BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przepisy dla kociąt
Autor Wiadomość
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-09-30, 14:56   

Finky,

Po pierwsze zaopatrz się w koci kalkulator - Klik
Robisz kotce taki misz-masz, że nieświadomie możesz coś przedawkować, a czegoś innego ciągle może być za mało.
Jako suplement wapnia lepiej podawać zmielone surowe skorupki z jajek. Na pewno są zdrowsze niż ta pasta od weta, w której Bóg wie co dają i jak ją dobrze zbilansować do mięsa.
Czysta tauryna to też nie jest majątek i jak dobrze poszukasz to znajdziesz w rozsądnej cenie bez żadnych dodatków.
Część mięsa najlepiej zmielić, po pierwsze dobrze się w takim mięsie suplementy mieszają, po drugie mielonka dobrze chłonie wodę i można jej tak sporo przemycić.

Easy barf wymaga oprócz tauryny - suplement wapnia (skorupki). Można dawać mięsne kości, jednak nie polecam ciągle podawać tylko mieszanek z kośćmi, bo jest w nich zazwyczaj za dużo fosforu.
Easy barf kupiony w LillysBar może wyjść taniej niż ten kupiony w Polsce, bo można kupić sobie wiaderko. Mnie zamawianie w LillysBar wyszło taniej, a 500g EB starczy mi na około rok (ale ja używam tylko 50-70%EB w przepisach). W Polsce nie widziałam 500g wiaderek. Jeśli dobrze pamiętam to przesyłki do UE są darmowe przy kwocie ok. 80euro (wystarczy kupić 2x500g easy barfa).
 
 
 
Finky 

Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 31
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 19
Wysłany: 2015-09-30, 21:45   

Silvena, dziekuje za odpowiedz! Mieszkam wlasnie w niemczech i obliczylam sobie, ze na stronie producenta www.lillysbar.de wychodzi mi w sumie wszystko troche taniej. Juz nie chodzi o te pieniadze. Wlasnie chodzi mi o ten stan przejsciowy. Nie wiedzialam jeszcze co zamowic, ale jak juz zamowie to w wiekszych ilosciach. 5 pazdziernika wyjezdzam, wiec do tego czasu musimy sobie poradzic tym co mamy. Jestem chociaz zadowlona, ze je ufnie to co jej pod nosek podsune.
 
 
Nae 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 53
Wysłany: 2015-11-01, 20:54   

Czy dla kotki (4 miesięcznej) przepis z Felini Complete będzie odpowiedni? Chodzi o ten podstawowy (mięso+FC). Jestem początkująca, chciałam zacząć od czegoś łatwego, ale nie wiem czy suplementy syntetyczne będą ok dla dorastającego kociaka. Do tej pory wyszłyśmy z suchej karmy, je teraz tylko puszki, czasem żółtko i wątróbkę kurzą.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-11-02, 00:25   

Od czegoś trzeba zacząć :mrgreen: Przepis z FC będzie odpowiedni, ale pamiętaj że kociaki jedzą sporo znacznie więcej niż dorosłe koty, a to drogi dodatek. Zbieraj naturalne suplementy będzie taniej :twisted: :kwiatek:
 
 
Nae 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 53
Wysłany: 2015-11-03, 17:05   

Na początku nie wiedziałam, że kociętom trzeba dawać tyle ile chcą - teraz zaczęłam dawać jedzenie bez limitu i mięsne puszki zaczęły znikać błyskawicznie! Dlatego F. C. odpada. Easy Barf chyba również będzie nieopłacalny. Niestety nie działa u mnie kalkulator i ciężko mi stworzyć mieszankę :( a gotowych przepisów nie jestem w stanie w 100% powtórzyć ze względu na dostępne dla mnie suplementy.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-11-03, 17:30   

Nae :kwiatek:
Jest taki sklep http://sklep.modernpet.pl/pl/282-barf
Oni tam maja podstawowe suple do barfa, czyli algi, skorupki, drożdże, taurynę. Olej z łososia i tran. Ceny do przyjęcia. Hemoglobinę można na allegro kupić (poczytać wątek) Wit.E (Tokovit) w aptece.
I tak pomalutku zbierzesz wszystko... A przepis to Ci zrobimy jak tylko poprosisz :mrgreen: :twisted: i ilość mięsa podasz. Nie martw się na zapas wszystko jest do ogarnięcia.
 
 
Nae 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 53
Wysłany: 2015-11-03, 22:16   

Ooo, dziękuję za pomoc. Będę w najbliższym czasie kompletowała swój arsenał suplementów. :D
 
 
Nae 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 53
Wysłany: 2016-01-17, 18:50   

Dostałam w prezencie easy barf, więc 2,5 kg mięsa zrobiłam z gotowego przepisu na forum. Okazuje się, że je tę mieszankę chętniej niż te, które dawałam do tej pory - były bardziej ubogie bo dopiero wprowadzałam poszczególne suplementy naturalne, nie dawałam pełnych dawek. Od tygodnia je z easy barfem. I tu się pojawia moje pytanie - skoro je chętnie, dawać jej na maksa ile zje? Obecnie zjada 200 g mieszanki (jest w tym chyba ok 180g mięsa, kicia waży 2,8kg) i chce więcej i więcej, siedzi przy wylizanej misce i patrzy na mnie. Karmię ją ok 4-5 razy dziennie i o północy znów jest głodna. Do mieszanki dałam ok. 800-900 g tłustego mięsa wołowego z łaty, kurze nogi ze skórą (bez kości) i filet z piersi. Wydaje mi się, ze mieszanka jest tłusta. Zwiększać kaloryczność i ilość jeszcze bardziej? W dodatku zaczęła już kłaczyć i chyba będę dodawała odrobinę siemienia lnianego, żeby się nie zatkała futrem.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-02-02, 16:14   

Dopóki kicia rośnie, to niech je ile chce (chyba, że zacznie się otłuszczać - musisz obserwować). Nie wiem czy pytanie dotyczyło ogólnie możliwości przedawkowania pokarmu, czy przedawkowania czegoś w związku z easy BARFem? Jeśli to pierwsze, to jak pisałam - obserwować, a jeśli drugie, to nie ma obaw dopóki pokarm jest prawidłowo zbilansowany (odzwierciedla skład "myszy"), bo suplementy są dawkowane "na mięso", a nie "na kota". Więcej o tym tutaj:
http://www.barfnyswiat.or...p?p=28226#28226
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Nae 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 53
Wysłany: 2016-02-08, 22:29   

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Pytanie dotyczyło dawki jedzenia. Obawiałam się, ze zacznie się przejadać - póki co tyłek ma chudy, czuć kości, jedynie mam wrażenie że główka jest okrąglejsza. Będe obserwowała.
 
 
bromas 

Dołączył: 14 Lis 2016
Posty: 95
Skąd: Płock
Wysłany: 2016-11-15, 15:19   2 miesięczny urwis przepis barf

Witam mam prośbę czy ktoś z bardziej doswiadczonych forumowiczów mogl by ułożyć mi zestaw startowy dla kociaka 2_3 miesiące. Na czwartek powinienme mieć następujące suplementy; tauryne oraz fc. Jesli chodzi o mięsa mam dostęp do wolowiny indyka kurczaka oraaz podroby.
Uprzedze pytanie i taak czytałem forum jest tam wiele przepisów ale czzy są one dostosowane do potrzeb tak malego kotka?
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-11-23, 14:45   

bromas, kocia matka nie przynosi młodym "specjalnych" myszy. Mieszanka odpowiednia dla dorosłego będzie dobra dla kociaka. Możesz drobniej pokroić i dodać trochę więcej tauryny, to akurat bardzo ciężko przedawkować, więc krzywda się nie stanie. Zdecydowanie wybieraj tłustsze mięsa.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-24, 11:34   

bromas napisał/a:
taak czytałem forum
gdybyś przeczytał uważnie http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547 wiedziałbyś, że każdy przepis może być dla kociąt, musi być odpowiednio energetyczny (tłusty).
Za wątkiem BARF dla kociąt. Jak żywić maluchy?
dagnes napisał/a:
Aldaker, na teraz, na szybko jedyna podpowiedź jaką mogę zamieścić to zapotrzebowanie rosnących kociąt na energię (na podstawie "Small Animal Clinical Nutrition").
Myślę, że to już będzie dużo, bo:
- w Kalkulatorze, w komórce G5 masz podaną energię dostarczaną przez całą porcję mieszanki jaką sobie wymyśliłaś - tylko trzeba podzielić na odpowiednie wagowo porcje dla kociaków,
- dodatkowo możesz zacząć korzystać z Liczydła dla kota, w którym masz wszystko dokładnie rozpisane, nie tylko na energię ale i na proporcje składników - skoro tak dobrze idzie Ci zabawa z Kalkiem, to i Liczydło opanujesz ;-) .
Dla lepszego obrazu dodam, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne dorosłego, domowego kota o przeciętnej aktywności wynosi ok. 60 kcal na 1 kg masy ciała. Zatem patrząc na tabelkę, to np. kocięta w 3. miesiącu życia powinny jeść ponad 3-krotnie więcej w przeliczeniu na kg masy ciała niż kot dorosły :mrgreen: .

Zaraz po urodzeniu maluchy potrzebują dziennie 250 kcal / kg masy ciała.

Miesiąc życia → dzienne zapotrzebowanie na energię na 1 kg wagi ciała:

1 → 240 kcal
2 → 210 kcal
3 → 200 kcal
4 → 175 kcal
5 → 145 kcal
6 → 135 kcal
7 → 120 kcal
8 → 110 kcal
9 → 100 kcal
10 → 95 kcal
11 → 90 kcal
12 → 85 kcal

Nie obliczamy porcji dla kociąt na podstawie ich wagi oraz wagi mięsa.Maluchy muszą dostać prawidłowo zbilansowany BARF w ilości odpowiadającej ich zapotrzebowaniu energetycznemu. Będę jeszcze coś więcej pisać w temacie, ale na dziś "tylko" tyle ;-) .
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2017-02-12, 20:19   

shana55, :kwiatek: to ja sie zgłaszam z prośba o jakieś przepisy... Dostępne mięsa to:
- kurczak ( żołądki, serca, skrzydełka, nogi, piersi, całe kurczaki bez wnętrzności)
-indyk ( nogi, piersi, szyje)
- króliki ( całe z częścią wnętrzności, połowa korpusu, nogi, wątroba, żołądki, serca)
- konina ( filety lub mielone, serca,żołądki => chociaż te dwa ostatnie mogę dostać zadko)
- wołowina ( gulasz, filety, mielone, wątroba, serce)
- jagnięcina ( -//-)
- baranina => ale jej Nikita za bardzo nie lubi...

Suplementy: tauryna, tran, olej z łososia, algi, drożdże, sól himalajska, catfortan, fortain, tokovit 100, skorupki z jajek sama robię

Nikita, 9 miesięcy, 5.2 kg ( docelowa waga 4.2kg)
Ballantine's , 6/7 miesięcy, 3.10 kg
Obie po sterylizacji
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-13, 02:06   

Mrowiszcze :kwiatek:
Przepis taki na początek :mrgreen:
Mieszanka na 21 dni dla 8 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 275 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 000,0g Wołowina mielona
1 000,0g Kurczak udo bez kości ze skórą
1 000,0g Indyk udziec ze skórą
500,0 g Kurczak skrzydełka całe
500,0 g Wołowina serce
100,0 g Kurczak żołądek
4,0 szt Żółtko jajka
10,0 g Catfortan
155,0 g Wątroba wołowa
2,2 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
4,3 g Mączka z alg morskich Lunderland
4,0 g Drożdże piwne
45,1 g Fortain
4,4 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
10,0 g Olej z łososia SALMOPET
19,6 g Mączka ze skorupek Lunderland
17,0 g Sól himalajska
10,0 g Tauryna
1 200,0g Woda

Wszystkie parametry w normach, pamietaj o zasadzie karmienia kociąt. :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne