BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
Kaatie92 

Dołączyła: 25 Wrz 2017
Posty: 23
Wysłany: 2018-05-22, 12:16   

Kaikai,
Dziękuje :kwiatek: :kwiatek:
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2018-05-24, 14:31   

Nagotka napisał/a:
Czy jest sposposób żeby stworzyć mieszankę na samym drobiu czy zawsze dokłada się krówkę?

Możesz uczynić mieszankę z samego drobiu, różnorodność mięs jednak wskazana.
Nagotka napisał/a:
A jeśli chodzi o suplememty to chodziło mi o to że do tej pory zrobiłam dwie mieszanki na bazie easy barf sensitive i po rozpoczęciu pracy z kalkulatorem wyszło że i tak są braki np tauryny, witamin i innych składników.

Bo albo robisz mieszankę z E.B. i trzymasz się przepisu producenta . któremu do ideału daleko, albo działasz z suplementami naturalnymi. Jest jeszcze trzecia opcja dokładasz małe ilości E.B. rzędu 1-2 gram na kilo mięsa , reszta suple naturalne. O tym już Ci pisałem wyżej.
Nagotka napisał/a:
Moje pytanie jest takie czy jeśli użyję tych suplementów po raz pierwszy to czy daję dawki takie jak w kalkulatorze czy powinnam je jakoś zmniejszyć?
Ja osobiście swoim kotom nigdy nie zmniejszałem ilości supli by stopniowo zwiększać. Jadły od razu. Wiem że hemoglobina jest suplem za którym koty niektóre nie przepadają, można jej dać mniej jak kot według Ciebie za nią nie przepada. Utytłaj kawałek mięcha w hemo i daj kotełowi . Ja tam się w takie coś nigdy nie bawiłem. Od razu pełnoporcjową moje zaliczyły, i to all cztery. Zanim jednak zacząłem się barfem na poważnie zajmować , stosowałem gotowce z tej strony co podałaś.
Nagotka napisał/a:
Bo np.Nie wiadomo czy kot od razu będzie chciał to jeść? Czy ta zupa suplowa jej przypasuje? Czy nie spowoduje jakiś sensacji żołądkowych itp?
Musisz sama sprawdzić, ryzyko jest Twoje ;-)
Nagotka napisał/a:
No to tu też wychodzi proporcja podrobów ok 28% - to znaczy że ten gotowy przepis nie jest dobry???
Jest o niebo lepszy niż wszystkie puchy razem wzięte łącznie z najdroższymi (np. terra faelis podroby 90 czy 100 %)! Nie jest jednak idealny. Lepszy niż all puchy , gorszy niż prawdziwy barf. Dla początkujących .
Nagotka napisał/a:
To poproszę o jakiś wzorzec z kurakiem i indykiem - bo muszę od czegoś zacząć :(

Nagotka poprawiłem twój przepis powyżej, czemu go nie uczynisz? Szponder łątwo dostać. Przelicz go sama uwzględniając rady i wstaw tutaj do sprawdzenia. :-)
 
 
Nagotka 


Dołączyła: 03 Kwi 2018
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-24, 15:09   

KaiKai
OGROMNIE Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :kwiatek:

Koteł dostał już nowe danie zrobione na bazie szpondra indyka i kuraka :hura:
Mieszanka na 15 dni dla 3,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 126 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
350,0 g Indyk udo ze skórą
300,0 g Indyk skrzydło mięso ze skórą
350,0 g Kurczak udziec ze skórą
75,0 g Wołowina szponder
170,0 g Kurczak serce
64,0 g Kurczak żołądek
2,0 szt Żółtko jajka
68,0 g Wątroba kurczaka

1,8 g 2,8 Mączka z alg morskich Lilly's Bar
4,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
19,8 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
1,5 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
8,4 g Mączka ze skorupek cdVet
5,0 g 4,2 Sól himalajska
4,0 g 8,0 Tauryna
433,0 g Woda

Kotełek wcina aż przyjemnie popaczać - hemo zupełnie jej nie przeszkadza :beer:

Mam tylko problem z tranem i witaminą D. W kalku normy podane są I.E. a przeliczenia na gramy. Mam tran w kaspułkach gdzie napisane jest że w 1 kaps jest 550 mg tranu i zupełnie nie mam pomysłu jak go przeliczyć.
Mam też omega 3 w kapsach, gdzie jedna kapsułka zawiera EPA 180 mg i DHA 120 mg.
W info czytałam o Wit D dla dzieci. I nie wiem kompletnie co z tym zrobić na przyszłość.
Akurat w weekend miałam dostęp do świeżutkiego pstrąga z hodowli więc Kropka dostała trochę i parę kęsów wzięła - ale ona wyjątkowo nie znosi ryby i żadnych puszeczek z czystych filecików (łososiki i inne) nie chciała nawet liznąć.

Drugie pytanie jest w zakresie wody. Dodałam tak jak wyliczyło 433g no i niestety konsystencja tego dania zrobiła się mocno rzadka :-/ Czy to tak ma być?
Czy też dać tej wody mniej?
Teraz wychodzi:
Energia kcal 2 610
Białko g 50 - 65% 56% 265
Tłuszcz g 20 - 38% 37% 178
Woda g 72 - 75% 75% 1 408
Węgle g 0 - 5 % 1,0% 5
Włókno g 0,0% 0

Czyli woda jest na maxa 75 % a może dać mniej. Jak wpisuję w przepis wody 250g a to jest dużo mniej to Woda w przepisie wychodzi 72% czy tak mogłoby być?

No i powiedzcie jak wziąć 1,5 kaspułki witaminki E?
Nawet całą trudno przeciąć i wycisnąć - nie jestem pewna czy weszła cała a co dopiero ta połówka...
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-24, 19:50   

Nagotka :kwiatek:
Pytasz o rzeczy, które były już wielokrotnie omawiane. Na górze strony pod obrazkiem po lewej stronie jest opcja szukaj klikasz, otwiera się okno, wpisujesz szukane słowo i otrzymujesz wszystkie odpowiedzi dotyczące tego słowa lub wyrażenia.
Może spróbujesz sama poszukać, poczytać, dokształcić się.
Będziesz miała jak znalazł na potem. :twisted:

Mamy też taki wątek Pytania, na które wielokrotnie już odpowiedziano (koty) zobacz.
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=6653
 
 
Nagotka 


Dołączyła: 03 Kwi 2018
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-24, 21:40   

Shana55 :kwiatek:
Ja właśnie tak robię jak mówisz. Czytam to forum od 2 miesięcy. Wchodzę w różne posty staram się czytać wszystko ze zrozumieniem i zapamiętać ten ogrom wiedzy...
Przerobiłam rozdział o EB, teraz chciałabym wejść na wyższy level
Przyswoiłam kalkulator i tematy o suplementach i przepisach. Zaglądałam w te odpowiedziane pytania i w wiele innych wątków ale jak to na początku - jest tego tak dużo, że nie wszystko pamiętam.
Wyszukiwarka pomaga ale tylko trochę. Szukałam tematów o pstrągu a wyświetliło się wiele, wiele stron. Szukałam o witaminie D tak samo.
Niektóre wyrwane z kontekstu więc trzeba się przebijać przez setki stron dyskusji, wracając do samego początku żeby wiedzieć jaki był kontekst.
Żeby nie było wcale się przed tym nie bronię z przyjemnością to czytam (ostatnio natknęłam się na jakieś dyskusje o % zawartości bebeszków w myszy - żeby obliczyć i ew. poprawić proporcje do barfu :mrgreen: - jestem pełna podziwu za Wasze zaangażowanie i wiedzę). Mam nadzieję że już wkrótce nabędę więcej szlifów.
Ale to jednak to moja pierwsza mieszanka barfowa. :food:
Fajnie by było uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Wiesz to trochę przypomina wizytę z niemowlakiem u pediatry - rodzic zadaje mnóstwo pytań, zwykle tych samych co wszyscy rodzice ... A jednak dostaje odpowiedzi od lekarza a nie informacje żeby przeczytał 3 tomowy podręcznik dla rodziców bo tam to wszystko jest napisane...

Zadałam te pytania bo pomyślałam, że ktoś pomoże raczkującemu berferowi poukładać sobie w głowie to co budzi największe wątpliwości...
No cóż będę szukać dalej odpowiedzi w tym co już zostało napisane... :banghead:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-24, 22:23   

Nagotka :kwiatek:
Ja to rozumiem tylko nie każdy ma czas pisać tasiemcowe opracowania po raz kolejny.
Umówmy sie tak, że pytasz konkretnie o jedną rzecz, potem o następną.

Lekarz to lekarz on sie uczył i mu za to płacą ... :faja: my tu tylko dobrowolnie i charytatywnie poświęcamy swój prywatny czas, żeby potrzebującym pomóc.
Wszyscy przechodzą przez te wszystkie wątki i posty nie ma zmiłuj :mrgreen:

Wiec tak.
Wody ma być 75% w mieszance. (jak kot lubi pić to może być więcej ale dolewaj juz do podawanej porcji)
Tran jest podany w gramach, bo używamy tu tylko tranów polecanych do Barfa czyli prawidłowa nazwa olej z wątroby dorsza Lunderland, czy Lilly's Bar
Tran, olej z dzikiego łososia i wit.D dla niemowląt są to suplementy witaminy D.
Olej z hodowlanego łososia czyli Kwasy Omega 3 są albo w formie oleju i dajemy je w ilości 1ml na 4kg kota. (1g = 1,1ml a 1ml = 0,9g)
Albo w kapsułkach i przeliczenie w/g ainy
Kod:
wg forumowej wiedzy 50-55mg dotyczy EPA+DHA łącznie , a 20-22mg tylko EPA .
Ale dla kota nerkowego nawet 40mg EPA/kg m.c - temat "olej z kryla"s.1 gdzie Ewik odwołuje się do postu Margot .
Kapsułka Naturell omega-3 500mg ma 90mg EPA . 90mg : 4kg kota = 22,5mg/kg kota czyli jak wyżej .

Wit.D o której pisałam o taka
https://www.doz.pl/apteka...ist-off_48_szt.
ma w składzie 400 j.m i można ilośc spokojnie obliczyc w kalkulatorze.
Wit. E przekuwam gruba igłą i jak trzeba 1,5 szt to daję dwie nie wyciśnięte do końca a to co zostanie w kapsułce połykam sama, bo to samo zdrowie.

I jak potrzebujesz pytaj dalej tylko po kolei.
 
 
Nagotka 


Dołączyła: 03 Kwi 2018
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-24, 22:36   

O wspaniała :love:
Bardzo, bardzo dziękuję :kiss:
Obiecuję poprawę - gdyby coś to będę pisać krótko i po kolei.
To na prawdę bardzo mi pomogło - tak zrobię :mrgreen:
A czytać będę dalej - bo lubię i chcę wiedzieć więcej :-D

A btw mały poradniczek moglibyście wydać i na pewno chętni by się znaleźli, mogę w rewanżu zaprosić na kawkę albo cosik :beer:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-24, 23:12   

Nagotka :kwiatek:
Poradniczkiem jest Forum :mrgreen: ono jest non profit. Wiec korzystaj ile możesz.
Kawka ... nie da rady trochę daleko... :kwiatek:
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-28, 19:58   

Prosze o opinie mojej pierwszej mieszanki. Nie świeci się nic na czerwono ale wole sie upewnic :-) mieszanka dla dwóch kotów 6,2 kg -8 lat i 3,7 kg - roczny. Pierwsza pozycja 1g dlatego ze nie potrafiłam usunąć.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-28, 20:26   

salomea06 :kwiatek:
Przepis ma białko 5,1g więc może być ale jest niedokładny, bo dołożyłaś indyka na koniec listy nie robiąc korekty.
Pamiętaj dodawać składniki zwłaszcza mięsa w odpowiedniej kolejności!! A będzie dobrze. :twisted:
Popraw to i przelicz przepis na nowo, zwracając uwagę na kolumnę SUMA, żeby była zbliżona z wartościami do kolumny NORMA.
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-29, 08:27   

Shana55 poprawiłam. Jednak suma i norma są różne. Czy to znaczy ze przepis jest zły? Mam jeszcze pytania. Pod co podpiąć ćwiatki z kurczaka? Czy mozna używac mięso , ktore bylo 2x mrozone? Moge dostac mrozone króliki ale zeby przeszły przez moją maszynkę musze je rozmrozić. Drugi raz by były zamrożone w mieszance.


 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-29, 10:06   

salomea06 :kwiatek:
Na zdjęciach brak dwóch ważnych składników przepisu a mianowicie białka i tłuszczu.
Musze przeliczyć przepis żeby to sprawdzić. (z telefonu się nie da :mrgreen: )
Można podawać mieszankę z drugi raz mrożonego mięsa, z tym że technika robienia takiej mieszanki polega na lekkim rozmrożeniu mięsa i szybkim przerobieniu i prędziutko do zamrażarki z powrotem. Jest wątek na Forum o tym poczytaj. Ćwiartka z kurczaka to przecież całe udko!!
Oczywiście bez kości i jako takie wpisujesz w kalkulator w zależności czy jest ze skórą czy bez.
Do mieszanki używamy przede wszystkim mięs bez kości i jako takie są wpisane w kalkulator, to samo dotyczy królika, musisz więc go rozmrozić, obkroić od kości, przerobić i w zamrażalnik.
Jedyne mięsne kości jakie są w kalkulatorze są w zakładce mięso z kością.
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-29, 10:13   

Dodaję białko i tłuszcz
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-29, 11:09   

salomea06 :kwiatek:
Białko 5,1g na kg m.c.kota, następna mieszanka powinna mieć 5g i staraj sie utrzymać tą wartość.
Dążymy do tego, żeby wartości z kolumny Suma były bardzo zbliżone do wartości z kolumny Norma. Spokojnie mogą być trochę niższe ale nie powinny być wyższe.
Dlatego obniż sól do proporcji 1,38, sól i potas powinny zejść do normy, zmniejsz wątróbkę wit.A nie będzie przekroczona, tauryna może być wyżej i wit.z grupy B też.
Ale wapń i fosfor już nie. Tyle ode mnie :mrgreen:
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-29, 11:33   

A ten przepis? Trzeba coś zmienić? Mogłby ktos mi zmienic przepis jeśli cos jest za niskie lub za wysokie? Nie ogarniam jeszcze jak to pozmieniac:(


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne