BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-07-21, 11:48   

Klara,
Fosfor Ci rośnie, bo skorupki zawierają jego niewielka ilość. Dlatego warto, byś na przyszlość zaopatrzyła się w czysty węglan. Ale nie możesz obniżać proporcji Wapń:fosfor. Wapń wiąże fosfor w taki sposób, że zamiast przez nerki jest on wydzielany bodajże przez wątrobę. Chodzi o to, że duże cząsteczki fosforu nie obciążają wtedy (gdy fosfor jest związany przez wapń) kłębuszków nerkowych. Z dwojga złego lepiej podnieść odrobinę fosfor, niż naruszać równowagę wapń:fosfor na korzyść fosforu.

Nie mam w tej chwili możliwości, żeby przeliczać Ci przepis pod kątem soli. Ale zrób tak, że w Twoim przepisie1 zwiększ ilość soli tak, by osiągnąć proporcję Potas: Sód 1:4, otrzymasz wówczas, powiedzmy, przepis2. Oblicz, jaka jest różnica pomiędzy wagą soli w przepisie2 i przepisie1, zapisz sobie i podziel tą wartość przez dwa. Będziesz miała ilość dodatkowego NaCl.

Zrobisz całą mieszankę z przepisu1, zważysz ją, całość podzielisz na dwie równe wagowo części. Pierwszą zostawisz jak jest i zamrozisz, a do drugiej połowy dodasz to dodatkowe NaCl, które sobie wyliczyłaś (Sól z Przepisu2 - sól z Przepisu1) / 2. wymieszasz, zamrozisz. Jeśli to niezrozumiałe, zrób po prostu wg przepisu1, bez kombinowania, też będzie dobrze tylko dłużej potrwa przywracanie soli.

A kaloryczność wyliczasz dokładnie tak, jak białko i fosfor. Powinna wynosić 50-60 kcal/ kg kota/dzień.
 
 
Klara 


Barfuje od: 03.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Lut 2018
Posty: 106
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-07-21, 12:04   

Anilina, dzięki że stoisz na posterunku, spróbuję to ogarnąć jakoś... :kwiatek:
Na pewno zamówię węglan wapnia żeby do kolejnej mieszanki już go dodać.
 
 
Klara 


Barfuje od: 03.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Lut 2018
Posty: 106
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-07-21, 16:07   

Anilina, ok , podzieliłam na 2 mieszanki.
Wg kalka 2 mieszanki to:
1. Stosunek sód-potas 1,5 sól 5 gr
2. sód-potas 1,4 sól 5,6 gr czyli różnica w ilości soli 0,6 gr. To dzielę na 2

Czyli 1 mieszanka 1,5 zawiera 5 gr soli, a 2 1,4 zawiera 5,3 gr ?

Boszzz...mam nadzieję, że czegoś nie pokręciłam...To dla mnie skomplikowana matematyka jest... :shock:

Fosfor przy stosunku 1,15 wyszedł 50,06, miałam nadzieję, że będzie niżej, ale się nie udało...
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-07-21, 17:20   

Klara, obliczenia soli :kciuk:
Wapń:Fosfor miałaś zrobić 1,35. Poczytaj na ten temat, może jednak dasz się przekonać, że to dobry pomysł przy podniesionym fosforze. Możesz zostawić 1,15, nie zaszkodzisz.
 
 
Klara 


Barfuje od: 03.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Lut 2018
Posty: 106
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-07-21, 17:41   

Anilina, No to czegoś nie doczytałam i zrobilam z 1,15 :roll: Ajj...za dużo się dzieje...
Mieszanka już w zamrażalniku podzielona na dwie. Mam nadzieję, że nie zaszkodzę...:(
:kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
 
 
Klara 


Barfuje od: 03.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Lut 2018
Posty: 106
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-07-21, 18:21   

Chyba żeby policzyć w kalku do 1,35 i dodać skorupek do pudełeczek z mieszanką? Dobry pomysł czy już kombinuję?
 
 
Klara 


Barfuje od: 03.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Lut 2018
Posty: 106
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-07-25, 13:14   

To znowu ja... :kwiatek:
Proszę Was o sprawdzenie kolejnej mieszanki. Ponieważ bardzo martwię się tym rosnącym fosforem, zdecydowalam się na kolejną mieszankę mimo, że zamrażarka pełna. Trudno, ta co mam zostanie na "kiedyś tam", może jeszcze będzie potrzebna. Węglan wapnia już do mnie jedzie,
a więc Anilina, poprawiłam stosunek Wapń:fosfor na 1,35 z węglanem. Potas: sód 1,4 żeby powoli wrócić do normy (w tej chwili Klara jest na mieszance 1,5).
Powiedzcie proszę czy mogę mieszać...Białko 4,84, fosfor:43,88

 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-07-30, 22:07   

Klara,
Mieszanka wygląda dobrze. Fantastycznie udało Ci się obniżyć fosfor. Białko też ok, dobrze, że za bardzo nie obniżasz, Twój młody kociak potrzebuje budulca.
Nie widzę przeciwwskazań,by łączyć mieszanki, których parametry są zbliżone.
 
 
Klara 


Barfuje od: 03.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Lut 2018
Posty: 106
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-08-05, 17:31   

Anilina, Dzięki :) No cóż...i ta mieszanka zaraz się skończy więc pracuję nad kolejną - również ze stosunkiem Wapń:fosfor 1,35. Z sodem i potasem wracam do normy i po skończeniu tej nowej mieszanki chcę powtórzyć badania.
Tutaj białko wychodzi: 4,84, fosfor: 41,6. Miedź powyżej normy, bo w badaniach wyszły spore niedobory.
Czy mogę prosić o zerknięcie na ten przepis?



 
 
malgag 

Dołączyła: 29 Sie 2018
Posty: 10
Wysłany: 2018-09-04, 23:00   

Cześć,
podnoszę wątek.

Po 2 dniach wnikliwego studiowania kalkulatora (jeszcze raz Bardzo dziękuję) chyba mam pierwszą mieszankę dla mojego nerkowca. Niestety, wciąż czekam na suplementy. W każdym razie to pierwsze wyliczenia. Oczywiście starałam się zbić fosfor. Drób już zakupiony, wołowina wybrana, bo jest to ulubione mięso Ramzesa. Martwię się jednak, bo kwas arachidonowy wyszedł mi gigantyczny(norma 194 mnie 742). Co z tym zrobić? Kolejne pytanie: jak wrzucić do kalkulatora mączkę z małż? Ile mogę jej wrzucić? I jeszcze kryl arktyczny. Też nie wiem, gdzie wrzucić, jak liczyć. Czy mam go stosować zamiennie z olejem z łososia, czy razem? Jak to działa? I w dodatku strasznie się martwię, czy Ramzes w ogóle będzie chciał to jeść...
Proszę o rady.

Mieszanka na 19 dni dla 3,7 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 126 g mieszanki (w tym 23 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
8 628,0 g Kurczak udo bez kości bez skóry
9 300,0 g Kaczka pierś bez skóry
# 400,0 g Wołowina średniotłuste mięso
# 1,0 g Wołowina szponder
# 1,0 szt Żółtko jajka
# 40,0 g Wątroba indycza
# 2,0 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
# 1,7 g 2,6 Mączka z alg morskich Lunderland
# 4,6 g Drożdże browarnicze Pokusa
# 25,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
# 0,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
# 90,0 g Tłuszcz gęsi
# 12,0 g 12,0 Mączka ze skorupek Lunderland
# 5,0 g 4,2 Sól himalajska
# 4,5 g 9,0 Tauryna
# 669,0 g Woda
# 200,0 g Wołowina łata
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-05, 01:04   

malgag :kwiatek:
Strasznie dużo tych pytań na raz...Studiowałaś kalkulator... a czytałaś Forum i wszystkie pigułki odnośnie diety nerkowca? jak to ma wyglądać i jakie parametry spełniać?
Poczekaj na wszystkie suplementy i zacznij dodawać do mieszanki w ilości niewielkiej na początek.
Tak żeby przez tydzień Ramzes miał czas się przyzwyczaić. To co kotom nie przeszkadza to źródło wapnia czyli skorupki, tauryna, sól himalajska i drożdże, wit E, żółtko no i woda.
Ostrożnie z algami, hemoglobiną i olejami one intensywnie pachną koty nie od razu je akceptują.
Kwas arachidonowy to inaczej omega 6 to sie równoważy olejem omega 3.
Po co Ci mączka z małż jako suplement czego??
A kryl jako suplement Omega 3 chcesz dać?? A skąd go masz od jakiego producenta??
A olej z łososia jakiego ?? Bo jak z dzikiego łososia to jest to suplement wit D3, jak hodowlanego łososia to Omega 3.
Tak, że zdecyduj się w którą stronę idziesz, bo widze ,że słyszysz że coś dzwoni tylko nie bardzo wiesz gdzie. I to co najważniejsze .....
Nigdzie nie napisałaś wyników Ramzesa ani mocznika ani kreatyniny, wyników z moczu, prób wątrobowych, USG nerek, jonogramu... skąd mamy wiedzieć na co zwracać uwagę w przepisie?? Jak nie wiemy co kotu dolega... Jak dostosować parametry mieszanki żeby mu nie zaszkodzić???

A przepis jest zły niestety. A w ogóle czemu liczysz na 23g mięsa tylko ??
Koty nie zjedzą wiecej?? czyli norme 25g??
W takim przeliczeniu jest stanowczo za niskie białko 4,4g na kg.m.c. kota na dzień, stanowczo za wysoki tłuszcz 3,9g na kg.m.c. kota na dzień. Norma białko tłuszcz jest 1,9 : 1 dla nerkowca 1,6 : 1. Co z tego że fosfor bedzie niski jak jest zła proporcja wapń : fosfor... Norma to 1,15 a dla nerkowca 1,2 - 1,3 oczywiście jak znasz wyniki jonogramu i poziom tych pierwiastków we krwi...
Trzeba sie podszkolić, czego nie rozumiesz to pytaj, na wszystkie (no prawie :mrgreen: ) pytania odpowiemy jak będziemy znac odpowiedź ofc.
Tak że kłania sie czytanie forum zwłaszcza pierwszy post Dagnes
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3427

https://www.barfnyswiat.o...r=asc&start=900
w czwartym poście tłumaczę ewie_agape zasady przepisu dla nerkowca.
Poczytaj masz pytania pytaj. :macha:
 
 
malgag 

Dołączyła: 29 Sie 2018
Posty: 10
Wysłany: 2018-09-05, 22:25   

Dziękuję.
Kryl jako omega 3 mam pokusa, małże na stawy (Ramzes ma zwyrodnienia), olej z dzikiego łososia. Ramzes jest suplementowany renalVet, który zawiera też wit.D i przez to nie wiem, ile oleju dać.
Ramzes nie je praktycznie nic, lub zjada z apetytem. Zależy od dnia. Ale generalnie je bardzo mało. Ma anemię, co widać bez wyników, bo jest bledziutki, kreatyninę 4,2 a BUN 80. Dostaje kroplówkę podskórną raz w tygodniu, którą bardzo źle znosi. Śpi po niej całą dobę. Próbuję mu pomóc, choć trochę uprzyjemnić życie na koniec, może odrobinę przedłużyć. Wbrew pozorom przeczytałam oba wątki, może za szybko i pewne rzeczy mi umknęły. Jestem tylko człowiekiem, w dodatku zdenerwowanym faktem, że odchodzi mój ukochany przyjaciel. Mam kilka kotów, ale on był pierwszy i mam go odkąd miał 4 tygodnie (matka zginęła). Potrzebuję po prostu pomocy i za każdą będę wdzięczna, nawet, jeśli podaną w nieprzyjemny sposób.
 
 
malgag 

Dołączyła: 29 Sie 2018
Posty: 10
Wysłany: 2018-09-05, 22:59   

Przepis: pierwszy dla Ramzesa

Mieszanka na 18 dni dla 3,7 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 136 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
350,0 g Kaczka pierś bez skóry
628,0 g Kurczak udo bez kości bez skóry
400,0 g Wołowina średniotłuste mięso
200,0 g Wołowina łata
1,0 szt Żółtko jajka
40,0 g Wątroba indycza
2,0 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
1,7 g 2,6 Mączka z alg morskich Lunderland
4,8 g Drożdże browarnicze Pokusa
20,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
0,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
1,0 g Smalec gęsi
10,8 g 10,8 Mączka ze skorupek Lunderland
5,5 g 4,6 Sól himalajska
4,0 g 8,0 Tauryna
661,0 g Woda
50,0 g Tłuszcz gęsi

To jest poprawiony przepis dla Ramzesa. Proszę o ocenę. I bardzo proszę o informację, ile powinnam dać mączki z kryla. Generalnie chodzi o to, żeby miał dużo energii, mało fosforu, dużo omega 3 i proporcje w porządku. Oczywiście nie ma tam być smalcu z gęsi 1g - pomyliłam się zamiast wpisać tłuszcz gęsi i potem nie wiedziałam, jak to skasować. No i jest RenalVet - 1 kapsułka dziennie.
Bardzo dziękuję
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2018-09-05, 23:39   

malgag napisał/a:
I bardzo proszę o informację, ile powinnam dać mączki z kryla.

malgag, ja tak się właśnie zastanawiam nad tą mączką... ja wiem, ze koty lubią kryla i chętnie jedzą, ale nie jestem właśnie pewna czy to dobre rozwiązanie dla nerkowca. Producent zaleca o ile dobrze pamiętam dawkę 2 g, według wyliczeń ilości kwasów omega 3 to trochę za mało, dla zdrowego kota wychodzi chyba 3 g. Ale nerkowiec powinien dostawać więcej kwasów omega 3, więc i dawka rośnie a za tym zaraz podwyższona ilość białka i fosforu. Według mnie lepiej by było zamienić tę mączkę na olej z kryla, możesz kupić w aptece Gold albo na allegro NKO.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-09-06, 00:22   

malgag :kwiatek:
Przepis ....
Jest za tłusto 38% tłuszczu to max. Tłuszczu z gęsi więc tylko 20g.
Białka jest 5g na kg.m.c. kota ...fosforu 53mg. Przydało by się to jeszcze obniżyć, chyba że kot je mało to zostaw jak jest. Brak w przepisie podrobów może trochę żołądków z kurczaka??
Nie napisałaś jaki był jonogram ...podajesz renalVet na wyłapywanie fosforu i podnosisz skorupki w mieszance 1,30 też w tym samym celu nie za dużo tego wapnia?? w sprawie D 3 nie doradzę. Poszukaj na Forum.
Za dużo soli zejdź z proporcją do 1,45 a potem coraz niżej aż za jakiś czas zejdziesz do 2,1.
Mało żelaza a kot ma anemię, dołóż hemo, dołóż też wątróbki lub zmień na tą z kurczaka bo mało wit.A, biotyny, kwasu foliowego...
Przeczytaj posty Margot odnośnie wyłapywaczy.
https://www.barfnyswiat.o...ghlight=#117120
I w ogóle zwróć szczególną uwagę na jej wypowiedzi Ona jest specem od nerkowców.

Tyle ode mnie, mam nadzieję że tym razem wiedza nie była podana "nieprzyjemnie"
Mój Rafajel też umarł na niewydolność nerek, wiem co czujesz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne