BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Klara 


Barfuje od: 03.2018
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Lut 2018
Posty: 106
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-05-03, 22:26   

ajaxdg, Pewnie mądrzejsi się wypowiedzą, ale...
to co mnie niepokoi w tym przepisie...jest bardzo ogólny...pierś, a udo czy podudzie z kurczaka czy indyka to zupełnie inne części. Pierś z indyka i udziec zawierają chociażby zupełnie inne ilości białka i tłuszczu.
Czy korzystasz z barfnego kalkulatora? Bo jak wrzucisz do kalka pierś, a później udziec to wyjdą Ci totalnie inne wartości. A to bardzo ważne przy samodzielnym komponowaniu przepisów.
Nie mam teraz przy sobie kalkulatora żeby wprowdzić ten przepis i sprawdzić, ale jak dla mnie przepis na piersi z kurczaka (nie podałeś ile piersi ile udźca) będzie miało kosmiczną ilość białka. Poza tym sporo podrobów no i ten olej z pszenicy budzi mój niepokój...
 
 
ajaxdg 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 40
Dołączył: 30 Kwi 2019
Posty: 2
Skąd: DG
Wysłany: 2019-05-06, 10:37   

Klara, dzięki za odpowiedź, jeszcze nie mam kalkulatora. Na dniach go ogarnę. Olej z kiełków jak i inne naturalne suplementy, pochodzą ze stron dla barfujących. Faktycznie, nie pomyślałem, że udziec to zupełnie inne wartości, a pomieszałem udziec z piersią kurczaka i podrobami. Pierwszy barf, kot wcina chętnie, lecz dopiero teraz dałem mu do spróbowania tej mieszanki, ogólnie posiadam mieszankę od hodowcy. Dziś, może uda się nabyć kalkulator.
Pozdrawiam
 
 
ampka 


Barfuje od: Chcę zacząć
Dołączyła: 21 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Koluszki
Wysłany: 2019-05-24, 08:29   

Pytanie chyba niezbyt mądre, ale wolę się upewnić. Jeżeli kupię mięso lub podroby, świeżą krew i mi tego zostanie, to czy mogę resztkę zamrozić, a potem odmrozić i wykorzystać do kolejnej mieszanki?
Czy jednak lepiej tak jak dla człowieka, raz odmrożonego drugi raz nie mrozić?
_________________
Mieszka z nami kocurek T-bone - ur. 01.12.2016
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2019-05-24, 11:11   

ampka tu masz odpowiedż na swoje pytanie https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=205
 
 
ampka 


Barfuje od: Chcę zacząć
Dołączyła: 21 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Koluszki
Wysłany: 2019-05-24, 13:01   

KaiKai, dziękuję :kwiatek: Muszę ogarnąć wyszukiwanie lupką.
_________________
Mieszka z nami kocurek T-bone - ur. 01.12.2016
 
 
pattybln 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 32
Dołączyła: 08 Maj 2016
Posty: 2
Wysłany: 2019-06-18, 07:30   

dagnes napisał/a:
pattybln, analizę składników odżywczych alg i drożdży ma obowiązek udostępnić ci producent lub sptrzedawca. Zwróć się bezpośrednio do nich i potem wpisz je do Kalka. Jeśli musisz zrobić mieszankę teraz, zanim dostaniesz info od producenta, to dodaj do mieszanki tyle alg ile Kalk wskazuje dla dostępnego tam rodzaju (jednorazowa rozbieżność nie będzie miała specjalnie znaczenia, następnym razem skorygujesz), natomiast drożdży nie musisz tak precyzyjnie dawkować - dajemy ich około 3g na 1 kg mięsa, możesz dać więcej jeśli kot lubi.
Olej omega-3 Lunderland potraktuj jak Salmopet. Omega-6 nie będzie ci potrzebny.
Co do dalszych suplementów, to wszystko zależy od tego jakie mięsa i podroby (ryby, wątroba, kości?) chcesz stosować.
Przegląd suplementów dla kotów:
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=364
O poszczególnych suplementach poczytaj dokładnie w dziale suplementowym:
https://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=13


dagnes pisalam do producenta, a konkretnie do Vetfood czyli BARFeed i zero odpowiedzi. Czys gdzies indziej jeszcze moglabym dostac te informacje?

Pozdrawiam!
 
 
Anna Katarzyna 

Barfuje od: 13-05-2019
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Maj 2019
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-07-02, 13:16   

Witajcie. Mam kilka pytań dotyczących tego jak liczy kalkulator, chodzi o mięso, które w nim figuruje. Chodzi mi o to, które mięsa są z kością, a które bez. Są tam dwie rubryki z mięsami: 'Mięso' i 'Mięso z kośćmi'. Chodzi o rubrykę mięso:
1) Np. Kurczak udo bez kości. Czy chodzi o całe udko - to znaczy góra udka i tzw. pałka, czy tylko chodzi o górną część czyli udziec?

2) kolejne pytanie: kaczka udo - czy to udo jest z kością czy bez kości? No i oczywiście, czy chodzi o całe udko czy tylko górną jego część?

3) A jak wygląda sprawa z tuszką np. kurczaka? Rozumiem, że chodzi o mięso wraz kośćmi?
4) a indyk podudzie: z kością czy bez?

Proszę pomóżcie mi, bo ostatnio zmieliłam moim kotom wszystko z koścmi i nie wiem, czy w bilansie wyszło za dużo wapnia. Logicznie rzecz biorąc mięso z koścmi jest w innej rubryce, ale np. tuszka zawiera kości i figuruje jako całość, a jest w mięsach bez kości w klkulatorze.
_________________
Ania
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-07-02, 16:15   

Anna Katarzyna :kwiatek:
Jedyne dopuszczalne mięsne kości są w kalkulatorze w pozycji mięso z kością.
I są to tylko:
Kurczak grzbiet (ze skórą i kośćmi)
Kurczak pierś (ze skórą i kośćmi)
Kurczak skrzydełka całe
Kurczak szyjka z kośćmi
Kurczak udo ze skórą i kośćmi.

Cała reszta mięs w zakładce mięso jest to mięso bez kości.
Dotyczy to również udek z kaczki, indyka, królika, tuszki, podudzi. itp.

Przeanalizuj sobie wszystkie mięsa co są w kalku pod względem wapnia, powinnaś dostać odpowiedź co jest z kościa a co bez.
 
 
Caroline 

Dołączyła: 17 Lip 2019
Posty: 1
Wysłany: 2019-07-23, 09:31   

Hej :-)

Dopiero dostałam dostep do kalkulatora, czytam i się uczę :D
Na stanie 2 kocurki z adopcji, przyjechały wczoraj, 10 tygodni mają. Dotąd dostawały puszki Animonda Kitten i wcinają. Kupiłam troche puszek polecanych tutaj jako dobre, takich dla maluchów.

No i mam pytanie - zanim rozkminię wszystko co i jak, zanim skompletuje wszystkie suple i bedę robić duze porcje mieszanki, jak zacząc? Do tych dobrych puszek co takim maluszkom zacząc podawać? Jakies kawałeczki surowizny? Ale jakie konkretnie? najpierw zmielone?

o przestawianiu kotów na BARF juz poczytalam, tylko własnie chodzi mi o to że one malutkie są. Jakos wątku typowo o maluchach nie znalazłam
 
 
Rafał43 

Dołączył: 09 Cze 2020
Posty: 12
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-20, 09:22   

Witajcie!
Pierwszy Barf zrobiony. Korzystałem z gotowej mieszanki Felini Complete. Mięsa których użyłem to:
-wołowina 2 gat 1600g
-skrzydlo indycze ze skórą (b/k) 200g
-serca z kurczaka 150 g
-żołądki z kurczaka 50 g
-woda 400 ml
-Felini Complete 25 g

Mam jeszcze Felini Taurin nie wiem ile tego dać?

Do tak przygotowanej porcji, tuż przed podaniem daję jeszcze 1 łyżeczkę oleju z Dorsza

Moja kotka Inka waży 1900 g, wiek 5 msc , wg informacji które przeczytałem na forum, dzienna porcja jedzenia to 33-35g na kg masy ciała. Czyli Inka powinna dostawać ok 70 g dziennie (w 3 por
cjach)
Nadmienię tylko że Inka ma stwierdzonego Fipa, leczymy ją.
Apetyt jej dopisuje, przybiera na wadze.
Boję się że te 70 g to będzie za mało.
Moje pytanie brzmi czy zwiększyć (w razie potrzeby) ilość dziennej dawki jedzenia Barfowego czy wpleść jeszcze jakieś gotowce (puszki)
Inka suchej karmy nie chce jeść.
Z pozdrawieniami
Rafał
_________________
Rafał Wasiak
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2020-06-20, 12:43   

Rafał43 napisał/a:

Moja kotka Inka waży 1900 g, wiek 5 msc , wg informacji które przeczytałem na forum, dzienna porcja jedzenia to 33-35g na kg masy ciała. Czyli Inka powinna dostawać ok 70 g dziennie (w 3 porcjach)
Nadmienię tylko że Inka ma stwierdzonego Fipa, leczymy ją.
Apetyt jej dopisuje, przybiera na wadze.
Boję się że te 70 g to będzie za mało.
Moje pytanie brzmi czy zwiększyć (w razie potrzeby) ilość dziennej dawki jedzenia Barfowego czy wpleść jeszcze jakieś gotowce (puszki)
Inka suchej karmy nie chce jeść.
Z pozdrawieniami
Rafał


Inka jest jeszcze kociakiem - 70 g to będzie absolutnie za mało!

Dla porównania mam malucha z podobną wagą (równo 2 kg :-P ) w wieku 4 miesięcy, więc miesiąc młodszą.... Tula żre ok 200 g mieszanki na dzień + kurczaczek 50 g/myszka 20g :hair: .

Kociakom z zasady nie wydziela się mieszanki - jest głodne? Dokładasz... Zaczyna zostawiać? Minimalnie zmniejszasz porcję. W tydzień opanujesz ile kociak będzie jeść (a później zaczniesz to zmniejszać, bo dorosłe koty jedzą mniej :lol: ). Można obliczać zapotrzebowanie energetyczne, ale moim (osobistym, prywatnym, nieobiektywnym i niczym nie popartym!) zdaniem to bez sensu - w końcu jak kociak ma "skok wzrostu" to jest ciągle głodny, a jak ma "przerwę" to jada mniej. To nie wykres, tylko żywe zwierze ;-) .

U mojej paskudy, jak widzać, po 3 tygodniach mam już jakieś granice ustalone - rano dostaje ok. 70 g mieszanki, na obiad kurczaczek/ myszka + 20-50 g mieszanki, wieczorem ok. 70 g mieszanki. Jeśli młoda dostaje szału jak tylko sie ruszę to przed snem (ok 11-12 w nocy) dorzucę 50 g mieszanki.d: .



Żeby było jeszcze weselej mam 2 kotkę, dorosłą... Piękna, wielka (ponad 4 kg) kocica jest chodzącym patykiem odmawiającym jedzenia więcej niż 100 g mieszanki na dzień :twisted: . W teorii powinna jadać 150 g, ale taka rozpusta to tylko w dni świąteczne (chyba, żeby mi prezent zrobić) :lol: .

Wszak rasa ta przypomina z wyglądu geparda i Sierra nie ma zamiaru zawieść wielbicieli :roll: .
 
 
Rafał43 

Dołączył: 09 Cze 2020
Posty: 12
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-20, 12:59   

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i wszelkie rady. Pozdrawiam

A jeżeli chodzi o proporcje to ok? I co z tauryną, sypać czy nie?
Kurczaczek o którym piszesz to surowy? Czy jakiś gotowiec. A myszka??
_________________
Rafał Wasiak
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2020-06-20, 14:31   

Przyznam, że w skład mieszanki się nie wczytywałam - nie znam Felini Compli, nie stosuję i lepiej niech rzucą okiem ludzi mądrzejsi ode mnie.
Ja się przyczepiłam tylko do ilości, bo bez sprawdzania czegokolwiek widzę, że to za mało dla kociaka :oops: .


Kurczaczek i myszka to... kurczaczek i myszka :mrgreen: .
Kupuję dziewczynom całe "trupki" - świeżo wyklute kurczaczki, różnej wielkości martwe myszki (ale zazwyczaj o 20 g), teraz chyba kupię pisklaczki przepiórki :-> . Ten typ żywienia (całymi zwierzątkami, z piórkami i całą resztą) nazywamy Whole Prey.
Wygodne jak się jest leniem i nie chce się bawić w suplementację, ale za to łupie po kieszeni :twisted: . Jakbyś był zainteresowanym takim żywieniem to pytaj o karmówkę dla węży w zoologicznych ;-) .
 
 
Rafał43 

Dołączył: 09 Cze 2020
Posty: 12
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-20, 14:48   

Wszystko jasne. Dzięki
_________________
Rafał Wasiak
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-20, 15:21   

Rafał43 napisał/a:
Moja kotka Inka waży 1900 g, wiek 5 msc , wg informacji które przeczytałem na forum, dzienna porcja jedzenia to 33-35g na kg masy ciała. Czyli Inka powinna dostawać ok 70 g dziennie (w 3 porcjach)

Poczytaj koniecznie wątek BARF dla kociąt. Jak żywić maluchy?
W wielkim skrócie: Dla kociąt liczy się kaloryczność posiłku, a je tyle ile potrzebuje.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne