BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-03-23, 06:50   

Flavue napisał/a:
Planuję małe porcje ale często i więcej niż wychodzi dzienna porcja z kalkulatora.

Ooo, na pewno DUŻO większa, nie tylko większa :lol: W wątku o kociakach jest trochę napisane na ten temat. Ogólnie jeśli chce się wyliczyć szacunkową dobową ilość mieszanki to liczy się ją z poziomu energetyczności. Szczegółów nie pamiętam, ale są w tym wątku. Osobiście myślę, że przy rosnących i bardzo aktywnych kotach to mają one jeść tyle, ile chcą. Mieszankę bilansujemy wg kalkulatora i dodajemy co chwila do pustych miseczek :lol: Koty same sobie ją wydzielą. I trzeba je obserwować, wtedy szybko nauczysz się, czy trzeba dać więcej czy mniej. Albo że trzeba ją dotłuścić (popatrz na bilans energetyczny Twojego przepisu, analizując informacje w zakładce BTW. Przepis jest poprawny, ale stosunek energetyczny tłuszczu do białka jest dosyć niski, Twoje koty być może będą potrzebować większej ilości tłuszczu)
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2021-03-23, 07:38   

Flavue, i ściągnij sobie może nową wersję kalkulatora - na Excel 1.9d
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-03-23, 09:45   

IzabelaW, dziękuję za wskazówkę :kiss: , poszukam informacji i poprawię mieszankę :-D na szczęście na razie bawię się na sucho. Jedzonko przygotuję kilka dni przed przyjazdem maluchów, żeby się przemroziło. Najlepsze z tego wszystkiego jest to, że już od dawna zastanawialiśmy się nad kupnem większej zamrażarki, ponieważ mamy swoje warzywa na działce i chcieliśmy robić mrożonki na zimę, ale jakoś tak słabo byliśmy zmotywowani, natomiast przyjazd kociaków przesądził sprawę :-P Grunt to dobra motywacja i priorytety :lol:

Hebe, dziękuję za uwagę, mam najnowszą wersję, jakoś umknęła mi literka "d" :oops:
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-03-24, 06:41   

Flavue, a małe w hodowli wiedzą co to mięso, barfują? Jeśli nie, to na początek podawaj to, co dawał hodowca, nową dietę wprowadzaj powoli, żeby sensacji żołądkowych nie było.
A zamrażarka u mnie też pojawiła się pod wpływem kota - i dobrze, że mam garaż w bloku, bo inaczej musiałabym ją chyba postawić... na dachu? (mieszkam na ostatnim pietrze) :lol:
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-03-24, 09:07   

IzabelaW, u hodowcy jedzą surowe mięso, więc mam nadzieję, że nie będzie problemu. Dobre rozwiązanie z garażem :kciuk: My mieszkamy w domku, ale praktycznie każdy kąt mamy zagospodarowany :mrgreen: Garaż to świątynia mojego męża więc nawet nie odważę się złożyć takiej propozycji, chociaż już wiem, gdzie mogłaby stanąć tam zamrażarka :twisted: Coś się wymyśli. Oprócz kupna zamrażarki zmobilizujemy się wreszcie do likwidacji kolekcji "przydasi", które leżą i jakoś nigdy się nie przydają... :mrgreen:
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-03-24, 13:12   

I właśnie wtedy okażą się potrzebne :twisted: .

Z wykorzystaniem przestrzeni bardzo polecam postawienie zamrażarki na platformie z kołkami :mrgreen: . Dzięki temu, że u nas zamrażarka stoi na kółkach mogliśmy postawić ją przed rzadko otwieraną szafą - jeżeli już trzeba coś z niej wyjąć to odsuwamy zamrażalkę :lol:
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-03-24, 16:23   

Sierra, niestety to jest prawda, dlatego kolekcja raczej się powiększa a nie pomniejsza :-P Z platformą świetny pomysł, dziękuję :kwiatek:
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-03-26, 09:54   

Kochani, potrzebuję ponownie skorzystać z Waszej cennej wiedzy :kwiatek: Przeczytałam wątek o żywieniu maluszków. Opadła mi szczęka jak zobaczyłam ile mogą wciągnąć w takim wieku :mrgreen: Wątek ma już swoje lata i tylko chciałam się upewnić, że na razie nie muszę się przejmować tym co mi wychodzi w kalkulatorze, czyli białko 18,1g przy założeniu zapotrzebowania energetycznego 200/kg m.c.. Właśnie sobie uświadomiłam, że przy tych założeniach jest spora szansa, że 3kg mieszanka zniknie +/- w 8 dni :shock: :lol:
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-03-26, 10:04   

Absolutnie się tym nie przejmuj - maluchy mają zwiększone zapotrzebowanie na wszystko, nie tylko na same kalorie 8-) .

Po za tym nawet w wątku o kociakach traktuj wyliczane dawki bardziej jako sugestie - bywa, że jakich kociak ma TERAZ gwałtowniejszy okres wzrostu, wiec TERAZ nagle je dużo więcej :-P . Kociakom (jeżeli tylko nie robią się za grube) nie wydzielamy konkretnych dawek, dajemy najeść się do syta 8-)
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-03-26, 10:09   

Sierra, dziękuję :kwiatek: czyli wstępnie jestem gotowa na barfowanie ale dokształcam się dalej :-D Temat rzeka, forum świetne i dziękuję wszystkim za pomoc :->
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-03-26, 12:23   

Pomocy, bo znowu nic nie rozumiem :banghead: Naczytałam się, że kociaki mogą niechętnie jeść spirulinę, więc zaczęłam szukać na forum informacji o innej postaci magnezu i znalazłam coś takiego:

Do kalka -jeśli zakupiłaś dicytrynian trimagnezu wpisujesz 16% a jeśli zwykły cytrynian (poznasz go po smaku) wpisujesz 15,5%
Czyli 16% z 100g =16g = 16000mg (dla dicytrynianu trimagnezu)
Dicytrynian jest w miarę bezsmakowy. Może Twój kot go zechce.

Będę wdzięczna za łopatologiczne wytłumaczenie - w arkuszu "Suplementy_naturalne" w kol. B wpisuję magnez, w kol. C Dicytrynian trimagnezu i w kol. M 16000?
W necie znalazłam informację, że wartość energetyczna, białko, węglowodany itd. w 100g 0g
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-03-26, 12:34   

Flavue, właśnie zdałam sobie sprawę, że masz mieć DWA kociaki... tak uczciwie uprzedzam - licz, że będzie ci schodzić raczej ok. 6-7 kg na tydzień, a nie 3 kg :twisted: .

Tulka (syberyjczyk) jak do mnie trafiła to jadła ok. 250 g dziennie... szczyt osiągnęła w wieku ok. 4 miesięcy jedząc do 350 g dziennie! Obecnie ma 13 miesięcy, waży ok. 4 kg i jada 150-200 g mieszanki (bez extra wody - to chętnie pijacy kot, ale nie lubi „zupek”*) na dzień. Nigdy nie miała wydzielanej mieszanki, sama trzyma przepięknie linię 8-)

U twoich kotów mogą iść jeszcze większe ilości, bo to większa rasa... no i jeżeli będziesz dodawać wodę wg. kalkulatora to też zwiększy wagę mieszanki.

*Tula jada „bezwodne” mieszanki od kociaka, ale też od kociaka nie mamy problemu z piciem... raczej martwiłam się czy nie pije za dużo :oops:
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-03-26, 12:47   

Sierra, nie mamy wyboru, damy radę :-D Ale naprawdę cały czas jestem w szoku :mrgreen:
Fajnie, że nie macie problemów z piciem. Mój poprzedni kociak niestety bardzo nie lubił pić wody więc przyzwyczaiłam go do zupek. Byliśmy u hodowcy zanim zdecydowaliśmy się na kociaki, żeby zobaczyć w jakich warunkach żyją, porozmawiać z właścicielem i na własne oczy widziałam jak wsuwają surowiznę i zapijają z drugiej miseczki, więc liczę, że nie będziemy miel problemów.
Mój mąż zażartował, że może zaczniemy hodować własną trzódkę, żeby wykarmić koty, natomiast u mnie jest pewne, że po przekroczeniu naszej bramy każda kurka, świnka itd. od pierwszej sekundy miałaby imię i podlegałaby ścisłej ochronie :mrgreen:
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-03-29, 08:07   

Hebe, będę wdzięczna za pomoc gdzie i ile powinnam dodać do kalkulatora dicytrynianu trimagnezu. Chciałabym używać zamiast spiruliny a niestety nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem informacje znalezione na forum. Powinnam wpisać 16 000mg na 100g w arkuszu Suplementy_naturalne?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2021-03-30, 06:56   

Flavue, jeżeli gdzie wpisać - to tak w Suplementy naturalne. Ja bym dodała wiersz przy Spirulinie. Po wpisaniu zobacz koniecznie czy się wyświetla dobrze w kreatorze. I pamiętaj o uzupełnieniu kolumny B, bo na jej podstawie tworzy się lista rozwijana
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne