BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc w diagnozie i interpretacji wyników - KOTY
Autor Wiadomość
Laidee 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 09 Paź 2014
Posty: 180
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-29, 14:56   

Kreatynina i fosfor w normie, reszta też. :-) Tym bardziej uważam, że nie ma na razie co wpadać w panikę, bo wyniki są naprawdę niezłe.

Obniżony ALKP jest zdecydowanie lepszy niż ten przekraczający normę, ale to sygnał, żeby przyjrzeć się wątrobie. BUN też może być "wątrobowy", tak samo jak niektóre parametry czerwonokrwinkowe. ALB jest wysokie, ale w normie, przy problemach z nerkami często się obniża, bo nerki przepuszczają za dużą ilość albuminy (białka) do moczu. Z uwagi na kreatyninę w normie (chyba że Twój kot należy do tych szczęśliwców, który pomimo problemów z nerkami trzymają kreatyninę i fosfor w ryzach) obstawiałabym jednak, że podwyższony mocznik to efekt jego zwiększonej produkcji w wątrobie, a nie ograniczenie jego wydalania przez nerki. Być może więc to nie nerki tylko jakieś upośledzenie czynności wątroby, nawet na skutek zatrucia.

Dobrze byłoby jeszcze zbadać kotu mocz, bo nerkowe początki mogą nie wychodzić w krwi, za to powinny wyjść w moczu. Podtrzymuję to, że nie powinnaś dawać kotu leku przynajmniej do czasu zrobienia badań moczu, zwłaszcza że badania krwi nie wskazują moim zdaniem wyłącznie na nerki, a wciskanie w kota tak inwazyjnego leku w sytuacji, w której może się okazać, że nerki ma zdrowe, na dobre mu nie wyjdzie. Jeżeli wyniki moczu nie będą dobre, koniecznie zrób kotu USG nerek.

Na razie dopajaj (trochę) kota. Tyle, żeby go nie przewodnić, ale pozwolić mu efektywniej wypłukiwać nadmiar mocznika. Nie wiem też, czy w takiej sytuacji warto wchodzić w pełną dietę nerkową, skoro nie wiemy, czy to nerki. Warto jednak na pewno przeliczyć ile gramów białka kot zjada i trzymać się zalecanego na forum poziomu dla kota zdrowego, ew. trochę niżej. Po badaniu moczu będzie wiadomo, co dalej. Za parę tygodni warto też powtórzyć badanie krwi. Będzie widać, czy to tylko przejściowa niedyspozycja kota czy faktycznie coś się zaczyna dziać niepokojącego.
 
 
Epi 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 28 Lut 2013
Posty: 76
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-05-29, 15:17   

Pieknie dziekuje za odpowiedzi,oczywiscie zastosuje sie do porad.
Napisze jak wyszly badania moczu.

Jezeli lek jest taki inwazyjny to nie rozumie dlaczo wet kazal go przyjmowac cale zycie.To mnie przeraza.
_________________
Epi
 
 
Epi 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 28 Lut 2013
Posty: 76
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-06-01, 15:54   

Zrobilam jeszcze badania moczu.

Barwa-zolty
Przezroczystosc-jasna
ciezar-1,020
Leukocyty+++
ph 5,5
krysztaly-negatywne

To sa cale wyniki moczu co mi przyslali.

Azotyn -
bialko -
glukoza -
keton -
urobilinogen -
bibirubin -
krew -

Powiedzcie mi prosze czy moj ogonek ma problem z nerkami czy z watroba?
_________________
Epi
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-06-02, 18:21   

Epi napisał/a:
Azotyn -
bialko -
glukoza -
keton -
urobilinogen -
bibirubin -
krew -

Nie widać wyników... :roll:
 
 
Epi 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 28 Lut 2013
Posty: 76
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-06-02, 18:49   

Skala
- + ++ +++

Przy tych parametrach byly minusy,dwoch nie umialam przetlumaczyc.
_________________
Epi
Ostatnio zmieniony przez Epi 2015-06-02, 18:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-06-02, 18:55   

Aaaaa widzisz... Tak ja się znam... ;-)
 
 
kretka 


Barfuje od: luty 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 113
Wysłany: 2015-06-03, 09:27   

Moglibyście mi powiedzieć jakie zmiany w wynikach może powodować zebranie moczu wieczorem, kilka godzin po obiedzie i w przeciągu pół godziny po kolacji? Do tego przechowywany 12 godzin w lodówce przed wizytą u weta?

Wyniki Florki:
Barwa - słomkowa
Przejrzystość - niezupełna
pH - 7
Ciężar wł. - 1.025
Białko - nieobecne
Glukoza - nieobecna
Urobilinogen - w normie
Bilirubina - nieobecna
Ketony - nieobecne
Nitraty - nieobecne
Leukocyty - 500
Erytrocyty - nieobecne
Ocena mikroskopowa - leukocyty 5-10 w p.w., erytrocyty świeże 0-1 w p.w., nabłonki płaskie nieloczne w p.w., składniki mineralne: fosforany bezpostaciowe pojedyncze

Wyniki Bisiaka:
Barwa - słomkowa
Przejrzystość - niezupełna
pH - 6,5
Ciężar właściwy - 1.020
Dalej wszystko tak samo, z tą różnicą, że nie ma fosforanów bezpostaciowych.

Wspomnę jeszcze, bo może to ma znaczenie, że ostatnio Florka nie była odpowiednio nawadniana, bo liczyłam jej zapotrzebowanie na 4,2 kg, a waży 4,7 :-P

Jak zinterpretować te wyniki? Faktycznie jest coś nie tak?
 
 
kretka 


Barfuje od: luty 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 113
Wysłany: 2015-06-03, 13:24   

Wyniki Bisiaka:



Wyniki Florki:



Czymś jeszcze się martwić? Jakieś zmiany w diecie wprowadzić? Wyniki krwi też nie są idealnie w normach.
 
 
Laidee 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 09 Paź 2014
Posty: 180
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-03, 17:00   

Epi napisał/a:

Powiedzcie mi prosze czy moj ogonek ma problem z nerkami czy z watroba?


Nikt z nas nie powie Ci przez Internet, na co choruje Twój kot, bo żadne z nas (chyba) jasnowidzem nie jest. Możemy Ci co najwyżej zasugerować z własnego doświadczenia, w którą stronę można ewentualnie jeszcze poszukać przyczyny takich a nie innych wyników i tyle. Poszukać i ew. diagnozować, podpowiedzieć weterynarzowi, a nie samemu leczyć, podkreślam.

Wyniki moczu były robione badaniem paskowym, bo nie ma oznaczonych poszczególnych wartości tylko plusy i minusy. Niestety, badanie paskowe jest nieprecyzyjne.

Badanie wskazuje tylko, że leukocytów w moczu jest dużo. Może to wskazywać na stan zapalny, nie wiemy czego. Zdarza się jednak i to dosyć często, że u kotów w badaniu paskowym moczu leukocyty wychodzą fałszywie dodatnie. Reszta wyników w normie, więc te fałszywe leukocyty są dość prawdopodobne. Dla spokoju sumienia możesz zrobić

kretka nie przeglądałam całych wyników, ale te podwyższone leukocyty też wyglądają na badanie paskiem (500 lub +++ to klasyka błędnego paskowego wyniku), więc jeśli to jest przyczyną Twojego niepokoju, to możesz się odstresować.

Podwyższony hematokryt i wysokie erytrocyty u Florki i Bisiaka mogą wskazywać na lekkie odwodnienie, tym bardziej że ciężar właściwy jest na granicy dolnej normy.Odwodnienie to mogło być jednorazowe, związane z głodówką przed pobraniem krwi, stąd pewnie też niska glukoza.
Z uwagi na lekko podwyższoną kreatyninę u Bisiaka, na pewno zrobiłabym pełne badanie krwi i moczu, a nie tylko ogólne, żeby wykluczyć, że jest problem z nerkami. Zdarza się jednak, że barfujące koty albo koty większe, mocno umięśnione mają kreatyninę w górnej normie lub przekroczoną i nie jest to nic dziwnego.

Zmiany w diecie powinny być rozważane dopiero dokładnych wynikach krwi, a nie ogólnych, bo z tych nic wyczytać się specjalnie nie da. Może w ogóle nie są konieczne.
 
 
Epi 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 28 Lut 2013
Posty: 76
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-06-03, 19:46   

Laidee jakie badanie powinnam zasugerowac wetowi,zeby mogl wydac prawidlowa diagnoze.
_________________
Epi
 
 
trrolus 

Dołączyła: 27 Maj 2015
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-03, 23:21   

Czołem!

Jegomość Jerzy 8 letni kocurek nagle zaczął wymiotować. Zrobiliśmy badania krwi i mocz. Wynik padł na zapalenie trzustki :cry: W biochemii parametry wątrobowe oraz glukoza są poza normą. W badanu moczu glukoza jest ujemna.
Wstawiam wyniki:



Atak wymiotny miał miejsce tydzień temu.
PRZED Jerzorro zajadał Hills senior + gotowana pierś z kurczaka + puszki (Hills, animonda, RC)
PO podaję mu gotowane mięso (pierś, jagnięcinę, cielęcinę, indyk) + puszka
LEKI: Synergal, Biohepanex, Amylactiv Digest - Enzymy + nawadniamy go kroplówką
W dniu dzisiejszym zrobił kupala w którym pojawiła się krew. Mam zdjęcie, ale nie chciałabym nikogo yyy urazić ;-) Chętnie wstawię, jeśli ktoś chciałby pochylić się nad moim futrzastym słodziakiem.

Pytania, które mnie zastanawiają i nie mogę przez to spać ;-) ->>
1. Wszędzie odnajduję informację, że w przypadku kota trzustkowego dieta jest najważniejsze. Z drugiej strony wyczytałam, że kota trzustkowego należy prowadzić na normalnym BARFie z jednym wyjątkiem, ma być ugotowany. I tu mam wątpliwość -> mogę sugerować się każdym przepisem? Początkowo będę jawnie ściągać od Was i robić mieszanki tu zasugerowane. Czy istnieje modelowy przepis mieszanki dla kota trzustkowego? Konkretny rodzaj mięsa, który byłby najbardziej pożądany? Wiem, że są tu osoby, które posiadają takiego wybrańca, czy mogłybyście wstawić przykładowy przepis, co bym mogła podpatrzeć. Zwyczajnie boję się popełnić błąd, z uwagi na powagę sytuacji.
2. Felini Complete czy easyBarf oto jest pytanie? Czy jest jakaś sugestia, co byłoby lepsze na początek dla kotka trzustkowego? Czy bez znaczenia? (Wolę pytać grzecznie o wszystko)
3. Zamawiam Miamor i Grau według sugestii Dagnes w wątku kotów trzustkowych. Będę mieszać ugotowane mięso z puszkami i zmniejszać proporcje. Tak wyczytałam i tak też zrobię :-) Co dorzucić jeszcze do listy zakupów? Czy poza lekami, które otrzymuje dołożyć mu jakieś suplementy, konkretne witaminy? Co mogłoby mu jeszcze pomóc? Jakie są Wasze doświadczenia?
4. Co z hemoglobiną? Mogę podawać?

To jeszcze dopowiem, że czytam tu wszystko z wypiekami na twarzy i żałuję, że nie trafiłam wcześniej. Będę ogromnie wdzięczna za każde słowo, każdą podpowiedź i sugestię. Love You All!
Jerzuś pozdrawia ->
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-05, 11:45   Prośba o interpretację wyników badań.

Witam Wszystkich serdecznie!
Na ostatniej wizycie kontrolnej u weterynarza (plazmocytarne zapalenie dziąseł i struwity) powiadomiliśmy lekarkę o tym, że odstępujemy od diety weterynaryjnej URINARY i przechodzimy na Barf. Lekarka otwarcie podeszła do tematu, zalecając kontrolne badanie parametrów nerkowych i kontrolę wag. Zaleciła powtarzanie badań w cyklu co 0,5 roku. Wykonaliśmy zatem badania:

21/05/2015 07:15: Badania diagnostyczne
Wyniki badań diagnostycznych:
Biochemia krwi
Albuminy: 3,04 g/dl (=) (2,7-3,9) OK.
ALT (GPT) 37°: 50 U/l (=) (0-107) OK.
TPP (Białko całkowite): 6,85 g/dl (=) (6-8) OK.
Glukoza: 67 mg/dl (<) (70,02-120,06) -
Kreatynina (CR): 1,59 mg/dl (=) (0,6-2) OK.
Mocznik: 50,4 mg/dl (=) (20-70) OK.
Uwagi: glukoza pasek
GLOBULINY 3,81 g/dl
ALB/GLOB 1 g/ml
ABC VET Horiba
WBC: 15,910 (h) tys./mm3 (005,0-015,0) +
RBC: 9,700 (=) 10^6/mm^3 (06,00-10,00) OK.
Hemoglobina: 13,550 (=) g/dl (010,0-015,0) OK.
HCT: 49,950 (h) % (024,0-045,0) +
MCV: 51,000 (=) um^3 (00040-00055) OK.
MCHC: 27,130 (l) g/dl (031,0-036,0) -
MCH: 13,970 (=) pg (013,0-017,0) OK.
PLT: 177,000(l) tys./mm3 (00180-00430) -
MPV: 10,380 (=) um^3 (006,5-015,0) OK.
RDW: 14,780 (l) % (017,0-022,0) -
Limfocyty: 6,200 (h) tys./mm3 (001,0-004,0) +
% LYM: 39,300 (=) % (000,0-100,0) OK.
Monocyty: 0,200 (=) tys./mm3 (000,0-000,5) OK.
%MONO: 1,700 (=) % (000,0-100,0) OK.
Granulocyty: 9,500 (=) tys./mm3 (003,0-012,0) OK.
%Grans: 59,000 (=) % (000,0-100,0) OK.
% EOS: 6,200 (=) % (2-12) OK.
PLT Histogram: 223
RBC Histogram: 1
WBC Histogram: 31

Wyników moczu nie zamieszczam, struwitów nie stwierdzono, wyniki podobno bardzo dobre. Kot nadal przyjmuje URINOVET i UROPET, zgodnie stwierdziliśmy, że najpierw zobaczymy jakie będą wyniki moczu po zmianie diety, potem możemy stopniowo je odstawiać. Na ten moment interesują mnie nerki. Lekarka zwróciła uwagę na parametry dotyczące czerwonych krwinek, twierdząc, że musimy je obserwować, ale nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Wobec tego proszę o opinię na temat wyników, a także na co powinniśmy zwrócić uwagę przy układaniu przepisów. Z góry dziękuję za pomoc
 
 
kreomolinka 


Barfuje od: 10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 12 Paź 2013
Posty: 197
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-05, 16:09   

Zrobiłam coroczne badania krwi i generalnie w normie.
Podwyższone czerwone krwinki a glukoza i neutrofile poniżej.
Czy w związku z tym coś powinnam zmienić w diecie malucha?

RBC 10,17 m/ul (norma 5-10)
HCT 50,4% (norma 30-45)
HGB 16,4 g/dl (norma 9-15,1)
NEU 2,47 (norma 2,5-12,5)
GLU 62 mg/dL (norma 74-159)


Pełne wyniki:
https://www.dropbox.com/s...NA3myl_XOa?dl=0
_________________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 
kretka 


Barfuje od: luty 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 113
Wysłany: 2015-06-06, 07:47   

Laidee, dziękuję za pomoc :kwiatek:

Laidee napisał/a:
Odwodnienie to mogło być jednorazowe, związane z głodówką przed pobraniem krwi, stąd pewnie też niska glukoza.


To by się zgadzało, nie jadły i nie piły 12 godzin przed pobraniem krwi, bo ostatni posiłek to była kolacja. Ogólnie nie mają mało wody w diecie, dolewam im wody do mieszanek, tą normę ilość ml = ilość kcal mają zapewnioną.

Laidee napisał/a:
Z uwagi na lekko podwyższoną kreatyninę u Bisiaka, na pewno zrobiłabym pełne badanie krwi i moczu


Tak, tak, weterynarz też zwrócił na to uwagę i zalecił powtórne badania za 2 miesiące, żeby sprawdzić czy poziom wzrasta, nie zmienia się, a może spada i miała wtedy "zły dzień". Jak coś będzie nie tak zrobimy pełne badania.

Nam wet zwrócił uwagę na zbyt wysokie pH, ale jak mocz nie był pobierany na czczo - wet oczywiście nie powiedział, że musi być ranny i nie pytał kiedy był pobierany - to badania ponoć nie są wiarygodne. A Florki nie sikają z rana :-| Także będzie punkcja.
Czy pH moczu mogę zbadać paskiem w domu?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-06, 07:58   

kretka napisał/a:
Czy pH moczu mogę zbadać paskiem w domu?


Jak najbardziej, wiele osób na forum bada ph moczu w ten sposób.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne