BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-06-05, 15:00   

Małga dziękuję :kwiatek:
 
 
Pavetta 

Barfuje od: Zaczynam
Dołączyła: 20 Cze 2018
Posty: 2
Wysłany: 2018-07-04, 10:31   

Cześć :)
Popełniłam przepis, proszę o informację, czy się nadaje. Mamy kocurka brytyjskiego, 5-miesięcy, ok.2,7kg. Typowego BARFa jeszcze nie robiłam, to pierwsze moje podejście.

Jeśli dobrze liczę, to wychodzi 4,91g białka na 1kilokota. Tłuszczu dałam celowo trochę więcej - mam wrażenie, że każde mięso dla ludzi jest za chude dla kota. Wodą proszę się nie przejmować - zawsze dodaję kotu trochę wody do posiłku. Nie chcę mrozić mięsa z wodą, szkoda miejsca. Hemoglobiny jeszcze nie mam, czekam na informację z mięsnego, czy mi sprowadzą. Spiruliny i alg wpisałam mniej - kotek jeszcze tego nie jadł i chcę przemycić w małej ilości ;)





Będę wdzięczna za rady :)
_________________
Miłego dnia!
 
 
reddkvinne 

Dołączyła: 07 Paź 2018
Posty: 11
Wysłany: 2018-11-16, 15:20   

Nie sądziłam iż pierwsza receptura sprawia że człowiekowi się odechciewa babrania w mięsie. Wszystko się rozjeżdza albo czegoś za dużo albo za mało albo ja nie umiem liczyć :banghead:
Może ktoś ma jakąś radę jak liczyć porcje rosołowe z gęsi? dostałam 750 gramów i jest to kawał mięsa ze skórą, sercem, żołądkiem i gardłem (więc kości też są) rozmrozić to i poważyć z osobna czy wrzucić jako gęś tuszka? Mam jeszcze wątróbke gesią 500g U mnie jak narazie ciężko z researchem mięsa w okolicy wiec bazuję(w celach informacyjnych) na znanych mi mięsach i podrobach łatwych do zdobycia. Totalnie nie ogarniam o co chodzi z tym liczeniem i nadal czytam po raz enty to samo i trochę się rozjaśnia w makówce, ale nadal jest tragicznie :-? Podziwiam forumowiczów którzy wiedzą co jak z czym dodać bez kalka aby spełniało wszystkie wartości. Może da się z moim przepisem coś zrobić? bo na razie jestem bez nożyka do maszynki ale w weekend będę miałą dostęp u teściowej więc chciałam skorzystać z okazji :twisted: Kastratka 4 miesiace, 2,2kg, wulkan energii pomiędzy spaniem a żebraniem o więcej. Obecnie na mieszance cały kurczak+podobry+wątroba+mącza i tauryna. Rewolucje się skończyły jak ostawiliśmy suche i jakiś junior RC z wyprawki. Suple mam z lillys bar w tym olej z łososia, tauryna, mączka z alg, mączka ze skorupek , drożdże, i krew suszona wieprzowa pokusa oraz tokovit.


jak zmieniam że białko jest ok to znowu wbija mi 40% tłuszczu :banghead:
Chyba czeka nas używanie gotowców bo samemu komponowanie mnie przerasta :oops:
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2018-11-17, 20:08   

reddkvinne,
użyłaś bardzo wysokobiałkowych mięs (pierś z kurczaka, mięso z gęsi) w dodatku w dużej ilości. Nic dziwnego, że wyszło duże białko (5,7 g na kg/msc), natomiast tłuszczu jest stanowczo za mało jak dla takiego energicznego malucha (tylko 2,6 g na kg/msc) :mrgreen:
Użyj innych mięs np. udo gęsi, udo/udziec kurczaka ze skórą. Spróbuj dobrać je tak, żeby obniżyło się białko, a wzrósł tłuszcz. Podrobów możesz dać więcej, do około 15%.
Widzę, że przekroczyłaś też normy fosforu, wapnia i sodu, a te pierwiastki muszą być takie jak masz w kolumnie norma lub być niższe. Stosunek Ca:P powinien wynosić 1,15 dla zdrowego kota. Użyłaś chyba za dużo wysokofosforowych mięs (pierś z kurczaka), stąd za dużo fosforu, a co za tym idzie - wapnia, który równoważy fosfor. Sód za wysoki, bo z kolei użyłaś mięs bogatych w potas, a stosunek K:Na powinien być 1,35. Najlepiej porównaj sobie w kalku w zakładce mięso jakie mięsa ile mają białka, tłuszczu, fosforu, potasu itp.
Poza tym zastanów się czy warto robić mieszankę od razu na tyle dni, a jak koteczkowi nie zasmakuje ? Co jest zresztą bardzo prawdopodobne jeśli dodasz od razu wszystkie suplementy. Koty na ogół od razu ich nie akceptują, zwłaszcza hemoglobiny, oleju z łososia. Myślę, że lepiej na początek zrobić znacznie mniejszą mieszankę :->
Powodzenia w barfowaniu i nie zniechęcaj się :-D
 
 
reddkvinne 

Dołączyła: 07 Paź 2018
Posty: 11
Wysłany: 2018-11-18, 10:52   

ok ok, czyli muszę douczyć się jakie mięsa bogate są w konkretne pierwiastki a gąska poczeka :D
Zrobiliśmy wczoraj gotowy przepis z forum.
Na szczęście mała nie wybrzydza wsuwa WSZYSTKO, olej zlizuje z łyżeczki :D a teraz miała przymusowe wycieranie paszczy bo wyszłam dosłownie na chwile z pokoju i już posiliła się jogurtem.
Jak mieszaliśmy wczoraj przepis to jełczała że ona MUSI też dostać i tak każde mięsko po kolei do paszczy, nienażarte stworzenie.
dziękuje za odp :kwiatek:
 
 
Cloudys21 

Dołączyła: 11 Lis 2018
Posty: 15
Wysłany: 2018-11-20, 22:16   

Cześć ;-) jestem tutaj nowa, dopiero zaczynam barfowanie z moim kotem i mam prośbę, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak stworzyć przepis z easy barf sensitive? Na etykietce jest napisane żeby nie dodawać innych suplementów oraz kości do takiej mieszanki. Próbuję stworzyć jakiś przepis, wklepuję do kalkulatora i... nic mi się tam nie zgadza :hmm: za mało tauryny, nieprawidłowy wapń:fosfor, za dużo białka.. Co robić? Czy znajdę na forum gdzieś jakieś gotowe dobrze zbilansowane przepisy żeby np stosować je zamiennie przez pierwsze miesiące zanim wszystko ogarnę co i jak?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-11-20, 22:47   

Cloudys21 :kwiatek:
Witamy na Forum, zapraszam do Powitalni, koteczka przedstawić napisać parę słów o nim.
Może i jakie zdjęcia wrzucić, ucieszymy się.

Co do komponowania przepisów z gotowymi preparatami to zasada jest jedna, a mianowicie nalezy sie trzymać PRZEPISU PRODUCENTA danego preparatu.
Żeby korzystać i z gotowego preparatu i z kalkulatora trzeba posiadać zarówno gotowy preparat jak i pojedyncze naturalne suplementy i tak manewrować oboma, żeby przepis w kalkulatorze zgadzał sie w każdym momencie. To trochę kłopotliwe.
Jest wątek na Forum o tym :mrgreen: poczytaj dowiesz się więcej:
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1904

Jest też wątek z gotowymi przepisami opartymi o wskazówki Producentów Preparatów.
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16

Powinnas tam znaleźć cos dla siebie.
 
 
Cloudys21 

Dołączyła: 11 Lis 2018
Posty: 15
Wysłany: 2018-11-21, 18:15   

Dziękuję bardzo :kwiatek: właśnie o to mi chodziło :-) a nie ogarnęłam jeszcze do końca forum. Teraz już trochę żałuję że kupiłam ten easy barf zamiast od razu naturalne suplementy. Zaraz coś naskrobię w powitalni ;-)
 
 
aantosiewicz11 

Dołączyła: 18 Lis 2018
Posty: 8
Skąd: Opole
Wysłany: 2018-11-21, 20:35   Pierwszy przepis

Właśnie poczyniłam swój pierwszy przepis na barfa dla naszej półrocznej koteczki.
Jednak mam problem z ogarnięciem i dostosowaniem części składników :/


Mieszanka na 24 dni dla 2 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 86 g mieszanki (25 g mięsa na kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
14 700,0 g Cielęcina chuda
15 300,0 g Kurczak pierś (ze skórą i kośćmi)
16 50,0 g Cielęcina serce
17 50,0 g Cielęcina żołądek
18 50,0 g Cielęcina płuca
19 2,0 szt Zoltko jajka
20 55,5 g Wątroba wieprzowa
21 354,5 g Dorsz hodowlany
22 0,0 g 0,0 miarek Mączka z alg morskich Lunderland
23 24,9 g Spirulina
24 3,8 g Drożdże browarnicze Lunderland
25 13,2 g 5,3 miarek Fortain
26 1,4 tab Tokovit E 100 (kapsulka)
27 47,0 g Smalec gęsi
28 10,0 g Olej z łososia SALMOPET
29 0,0 g Fosforan dwuwapniowy (25,5/18)
30 7,0 g Fortan 40 (węglan wapnia 40%)
31 7,0 g 5,8 miarek Sól himalajska
32 2,8 g 5,6 miarek Tauryna
33 393,0 g Woda

Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki ;)
 
 
Lyreth 

Barfuje od: Zaczynam :)
Wiek: 32
Dołączyła: 29 Paź 2018
Posty: 4
Wysłany: 2018-11-21, 21:00   

Hej, bardzo proszę o sprawdzenie mojego przepisu jednego z pierwszych, nie robiłam jeszcze barfa mojemu olbrzymowi :D
Białko wychodzi 5.09
Kot 6 miesięcy 4,2kg


 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-11-21, 22:18   

aantosiewicz11 :kwiatek:
Przepis jest zły.... :-(
Ma bardzo wysokie białko ponad 7g/kg.m.c. kota na dzień, przy normie 5g/kg m.c. kota na dzień, za niski tłuszcz. Wysoko przekroczone normy wapnia i fosforu oraz sodu i potasu, za wysoki jod.
Nie może tak być. Koteczka jest jeszcze kociakiem, będzie jadła znacznie więcej niż kalk wyliczył, bo kociaki jedzą bez ograniczeń tyle ile chcą. A ilość dzienną mieszanki można wyliczyć z kaloryczności mieszanki.
Do poczytania wątek o żywieniu kociąt:
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547

Przypominam:
Wartości w kolumnie SUMA maja być takie same lub troszkę niższe jak w kolumnie NORMA.
Białko trzymamy na 5g na kg.m.c. kota na dzień, tłuszcz w zależności od aktywności kota od 2,7g - 3,2g (33% - 38%) na kg.m.c. kota na dzień.
Proporcja: wapń - fosfor 1,15
Proporcja: potas - sód 1,35
Reszta parametrów ma być w normach. Jedyne odstępstwo to możesz dołożyć trochę tauryny i drożdzy.
Poczytaj dokładnie forum, skorzystaj z wyszukiwarki, lub pytaj o to czego nie wiesz.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-11-21, 22:25   

Lyreth :kwiatek:
Przepis jest niekompletny...
Nie widzę ani białka ani tłuszczu ani kaloryczności.
Przekroczone normy wapnia i fosforu, potasu i sodu. To wszystko do korekty.
Przeczytaj post wyżej !! tam tłumaczę zasady norm w kalkulatorze.
Tak samo co w poście wyżej do poczytania wątek o żywieniu kociąt !!
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547

Jak z czymś jest trudność to pytać!! Odpowiemy w miarę możności i czasu na wszystkie pytania i pokierujemy do odpowiednich wątków.
 
 
aantosiewicz11 

Dołączyła: 18 Lis 2018
Posty: 8
Skąd: Opole
Wysłany: 2018-11-21, 22:33   

shana55,
Wiem, że jest zły i mam problem, bo nie wiem w jaki sposób mogę obniżyć te wartości >.<
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-11-21, 22:52   

aantosiewicz11 :kwiatek:
Wszystko jest w kalkulatorze, musisz przeanalizować mięsa i podroby pod względem zawartości wymaganych pierwiastków i składników, poczytać wątek o komponowaniu przepisów, na co zwracać uwagę.
Żeby obniżyć wapń i fosfor trzeba zabrać z przepisu kości, żeby sól spadła to obniżyć między innymi spirulinę, bo kot i tak Ci nie zje mieszanki z taka ilością. Ryby też jest za dużo w porównaniu z mięsem, a mięso chude, wysoko białkowe to też trzeba zmienić. Nic Ci nie da dokładanie tłuszczu na końcu jak mięsa chude.
Pamiętaj do mieszanek używamy mięs średnio-tłustych i tłustych, np. jak masz pierś ze skórą i kością to najlepsza na dokładkę jest tłusta wołowina, nie używamy wątroby wieprzowej ze względu na wirus. Popatrz w Receptariuszu na prawidłowe przepisy i czytaj forum... bez tego ani rusz. :kciuk: i działaj.
 
 
aantosiewicz11 

Dołączyła: 18 Lis 2018
Posty: 8
Skąd: Opole
Wysłany: 2018-11-21, 23:02   

shana55,
Moje podejście nr 2:

Jeśli nie podświetlają się na czerwono tzn, że są w normie?
Wiem, że stosunki nadal są lekko walnięte.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne