BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
gpolomska 
Admin techniczny

Wysłany: 2018-06-11, 07:58   

Ten wymiot może być od stanu zapalnego jelit lub trzustki - a one lubią powodować problemy z nerkami (Malutka jak się zakłaczyła, to kreatyninę miała 2.8; jak ma podrażnione jelita to ok. 2-2,2, a jak jelita super to spada do 1,6). Jak to jest nieogarnięte to nerki siadają trwale i wtedy masz typowe PNN, ale przyczyna pierwotna raczej Ci kota i tak zabije a nie nerki. Jeśli zrobili profil trzustkowo-jelitowy to jest szansa, że się wychwyci problem z jelitami i/lub trzustką (szansa, bo w fazie przewlekłej nie zawsze wychodzi).

Żółtko ma sporo fosforu - dlatego przy PNN w zaawansowanym stadium nawet jego się unika choć jest cennym źródłem witamin.

Pasożyty (zaróno robaki, jak i pierwotniaki) potrafią zatruć organizm powodując m.in. rozpad erytrocytów z racji toksyn, które wydzielają, rozwalić jelita itd. - także to wcale nie jest głupi trop. A sam fakt odrobaczania nie sprawia, że mamy pewność, iż robale są wybite (odrobaczacze na pierwotniaki w ogóle nie działają).

Co do fosforu - jeśli wapń jest niski albo średni, to możesz dać więcej czystego węglanu wapnia (najlepiej zbija), a jeśli jest wysoki, to niestety muszą być inne wyłapywacze fosforu.

holly 

Wysłany: 2018-06-11, 14:58   

Potworo,
jestem, nie dałam rady wcześniej zajrzeć. Pojechaliśmy na wizytę bez badania moczu, bo kicia, jak się później okazało nie chciała korzystać z tego specjalnego żwirku. Nie pobrano też moczu, bo nie było możliwości. Dopiero po powrocie do domu złapałam i pojechałam kolejne 200 km do weterynaryjnego laboratorium, bo już było za późno na kuriera. Wynik: leukocyty 3-6, ślad białka, białko/kreatynina 0,027 (norma max 0,330), posiew - b. wzrostu. Zalecenia: semintra, kroplówki podskórne z mleczanami, antybiotyk erofloksacyna, w razie wymiotów i braku apetytu cerenia. Prawdopodobnie odmiedniczkowe zapalenie nerek. Leczymy, kontrolujemy i czekamy. Mam nadzieję, że to ruszy w dobrym kierunku.

dagnes 
Administrator

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Wysłany: 2018-06-12, 19:27   

Zabrałam się po raz kolejny za "odchudzanie" niniejszego wątku poprzez usuwanie zbędnych, niczego nie wnoszących wypowiedzi, łączenie wielokrotnych postów jednego użytkownika oraz przenoszenie postów do innych tematów. Wierzcie mi, to naprawdę mozolna i ciężka praca...

W związku z powyższym mam do was 2 prośby:

1. Już jakiś czas temu został utworzony temat ściśle receptariuszowy dla kotów nerkowych:
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=7123
Sukcesywnie wydzielam do niego pasujące posty i całe dyskusje.
W tamtym temacie należy zamieszczać wszelkie prośby o indywidualne przepisy dla kotów nerkowych oraz konsultować sporządzane przez siebie diety. Ponieważ dieta nerkowa zawsze jest konstruowana pod konkretnego zwierzaka, to większość przepisów nie będzie nadawała się dla innych kotów i czytający ten wątek opiekunowie z nich nie skorzystają. Dzięki takiemu wydzieleniu w niniejszym wątku informacje będą bardziej skondensowane i łatwiej będzie przez niego przebrnąć nowym użytkownikom. Natomiast w tym wątku (jako głównym, merytorycznym) powinny znajdować się wszelkie ogólne informacje dotyczące konstrukcji diety nerkowej, przydatne dla wszystkich opiekunów chorych kotów, na których podstawie bedą oni mogli sporządzac własne przepisy.
Z drugiej strony wątek receptariuszowy, dość krótki na razie (9 stron) będzie mógł służyć jako miejsce, gdzie w miarę szybko można zorientować się w "technologii" robienia przepisów dla nerkowców na podstawie komentowanych tam diet. Znajduje się tam wiele cennych uwag i sugestii, a także pokazywane są błędy popełniane przez początkujących. Przeczytanie kilku "studiów przypadków" z pewnością pozwoli nowicjuszom nabrać nieco wprawy "na sucho", bez przebijania się przez inne, nie dotyczące danych przepisów posty.

2. Ponawiam zamieszczaną tu już wiele razy wcześniej prośbę o trzymanie się tematu wątku i pisanie jedynie o sprawach dotyczących chorób nerek. To, że ja mam ogromne trudności z moderacją tego wątku to mniejsze zło, ale pomyślcie o nowych przybyszach, którym każe się przebrnąć przez wątek pełen off topów i wyłuskiwać z niego istotne informacje. A dla nich często czas ma znaczenie, bo muszą pilnie ratować ukochanego kota.
Jeśli macie chorego na nerki kota, to nie znaczy, że musicie o wszelkich sprawach związanych z tym kotem pisać w wątku nerkowym. Jest całe mnóstwo wątków na forum dotyczącyh wszelkich możliwych problemów okołokocich nie związanych z nerkami, w których możecie się swobodnie wypowiadać. A jeśli trapi was coś, co jeszcze na forum nie znalazło swojego miejsca, to załóżcie nowy wątek.
Weźcie pod uwagę fakt, że to wy tu obecni jesteście zbiorowym autorem tego wątku! Często nowi przybysze mają pretensje ogólnie do forum albo do administracji, że wątek jest tasiemcowy i nic w nim znaleźć się nie da, bo pełno różnch zaśmiecaczy. Tylko, że to nie administracja zamieszcza tu te wszystkie utrudniające naukę i czytanie wpisy.
Proszę, oszczędzajcie klawiaturę i piszcie tylko tyle, ile naprawdę konieczne :kwiatek: .

Odpowiedz do tematu