BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2018-04-20, 20:05   

Anilina, dziękuję za odpowiedź :kwiatek:
Mam kalkulator na excel. W całej mieszance wyszło 159 g białka :shock:

U mnie wygląda to tak:




Cytrynianu wapnia zaczęłam używać, bo mniej alkalizuje niż węglan wapnia. Kicia ma podwyższone ph moczu - 7,5. Na razie chyba rzeczywiście zaczekam na diagnozę. Musimy zrobić badanie krwi, a z Kicią nie będzie to łatwe :-(
 
 
Calanthe 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 51
Dołączyła: 14 Mar 2016
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-20, 20:39   

Anilina masz rację z olejem,mi się pomerdalo. :oops: Dr.Neska na USG wypatrzyła drobne mineralizacje.Czy na ten piasek wystarczy samo dopajanie kota, czy może włączyć na jakiś czas herbatkę z pokrzywy? Do jakiego bezpiecznego poziomu można zejść z poziomem soli,żeby nie zaburzyć proporcji elektrolitów?

--- edit ---
część dotyczącą zębów przeniosłam do tematu Choroby jamy ustnej u kotów - przyczyny, zapobieganie, bo wątek o żywieniu nerkowców i tak już jest obszerny i trudno ludziom przez niego przebrnąć, wiec lepiej dodatkowo go nie rozszerzać o tematy poboczne, które mają swoje wątki na forum
Ostatnio zmieniony przez gpolomska 2018-04-22, 07:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-04-21, 18:26   

Calanthe,
dolna granica Potas:Sód to 2:01. Zalecana właśnie nerkowcom. Dopajanie i ruch, więcej zabawy. Choć ja jestem miłośniczką pokrzywy i raz na jakiś czas podaję napar profilaktycznie. Dodaję po prostu do mieszanki przed jedzeniem, kotom nie przeszkadza. Zawsze, jak pojawiają mi się w wynikach struwity, włączam pokrzywę i do tej pory nie zawiodła.
Z mieszankami tez początkowo drobiłam, ale teraz cześć mielę- bo ładnie chłonie wówczas wodę, a cześć kroje na naprawdę spore kawałki. W ten sposób mam kawałki mięsne w gęstym sosie :-) i nie ma wyławiania.
Agnikot,
Sprawdzę jeszcze raz, wrzuciłam wczoraj na szybko, może gdzieś się pomyliłam. Na pH moczu zacznij od wyeliminowania warzyw, one alkalizują. Moje koty na BARFie nerkowym mają stałe pH w okolicach 7 i zupełnie nic im się przez to nie dzieje. Ani struwitow (epizody zwalczamy pokrzywą) ani bakterii. Może więc to pH jest trochę demonizowane.
Edit: sprawdziłam ponownie, masz rację, Twoje przeliczenia są prawidłowe. Mój błąd polegał na tym, że dodałam wskazywaną przez kalkulator ilość hemo, która podniosła białko. Więc cofam zarzut, mieszanka jest Ok ;-)
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2018-04-21, 21:19   

Anilina napisał/a:
Może więc to pH jest trochę demonizowane.

Jest. Sama zmiana pH na niższe zamieni rozpuszczalne struwity na nierozpuszczalne szczawiany. Podstawą jest zwiększenie ilości moczu poprzez zwiększenie podaży płynów. To tak jak w rzecze: gdzie jest silny ruch wody, nie ma metra mułu.
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2018-04-22, 10:27   

Anilina, bardzo się cieszę, że jest ok, dzięki za sprawdzenie :->

A jeśli chodzi o pH moczu, to też mam wrażenie, że jest demonizowane. W zasadzie kot, który je bardzo często, może przez cały czas mieć je podwyższone.
 
 
Nul 

Dołączyła: 28 Gru 2016
Posty: 208
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-04-23, 12:38   

Dzięki wielkie wszystkim za uświadamianie mnie na forum, że to ph jest demonizowane. Uff! A tak mnie wet namawiał na zbijanie 7.0 do mniej przy pomocy prochów... No, ponad rok temu to było, byłam o wiele głupsza niż teraz... :)

Miau :)
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-15, 08:25   

Mieszanka na 10 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 150 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

200,0 g Wołowina mostek tłusty
700,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
100,0 g Kurczak serce
1,0 szt Żółtko jajka
30,0 g Wątroba kurczaka
1,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,6 g Mączka z alg morskich
2,0 g Drożdże piwne
15,4 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,1 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
1,9 g Sól himalajska
3,0 g Tauryna
400,0 g Woda

Chcę przygotować tą mieszankę podaną wyżej w poście. Czy jeśli zmienię udo na ćwiartkę i wołowinę na pół z karczkiem lub schabem to będzie ok? Suplementy pozostaną bez zmian?Kot nie lubi wołowiny. Nie mam kalkulatora. Prosze o pomoc.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-15, 14:22   

salomea06 :kwiatek:
Wszelkie zmiany w przepisie skutkują przeliczeniem go na nowo. Nie można ot tak sobie zmieniać mięs nie uwzględniając tego w kalkulatorze i w doborze suplementów. Jeżeli podany przepis Ci odpowiada to zrób mieszankę wg niego. Jeśli nie, to staraj sie szybko o kalkulator. Na pierwszy raz mogę Ci podpowiedzieć przepis podaj tylko wagę kota, ilości mięs jakie masz i suplementy jakimi dysponujesz, coś wymyślę.
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-15, 16:24   

Dziekuję :kiss: mięso mam aktualnie ćwiartki kurczaka, serca i wątrobę kurczaka, schab, karczek, wołowina gulasz(ale kot nie przepada za wołowinką wiec jej jak najmniej).
Suplementy tauryna, drożdże, tran z wątroby dorsza, węglan wapnia, mączka z alg i skorupek jaj, krew suszona wieprzowa, Tokovit e 400. Kot 2,8 kg. Kot ok 3 lata. Został znaleziony zaniedbany na ulicy więc cięzko stwierdzić weterynarzowi
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-15, 19:25   

salomea06 :kwiatek:
Piszesz w wątku Żywienie w chorobach nerek, a nic nie napisałaś o swoim kocie, skąd wiesz że kot ma PNN? A wyniki jak wyglądają? Jonogram? Mocz?
Chcąc pomoc w przepisie powinnaś mi napisać o tym, a jakie parametry mieszanka powinna spełniać? Czy zmniejszyć sól, podwyższyć ilość wapnia, zmniejszyć fosfor?
Wagę mięs masz mi napisać, no chyba, że mam sama wagę wymyśleć ale Ty wtedy będziesz się musiała ściśle zastosować do przepisu.
Więc jak będzie?
 
 
blathin 

Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-05-15, 20:04   

Witajcie ponownie
kot do ostatniej wizyty u dr Zacharewicz (11.04) był stabilny, fosfor z krwi 5,4, ale mieścił się w normie, mocznik 170 a krea 3,4. Kontynuujemy Semintre i dodała nam Nefrokrill (kot je niechętnie, ale był zmuszany zachęcaczami przez ostatni miesiąc). W kwietniu był na mieszance
białko 4,88
tłuszcz 2,79
fosfor 45,39
od 29.04 na mieszance
białko 4,78
tłuszcz 3,46
fosfor 47,37
2 maja zwymiotował (tak żółciowo) i wyniki podstawowe były takie https://imgur.com/6IHhHHC
nadal dostawał mieszankę z 29.04, Semintrę i Nefrokrill oraz dla zachęty sosiki miamor lub suszki z cosmy ( w ilościach jak najmniejszych) Do mieszanki na ok 20 dni zawsze dodaję ok 10g oleju Omega-3 z lunderlanda
po 2 tygodniach znów zwymiotował samą wodą i wyniki z 12.05 wyglądają tylko gorzej...
https://imgur.com/iHyDhQT
https://imgur.com/ZcJs5Ee

A teraz do sedna. Dostaje dolewki wody do mieszanki (dla ogrzania) a i sam jeszcze pije z misek chętnie. Żeby odciążyć mu tą trzustkę i wątrobę chcę teraz zrobić mniej tłusta mieszankę (ale tu mi biało się mocno podbija...) i zastanawiam się też nas kwestią wapnia. Przy niskofosforowych mieszankach stosunek jest 1:15, ale wapnia samego jest sporo mniej niż pokazuje kalk w normie... czy stosunek ten mogę zaburzyć na korzyść wapnia?
Co jeszcze mogę dla niego zrobić? (Dr Zacharewicz na macierzyńskim a na górnym śląsku nikt mi się już nie wyświetla z nefrologów...)

EDIT:
Planuje taką mieszankę
Mieszanka na 20 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 137 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga
800,00 g Cielęcina udziec
700,00 g Wieprzowina karkówka
500,00 g Indyk serce
2,00 szt Żółtko jajka
79,00 g Wątroba wołowa
2,30 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
1,70 g Mączka z alg morskich Lunderland
22,50 g Hemoglobina wieprzowa Swojski Wyrób (tu wpisałam dane do kalka te co są podane tu https://www.barfnyswiat.o....php?p=12571935 i ona wpływa też mi na zawartość fosforu...)
1,10 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
13,00 g Wapno z alg (Algenkalk Lunderland)
6,00 g Sól himalajska
78,40 g pietruszka - korzeń, gotowana, bez soli
5,00 g Tauryna
507,00 g Woda


białko 5,00
tłuszcz 2,80
fosfor 51,55

Co zrobić żeby nie podnieść tłustości a zniwelować białko i fosfor? (kurczaka nie podaję, bo alergia)
_________________
Mora, Krokiet, Gratis
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-05-15, 20:31   

blathin,
rzeczywiście, musisz trochę zejść z tłuszczu, żeby oszczędzać trzustkę. Nefrokrill podbił Potas, jest już w górnej granicy, ile kapsułek dziennie go dostaje? Może warto trochę ograniczyć. Jaki suplement wapnia stosujesz w BARFie? Bardzo polecam węglan wapnia - najlepiej wiąże fosfor i sam go nie zawiera (w przeciwieństwie do skorupek).
Stosunek wapnia do fosforu 1:15 to standard dla zdrowych kotów. Nerkowcom można zwiększyć nawet do 1:35, ale żeby to zrobić, trzeba znać jego poziom we krwi, by nie przesadzić. Niestety nie masz podanego poziomu wapnia w badaniach :-/ za to fosfor zdecydowanie za wysoko. Trzeba albo zwiększyć podaż wapnia (działa też jako wyłapywać) albo dodać niewapniowego wyłapywacza, ale nie w postaci Nefrokrilla, bo potas poszybuje znów. Pomyśl o Renagelu, niektórzy uważają, że jest nawet skuteczniejszy.
Jak z wypróżnianiem kota, w kuwecie wszystko ok?

Wrzuć przepis, wspólnie pokombunujemy, bo tak na samych parametrach białko/tłuszcz/fosfor nic nie zdziałamy.

Edit: gdy pisałam, Ty wrzuciłaś przepis ;-)

Moje uwagi - zamień wapno z alg na węglan z Lilly's. Z własnego doświadczenia stwierdzam, że wapno z alg nie jest tak dobre jak węglan. Wprowadziłam do diety mojej nerkowej Titki (pół na pół z węglanem), żeby trochę urozmaicić i podbić magnez, ale odbiło się to na jej wynikach fosforu, więc wracam do czystego węglanu.

Zastąp wątrobę wołową wątrobą indyczą - ma więcej witaminy A, dasz jej mniej niż wołowej, będzie mniej fosforu. Jeśli dodatkowo połowę serc zamienisz na żołądki indycze, zejdziesz z fosforem do 47 mg. Przy czym podrobów powinno być nieco mniej, u Ciebie to ponad 30%, a powinno być do 20%.
Co z solą? myślałam, że ją ograniczasz, by obniżać ciśnienie. Pisałyśmy już o tym. Schodzimy z Potas:Sód STOPNIOWO do 2:01. Pora zacząć, obniż choć o 1 gram.
Ostatnio zmieniony przez Anilina 2018-05-15, 20:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
blathin 

Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-05-15, 20:40   

Anilina,
przepis planowany już dorzucony wyżej.
Nefrokrilu dostaje 1 dziennie a stosuję wapno z alg z Lunderlandu. Wcześniej potas był za niski i w tej mieszance jest jeszcze Karenal, ale już nie będę dodawać teraz.
Teraz podjechałam do weta, który jest bliżej, bo chwilowo nie mam auta i tak słabo mi ten jonogram zrobili... ale 13.02 miał wapnia 10,4 (8-11,12) czyli sporo...
W kuwecie ok, z resztą cała trójka regularnie tak co ok 3 dni chodzi a wyniki są zbite i suche ;-)
_________________
Mora, Krokiet, Gratis
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-15, 20:51   

Shana55 bylam dzisiaj u weta ale nie pamietam wynikow. Bede znowu w czwartek to wezme.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-05-15, 20:56   

blathin, edytowałam swój post wyżej, dodałam wskazówki. 10,4 wapnia jest ok, i skoro do tej pory stosowałaś Ca:P 1:15, to możesz spokojnie dodać wapnia do 1:20, a gdy będziesz miała węglan wapnia, to do 1:30. Węglan wapnia słabo się przyswaja, a świetnie wiąże wapn. Jest dla nas idealny, bo nie podbija wyników we krwi a obniża fosfor.

I jeszcze jedna sugestia: cielęcina udziec to wysokobiałkowe mięso. Jeśli zastąpisz je w połowie udkiem z kurczaka, obniżysz białko.
Wyrzuć też z przepisu pietruszkę - trzustka źle toleruje węglowodany. Pierwsza rzecz to się ich pozbyć, choć na trochę. Ważniejsze nawet niż ograniczanie tłuszczu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne