BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
Mia_lisek 

Dołączyła: 17 Lis 2020
Posty: 9
Wysłany: 2020-11-20, 12:01   

Chcialam tylko dopisac, ze Mia w miesiacach od czasu, jak wyszlo podwyzszone SDMA nie jadla tego robionego przeze mnie kurczaka tylko dostepne bez recepty puszki wysokiej jakosci z niskim fosforem. To jak widac niezbyt pomoglo, bo SDMA wzroslo. Jednak podejrzewamy, ze na tak znaczne pogorszenie parametrow nerkowych wplynela 4 tygodniowa kuracja klindamycyna w czewrcu.
 
 
Mia_lisek 

Dołączyła: 17 Lis 2020
Posty: 9
Wysłany: 2020-11-24, 18:36   

Chcialabym jutro zrobic dla mojej Mii (wysoki BUN i kreatynina, wapn w gornej granicy, fosfor ok, sod ok, potas przy dolnej granicy) taki przepis bazowy zaczerpniety z poczatku tego watku:

1,4 kg udo indycze ze skórą bez kości
400 gram serduszek kurzych
4 żółtka
57 gram watroby kurzej (minimum), max 90 gr
2 łyżeczki/10 gr oleju z łososia
1 kapsułka wit E 200
Cytrynianu wapnia ok 20gr. (jeśli wątroby dasz 90gr.)
4 gr drożdży (jeśli masz te z ekozwierzka z 5kg opakowań możesz dać trochę więcej)
5-6 gr. soli (jeśli nie jesteś pewna czy kotki nie mają problemów z nerkami daj połowę tej dawki
5 gr tauryny, możesz dać i 6, nawet lepiej
wody 450ml

ale nie mam cytrynianu wapnia tylko weglan wapnia taki: https://www.nowfoods.com/supplements/ca ... ate-powder
Na tym weglanie wapnia jest podane: 1/2 lyzeczki=1.7 g weglanu wapnia = 600 mg wapnia
600/1700=0.35 czyli moj weglan wapnia ma 35% wapnia

1. Nie wiem ile dac tego mojego 35% weglanu wapnia zamiast cytrynianu?

2. I chyba w tym przepisie jest za niski jod. Moge dac wodorosty morskie zeby byl jod albo sol jodowana ale nie jestem pewna ile?

Zalozmy, ze mam 100mg fosforu w porcji jedzenia. Wiem, ze wowczas wapn w tej porcji powinien wynosic miedzy 110 a 140 mg. Nie jestem tylko pewna, czy to ma byc 110-140mg WEGLANU WAPNIA? Czy 110-140 mg CZYSTEGO WAPNIA??? Jesli chodzi o czysty WAPN to wowczas aby miec 120 mg czystego wapnia z 35% weglanu wapnia musze dac (120*100)/35=342,86 mg weglanu wapnia.
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2020-11-24, 21:24   

Mia_lisek, witaj na forum :kwiatek:

Przepisy z początku wątku mogą być nieco nieaktualne. Od tego czasu było już sporo wersji kalkulatora barfowego. No i zdecydowanie lepiej jest ułożyć przepis pod potrzeby własnego kota. Ten który wkleiłaś jest chyba niezbyt dobry. Choćby aż 4 żółtka, to sporo dodatkowego fosforu, który u kota nerkowego niestety ograniczamy. Przyjmuje się, że na 1kg mięsa daje się 1 żółtko i to też opcjonalnie. Spróbuję wprowadzić ten przepis do kalkulatora i zobaczymy co wyjdzie, tylko musisz mi podać ile waży Mia.
Dobrze, że masz węglan wapnia, jest lepszy dla nerkowca niż cytrynian. Tylko jeśli jest to węglan 35%, to trzeba go po prostu wprowadzić do kalka. Co do suplementu jodu, to nie pomogę, bo musiałabyś wiedzieć ile jodu zawierają te wodorosty morskie, a z kolei sól jodowana chyba nie nadaje się jako suplement jodu.
 
 
Mia_lisek 

Dołączyła: 17 Lis 2020
Posty: 9
Wysłany: 2020-11-25, 02:49   

Agnikot, dziekuje bardzo za odpowiedz! :-)
Wczytuje sie codziennie powoli w watki i dlatego upatrzylam sobie akurat ten przepis z poczatku watku. Na chwile obecna ona je tylko puszki niskofosforowe zanim nie zrobie jej jakiejs dobrej surowizny.
Mia wazy 5.4 kg. Bylabym bardzo wdzieczna, jesli moglabys ten przepis w kalkulatorze przetestowac. Jesli tam czegos jeszcze bedzie brakowalo, to dokupie. Jedyna trudnosc lezy w tym, ze mieszkam w USA wiec tych konkretnych suplementow polecanych na forum nie dostane tutaj. Ale bede szukac podobnych. Dziekuje bardzo!
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2020-11-25, 13:02   

A więc tak, ten przepis, który wkleiłaś nie ma dobrych parametrów dla kota z chorymi nerkami. Za wysokie białko, bo nawet po zredukowaniu ilości żółtek do tylko jednego -białko wynosi 5,1g na kg/msc. Powinno być poniżej 5g. Fosfor - 59 mg na kg/msc., a powinno być 50mg lub mniej. Zamieniłam więc większą część uda indyka ze skórą na podudzie indyka ze skórą (ma niższe białko) i udo kurczaka ze skórą (niższy fosfor) i wyszło coś takiego:

Mieszanka na 13 dni dla 5,4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 176 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
400,0 g Indyk udo ze skórą
400,0 g Indyk podudzie ze skórą
600,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
400,0 g Kurczak serce
1,0 szt Żółtko jajka
99,0 g Wątroba kurczaka
5,4 g Drożdże browarnicze Lunderland
1,0 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
10,0 g Olej z łososia SALMOPET
11,9 g Węglan wapnia 35%
5,0 g Sól jodowana
5,0 g Tauryna
400,0 g Woda
(Udo indyka i udo kurczaka = cała noga)

Parametry: Białko-4,78g Fosfor-52,7mg Tłuszcz-2,9g.
Fosforu mogłoby być mniej, ale myślę, że tragedii nie ma. Przy tych mięsach obniżając fosfor podwyższyłby się jednocześnie tłuszcz, a tego też chciałam uniknąć.
Stosunek Ca/P ustawiłam na 1,2. Wyższy w tej chwili być nie powinien z uwagi na dosyć wysoki wapń w jonogramie. Wapń z węglanu wapnia ma zdolność wiązania fosforu w przewodzie pokarmowym i w rezultacie zmniejsza się wchłanianie fosforu, ale także i wapnia. Także bardzo możliwe, że wapń w jonogramie obniży się i wtedy będzie można podwyższyć Ca/P do 1,35 lub nawet trochę wyżej.
Stosunek Potas/Sód ustawiłam na początek na 1,5. Dla nerkowca poleca się niekiedy nawet K/Na -2,1, ale po pierwsze nie dla każdego kota jest to odpowiednie, a po drugie zmian w podaży soli u nerkowca dokonuje się powoli, nie wolno gwałtownie jej obniżać ani podwyższać. Skoro Mia jadła w ostatnim okresie wysokomięsną karmę to wątpię, żeby zawierała ona bardzo małą ilość soli. Nie wiem czy masz możliwość sprawdzenia zawartości sodu, bo zwykle producent bardzo rzadko ją podaje.
Co do suplementów, to brakuje:
1) suplementu jodu -sól jodowana nie nadaje się, ma za mało jodu i trzeba by jej dodać dużo za dużo, a te wodorosty, które masz można by było wprowadzić do kalkulatora, ale musiałabyś znać ich skład.
2)suplementu wit.D, chociaż mimo, że w kalkulatorze jest poniżej normy, nie świeci się na czerwono, więc jak jednorazowo tak będzie, to myślę, że nic się nie stanie. W następnej mieszance można wtedy tej witaminy dodać więcej. Jako suplement wit.D możesz mieć tran lub olej z dzikiego łososia, który też jej dużo zawiera. Z kolei do suplementacji Omega 3 musi być olej bez wit.D, albo ze śladową ilością tej witaminy. Można też suplementować wit.D dla niemowląt, tylko o odpowiedniej zawartości wit.D i bez dodatków innych witamin, np coś takiego: https://www.aptekagemini....ist-off-0032589

3) Suplementu żelaza. Kiepsko, bo parametry czerwonokrwinkowe Mii są niziutkie. Może udałoby Ci się zdobyć jakąś hemoglobinę suszoną. Jeśli miałaby inne parametry niż te, które są w kalkulatorze, to można ją wprowadzić. Dagnes kiedyś w wątku nerkowym podawała, jakie ludzkie suplementy żelaza by się nadawały. Postaram się tego poszukać i wkleję później.
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2020-11-25, 15:23   

Można podać żelazo w postaci chelatu aminokwasowego żelaza. U nas jest taki preparat Chela Ferr, ale nie bardzo się nadaje, bo dołożyli do składu jeszcze witaminy B9, B6, B12 i wit. C. Może u siebie znajdziesz coś bardziej odpowiedniego. Trzeba by było tylko ustalić odpowiednią dawkę.
 
 
Mia_lisek 

Dołączyła: 17 Lis 2020
Posty: 9
Wysłany: 2020-11-25, 23:08   

Kochana Agnikot!
Bardzo Ci z Mia dziekujemy! :kwiatek: :kiss: :love:


To bardzo cenne informacje dla nas! Do tej pory nie zwracalam uwagi na sod. Na szczescie mamy informacje z tej strony: https://felinecrf.org/canned_food_usa.htm
Jedzonko, ktore Mia w ostatnich miesiacach jada ma w suchej masie:
-> fosforu -miedzy 0.67% a 1% fosforu (to najnizsze dostepne bez recepty i z dobrymi paramterami).
-> sodu od 0.12% do 0.68% (0.68 to bardzo lubiana puszka z ryba, w odrobinie ktorej daje jej suplementy)

Bardzo dziekujemy za dopasowanie przepisu do potrzeb mojej Najdrozszej!
Mia dostaje codziennie jedna kapsulke tego oleju z dzikiego lososia
https://www.iherb.com/pr/...-gels/2797?at=0 w jednej kapsulke jest 6.7 mg witaminy E. Nie wiem, czy jest to witamina naturalnie sie znajdujaca w tym oleju, czy dodana i czy jest ok, ze Mia jedna kapsulke dziennie dostaje. Nie ma w tym oleju witaminy D, nie podano jej w skladzie.

Jesli chodzi o wodorosty to mam takie:
https://www.amazon.com/gp...e?ie=UTF8&psc=1
Producent pisze, ze zawiera on srednio 0.07% jodu, ale sa wahania w transzach gdzie tego jodu moze byc od 0.06% do 0.11%. Nie wiem czy to duze wahania i czy zrezygnowac z tego produktu za wzgledu na nie?
500mg wodorostow= 350 mcg jodu

Zaraz bede szukac suplementu zelaza (juz widze, ze z suszona hemoglobina bedzie trudno), witaminy D (czy tu dawkowanie takie samo jak dla niemowlaka o takiej samej wadze co kicia?).
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2020-11-26, 13:45   

Nie ma za co :-) Może następną mieszankę uda Ci się skomponować samej. Jaka śliczna koteczka z Mii :love:

Widzę, że zawartość sodu w dotychczasowym jedzeniu Mii jest dosyć niska. W taki razie zamiast 5g soli dodaj 3,5 g, co daje stosunek K/Na 1,8. W kolejnych mieszankach można powoli zmniejszać ilość soli do K/Na 2,1, ale w trakcie lepiej sprawdzić jonogram.

Nie wiem co z tymi wodorostami. Przyjmując, że jest 0,07% jodu, czyli 1g preparatu =700 mcg jodu, to w 100g jest 70 000 mcg jodu. Ale jeśli przyjąć te wahania, to przy 0,11% jodu, to w 100g jest aż 110 000 mcg jodu. Wydaje mi się, że to spora różnica. Dla bezpieczeństwa można by było przyjąć tą górną granicę czyli 0,11% i tak wpisać w kalkulatorze, ale przy dłuższym stosowaniu można doprowadzić do niedoborów. Poza tym w składzie nie widać danych odnośnie białka, tłuszczu i różnych pierwiastków, a bezpieczniej byłoby takie dane też wpisać do kalka.

Jakby udało Ci się kupić taką witaminę D w kapsułkach o zawartości 400jm, to do tej mieszanki potrzeba tylko 0,4 kapsułki.

Zwykle w oleju z dzikiego łososia jest sporo wit.D, ale jeśli Twoim oleju jej nie ma, to ok. Myślę, że dodatkiem witaminy E nie musisz się przejmować. Koty z pnn potrzebuję większej suplementacji kwasów omega 3 i także wit.E.
 
 
Mia_lisek 

Dołączyła: 17 Lis 2020
Posty: 9
Wysłany: 2020-11-26, 17:29   

Dziekuje Agnikot,
W takim razie dam sobie spokoj z tymi wodorostami i kupie jakis suplement jodu lepiej opisany, podobny do polecanych tu na forum.
I witamine D.
Z krwia bedzie problem, rozejrze sie za zelazem.
Niestety, w miedzyczasie okazalo sie, ze nerki to nie jest najwiekszy problem mojej Mii:-(
Mamy problemy neurologiczne. Bardzo sie o nia boje. Ten tydzien byl tygodniem bardzo intensywnych badan i konsultacji.
Jednak jej diete musze doprowadzic do porzadku, w sensie chcialabym zeby jadla znowu mieso, a nie tylko same puszki.
Dziekuje za wyjasnienie odnosnie oleju z dzikiego lososia. Ciesze sie, moge jej dalej spokojnie dawac.
Agnikot, Ty zapewne tez masz kotka/kotke z pnn? Czy podajesz podskorne kroplowki? Mimo tego, ze ona pije weci zalecaja juz podskorne kroplowki 3 razy w tygodniu. Mimo tez tez, ze jej wyniki nie sa jeszcze bardzo wysokie: BUN 40 (norma 16-37), CREA 3.9 (0.9 - 2.3), PHOS 4.3 (2.9-6.3)
Zastanawiam sie nad tym zaleceniem, bo ona nie jest odwodniona (potwierdzone przez wetow), a to bedzie dodatkowy stres. A nerki nie sa jej najpowazniejszym problemem zdrowotnym.
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2020-11-26, 19:09   

Przykro mi, że Mia choruje. Może te problemy neurologiczne też w jakiś sposób podwyższają parametry nerkowe. Kroplówki w zasadzie podaje się w celu nawodnienia, jeśli kotka nie jest odwodniona, to nie wiem czy jest to konieczne, tym bardziej, że BUN też nie jest bardzo podwyższony.
Polecana tutaj dr Neska wypowiadała się odnośnie kroplówek, tutaj http://www.kociesprawy.pl...1/caly_artykul/
Moja kotka też ma pnn, ale nigdy nie robiliśmy kroplówek, bo na szczęście nie było jeszcze takiej potrzeby. Nie jest odwodniona, no i mocznik zawsze miała do tej pory w normie. Kicia jest w ogóle kotem trudnoobsługiwalnym, pobieranie krwi to koszmar, a jej stres olbrzymi. Gdyby doszło do tego, że wymagałaby intensywnych kroplówek, musiałabym rozważyć co dla niej lepsze, bo stres może być też zabójczy. Myślę, że musiałabym odpuścić, bo w jej przypadku przyniosłoby to raczej więcej szkody niż pożytku.

Co do tego oleju z łososia, to ile on ma wit.E, 6,7 mg czy 6,7 mcg ? Jeśli, to są mg, to jest dużo tej witaminy i chyba trzeba by było to uwzględnić w dodatkowej suplementacji tokovitem E. Bo np w tej mieszance należałoby dostarczyć kotu łącznie 216IE = 144,97mg wit.E. Przyjmijmy, że w kapsułce oleju jest 7mg = 10,43IE wit.E. 10,43 x 13 (ilość dni na które powinna starczyć mieszanka)=135,59IE, czyli ok 93% zapotrzebowania w tym przypadku dostarczasz kapsułkami omega 3.
 
 
Mia_lisek 

Dołączyła: 17 Lis 2020
Posty: 9
Wysłany: 2020-11-27, 01:54   

Dziekuje za link do rozmowy z dr Neska!
Weci, z ktorymi mialam do czynienia niestety uwazaja, ze nalezy podawac do jedzenia sucha nerkowa i podawac kotu podskorne kroplowki! :shock:

Masz racje ze trzeba uszanowac tez wole i charakter zwierzaka. Nie mozna leczyc za wszelka cene kotka, ktory sie panicznie boi, albo ktory nie chce wspolpracowac i przez to powodowac straszny stres. Moja bedac u weta w ostatnich tygodniu 2 razy dostawala podskorna kroplowke korzystajac z okazji ze juz i tak bylysmy w lecznicy, ale nie widac bylo roznicy, zeby sie lepiej czula. No ale tez u nas problemy neurologiczne najbardziej rzutuja na jej zachowanie :-(

Ten nasz olej ma 6,7 mg witaminy E. W takim razie obnize w mieszance witamine E. Jestem Ci bardzo wdzieczna za pomoc! :kwiatek:

Jeszcze bede musiala sprawdzic jakos mieszanke dr Pierson z catinfo.com , ktora dosc dlugo robilam dla mojego domowego stada oraz wolnozyjacych. Wolnozyjace niestety puszek zupelnie nei chca jesc i tylko ciagle ta mieszanke, ale jesli ona jest niekompletna to bardzo niedobrze. Choc one sobie tez czesto cos lubia upolowac, ale wszystkie przychodza jednak 2 razy dziennie zjesc w mojej stolowce kurczaka.
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2020-11-27, 11:03   

Nie sądzę, żeby zdrowym kotom zaszkodziła ta mieszanka, którą robiłaś do tej pory. Ona pewnie też w jakiś sposób jest zbilansowana i jest lepsza dla zdrowego kota niż jakakolwiek gotowa karma, więc myślę, że nie musisz się tym przejmować. Natomiast żywienie chorego kota wymaga zdecydowanie większej uwagi i kontroli parametrów. Zachęcam Cię bardzo do samodzielnego układania przepisów dla Mii. Zawsze możesz je wkleić w tym wątku do sprawdzenia. Zachęcam Cię także do czytania szczególnie tego wątku: https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3427
a także tego, w którym jesteśmy oraz tego: https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=6350
Trzymam kciuki, żeby Mia poczuła się lepiej :kciuk:
 
 
Mia_lisek 

Dołączyła: 17 Lis 2020
Posty: 9
Wysłany: 2020-11-28, 03:04   

Dziekuje za linki do waznych watkow! Bede je czytac w pierwszej kolejnosci. Dzis nie znalazlam zupelnie czasu na czytanie :-| Dwa kotki chore.
Uspokoilas mnie z ta mieszanka!
Jutro mam nadzieje, bede mogla zrobic nowa mieszanke dla mojej Mii.
 
 
miss_pestilence 

Dołączyła: 01 Lis 2020
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-29, 04:45   

Cześć. Chciałam was prosić o pomoc przy przepisie barf. Moim pierwszym! Byłabym wdzięczna za zobaczenie na wyniki i poprawienie mi pierwszego przepisu. Jestem świadoma, że fosfor za wysoki, kcal na dzień za niski, białka za dużo. Jednak nie wiem co zmienić, aby tłuszczu było mniej niż zwykle, a tego potrzebuje najpierw. Dodałam brokuły, bo lubi. Można wyrzucić. Przyznaję się bez bicia. Nie mam suplementów. Polecenie sklepu, gdzie kupię większość potrzebnych mile widziane.

Parę słów o kocie. Cudak ma 2,5 roku. Waży 4,56 kg, ale waga waha się od 4,5 a 4,75 kg. Sylwetka w normie. Karmiony jest Feringą Dwa smaki, Feringą Pure i Catz Finefood Purrrr, ale Catz był w sumie raz (ok. miesiąc) ostatnio. W tej chwili kończymy zapas Feringi Dwa smaki. Ulubiony smak to jagnięcina, której z oczywistych względów nie będzi w barfie (dostępnośc i cena). Nie podaję kurczaka, bo prawdopodobnie ma alergię. Lubi surowe, nie będę mieć większych problemów z dostępem do mięsa (Warszawa). Nie skończyłam diety eliminacyjnej, bo wyszło PNN i dodawanie leków w jedzeniu. Ma mały problem z kupami, końcówki są rzadkie (naprawdę mała ilość), wg weterynarza to prawdopodobnie uczulenie na konserwanty w karmie puszkowej. Badania na pasożyty negatywne.

PNN w I fazie, stwierdzony rok temu. W tej chwili bierze DiReNe pół tabletki, Urinovet Cat Dilution dwa razy dziennie, L-methiocid kapsułkę dziennie oraz Nefrokrill co drugi dzień. Każdy lek ma w osobnym posiłku. Dodaję wody do posiłków 50-60 ml na dobę.

Wyniki. We wcześniejszych badaniach kreatynina, białko i ich stosunek zwykle jest w normie. Męczymy się od początku choroby z podwyższonym ph i za niskim ciężarem właściwym moczu. Bez leków przez dobę miał ph 8,0 a po lekach (dwa tygodnie między badaniami) 6,5. Miał w maju przepływowe USG nerek i wyniki ma w normie, bez zmian. Prośba pani weterynarz o obniżenie tłuszczu, bo ma przekroczony cholesterol i z tym mam właśnie problem. Dziękuję wam.

Badanie ogólne moczu 23.10.20

Barwa jasnożółty
Przejrzystość przejrzysty
Ciężar właściwy 1,021 1,025 — 1,060
pH 6,5 < 6,0
Białko ujemne ujemne
Glukoza ujemna ujemna
Ketony ujemne ujemne
Bilirubina ujemna ujemna
Urobilinogen w normie w normie
Hemoglobina ujemna ujemna
Nitraty ujemne ujemne
Osad mierny
Leukocyty 0-2 w polu widzenia pojedyncze
Erytrocyty swieze 0-2 w polu widzenia pojedyncze
Sluz pojedyncze pasma pojedyncze pasma
Bakterie pojedyncze w polu widzenia pojedyncze
Nabłonki wielokatne pojedyncze w preparacie pojedyncze
Wałeczki brak brak
Kryształy brak brak

Kreatynina w moczu 82,49 mg/dl
Białko w moczu 7,90 mg/dl
Stosunek białka do kreatyniny 0,10 <0,6 wartosc prawidłowa


Morfologia 03.11.20
Erytrocyty 9,9 T/l 5,0 — 10,0
Hemoglobina 16,0 g/dl 9,0 — 15,0
Hematokryt 45,5 % 28,0 — 45,0
MCV 46,1 fl 40,0 — 55,0
MCH 16,2 pg 13,0 — 17,0
MCHC 35,2 g/dL 30,0 — 36,0
Płytki krwi ¯ 59 G/l 180 — 550
Uwagi: obecne agregaty płytek.
RDW-CV 19,40 % 13,80 — 21,10
Erytroblasty % 0,0 %
Erytroblasty Ilosciowo 0,0 G/l
Leukocyty 8,56 G/l 6,00 — 11,00
· Neutrofile % ¯ 40,4 % 50,0 — 75,0
· Neutrofile ilosciowo 3,46 G/l 3,10 — 12,50
· Limfocyty % 53,2 % 20,0 — 50,0
· Limfocyty ilosciowo 4,55 G/l 1,30 — 7,50
· Monocyty % 1,3 % < 4,0
· Monocyty ilosciowo 0,11 G/l 0,10 — 1,10
· Eozynofile % 5,0 % < 6,0
· Eozynofile ilosciowo 0,43 G/l 0,10 — 2,20
· Bazofile % 0,10 % 0,00 — 1,00

ALT (GPT) 104,0 U/l < 107,0
AspAT (GOT) 43,0 U/l < 44,0
AP (ALP) 19,0 U/l < 107,0
Mocznik 47,0 mg/dl 25,0 — 70,0
Kreatynina 1,45 mg/dl 0,6 — 1,8
Glukoza ¯ 81 mg/dl 100 — 130
Białko całkowite 8,1 g/dl 6,0 — 8,0
Albuminy 5,2 g/dl 2,7 — 3,9
Globuliny 2,9 g/dl 2,5 — 5,5
Sód 355 mg/dl 330 — 360
Sód mmol 155,000 mmol/l
Potas 17,8 mg/dl 16,0 — 22,0
Potas mmol 4,550 mmol/
Chlorki 415 mg/dl 360 — 420
Clorki mmol/l 117,10 mmol/l
Fruktozamina 344 umol/l < 390
Bilirubina całkowita < 0,15 mg/dl < 0,40
Cholesterol 300,0 mg/dl 77,4 — 201,2
LDH ¯ 125 U/l 161 — 1051
Wapn 10,1 mg/dl 8,0 — 11,1
Fosfor 4,0 mg/dl 3,0 — 6,8
Magnez 2,3 mg/dl 2,1 — 3,2
Dehydrogenaza glutaminianowa 4,0 U/l < 6,0

Mieszanka na 14 dni dla 4,7 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 163 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
900,0 g Wołowina gulasz
500,0 g Indyk skrzydło mięso ze skórą
165,0 g Indyk serce
85,0 g Indyk żołądek
2,0 szt Żółtko jajka
38,0 g Wątroba indycza
2,7 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,9 g Mączka z alg morskich Lunderland
5,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
19,7 g Fortain
1,9 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
2,3 g Olej z łososia SALMOPET
19,1 g Cytrynian wapnia 21%
5,0 g Sól himalajska
100,0g brokuły gotowane, bez soli
4,0 g Tauryna
405,0g Woda
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-01, 19:51   

Koty bardzo dobrze radza sobie z tłuszczem w diecie. Doświadczony weterynarz o tym powinien wiedzieć i nie robić rabanu z powodu takiego cholesterolu. Wiekszość labów ma górna granicę grubo zaniżoną. Jedynie Idexx ma sensowną tj. do 8.5 mmol/l co daje 329 mg/dl.
Cytuję Dagnes
Cytat:
O matko! To teraz już zaczynają szaleństwo cholesterolowe także u kotów? :shock:
Silvena, cholesterol u twojego kota jest jak najbardziej w normie! To normy są zaniżone. Mam u siebie normy sprzed kilku lat z Krakvetu i pomimo, że już wtedy były zaniżone, to górna granica wynosiła jeszcze 5,2 mmol/l. Koty spokojnie mogą mieć cholesterol do 7,5 mmol/l co w przeliczeniu daje raptem 290 mg/dl. Ta "norma" twojego labu (4,0 mmol/l) to niecałe 155 mg/dl :hair: . Zaraz zaczną w koty wpychać statyny, to pewne, bo rynek farmaceutyków w obszarze weterynarii ma wciąż ogromny potencjał wzrostu do wykorzystania :-x .


Na jakiej podstawie stwierdzono pnn przy takiej kreatyninie, Usg? Kot, który ma prawidłowo zdiagnozowane pnn , nigdy nie osiąga takich wyników kreatyniny. Własciwe prowadzenie takiego kota może jedynie spowalniać chorobę a wyleczyć sie nie da.
Jeśli chodzi o ciężar właściwy moczu cytuję "Ciężar właściwy moczu jeśli kot jest bardzo dobrze nawodniony może wynosić 1.020. Taka sama wartośc u kota odwodnionego z azotemią może świadczyć o pnn" Nefrologia i urologia psów i kotów".J.Elliott i inni
Jesli dajesz mokra karmę i do tego 50-60 ml wody, to wynik jest jak najbardziej ok.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne