BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-01-03, 10:51   

Pełna zgoda. Nie chcemy z kota robić królika ;-)
 
 
FreeDay 

Dołączył: 26 Maj 2017
Posty: 22
Wysłany: 2019-01-05, 18:50   

Dziękuję za czujność :)
Faktycznie opierałem się na sugestiach Margot z pierwszego postu do mnie.

Ponieważ będę dzisiaj robił mieszankę a nie jako jedynych nie dostałem serc kaczych, zamieniłem je na kurze, zmniejszyłem też ilość warzyw żeby za bardzo już nie kombinować z przepisem i żeby białko wyszło podobnie. Fosfor przy okazji wyszedł nawet trochę niżej.

Wydaje się ok ale na wszelki wypadek wrzucam do wglądu

Białko: 4,61, Fosfor 45,18, tłuszcz 3,43 na kg kota / dzień

 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-01-07, 11:57   

FreeDay, jest ok
 
 
magdalenn 

Wiek: 30
Dołączyła: 28 Sie 2018
Posty: 44
Wysłany: 2019-01-09, 23:43   

Hej :) Przychodzę z kolejnym przepisem. Niestety, przez dobór mięsa mogłam wybrać jedną z opcji: albo tłuszcz na poziomie 3,55 na kilokota dziennie, albo ten potas, przekroczony o 130mg na całą mieszankę. Wybrałam to drugie, jak widać. Czy może tak zostać?
I pytanie numer dwa, chciałabym użyć też innych miejsc w przepisie, myślałam o łacie wołowej, ale tak kombinuję, zmieniam mięsa i nie umiem nic sensownego wymyślić z białkiem poniżej 4,95. Czy mogłabym prosić o jakąś podpowiedź, w jakiej proporcji i z jakim mięsem najlepiej połączyć łatę? Migotka za kaczką nie przepada, więc to troszkę ogranicza pole manewru... Będę wdzięczna za pomoc.

Aha, jeśli chodzi o moje obserwacje, to Migotka pomimo dziennej konsumpcji porcji na 4 kilo kota, nie tyje nic a nic, waga ani drgnie (dalej 3700g), więc pozostanę przy robieniu mieszanki na właśnie taką wagę.
Zauważyłam w ostatnim miesiącu przepiękne futro u Migotki, mega gładkie, zdrowe i błyszczące, a do tego mega gęste w dotyku. W tym miesiącu będę robić kolejne badanie, by sprawdzić, jak parametry nerkowe się mają, gdyż konsultowałam sprawę z innym wetem i powiedział, że on nie czekałby aż tak długo, bo to są parametry, które szybko zmieniają swoje wartości i potrafią wywrócić się do góry nogami. Ponadto powiedział, że jeżeli mam namiary na dobrego nefrologa kociego, to nie ma sensu, żeby on robił jej usg itp. badania, bo taki weterynarz będzie chciał zrobić je i tak jeszcze raz, żeby samemu ocenić co i jak. Powiedział, że nie jest też zwolennikiem robienia punkcji (?) w celu pobrania moczu, że mimo wszystko lepiej, jak złapię mocz sama, bo każdy taki stres dla kota potencjalnie nerkowego może narobić więcej szkody niż pożytku. Suma sumarum, jechałam na badania, których mi nie zrobił, bo powiedział, że skoro znam kogoś bardziej kompetentnego, to mam uderzyć od razu tam. Tak więc będę się konsultować w Chorzowie na Wileńskiej, bo mieszkam blisko.

Wracając do przepisu.

Białko: 4,81
Tłuszcz: 3,32
Fosfor: 52,57



 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-01-11, 18:17   

magdalenn :kwiatek:
Zrób przepis poprawnie!
Dodałaś mięso na samym końcu przepisu, poprawiłaś ilości suplementów???
Wolałabym żebyś zrobiła przepis jeszcze raz dodając wszystko po kolei jak trzeba.
Kolejność dodawania składników ma znaczenie.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-01-11, 19:08   

magdalenn,

łata jest bardzo tłusta, więc łączysz ją z mięsami chudymi, jako właśnie dotłuszczenie - np indykiem (i czymś jeszcze, bo indyk wysokopotasowy).

Przejrzyj sobie receptariusz nerkowy i zwykły (tam też zdarzają się przepisy dla nerkowców) pod kątem łaty- wpisz w wyszukiwarkę forumową. Przewijała się w wielu przepisach, coś na pewno Cię natchnie :-D
Przejrzyj też zakładkę "mięsa" i szukaj mięs z niskim białkiem i potasem poniżej 300 (+ oczywiście niskim fosforem). Wypisz sobie te, które są dla Ciebie dostępne i tak kombinuj.
 
 
magdalenn 

Wiek: 30
Dołączyła: 28 Sie 2018
Posty: 44
Wysłany: 2019-01-11, 20:11   

shana55,
wrzuciłam do excela wszystko po kolei i w sumie zmieniła mi się jedynie ilość wody w mieszance na 1200, sprawdziłam każde jedno okienko. Czy mogę barfować?
białko nadal 5,81, tłuszcz: 3,32, fosfor 52,57

Anilina, dziękuję za wskazówkę :) będę szperać :D
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-01-11, 21:04   

magdalenn :kwiatek:
A mnie wyszło, że mączki ze skorupek powinnaś dać 29,8g w porównaniu do przepisu wyżej.
Jak zmniejszysz ilość soli do 14g, stosunek sód-potas będzie 1,38 ale potas zejdzie do normy.
Fosforu po przeliczeniu jest 53,3g.
Zrób korektę i możesz działać :mrgreen:
 
 
leniwiec 


Barfuje od: VIII 2011
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 126
Skąd: Łódź/Lublin
Wysłany: 2019-01-12, 11:03   

Krótkie pytanie - czy obecnie są tu gdzieś na forum gotowe, proste przepisy dla kotów "nerkowych"?
_________________
 
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-01-12, 20:42   

leniwiec :kwiatek:
Przepis pod kota nerkowego robi sie indywidualnie dla danego kota pod jego wyniki.
 
 
magdalenn 

Wiek: 30
Dołączyła: 28 Sie 2018
Posty: 44
Wysłany: 2019-01-13, 12:42   

shana55,

No aż naprawdę weszłam jeszcze raz i zaczęłam dodawać do kalkulatora.
Poniżej screen. Zachodzę o głowę, skąd te rozbieżności pomiędzy Twoimi wyliczeniami a moimi :shock:
Jakiś pomysł?
Fosfor mi się zmienił na 52,38, reszta bez zmian. Może inne skorupki wrzuciłaś do kalku? ja wpisuję różne, bo i tak używam swoich. No nie mam więcej pomysłów...

 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-01-13, 14:06   

magdalenn :kwiatek:
Jeśli masz wersje Kalkulatora 1,9a i prawidłowo wpisałaś składniki tych płatków drożdżowych to powinno sie wszystko zgadzać. Mój przepis jest z Drożdżami z Lunderlandu a w nich jest fosfor, który kalk wylicza. Załączam screen mojego przepisu :twisted:
Popatrz przeanalizuj.
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-01-20, 17:49   bardo proszę o ocenę mojego pierwszego przepisu

Dzień dobry,

Jestem nowa na forum. Przestudiowałam przepisy i uwagi zamieszczone na forum. Wczoraj udało mi się kupić trochę ekologicznego mięsa i chciałam skomponować pierwszą mieszankę. Proszę zerknijcie do mojego przepisu i odpowiedzcie, czy dobrze odrobiłam zadanie :-)

Przesyłam także wyniki jednej z moich kotek (tej która ma gorsze nerkowe). Przepis komponowałam dla niej. Obie są chore druga ostatnio ma wyniki w normie.
Już od prawie od 3 lat są na karmie weterynaryjnej i nie chcą jej już zupełnie jeść. Ustaliłam z weterynarzem, że BARF będzie najlepszym rozwiązaniem. Bardzo chętnie chcą jeść mięso. Mięso już czeka zmielone ale nie wiem tylko, czy mogę je mieszać.

Bardzo Was proszę o ocenę.

Wyniki:



http://i64.tinypic.com/e5lhg9.jpg

Przepis:
kotka waży 2.9 kg czyli na 1kg na dzień białko 4,8g, tłuszcz 3,7g, fosfor 52,6 g niestety nie udało mi się zejść poniżej 50.

http://i68.tinypic.com/2el8pkg.jpg

http://i68.tinypic.com/15ekaro.jpg

Bardzo będę wdzięczna za wszelkie sugestie :-)

Pozdrawiam
Ewa
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-01-21, 13:00   

ewazie,
jak na pierwszy raz, przepis całkiem niezły. Oczywiście będę miała garść uwag, ale jeśli mieszankę już zrobiłaś, możesz podać kotom i krzywdy im nie zrobisz. Jednak przy kolejnych przepisach już musisz być bardziej restrykcyjna.

1. Dodałaś dużo podrobów. Trzymamy się zasady, że podroby stanowią 15-20% części mięsnej, chyba, że są indywidualne przesłanki, by proporcje te zmienić. Do tego są to dwa rodzaje serca, a duża ilość serca może powodować rozwolnienie. Staraj się podawać jednocześnie serce i żołądki (te podroby są polecane nerkowcom z uwagi na niskie białko i fosfor z porównaniu do pozostałych)

2. Przekroczyłaś witaminę A i miedź (kolumna SUMA podaje wyższą wartość niż kolumna NORMA). Głównym źródłem tych dwóch związków jest kacza wątroba. Zmniejsz trochę jej ilość, a jeśli to nie wystarczy by utrzymac miedź w NORMIE, to w kolejnej mieszance użyj innej wątroby - indyczej lub z kurczaka, mają znacznie mniej miedzi.
3. Przekroczyłaś poziom jodu - powodem jest to, że jako suplementu wapnia używasz wapnia z alg, które zawiera też jod. Dlatego musisz ręcznie obniżyć trochę mączki z alg w mieszance, które są podstawowym źródłem jodu.

4. Używasz dwóch różnych suplementów witaminy D: tranu (oleju z watroby dorsza) oraz oleju z dzikiego łososia, a nie dodałaś suplementu kwasów Omega 3 (np oleju Omega 3 Lunderlandu) , które dla nerkowców są super ważne. Dodajesz Omaga 3 w innej formie, np kapsułki? Ta nikła zawartość Omega 3 jaka jest w oleju z dzikiego łososia to o wiele za mało. Więcej w temacie poczytasz w wątku ooleju z łososia

5. Baaardzo dużo warzyw w Twojej mieszance. Takich ilości używamy tylko w kryzysach z naprawdę wysokim mocznikiem. Standardowo nerkowcom podawaj około 5% warzyw, czyli na mieszankę z 2 kilogramów mięsa wystarczy max 100 gram warzyw.

6. Kotka, której wyniki zamieściłaś, wymaga wprowadzenia dodatkowego wyłapywacza fosforu. Zwykle w BARFie dla nerkowców zwiększamy proporcję wapnia, który pełni również rolę wyłapywacza, ale przy wynikach Twojej kotki to niemożliwe, bo wapń ma już wysoko. Poważnie rozważ wprowadzenie Renagelu, bo wysoki fosfor to największy wróg nerek (o tym przeczytasz w pierwszych postach wątku o żywieniu w chorobach nerek - obowiązkowo)

A na koniec pytanie - skąd jesteś i gdzie znalazłaś weterynarza, który pochwala BARFa? Szcześciara!

Ps. zapraszam do Powitalni ze zdjęciami i historią koteczków.
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-01-21, 13:40   

Anilina

Bardzo dziękuję!
Jeszcze nie zmieszalam mięsa także dokupię dzisiaj kurza wątróbkę i żołądki. Mam pytanie o Omega 3 ponieważ dzisiaj nie uda mi się kupić oleju czy można dodać po prostu kapsułkę Omega3 z apteki. Czy możesz któraś polecić?
Jeśli chodzi o wylapywacz fosforu to miałam tylko Chitofos ale to także zawiera wapń więc już nie chciałam dodawać. Zapytam weterynarza o Renegal. Jestem z Krakowa i lecze moje kotki w lecznicy na Bajecznej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne