BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o pomoc- jadłospisy dla moich suczek
Autor Wiadomość
owieczka 

Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 19
Skąd: ok. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-10-01, 23:53   Proszę o pomoc- jadłospisy dla moich suczek

Mam nadzieję, że nie zaśmiecę forum zakładając kolejny temat, ale nie wiedziałam gdzie się podpiąć :roll:

Oprócz kocurów, mam w domu 3 suczki.
Z Barfem przygodę zaczynam, koty powoluńku przestawiam, z psami idzie szybciej i....chętniej :faja:

Od 3 tygodni stopniowo wprowadzałam BARFa.

Najwyższy czas robić to z głową- i tutaj moja prośba. Czy takie menu może być?
Co dodać, co zamienić, co odjąć?

Bardzooo proszę o pomoc :kwiatek:

Z suplementów na dzień dzisiejszy mam hemoglobinę i taurynę z forum- czy psom się przyda? Oprócz tego mam olej z łososia.
W co się dodatkowo zaopatrzyć?

Suczka 10 kg wysterylizowana, z tendencją do tycia

(pod hasłem mięso mam na myśli czysty mięsień ze skórą np z uda, gulasz wołowy itd)

poniedziałek: 135gram skrzydło, 25 gram serc

wtorek: rano - 80 gram mięso + olej z łososia
wieczór - 80 gram warzywa

środa : rano - 80 gram żołądki + 2 żółtka
wieczór - 80 gram mięso

czwartek: rano - 80 gram serca
wieczór - 80 gram mięso

piątek: rano - 80 gram żołądki
wieczór - 80 gram warzywa

sobota: rano - 80 gram mięso + olej z łososia
wieczór - 98 gram mięso

niedziela: rano - 30 gram serca, 20 gram żołądki, 30 gram mięso
wieczór - 8 gram warzywa + 56 gram owoce


Suczka 3,5 kg

poniedziałek: 60gram skrzydło, 10 gram serc

wtorek: rano - 35 gram mięso + olej z łososia
wieczór - 35 gram warzywa

środa : rano -35 gram żołądki + 1 żółtko
wieczór - 35 gram mięso

czwartek: rano - 35 gram serca
wieczór - 35 gram mięso

piątek: rano - 35 gram żołądki
wieczór - 35 gram warzywa

sobota: rano - 35 gram mięso + olej z łososia
wieczór - 41 gram mięso

niedziela: rano - 15 gram serca, 5 gram żołądki, 15 gram mięso
wieczór - 3 gram warzywa + 25 gram owoce



I....uwaga, uwaga.... te ilości to było nic :lol:
3cia suczka, całe........... 2 kg wagi :lol:


poniedziałek: 34gramy skrzydło, 6 gram serc

wtorek: rano - 20 gram mięso + olej z łososia
wieczór - 20 gram warzywa

środa : rano - 20 gram żołądki + 1 żółtko
wieczór - 20 gram mięso

czwartek: rano - 20 gram serca
wieczór - 20 gram mięso

piątek: rano - 20 gram żołądki
wieczór - 20 gram warzywa

sobota: rano - 20 gram mięso + olej z łososia
wieczór - 25 gram mięso

niedziela: rano - 8 gram serca, 5 gram żołądki, 7 gram mięso
wieczór - 2 gramy warzywa + 14 gram owoce
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-10-02, 11:24   

Musisz dodać kości!!!

Wprowadź szyjki kurczakowe, szyje indycze, korpusy z kurczaka (kupujesz kurczaka odkrawasz nóżki dla siebie, a resztę dajesz psom. możesz sobie też i filety wyciąć, tak dobrze jak w ubojni Ci na pewno nie pójdzie i psom mięsko zostanie), spróbuj znaleźć np. tchawicę, przełyki = chrząstka. łapki kurze - można na surowo, można zrobić galaretkę (czyli wrzucasz do gara łapki, zalewasz wodą, gotujesz przez 2-3 godziny; wyjmujesz łapki, czekasz aż trochę ostygną, wyjmujesz te długie kości, możesz odciąć pazury, resztę wrzucasz znów do wody, jeszcze trochę gotujesz, studzisz i masz galaretę).
 
 
owieczka 

Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 19
Skąd: ok. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-10-02, 11:39   

Carmella, właśnie jak ułożyłam menu, to pomyślałam sobie- czy tych kości nie jest za mało. Układając wzięłam pod uwagę, że te 15 % to mięsne kości, a chyba w układaniu jadłospisu chodzi o to, że 15% samych kości, bez mięsa, tak?

Czy jak po jednym posiłku mięsa zamienię na mięsne kości będzie dobrze? Czy po 2 posiłki zamienić?
Czy reszta jest w porządku wg Ciebie?

Kurczę, ten BARF jest chyba zbyt skomplikowany jak dla mnie. A ja jeszcze lubię mieć wszystko co do grama wymierzone, nie ma "na oko" :faja:

Kurze łapki surowe psy dostają, ale nie regularnie. W formie przysmaka, między posiłkami :)

Zastanawiam się też, czy jeśli spanielce zamiast samego mięsa, będę dawała tę najbardziej mięsną część skrzydła (wiecie, tak skrzydełko połamać na 3 części i ta największa, ta od korpusu :lol: ) czy to będzie ok, czy za dużo kości?
Z nią mam problem polegający na "zjem wszystko w każdej ilości, zawsze jestem głodna". Po skrzydełku trochę się zapycha i nie wariuje tak. A w dniach bez kości.... lodówki otworzyć nie można :lol:

Proszę pomóżcie :kwiatek:
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-10-02, 11:52   

SUROWE KOŚCI Z MIĘSEM POWINNY STANOWIC 60-80% PSIEJ DIETY
Dorosły pies powinien dostać co najmniej 50 % surowych kości. Pozostałe 50 % stanowi mięso, ryby, owoce, jarzyny, wnętrzności i dodatki (witaminy).

moja Preta uwielbiała szyje z indyka i korpusy z kury.. z indyka tez dawałam korpus tylko podzielony na kilka części. a w mięsnym mieli zawsze często fajne żeberka w promocyjnej cenie.. tez te kochały moje psy.. ogony cielęce.. no i obowiązkowo duży gnat wołowy - pięknie czyści zęby.
 
 
owieczka 

Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 19
Skąd: ok. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-10-02, 12:04   

Nina77, no to teraz zwariowałam.
Układałam menu na podstawie tego:

Cytat:
1. Dieta BARF dla psów powinna się składać z :

Produkty pochodzenia zwierzęcego 80%:
50% mięso (mięsień)
15% kości
15% podroby
20% żołądki

Produkty pochodzenia roślinnego 20%:

warzywa 75%
owoce 25%


To w końcu kości ma być 50 % czy 15 %? Mówimy o czystej kości czy o kości z mięsem tj. skrzydło ? :roll:

Gnaty wołowe odpadają, jak mam 2 kg yorkowi podać gnata wołowego? Nie dam psu żeby za chwile zabrać- "bo za dużo".

Proszę o pomoc co zmodyfikować, co dodać, co zabrać żeby było dobrze :roll:
Mam małe psy więc nie mogę podać całego korpusu od kurczaka ..
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-10-02, 12:22   

tu na forum są podane inne proporcje, na forum bulowym też są te same.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=323
tu masz ten temat fajnie opisany,
co do gnata to może faktycznie york z tak dużą kością troche śmiesznie by wyglądał, ale wątpie żeby potrafił ją zjeść.. tu bardziej chodzi o obgryzanie i czyśczenie tych ząbków.. moje dwa bule taką kość miały na pare dni i zjadały jedynie te 'kulki' :-P
ale są też mniejsze kości np cielęce..
co do korpusy to możesz porąbać go siekierką na mniejsze części.. korpusy sa fajne ze względu na chrząstki..
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-10-02, 12:27   

Powiem szczerze, że tylko tu przeczytałam, że suchych kości ma być tylko 15%, a mięśnia 50%.
Jak dla mnie to 50% powinny stanowić porcje mięsno-kostne, czyli np taka szyja indycza, goleń, korpus.

Mam problem z moją suką, gdyż ma alergię na drób i przechodzi u nas tylko szyja indycza oraz kurze łapki. Poza tym dostaje wołowinę. Ja kupuję gotowe mielonki, gdzie w składzie jest mielona wołowina II klasy, mielone przełyki (oraz drugi wariant mięso+przełyki+ księga wołowa).
Od czasu do czasu mam możliwość zakupu taniej wołowiny, i takie mięsko najczęściej używam jako smaczku-nagrody w treningu.

Dla małego pieska wielkości yorka przykładem porcji mięsno-kostnej będzie skrzydełko kurczaka, kaczki, szyja kurczaka, korpus kurczaka jest na tyle miękki, że da się go pokroić w mniejsze porcje.
Z wołowiny: pokrojone tchawice.
Jeżeli mięso czyste to z dodatkiem mielonych skorupek jaja, mączki kostnej.

Ja układam menu pod takie wskaźniki:

- surowe kości i mięso - 60%
- warzywa - 15% (warto podawać różnorodne warzywa, aby dieta była maksymalnie urozmaicona)
- podroby - 10%
- surowe dodatki (jaja, algi, jogurt, olej rybi, twaróg itp.) - 10%
- owoce - 5%


Przy czym mam dużego psa - 30 kilo i ja daję to tak zupełnie na oko ;) Ale przy takim dużym psie 10 dkg w tę czy w tę to nie robi różnicy, przy małym psie już tak.
 
 
owieczka 

Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 19
Skąd: ok. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-10-02, 12:30   

Nina77, ale ja te proporcje wzięłam z tego tematu:
http://www.barfnyswiat.or...p?t=330&start=0

No i teraz jestem kompletnie zielona :cry:
 
 
Nina77 

Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-10-02, 12:31   

http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=323

tu pisze co innego. teraz to i ja zgłupiałam..
 
 
owieczka 

Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 19
Skąd: ok. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-10-02, 12:38   

Carmella, czyli Ty w moim menu zamieniłabyś każdą porcję mięsa na "kości mięsne"?

Spotkałam dzisiaj w sklepie osiedlowym skrzydła indycze pokrojone na kawałki, więc wprowadzę je do menu. Do tego szyje kurze i indycze, spróbuję pokroić korpus :lol:

Jak kupuję ćwiartki z kurczaka to tam zawsze jest fajny kawał kręgosłupa- czy to też może być?

I takimi kostkami, "obrośniętymi" mięsem zamienić czyste mięso?
Tak będzie lepiej? :)
Czy jakąs porcję mięcha zostawić?

Większych kości nie widzę sensu dawać, a odpowiadających wielkościowo szczękom moich psów nie widziałam wołowych ani cielęcych.

Przepraszam za ilość pytań, ale tak bardzo chcę żeby było dobrze :-/

Carmella napisał/a:
Przy czym mam dużego psa - 30 kilo i ja daję to tak zupełnie na oko ;) Ale przy takim dużym psie 10 dkg w tę czy w tę to nie robi różnicy, przy małym psie już tak.
u każdej z moich suk , kilka gram więcej powoduje tycie. Pomijam fakt, że największa jest teraz na diecie. Waży ok. 12 kg, a musi zjechać do 10, dlatego podział jest na psa o wadze 10 kg :)

Nina77 napisał/a:
tu pisze co innego. teraz to i ja zgłupiałam..
dlatego tak bardzo zależy mi, żeby ktoś konkretnie napisał mi "zmień to i to i będzie dobrze" :lol: Bo ja już nic nie wiem :lol:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-10-02, 12:55   

Jest kilka szkół surowego karmienia i stąd to całe zamieszanie.
Ja jestem stanowczo za modelem whole prey - natura już stworzyła idealne proporcje i wg mnie nie ma co kombinować a skupić sie na dostarczeniu różnorodności gatunków.
Jeśli jesteś skołowana to przejrzyj proporcje w różnych modelach a potem poczytaj o składach tuszek zwierzęcych i sama dojdź do wniosku, który model tobie odpowiada.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-10-02, 13:10   

Tak, zamieniłabym czyste mięso na porcje mięsno-kostne. Nie musi być tak, że w posiłku to musi być na raz. Możesz dać rano kawałek wołowiny przerośniętej, a wieczorem kurzą łapkę. To mają być porcję gdzie jest sporo mięsa.
Wg mnie ważna jest różnorodność mięsa, chociaż u mnie cały drób odpada i teraz jadę na wole głównie + trochę indyka + trochę królika (z kością oczywiście). Ale chodzi mi o to, że kurczak bardzo często uczula i nie stawiałabym go jako jedynego rodzaju mięsa (chociaż jest tani, łatwo podzielny - szczególnie dla takich psiaczków jak Twoje).

Ja nie boję się dawać kości wieprzowych i takie daję (te które kupuję są chyba od karczku, bo sporo takiego karkowego mięsa tam jest)

U mnie jeszcze raz w tygodniu jest biały ser z dodatkiem jogurtu naturalnego bez cukru/kefirem + żółtko + łyżka miodu

W całym BARFie ważny jest stosunek wapnia i fosforu.

Moja suczka po suchej kości ma zatwardzenia, więc za często nie dostaje kości suchych, jak coś to takie z mięsem, a w szyjce to bardziej w sumie chrząstki są. Mam mączkę kostną i czasami dosypuję miarkę jak dłuższy czas nie je kości.
Ponadto oczywiście są warzywa (ja miksuję w robocie na ścinarce do placków ziemniaczanych marchew, buraki, jabłka, ze dwie pietruszki, seler, czasami brokuła dodaję, banany - to tak najczęściej)
Podroby: serca wołowe, wątroba wołowa, wątroba cielęca (u mnie dość droga niestety).

Stosuję suplementy: hemoglobina, algi, sól himalajska, drożdże piwne, spirulina, olej z łososia. Dodaję mniej niż na opakowaniu, bo dawkę co kilka dni. Myślę, że dieta mojej psiury jest tak różnorodna, że nie powinno jej niczego brakować.

Wygląda bardzo dobrze, energii ma aż za dużo. Mielonki, które teraz stosuję uważam za bardzo dobre (BARF z K-9 Border Unit). Poprzednio jadła z ekokarmy - to był mom, kolor jasnoróżowy, więc prawie sam tłuszcz, wówczas trochę przytyła i nie miałam pomysłu jak ją odchudzić (w grę wchodzio tylko zmniejszenie dawki). Teraz je chyba nawet więcej, bo ok 800 gramów na dzień, a schudła (tyle ile powinna), sierść ma piękną lśniącą.

Planuję badania krwi zrobić, żeby przekonać się, czy w środku jest tak samo dobrze jak na zewnątrz.
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-10-02, 15:41   

PS do mojego ostatniego postu.
Owieczko, to co napisałam to jest moja opcja karmienia, bo jakoś do tej pory jednak miałam zakodowane większą ilość kości niż te 15%.
I u mnie jest więcej, ale nie przeliczam tego na gramy, bo jak napisałam mam dużego psa, któremu daję i całą szyję indyczą (jak nie jest za duża). Goleń z kawałkiem kości (która de facto jest tylko wyssana) też jest przeze mnie traktowana jako porcja mięsno-kostna. Udziec z indyka się trafi. A są to wszystko rzeczy gdzie mięsa jest więcej niż kości (chrzęści).

Tu na forum koniczynka m.in. jednak koryguje jadłospisy zgodnie z tą zasadą zapisaną na początku, tak jakoś mi się wydaje.

Może w Twoim przypadku pomógłby kalkulator.
Ja teraz dostałam kalkulator i też sobie z ciekawości posprawdzam.
 
 
Ola W. 

Barfuje od: 6 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Mar 2012
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-10-02, 20:22   

Jeśli masz dostęp do mięsnych kości cielęcych czy wołowych (są to np. kawałki kręgosłupa, mają na sobie dosyć sporo mięsa), to one są w sam raz dla małych psów! Mam suczkę 8 kg i daję jej takie kości, właściwie daję to jako mięso, ewentualnie mięso z kością. Wyczyszczenie ich trochę zajmuje (zajęcie w sam raz dla tej Twojej żarłoczki ;-) ) Tyle ile zje to jej (z cielęcych i wieprzowych moja zjada też część kości).
 
 
owieczka 

Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 19
Skąd: ok. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-10-05, 18:34   

Bardzo, bardzo wszystkim dziękuję za pomoc :kwiatek:

Każdą radę biorę do serca i będę poszukiwać, innych niż drobiowe , mini kostek :)

Mięso zamieniłam na mięsne kości- w naszym przypadku i tak więcej w takim kawałku jest mięsa niż kości :)

Papki warzywne i owoce wciągają jak głupie :-D


Zostały mi tylko dwa problemy.... nie wiem jak dawkować wątrobę moim mikropsom i nie wiem ile mogę dawać suszonej hemoglobiny...
Jak tylko będę mieć aktywne konto w banku zrobię przelew za kalkulatory BARFowe i może będzie mi łatwiej :faja:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne