28 Lut 2013
Posty: 76
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-05-27, 17:04   

Witam,jezeli pozwolicie podepne sie pod temat.
Zrobilam morfologie i biochemie krwi mojemu szescioletniemu kocurkowi.
Wdaje mi sie,ze wyniki nie sa za dobre.
prosze pomozcie mi je zinterpretowac.
Napisze te co mnie niepokoja

Morfologia:
-MCV-57 40-55 um^3
-MCH-18,99 13-!7 pg/zelle
-erytrocyty-13,65 17-22%

Biochemia:
-BUN-11,9 6,3-11,7mg/d
-ALKP-24 38-165u/l
-TP-89 57-78g/d

Przyznam sie,ze jestem przestraszona. :hair:
_________________
Epi
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-05-28, 16:52   

Najlepiej wklej wyniki całościowo, bo takie pojedyncze parametry ciężko się interpretuje.

Na moje oko z tych wyników wygląda jakby kot był mocno odwodniony. Pewnie trzeba wziąć poprawkę na resztę wyników z tego względu.
 
 
 
Epi 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 28 Lut 2013
Posty: 76
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-05-29, 12:06   

Rozmwialam dzisiaj z weterynarzem,niestety za wysoki poziom mocznika we krwi.
Przepisal Semitre i stierdzil,ze kot bedzie musial ja dostawac do konca zycia.
Stwierdzi tez,ze powodem takiego stanu jest dieta wysokobialkowa.
Moj kot je CFF,GP,Orijen,Applaws,PON,mieszannki miesne z Felini Complete.
Poluje jeszcze i ku mojej rozpaczy zjada je.
Prosze pomozcie mi,co powinnam podawac mu teraz jesc.

Dodaje pelne wyniki Cezara.pprosze napiszcie co o tym myslicie.

_________________
Epi
Ostatnio zmieniony przez Epi 2015-05-29, 12:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Laidee 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 09 Paź 2014
Posty: 180
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-29, 12:43   

Epi Nadmiar mocznika kot może wysikać. Wystarczy skłonić kota do picia większych ilości wody albo dopajać. U kotów na mięsnej diecie często występuje podwyższony mocznik, ale odpowiednia ilość wody w diecie pozwala go wypłukać.

Czy kot był na głodówce przed badaniem krwi? Jeżeli tak to sprawdzałaś czy i kiedy kot wtedy pił? Jeżeli kot przyjmował mniej wody przed badaniem krwi niż powinien normalnie (bo przecież nie jadł, a koty piją mało) - co jest dosyć częste - to mogło wyjść w wynikach, że jest odwodniony, a wtedy część parametrów zdecydowanie pójdzie w górę, bo procentowo będzie ich w osoczu więcej (skoro jest mniej wody). Jeżeli nie był na głodówce, to wyniki też będą niemiarodajne.

Biorąc pod uwagę ewentualne odwodnienie, erytrocytów jest trochę za mało, ale na podstawie jednorazowych badań, które robiłaś kotu nic się nie da powiedzieć, a już na pewno nie to, że kot ma poważny problem z nerkami.

Przy okazji - na Twoim miejscu nie rozpaczałabym, że kot poluje i zjada upolowaną zdobycz. To najlepiej zbilansowana karma na świecie, zawierająca w dodatku dużo wody. Samo zdrowie.

Poza tym kot nie jest zdiagnozowany. Parametry, które wkleiłaś, nie pozwalają na zdiagnozowanie PNN, zwłaszcza bez dodatkowych badań, w tym USG. Jednorazowe badanie krwi nigdy nie powinno być podstawą do takiej diagnozy. A Semintra to lek dla kotów z PNN, a zwłaszcza takich, które maja oznaczony kilkakrotnie poziom białka we krwi i moczu ( z naciskiem na poziom w moczu). Czy były robione takie badania?

Zmień weta, bo gada głupoty i może zaszkodzić kotu. Włosy mi dęba stają, jak weterynarz pier... coś o wysokobiałkowej szkodliwej diecie i jeszcze zapisuje Semintre bez zrobienia podstawowych badań i ich powtórzenia.

Powtórz badania dopajając trochę kota przez okres głodówki przed pobraniem krwi. Zrób pełne badania, w tym jonogram. Zrób badania moczu. Upewnij się wcześniej, w jakim czasie krew trafia do badania. Jeżeli więcej niż kilka godzin mija od pobrania do badania to możesz sobie darować wyrzucanie pieniędzy na coś, co nie da miarodajnych wyników. Mocz też - od razu po pobraniu do labu, bez trzymania w lodówce (to ważne).

Dramatu w wynikach nie ma. Na razie nie dawałabym kotu Semintry do czasu zrobienia pełnych badań i postawienia dobrej diagnozy. Semintra wyrzuci białko z kociego organizmiu, więc zafałszuje wyniki badań.

Nie powiemy Ci co kot ma jeść bez jonogramu. Może się okazać, że jest zdrowy jak ryba, tylko lekko odwodniony. Ale jeżeli, czysto hipotetycznie, zaczyna się jakiś problem z nerkami to nastaw się na naturalną suplementację, bez Felini Complete, i ograniczenia ilości karm gotowych. Przy takim mieszaniu karm nie upilnujesz żadnych parametrów.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-05-29, 12:52   

A kreatynina na jakim poziomie?
Wysoki mocznik to być może podwyższona kreatynina, a co za tym idzie - problemy z nerkami, może to być spowodowane złą dietą (wysokofosforowa, mała podaż wody), ale równie dobrze, może być to wrodzone (słabo wykształcone nerki itp).
Zrobiłabym kotu USG i wprowadziła dietę dla kotów nerkowych (najlepiej zmodyfikowany barf, ale nie z FC, bo się nie nadaje; może być EB na początek). Tutaj link do wątku, poczytaj: http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0

Mocznik należy wypłukać dopajając kota, ewentualnie kroplówkami. Powinien pić min. 50ml/kg ciała wliczając w to wodę z jedzenia.

Czytam pobieżnie co to jest ta Samintra, ponoć stosuje się to przy białkomoczu, czy był badany mocz i rzeczywiście jest to potrzebne?
 
 
 
Laidee 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 09 Paź 2014
Posty: 180
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-29, 13:23   

Silvena, kot raczej nie jest odwodniony. Hematokryt w normie. Są za to nieprawidłowości w budowie krwinek czerwonych. Mocznik mocznikiem, ale warto zrobić też parametry wątrobowe (wzrost MCV).

Jeżeli to komplet badań, który został zrobiony, to może być traktowany co najwyżej jako wstęp do diagnozowania kota, a nie jako podwód do stresu... Jakby moje futra miały takie wyniki to bym się cieszyła :-P
 
 
Epi 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 28 Lut 2013
Posty: 76
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-05-29, 13:49   

CREA 115 71-159mg/dl
Phos 1,56 0,8-1,9mg/dl
Ca 2,86 2,2-3mg7dl
TBIL 3 2-7mg7dl
ALT 70 22-84ul
AST 32 18-51ul
ALKP 24 38-165ul
GLU 5,6 3,9-8,2mg/dl
TP 89 57-78g/dl
ALB 35 23-35g/dl

vAMY 1.097 200-1.900ul

Dalsze wyniki, biochemia.
_________________
Epi
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne