BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-04-27, 14:40   


[url=https://naforum.zapodaj.net/080d5f1c2b82.jpg.html]
[/img][/code][/quote]




[url=https://naforum.zapodaj.net/68986d7d83d3.jpg.html]

Przepraszam że tak nie składnie ale wstawianie zdjęć nie jest moją mocną stroną :cry:
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-04-27, 20:41   

Cześć MagMat,
Wrzuciłam znaleziony przez Ciebie przepis do kalkulatora i ma dużo parametrów świecących na czerwono. Rzeczy, które kalkulator wyświetla na czerwono są na tyle ważne, że trzeba pilnować, by były prawidłowe i nie świeciły się na czerwono. Szczególnie zwracają uwagę złe stosunki wapnia do fosforu (0,92 czyli jest za mało wapnia) oraz potasu do sodu (1,97 czyli jest za mało sodu) Miesznka wyszła tłusta (39% tłuszczu, stosunek białka do tłuszczu ilościowo 1,4:1, energetycznie 1:1,6), białka wyszło 5g/kgkota/dzień, fosforu 45mg/kgkota/dzień. Reasumując mnie się ten przepis nie podoba. Tym bardziej, że nie masz w ogóle suplementów a tym przepisie jest ich dużo i dodanie ich wszystkich na ten moment jest niemożliwe.

Radzę więc, byś na pierwszy etap kupiła preparat Felini Renal:

https://www.zooplus.pl/sh...ia_nerek/555208

i taurynę (w zooplusie, chcą za nią zbójecke pieniądze, można ją kupić dużo taniej nawet na allegro - tylko żeby była czysta, bez dodatków), ale ja nie mam teraz czasu szuakć, podaję Ci przykładowy sklep:

https://www.zooplus.pl/sh.../proszek/151645

Oprócz tego potrzebne Ci będą skorupki z jajek (dokładnie myjesz, suszysz, ściągasz i wyrzucasz błonki wewnętrzne, ucierasz w moździerzu lub w młynku na pył) – to sposób
domowy, można oczywiście kupić je też jako gotowy preparat.

Potrzebna też będzie sól – wybrałam jodowaną, bo nie masz suplementu jodu a i tak (nawet z solą) będzie go za mało. Generalnie polecamy naturalne suplementy, Felini takim nie jest, sól jodowana sztucznie też nie, ale jest to jakieś wyjście, póki nie zgromadzisz potrzebnych supli.

Tu ułożyłam w miarę prosty przepis, który będziesz mogła zastosować w pierwszym etapie przechodzenia na pełnowartościowy barf:

Mieszanka na 21 dni dla 3,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 115 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
8 500,0 g Wołowina mostek tłusty
9 300,0 g Wołowina karczek średniotłusty
# 500,0 g Indyk udo bez skory
# 120,0 g Kurczak serce
# 100,0 g Kurczak żołądek
# 1,0 szt Żółtko jajka
# 12,2 g Felini Renal
# 70,0 g Wątroba kurczaka
# 2,8 g Tauryna
# 369,0 g Woda
# 100,0 g brokuły gotowane, bez soli
# 49
# 300,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
# 3,5 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
# 3,0 g Sól morska jodowana



To nadal nie jest przepis doskonały, nadal ma braki, ale mimo tego wydaje mi lepszy i przede wszystkim łatwiejszy dla Ciebie w realizacji. Tłuszczu mamy 36%, stosunek białka do tłuszczu ilościowo 1,6:1, energetycznie 1:1,4). Białka wyszło 4,7g/kgkota/dzień - chciałam, by było trochę niższe, biorąc pod uwagę parametry nerkowe we krwi Kitki. Fosforu mamy 49.7mg/kgkota/dzień – stosunek Ca:P zrobiłam 1,21, podajesz też wyłapywacz fosforu, więc powinno być ok. Mało wyszło żelaza i jodu, ale bez dodatkowych suplementów nic tu więcej zrobić się nie da, a nie chciałam dawać więcej Felini Renal, bo przekroczona byłaby norma witaminy D.

A, zapomniałam o omegach. Nie masz oleju z łososia, zresztą nie każdy kot chjce jeść mieszankę z tym olejem, więc radzę Ci kupić gotowy suplement kwasów omega 3 w małych kapsułkach i dawać kotce 1 kapsułke dziennie. W stacjonarych aptekach w mini kapsułkach są firmy Naturell, jesłi dobrze pamietam, ja ostatnio podaję Now Foods mini gel

W międzyczasie czytaj, ucz się, zgłoś się do Hebe po kalkulator, zgromadź potzrebne suple - powodzenia :kwiatek:

To jest normalna waga kotki czy jest chuda i powinna ważyć więcj?
Miała usg nerek, to na pewno przewlekła a nie ostra niewydolność?
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-04-28, 20:29   

IzabelaW, Witam bardzo dziękuje za szybką odpowiedz. Tak miała USG nerek i stwierdzono przewlekłą niewydolność ,chociaż dzisiaj odebrałam wyniki kolejne krwi i są super wszystko w normie. Jak tylko Kitka postanowi udostępnić nam trochę swojego moczu zaraz robimy badania dzisiaj się nie udało więc mamy tylko krew. Kitka obecnie schudła bo nie chce jeść wcześniej ważyła koło 4 kg kilka razy dostała megace na apetyt ale to kot wychodzący więc nie chcemy ryzykować żeby zjadła więcej myszek. :-) :-D
Mam zamiar poprosić o kalkulator i oczywiście uzupełnić suplementy jak już będe wiedziała czego potrzebuje.Cały czas tez będe czytała i uczyła się. Wszystko dla mojej Kitki :kwiatek:
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-04-29, 05:51   

Jeśli waga należna kota jest większa, to ilość dziennej porcji trzeba dostosować do wagi należnej. Poprawię Ci przepis pod tym kątem wieczorem
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-04-29, 07:49   

IzabelaW, Witam przepis jest na dobrą wagę Kitka waży 3,5 kg teraz wcześniej przed chorobą ważyła koło 4 kg .
Mam już kalkulator i wolny weekend mam zamiar czytać i próbowac:)
Pozdrawiam i miłego dnia
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-04-29, 17:39   

Nie do końca się rozumiemy. Piszesz, że Kitka schudła, ja rozumiem, że z powodu choroby a nie dlatego, że była otyła (co raczej przy 4 kg wagi jest niemożliwe) i chciałaś ją odchudzić. Jeśli schudła, a nie powinna, to jej waga należna, czyli docelowa wynosi 4kg, jak wcześniej. I na taką wagę przygotowujesz przepis. Nie na wagę rzeczywistą dzisiaj, tylko na tę do osiągnięcia kiedyś. Ma to znaczenie, bo kalkultoar poda Ci inną dawkę dzienną jedzenia. Jeśli będziesz jej dawać za małe porcje, będzie głodna i tym bardziej będzie szukać jedzenia, gdy będzie na dworze. A to nie jest dobry pomysł, jeśli chcesz mieć pod kontrolą jej dietę. Zresztą w ogóle warto może zastanowić się, czy ona powinna wychodzić tak całkiem sama bez kontroli

Przepis po uwzględnieniu innej wagi wygląda tak:

Mieszanka na 18 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 132 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
500,0 g Wołowina mostek tłusty
300,0 g Wołowina karczek średniotłusty
500,0 g Indyk udo bez skory
120,0 g Kurczak serce
100,0 g Kurczak żołądek
1,0 szt Żółtko jajka
12,2 g Felini Renal
70,0 g Wątroba kurczaka
2,8 g Tauryna
369,0 g Woda
100,0 g brokuły gotowane, bez soli
300,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
3,5 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
3,0 g Sól morska jodowana

I to też nie jest tak, że jak kalkulator mówi, że masz dać tyle i tyle, to nie wolno Ci dać ani grama więcej. To tylko orientacyjna dawka, jeśli będziesz widzała, że kotka nadal chodzi głodna albo nie przybiera na wadze a powinna, trzeba dać jej ciut więcej. I w drugą stronę - jeśli kot będzie za bardzo się zaokrąglał, trzeba porcję zmniejszyć. Kalkulator to tylko narzędzie, nie wyrocznia ;-)
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-04-30, 21:09   

IzabelaW, Witam. dziękuje bardzo za przepis. Jeszcze dużo nauki przede mną ;-)
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-01, 17:11   

Jeśli Ci zależy, kiedyś się nauczysz - to tylko kwestia czasu :kwiatek: Trzeba dużo czytać, ze zrozumieniem ;-) czytać, by pojąć założenia diety barf ogólnie i wersji nerkowej. I poćwiczyć trochę kalkulator na sucho, bez robienia mieszanki, analizując, jakie parametry uzyskuje się wybierając jedne mięsa i suplementy, a jakie wybierając inne. A jak coś nie będziesz wiedzieć czy rozumieć, nie bój się pytać. Powodzenia :-)

Cieszę sie, że Kitki badania krwi wyszły lepsze, dobrze by było złapać ten mocz i sprawdzić, może teraz ciężar właściwy będzie lepszy.
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-05-04, 17:39   

Witam. Przygotowałam swój pierwszy przepis dla mojej Kitki czy mogłabym prosić o sprawdzenie czy dla kota nerkowego może być. :->


Mieszanka na 12 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 138 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
8 600,0 g Wołowina udziec
9 200,0 g Wołowina łata
10 300,0 g Wołowina gulasz
11 50,0 g Indyk serce
12 50,0 g Indyk żołądek
13 1,0 szt Żółtko jajka
14 10,0 g Felini Renal
15 25,0 g Wątroba indycza
16 1,0 g 1,5 Mączka z alg morskich
17 0,2 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
18 1,0 g 0,9 Sól morska jodowana
19 1,5 g 3,0 Tauryna
20 398,0 g Woda
21 4,0 g 1,6 Fortain
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-04, 19:35   

Cześć MagMat, dobrze, że ćwiczysz :-)
W tym przepisie białko Ci wyszło 5.1g na kgkota/dzień - dla zdrowego kota ok, dla nerkowego, który jeszcze niedawno miał wysoką kreatyninę i mocznik (ostatnio pisałaś, że jest lepiej, więc ostateczna decyzja, czy chcesz zmniejszyć białko, należy do Ciebie) moim zdaniem to trochę za wysoko. Za mało wapnia (stosunek do fosforu tylko 1,11, za dużo jodu, można się jeszcze kosmetycznie pobawić witaminami A (trochę zmniejszyć) i D (trochę zwiększyć). No i za mało wit. K, ale tymi komponentami więcej jej mieć nie będziesz, więc należy pamiętać, by przy następnej mieszance ją bardziej zabezpieczyć.
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-05-06, 09:22   

IzabelaW, Witam i bardzo dziękuje że tak mi pomagasz :kwiatek: :kwiatek: wstawiam poprawiony przepis. Mam nadzieje że troszkę lepszy :-D
Mieszanka na 13 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 140 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
500,0 g Wołowina gulasz
300,0 g Wołowina udziec
200,0 g Kaczka udo
150,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
50,0 g Kaczka serce
50,0 g Kaczka żołądek
11,0 g Felini Renal
1,0 szt Żółtko jajka
20,0 g Wątroba indycza
0,2 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
0,6 g 0,9 Mączka z alg morskich Lunderland
5,0 g Hemoglobina wołowa suszona
0,2 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
2,4 g 2,2 Sól morska jodowana
2,0 g 4,0 Tauryna
438,0 g Woda
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-07, 05:52   

Cześć MagMat, nie ma problemu, za jakiś czas może Ty będziesz pomagać jakiejś świeżynce ;-)

Przepis nr 2 jest całkiem nowy, bazuje na innych mięsach. Sprawdzę go wieczorem, bo teraz jestem już w pracy i nie mam dostępu do kalkulatora.

A Ciebie proszę w międzyczasie, być wróciła do poprzedniego przepisu i spróbowała go skorygować, biorąc pod uwagę moje uwagi. Bo inaczej z tej naszej nauki nie będzie pożytku :-P Ja jeszcze się nim nie bawiłam i nie wiem, ile można z niego wydusić, ale jestem pewna że coś uda się na pewno :mrgreen:

I napisz proszę, jaką podjęłaś w tej naszej nauce decyzję co do zawartości białka w mieszance, bo nie wiem czego wymagać ;-)

Wersję kalkulatora masz ostatnią exelowską?
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-05-07, 08:16   

IzabelaW, Witam. Wersje tak mam ostatnią ezel. Co do białka to posłucham sie Twojej rady i wole żeby było poniżej 5 :->
Spróbuje wycisnąć co w mojej mocy z poprzedniego przepisu :-D

Pozdrawiam
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-08, 06:30   

To jak chcesz mieć białko poniżej 5 to przepis nr 2 jest również do poprawy ;-) Białko 5g/kilokota/ dzień, za dużo jodu, stosunek Ca:P 1,14

Dobra decyzja, białko trzeba zrobić poniżej 5, nawet jeśli w tej chwili parametry nerkowe są w porządku (udało się złapać mocz?). Wiem, że teraz Ci namieszam w głowie, ale chcę, byś miała świadomość pewnych rzeczy: przepisy tworzymy na wagę 4kg kotki, bo chcemy, by przytyła, ale w rzeczywistości w tym momencie ona waży 3,5kg, więc tak naprawdę wszystkie parametry, które w kalkulatorze podaje nam liczydło pójdą w górę, jeśli kotka faktycznie zje całą wyliczoną przez kalkulator porcję. I dobrze, tak ma być, bo chcemy, by przytyła. Ale przez to przepis utworzony na 4kg wagi dla kota nerkowego nawet z prawidłowymi parametrami nerkowymi we krwi musi mieć niższe białko, jeśli chcemy te parametry we krwi utrzymać w ryzach. Bo kot w rzeczywistości dzisiaj waży mniej i zjadając porcję przeznaczoną dla 4kg dostanie tego białka relatywnie więcej, niż mu się należy. Czyli w tym konkretnym przepisie wychodzi nam 5g białka dla kota o wadze 4kg i zarazem 5,7g dla kota 3,5kg, jeśli oba zjedzą tę samą ilość mieszanki.
Napisz, czy coś z tego zrozumiałaś :lol:
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-05-08, 16:37   

IzabelaW, Witam.Tak zrozumiałam sumę białka dziele nie przez 4 tylko 3,5 kg czyli realną wagę kota.Niestety siedzę już 4 godziny nad tym przepisem i nic mi nie wychodzi. Kitka uwielbia tylko wołowinę dró nie zabardzo do niej przemawia :-( u nas wołowina dość trudno dostępna mam tylko antrykot i udziec( zrazowa dolna). Naprawde trudno uzyskac dobry wynik ale próbuje dalej może cos jej dzisiaj umieszam ;-) Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne