BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje o gotowych karmach dla kotów
Autor Wiadomość
kashucha 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 25 Lis 2014
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-25, 19:52   

patriszia napisał/a:
jeszcze nie czuje się na siłach aby myśleć o BARF poszukuję suchej i mokrej karmy, którą mogę podawać mojej kotce, tak aby nie wyrządzić jej organizmowi szkody.

Sucha karma i brak szkody* dla organizmu właściwie się wykluczają. ;-)
Jeśli poważnie myślisz o przejściu na BARF w przyszłości, dieta Twojego kota tym bardziej powinna składać się z mokrego pożywienia, z niewielkim udziałem (deserek 3 razy/tydzień) surowych mięs różnych gatunków i w różnej postaci (by przyzwyczajać do gryzienia i różnych smaków).

patriszia napisał/a:
ZAWARTOŚĆ/SKŁAD: zawartość składników mięsnych – 80% z czego: świeże składniki mięsne 62,5% (świeża wołowina i wątróbka wołowa 100%)

Podanie zawartości tych składników jako świeżych jest sprytnym wybiegiem producenta mającym na celu sprawienie wrażenia, że jest ich w produkcie dużo. Co jednak dzieje się z tymi składnikami podczas obróbki cieplnej (prócz utraty wartości odżywczych)? Ich ilość maleje. W finalnym produkcie nie ma świeżych składników - producent podaje ilość surowca PRZED obróbką. Nie wiemy ile jest tych składników w gotowej karmie, jednak oczywiste jest, że będzie ich mniej.

patriszia napisał/a:
suszone składniki mięsne 37,5% (w tym suszona wołowina 43,3%, suszony kurczak 43,3%, suszona wątróbka 13,3%),

Zauważ, że producent nie napisał, że to mięso wołowe czy mięso/mięśnie z kurczaka. Napisał jedynie "kurczak/wołowina", a to oznacza, że nie ma na myśli mięśni, a jakieś bliżej niezidentyfikowane elementy pochodzące z wymienionych zwierząt. Gdyby karma zawierała mięso mięśniowe producent z dumą by o tym napisał.
patriszia napisał/a:
ziemniaki, zielony groszek, (...) pulpa buraczana, naturalne włókno

Ziemniaki i groszek robią tu za tani wypełniacz, są zupełnie zbędne, bo gdyby upierać się przy obecności balastu wystarczyłaby sama pulpa albo samo (tajemniczo brzmiące) naturalne włókno.
patriszia napisał/a:
SKŁADNIKI ANALITYCZNE: Białko surowe (31%), oleje i tłuszcze surowe (19%), włókno surowe (4,1%), popiół surowy (6,8%), wapń (1,1%), fosfor (0,8%), sód (0,4%).

Ze składników analitycznych dowiadujemy się, że karma ma ponad 30% węglowodanów w suchej masie (liczone dla 7% wilgotności, bo producent nie podaje)
Przejrzyj forum w poszukiwaniu informacji o szkodliwości takiego nadmiaru węglowodanów w kociej diecie.

Które z komercyjnych karm powinien zatem jeść Twój kot zanim nasiąkniesz forumową wiedzą i będziesz gotowa przejść na surowiznę?
Dobre, wysokomięsne, zbilansowane puszki jak np. MAC's, Catz FineFood, Feringa, etc. :-)

*nadmiar węglowodanów = m.in. otyłość, cukrzyca
niedobór wody - stałe obciążenie nerek, zagęszczenie moczu = problemy z układem moczowym, by wymienić te najpoważniejsze.
_________________
– Chciałem powiedzieć (…) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE.
*Terry Pratchett, "Czarodzicielstwo"
 
 
patriszia 

Dołączyła: 22 Wrz 2017
Posty: 2
Wysłany: 2017-09-26, 15:24   

Cytat:
Które z komercyjnych karm powinien zatem jeść Twój kot zanim nasiąkniesz forumową wiedzą i będziesz gotowa przejść na surowiznę?
Dobre, wysokomięsne, zbilansowane puszki jak np. MAC's, Catz FineFood, Feringa, etc. :-)


Dziękuję za podpowiedzi. Kot dostaje obecnie suche Power of Nature Meadowland MIX - wybrane po opisie z forum. Na szczęście suche nie jest jedynym pożywieniem jakie dostaje Kicia. Dwa razy dziennie dostaje mokrą karmę - niestety na Catz FineFood prycha i zakopuje pod talerzyk, podobnie z Feringą. Ostatnio zakochała się w Leonardo, ale też zaczęła jeść Gussto. Od czasu do czasu dostaje jakąś karmę uzupełniającą filetówkę - Cosma, Canagana pokochała. Plus w ramach deserków i atrakcji dostaje surową wołowinę - tak z dwa razy w tyg. Największym niestety problemem jest to że to jest bardzo wybredny kot :)

Jestem wdzięczna za wszelkie sugestie, co do sposobu żywienia mojej wybrednej Kici. Niestety poprzedni właściciel karmił ją whiskasem itp karmami, więc próba przestawienia jej na zdrową karmę to żmudny proces :)

Poniżej przesyłam składy Leonardo i Gussto

Leonardo

Drób: mięso kurczaka, serca, wątróbki, żołądki, szyje (70%); bulion z kurczaka (29,6%); olej z łososia (0,2%); węglan wapnia (0,2%).

Wołowina: mięso wołowe, serca, płuca, wątroby, nerki, flaki (70%); bulion wołowy (29,6%); olej z łososia (0,2%); węglan wapnia (0,2%).

Rybne menu: śledź (24%); łosoś (24%); ;bulion ze śledzia,łososia,krewetek (29,6%); krewetki (12%); wątróbki drobiowe (10%); olej z łososia (0,2%); węglan wapnia (0,2%).

Mięsne menu: mięso kurczaka,serca, wątróbki, żołądki, szyje (29%); mięso wołowe, serca, płuca, wątroby, nerki, flaki (29,6%); bulion z kurczaka, wołowy, jagnięcy (29%); jagnięce płuca (12%);olej z łososia (0,2%); węglan wapnia (0,2%).

Kitten drób: mięso drobiowe, serca, wątróbki (70%); bulion drobiowy (29,1%); olej z łososia (0,4%); węglan wapnia (0,5%).
Analiza składu

Drób: białko 11,2%; tłuszcz 5,6%; surowy popiół 2,2%; surowy błonnik 0,3%; wilgotność 80%. Vit. A 3.000 I.U.; vit. D3 200 I.U.; vit. E 30mg; tauryna 1.500mg; mangan 3mg; cynk 15mg; jod 0,75mg; selen 0,03mg;

Wołowina: białko 10,6%; tłuszcz 5,9%; surowy popiół 1,6%; surowy błonnik 0,3%; wilgotność 81%. Vit. A 3.000 I.U.; vit. D3 200 I.U.; vit. E 30mg; tauryna 1.500mg; mangan 3mg; cynk 15mg; jod 0,75mg; selen 0,03mg;

Rybne menu: białko 11,5%; tłuszcz 5,0%; surowy popiół 2,4%; surowy błonnik 0,3%; wilgotność 80%. Vit. A 3.000 I.U.; vit. D3 200 I.U.; vit. E 30mg; tauryna 1.500mg; mangan 3mg; cynk 15mg; jod 0,75mg; selen 0,03mg;

Mięsne menu: białko 10,7%; tłuszcz 7,0%; surowy popiół 1,9%; surowy błonnik 0,3%; wilgotność 80%. Vit. A 3.000 I.U.; vit. D3 200 I.U.; vit. E 30mg; tauryna 1.500mg; mangan 3mg; cynk 15mg; jod 0,75mg; selen 0,03mg;

Kitten drób: białko 11,5%; tłuszcz 5,7%; surowy popiół 2,2%; surowy błonnik 0,3%; wilgotność 80%; wapń 0,4%; fosfor 0,3%. Vit. A 3.000 I.U.; vit. D3 200 I.U.; vit. E 30mg; tauryna 1.500mg; mangan 3mg; cynk 15mg; jod 0,75mg; selen 0,03mg;

Gussto - przykładowo z wołowiną

Skład: 70% Wołowina (w tym ok. 2/3 mięso mięśni i serca, ok 1/3 wątroba, i płuca), 28,8% wywar własny z mięsa, 1% minerały, 0,2% olej z ostropestu.

Składniki analityczne: białko 10,7%, tłuszcz 6,7%, popiół surowy 2,4%, włókno surowe 0,5%, wilgotność 79%. wapń 0,29% / fosfor 0,24% Zrównoważony stosunek wapno/fosfor 1,2/1.

Dodatki żywnościowe ważne dla fizjologii odżywiania/kg: witamina D3 220 IE, witamina E 33 IE, cynk jako siarczan cynku, monohydrat 16,5 mg, mangan jako siarczan manganu (II), monohydrat 3,3 mg, jod jako jodan wapnia 0,825 mg, Tauryna 2000 mg, Biotyna 330 µg
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2017-11-25, 19:39   

Odniosę się tylko do meadowland mix PONa. Przynajmniej jedno jest wiadome że to już nie ta karma co była kilka lat wcześniej. Analiza na forum tez jest stara. Chrupki zmieniły kolor na jaśniejszy i producent zaczął ukrywać zawartość fosforu, przy czym wcześniej zawsze ją podawał 1,21 %( widocznie ma coś do ukrycia od pewnego czasu). Moje 4 koty po dłuższym podawaniu unikają tej karmy.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2017-11-25, 23:12   

Rzeczywiście skład PoN Meadowland Mix jest odrobinkę inny teraz, ale na pierwszy rzut oka nie różni się bardzo. Natomiast zawartość fosforu wciąż jest przez producenta podawana:
https://www.cats-country....dowland-mix-2kg
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-11-28, 22:06   

patriszia, skąd pochodzi cytowany przez Ciebie skład karmy Leonardo? Na stronie producenta wygląda to trochę inaczej - na przykład ma mniej tauryny. Być może to różne serie.
Leonardo wygląda ogólnie ok, jeśli weźmie się pod uwagę jedynie saszetki. Na pierwszym miejscu mięso (chociaż nie ma podanych proporcji, więc raczej jest go mniej niż podrobów w sumie), brak zbóż i innych zapychaczy (no, może poza serem w jednym smaku). Przydałoby się trochę więcej tauryny - przy sugerowanej przez producenta porcji kot będzie otrzymywał minimum potrzebnej tauryny, o ile zje tę większą porcję (trzy saszetki dziennie na kota czterokilogramowego).
W wątku poświęconemu taurynie Dagnes pisała tak:
dagnes napisał/a:
naukowcy podają, iż kot powinien otrzymywać 250-500 mg tauryny dziennie, lub w przeliczeniu na masę ciała 60-80 mg na każdy kilogram

O tej karmie pisałam wcześniej tutaj.

Gussto to dobra karma.
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-11-30, 00:11   

http://www.barfnyswiat.or...p=122631#122631

Powyższy wpis jest moim pierwszym tak szczegółowym opracowaniem kociej karmy. W związku z tym proszę o uwagi i sprawdzenie obliczeń - nie mam zamiaru nikogo wprowadzać w błąd, a mimo że wszystko sprawdzałam po kilka razy, jakaś pomyłka mogła się przemknąć ;-) Jeśli naszej drogiej Administracji taka forma się spodoba, to postaram się wyprodukować podobne analizy karm do tej pory nie opisanych dokładnie na Forum.


Dodałam link po przeniesieniu posta
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2017-12-01, 13:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-11-30, 07:07   

Dragana, jak dla mnie Twój opis w pełni zasługuje na pochwalenie :-)

Zastanawia mnie, skąd taki udział węglowodanów w tej karmie - jest mały, ale w zasadzie i tak duży, patrząc na skład karmy (w oleju z ostropestu nie powinno ich być, jeśli jest czysty?).
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2017-11-30, 08:55   

Dragana, :kciuk: .
Wstawię potem twój post z analizą do wątku z polecanymi karmami.

IzabelaW, węglowodany znajdują się także w produktach mięsnych (glikogen w mięśniach i wątrobie). Oprócz rzeczywistej ilości węglowodanów wynikającej z obecności glikogenu, analiza pod tym względem może odrobinę przekłamywać w związku z podawaniem obowiązkowych pozycji analitycznych jako maksimum i minimum.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-12-01, 00:05   

IzabelaW, dzięki :mrgreen:

dagnes, bardzo mi miło, że moja pisanina trafi w tak zaszczytne miejsce na Forum :-D
 
 
dudusiek 


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 15 Lis 2016
Posty: 23
Wysłany: 2018-02-07, 21:02   

Ostatnio wypróbowałam Gussto, jestem cały czas na przyzwyczajaniu Tequili do surowizny i muszę przyznać, że ta karma naprawdę się sprawdza. Kicia jako jedyna ze stada nie przepada za barfem, przez 10 lat jadła tylko chrupy, również mokre Catz Finefood z kangurem przypadło jej do gustu i nie ma smęcenia nad miską. Ulubiony smak to indyk z kaczką, dodaję więcej mięsa np indyka podgotowanego oraz wodę lub rosół. Także polecam osobom, które są na etapie zmiany diety u futerek. Dzięki Dragana za polecenie.
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2018-02-13, 13:38   

fajnie że dochodzą nowe karmy w wątku"najlepsze na rynku..."
super robota :kciuk:
_________________
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2018-02-13, 13:40   

Terra Faelis
hamuje mnie dodatek tych rzezuch i kocimiętek ..niestety bardziej niż cena :-|
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2018-02-16, 17:28   

Terra faelis
Mnie hamuje zwykła nieuczciwość producenta!
Producent ukrywał przez jakiś czas poziom fosforu i wapnia w karmie. Zakładam że ukrywał bo nagle znikły te parametry karmy z zooplusa. Obsługa niemiła bo próbowałem się dowiedzieć dlaczego znikły. No i się dowiedziałem- bo wzrosły. Pomijając to że karma ma zły stosunek sodu do potasu to w dodatku składa się w większości z podrobów.
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2018-02-19, 19:29   

kupiłam trzy smaczki Gussto
niestety u nas nie sprawdzi się :-(
forma twardego bladego pasztetu nie przypadła do gustu żadnemu z dwóch sierściuchów :banghead:
 
 
Ewa_T 


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 28 Lut 2018
Posty: 18
Skąd: Holandia
Wysłany: 2018-03-04, 16:12   

Bardzo proszę o analizę suchej karmy Eukanuba kitten i Eukanuba top condition.
Przepraszam jeżeli się powtarzam ale nie mogę o tej karmie nic znale na forum a już naprawdę przejrzałam wiele stron :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne