BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-01-21, 13:55   

ewazie,
możesz podać Omegi w kapsułkach. Ja nie stosuję, nie umiem doradzić. Zajrzyj do wątku o oleju z łososia, tam jest mnóstwo informacji i również polecane preparaty.
Z suplementów niezawierających wapnia weterynarz może Ci polecić jedynie Nefrokrill. Renagel to lek dla ludzi, przychodnie wet go nie sprowadzają. Mój wet nie słyszał o Renagelu, po prostu postawiłam go przed faktem dokonanym, że będziemy stosować i musiał się dokształcić ;) Zerknij na ostatni post Margot na tej stronie: https://www.barfnyswiat.o...ghlight=#116672 gdzie opisuje różne wyłapywacze fosforu.
 
 
vanesia1 

Barfuje od: 3 tygodni
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 16
Wysłany: 2019-02-08, 12:20   

Poszukuję osoby, która ułoży przepis dla 6 miesięcznego kota z obniżoną ilością fosforu.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-02-08, 12:24   

vanesia1,
jeśli wrzucisz wyniki (krew: hematokryt, biochemia, jonogram i mocz badanie ogólne) to pomożemy komponować pierwsze przepisy. Ale musisz dać coś więcej - do jakich mięs masz dostęp, jakie masz suplementy, co kot toleruje, co nie. Bez wyników badań i spisu suplementów ani rusz.
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-02-13, 15:13   

Dzień dobry,

Od trzech tygodni moje koty chore na nerki sa na barfie po prawie 3 latach puszek nerkowych. Dzisiaj odebrałam badania kontrolne. Jedna z moich kotek ta bardziej chora niestety ma za wysokie próby wątrobowe wcześniej było ok. Powyżej normy wzrósł także mocznik za to kreatynina spadła do poziomu którego dawno nie miała (nadal powyżej normy). Proszę doradźcie jak zmodyfikować dietę. Z tego co doczytałam to mniej tłuste mieszanki ze względu na wątrobę (poprzednie były dość tłuste), więcej warzyw ze względu na mocznik poprzednio ok 50g na kilogram mięsa. Co jeszcze? może gotowane mięso jak sugeruje weterynarz? Nie chce rezygnować z barfa, kotka ładnie go zjada w ciągu 3 tygodni przybrała na wadze 300g i wreszcie waży więcej niż 3kg. Kotka dostała osłonowe na wątrobę Hepatiale i kontrola z 10 dni.

Poniżej aktualne wyniki. Poprzednie są w moim poście powyżej z 6 stycznia.





Z góry dziękuje za pomoc.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-02-13, 15:59   

ewazie,
czy wet odniósł się do podwyższonych limfocytów? nie przyplątała Wam się jakaś infekcja? Obejrzyj na wszelki wypadek paszczę, zbadaj mocz.
Podniesienie mocznika nie dziwi po takiej zmienia żywienia. Dziwi mnie raczej spadek kreatyniny, ponieważ zaraz po przejściu na BARF ten parametr raczej rośnie z uwagi na fakt, że kot dostaje znacznie więcej białka i odbudowuje mięśnie. To przejściowe, wciągu 2-3 miesięcy powinno się unormować. Czy kotka przyjmowała jakieś leki w okresie przed badaniem? Albo podjadała jakieś smaczki, cokolwiek nowego poza BARFem?

Nie zwiększaj ilości warzyw. Prędzej już zrób mieszankę bez nich, bo węglowodany drażnią trzustkę. Wrócisz do warzyw, jak się Amylaza ustatkuje. Możesz robić mieszanki nieco mniej tłuste, żeby odciążyć czasowo wątrobę. Co do osłony dla wątroby zerknij na post Dagnes: https://www.barfnyswiat.o...ghlight=#123206

Jeśli masz dostęp, zrób mieszankę z mięsem z podudzia z indyka - ma niskie białko, niski tłuszcz, dużo potasu - a u Twojej kotki potas warto trochę podbić (możesz w tej mieszance przekroczyć wyjątkowo normę dla potasu). Niestety to mięso ma dość dużo fosforu, więc trzeba wymieszać z czymś niskofosforowym. I tu przechodzimy do bardzo niepokojącego podniesienia poziomu fosforu u kotki. To największy wróg nerek. Wprowadziłaś jakiś dodatkowy wyłapywacz? W jakiej dawce? to powinien być dla Ciebie priorytet.

Co do gotowanego, nie mam zdania. Można, tak na "wszelki wypadek" jeśli Cię to uspokoi i wpłynie pozytywnie na relacje z wetem ;-) Czasem, szczególnie jak mam ochotę podać kotom wieprzowinę, robię im mieszankę z gotowanego mięsa. Pamiętaj tylko, by wtedy dodać trochę więcej tauryny (30-50%) i mieszać gdy już mięsko ostygnie, ponieważ w wysokich temperaturach są jej duże straty https://www.barfnyswiat.o...p?p=89567#89567
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-02-13, 16:13   

Anilina dziękuję za pomoc. Przygotuje nowa mieszankę. Kotka w tym samym czasie miała zmieniony lek na obniżenie ciśnienia może to być dodatkowo wpływ nowego leku. Jeszcze raz skonsultuje z weterynarzem.
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-02-13, 18:28   

Anilina,
Jeszcze raz sprawdziłam ze wetem i lek na ciśnienie nie miał wpływu na wątrobę za to spowodował obniżenie poziomu kreatyniny. Przygotowałam przepis będzie w wersji ugotowanej dlatego wybrałam tez wieprzowinę. Spróbuje przez 10 dni do następnych badań. Ciężko było wszystko zbilansować bo mało tłuszczu i zero warzyw. Mam nadzieje ze mi się udało. Na 3,2kg kota białko 5,1g, tłuszcz 2,4g fosfor 50,1g. Dałam 50% więcej tauryny niż pokazywał kalkulator.
Jeśli możesz go ocenić to będę bardzo wdzięczna. Dzisiaj biorę się za gotowanie a jutro będę wszystko mieszać.

 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-02-13, 20:47   

Zapomniałam dopisać moja kotka dostaje Nefrokril jako wylapywacz fosforu i Omega 3 na razie osobno pół kapsułki czyli 500mg na dzien. Olej Omega3 z luderlandu już zamówiony do mnie jedzie.
 
 
FreeDay 

Dołączył: 26 Maj 2017
Posty: 22
Wysłany: 2019-02-28, 17:47   

Cześć
Po ostaniach badaniach wrzucam do wglądu kolejny przepis. Będę bardzo wdzięczny za rzucenie okiem i ewentualną korektę.
Wapń zostawiłem w normie kalkulatorowej ze względu na wysoki parametr w badaniu, ale nie jestem pewien czy dobrze skoro to węglan, dotychczas dawałem 1,2
Miedź (niedobór w badaniu) wychodzi mi równo w normie kalkulatorowej zostawić czy podbijać dodatkowo?
Podniosłem też żelazo według sugestii.

Wdzięczności.

Białko: 4,80, Fosfor 45,33, tłuszcz 3,47 na kg kota / dzień

Mieszanka na 19 dni dla 3 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 112 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

120,0 g Wołowina łata
200,0 g - Kaczka udo
340,0 g - Królik tuszka
90,0 g - Indyk podudzie ze skórą
340,0 g - Kurczak udo bez kości ze skórą
75,0 g - Kaczka serce
55,0 g - Kurczak serce
170,0 g - Indyk żołądek
1,0 szt - Żółtko jajka
60,0 g - Wątroba kacza
1,3 g - Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,6 g - Mączka z alg morskich Lunderland
4,2 g - Drożdże browarnicze Lunderland
75,0 g - Krew wołowa świeża (płynna)
1,6 tab - Tokovit E 100 (kapsułka)
7,3 g - Węglan wapnia 37% Lilly's Bar
100,0 g - dynia gotowana, bez soli
3,1 g - Sól himalajska
3,4 g - Tauryna
420,0 g - Woda

 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-02-28, 18:10   

FreeDay,
ogólnie ok, zgodnie z preferencjami Twojej kotki. Jeśli uda Ci się szybko wprowadzić dodatkowy wyłapywacz fosforu (poza Nefrokrilem) to Ca:P zostaw na 1,15. Jeśli nie, to zwiększ do 1,2, jak to wcześniej robiłeś.
Nie pamiętam, czy dawałeś dotąd Nefrokrill podzielony na kilka posiłków czy raz dziennie? Ponieważ fosfor poszedł Zuzce w górę, podawaj większość posiłków z dodatkowym wyłapywaczem.
Obniż jod. Nie wiem, czy to podniesione T4 w badaniach to efekt wtórny od nerek czy coś niezależnego, ale na wykładzie w ramach bloku weterynaryjnego wet wyjaśniała, że przy nadczynności tarczycy stosuje się dietę niskojodową. Nie wiem nic więcej w temacie tarczycy, ale profilaktycznie zeszłabym z jodem choć trochę poniżej normy.

ewazie,
umknęły mi Twoje posty :-/ mieszanka już na pewno w trakcie konsumpcji, więc tylko zwrócę uwagę, byś w kolejnych przepisach pilnowała stosunku Ca:P, bo w tym Ci się trochę omsknęło.
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-03-02, 20:20   

Dzisiaj odebrałam wyniki mojej kotki. Powtarzałam je w przeciągu 3 dni bo nie moglam uwierzyć. Kotka wygląda i zachowyuje sie bardzo dobrze i ma apetyt. Niestety po powtórce wyszły tak samo niedobrze.
Kreatynina 3.5 (norma 0.6 - 1.8) Mocznik 133 (norma 25-70). Kotka jest na barfie dopiero od 21 stycznia pierwsze 3 tygonie na surowym wyniki nerkowe nie były zle ale watrobowe skoczyły bardzo. Z wzgędu na podwojone normy watrobowe przeszlam na gotowane mieso i zmniejszyłam ilość tluszczu. Mieszałam wzystko tak samo jak surowe z wyjątkiem zwiekszenia ilości tauryny. Wyniki nerkowe bardzo skoczyły po dwoch tygodniach zmienionej diety i teraz jest na odwrót watroba ok nerki katastrofa. Macie jakies doswiadczenia w kwestii przechodzenia na Barf? Czy jest szansa, że to sie unormuje. Weterynarz zalecil powrot do puszek nerkowych i kroplowki. Chcialabym nie rezygnować z Barfa bo kotce smakuje i przybrala pół kilo. Nie wiem co zrobiłam źle.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-03-02, 20:37   

ewazie, u mojej kotki po przejściu na BARF wyniki pogarszały się przez 2 miesiące. Trzeciego zaczęły się normować. Też się bałam i zastanawiałam, czy na pewno robię dobrze, ale zachowanie kotki wskazywało na to, że tak.
Nie oczekuj spektakularnej poprawy. Twoje koty przez 3 lata były na puszkach nerkowych, które zawierają praktycznie śladowe ilości białka. Przez ten czas traciły mięśnie, bo nie miały wystarczająco dużo budulca dla nich. W zasadzie z powodu niedoboru białka one spalały własne mięśnie. Teraz potrzebują czasu, by je odbudować i wynikiem tego jest podniesiona kreatynina. Kreatynina rośnie również wówczas, gdy kot przybiera na wadze bo nabiera mięśni.
Skoro wątroba ok i jeśli chcesz zostać przy mięsie, rób mieszanki już umiarkowanie tłuste. Kot będzie czerpał energię z tłuszczu zamiast z białek, to odciąży nerki. Dodaj odrobinę węglowodanów - do 50 g na kg mięsa.
Pilnuj mocznika i FOSFORU. Mocznik odbiera apetyt, fosfor niszczy resztki nerek.
Co do kroplówek nie doradzę, bo nie wstawiłaś morfologii. Kroplówki podaje się, jeśli kot jest odwodniony a nie jak twierdzą niektórzy weci, by "wypłukać kota". Podawanie kroplówek powoduje po prostu lepsze nawodnienie. Kolejny raz posłużę się wypowiedzią dr. Neski na ten temat

Ostatecznie decyzja co do sposobu żywienia należy do Ciebie.
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-03-07, 08:01   

Dzień dobry
Potrzebuje rady. Jaka jest optymalna ilość tłuszczu w mieszance tak żeby znowu nie skoczyły próby wątrobowe. Przy niskim tłuszczu wątroba ok ale posypały się nerki mocznik i kreatynina. Przy wysokim tłuszczu nerki ok skoczyła watroba. Czy jest jakiś zalecany stosunek białka do tluszczu. W kalkulatorze widziałam komentarz że wagowo może być 1:1 ale to jest raczej nie wykonalne. Czy 3g tłuszczu na kg przy jak najniższym białku pomoże zbić mocznik i kreatyninę czy może można trochę wyżej. Tylko gdzie jest granica? Będę wdzięczna za wszystkie sugestie.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2019-03-07, 13:22   

Nie ma optymalnej ilości tłuszczu dla każdego kota, także dla każdego nerkowego kota. W każdym przypadku należy indywidualnie dobierać proporcje składników w zależności od aktywności danego zwierzęcia i z uwzględnieniem wszystkich jego schorzeń oraz na podstawie obserwacji jego samopoczucia. Gdy kot ma kilka chorób jednocześnie, to naprawdę duże wyzwanie i w dużej mierze opiera się na eksperymentowaniu.
Jesteś jedyną osobą, która potrafi takie zadanie wykonać; mając już pierwsze doświadczenia z reakcją organizmu kota na dane proporcje, musisz teraz zmieniać je tak, by znaleźć jakieś optimum, przy którym wyniki będą najlepsze. Jedyne, co mogę ci podpowiedzieć w tej sytuacji, to możliwość zwiększenia ilości węglowodanów w pokarmie kosztem tłuszczu i niewielkiej części białka. Co do wyboru rodzaju składników węglowodanowych, to musisz je również dostosować do kota, biorąc pod uwagę jego stan i to, czy ma apetyt, czy chudnie, czy tyje, czy zjada wystarczającą ilość pokarmu, czy się przejada.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-03-07, 18:24   

Dagnes dziękuję za odpowiedź. Tak myślałam. Mam nadzieje ze szybko znajdę właściwą proporcje i mam nadzieję, że nie kosztem kota.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne