BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2021-12-11, 18:22   

Tutaj nie odpowiem z prostego powodu... Po ostatnim czyszczeniu komputera nawet nie mam kalkulatora, więc nie mam jak zerknąć co jest w której komórce :oops:

Flavue 

Wysłany: 2021-12-11, 19:11   

Sierra, i tak dziękuję za chęci :kwiatek: może ktoś inny pomoże :-> Te dwie komórki to:
- Jeżeli podajesz inną ilość BARF na dzień:
- Jeżeli chcesz podawać ilość porcję wg ilości kcal na dzień na kg kota:

Wydaje mi się, że jeżeli podaję wagę to nie muszę tego wypełniać, ponieważ kalkulator sam podaje ilość jedzenia przy danej wadze, ale nie mam pewności a nie chcę zaszkodzić....

Flavue 

Wysłany: 2021-12-29, 15:32   

Hebe a może ktoś inny podpowie mi jak mam korzystać z kalkulatora?
Jeżeli w arkuszu Liczydło nie podaję innej ilości barfa na dzień oraz nie podaję kaloryczności (komórki N3 i N5 puste) to kalkulator wylicza sam dzienną porcję z białkiem na poziomie 5,1, energią 45,2kcal. Jeżeli jednak wpiszę w komórkę N5 60kcal, to białko skacze do 6,8g. Teoretycznie rozumiem, ponieważ większa porcja na tą samą ilość kilogramów kociaka, białko musi wzrosnąć na kg. Jednak do końca dalej nie oganiam i nasuwa mi się szereg pytań:
1. Nie wypełniając N3 oraz N5 karma jest dobrze zbilansowana?
2. Moje koty mają po 11 miesięcy (MCO), czyli jeszcze nie limituję, czyli nie powinnam niczego wpisywać w komórki N3 i N5?
3. Jak osiągną dojrzałość powinnam się opierać na zapotrzebowaniu energetycznym i wpisywać w N5 50-60kcal bądź w N3 konkretną ilość i do tego dostosowywać białko, czy pozostawić N3 i N5 puste?
4. Czy może zawsze powinnam uzupełnić komórkę N3 lub N5 bez względu na wiek kociaków?

Szczerze mówiąc trochę się pogubiłam i nie wiem jak poprawnie korzystać z kalkulatora... Pomocy :cry:

Hebe 
Ekspert

Barfuje od: 01.2010
Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2021-12-29, 21:23   

Flavue, rzuć okiem co Dagnes napisała o białku tutaj (no dole):
https://www.barfnyswiat.o...r=asc&start=495

Nie wiem czy dobrze oddam i wyjaśnię Twoje wątpliwości, bo ja moim kotom daję porcje "na oko" i nigdy nie patrzyłam się na ilość białka na kg kota na dzień (zobacz opis do liczydła w kalkulatorze) ;) I tak samo nigdy nie patrzyłam się na kalorie. To co mnie interesowało, to jak się ma białko do tłuszczu. Żeby proporcje na 100g mieszanki były właściwe. Jakby przyjmuję to, że moje koty są jak ich pańcia, która jednego dnia je dużo, innego mało, trzeciego na śniadanie zjada ciasto, a czwartego jest super zdrowo i wegan - i wyniki ma spoczko ;)

Kalkulator przyjmuje bardzo prosty i ogólny przepis na wyliczenie sugerowanej ilości mieszanki - 25 g mięsa na 1 kg kota na dzień. Ale nie bierze pod uwagę tego czy kot jest rosnący, czy jest to kotka z małymi czy stary gruby nieruchawy leń. Ale jak wiesz, że Twoje koty są młode i szalone, to jak młody i szalony człowiek, który np uprawia sport to można się popatrzeć na zapotrzebowanie kaloryczne. Kot leń ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne niż młody biegający kociak. Analogicznie jak u ludzi. I wtedy mając takie szaleńce jak Ty masz, to możesz poprawić ilość g mieszanki na dzień wpisując np, że Twoje hiper aktywne koty potrzebują 60 kcal na kg/dobra. Automatycznie i logicznie (jak napisałaś) skoczy Ci białko. Ale to nie jest źle, że skoczy (-> patrz post Dagnes). Zakłada się, że koty rosnące mogą żreć ile fabryka dała. MCO to już w ogóle może być 200% zwykłego dachowca. Więc to co ja Ci proponuję, to możesz pójść moją drogą (na oko, obserwując swoje koty, ruchliwość i sylwetkę), albo jak rosną to dawać im ile wlezie, a potem np patrzeć się na kaloryczność (np przyjąć jako wyjściową 55 kcal/kg/dzień) i potem korygować.

Coś rozjaśniłam czy jest tylko gorzej? :D

Flavue 

Wysłany: 2021-12-29, 22:20   

Hebe, chyba tak, dziękuję :kwiatek: Tylko się upewnię, czy dobrze zrozumiałam. Panicznie boję się, że źle obsługuję kalkulator i niechcący zrobię im krzywdę. Panikara jestem w takich kwestiach od urodzenia :oops:
Czyli - nie muszę niczego wpisywać w tych komórkach, tylko opierać się na stosunku BT oraz normach dotyczących mikroelementów? Jeżeli tak, to łatwizna :-) Jeżeli stwierdzę, że jednak nie mogą przekraczać konkretnej ilości kalorii z jakiegoś powodu, to wpisuję np. 60kcal i sprawdzam również tylko BT i mikroelementy? Wtedy w zależności od ilości zjedzonej karmy białko będzie różne, ale wszystkie składniki odpowiednio zbilansowane?
Kochana Hebe jeśli tak to ma wyglądać, to życie jest piękne :kiss:

Hebe 
Ekspert

Barfuje od: 01.2010
Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2021-12-30, 12:23   

Flavue, wiadomo, że ja nie jestem jakimś wyznacznikiem, ale ja tak robię w sumie od zawsze. To jakby kocie zjadło dwie złapane myszy, a nie jedną. Jedna mysz jest dobrze zbilansowana. To dwie myszy też są dobrze zbilansowane. Trzeba pamiętać o różnorodnych mięsach do mieszanek (i różne mieszanki). Bo na dobrą sprawę - wartości mies w kalkulatorze są jakimiś tam średnimi. Wiadomo, że mięso, które kupujesz nie ma dokładnie takich samych wartości jak są w kalkulatorze i już całe wyliczenia białka 5,2 g/kg/dzień (bo np 5,3 już jest super źle - spotkałam się z takim podejściem na niektórych grupach FB) się rypie. Ważne, żeby nie robić mieszanki tylko np z piersi z kurczaka albo tylko z łoju wołowego, bo to tak jakby człowiek jadł tylko jabłka albo tylko boczek :) Barf serio nie jest jakiś trudny :D

Flavue 

Wysłany: 2021-12-30, 15:23   

Hebe, jeszcze raz dziękuję za wskazówki :kwiatek: Mięsa staram się urozmaicać, ale już wiem, że Luna na kurczaka jest uczulona a kaczka i gęś jest bee :mrgreen: Wyniki krwi są ok więc chyba dużych błędów nie popełniam. Dzięki jeszcze raz.

AranaQ 

Wysłany: 2022-01-22, 01:04   

Od czego zacząć wprowadzać zmiany, jeśli kot bardzo lubi puszki z mokrym, a mięsa - w ogóle?

Hyperion ma 6 lat, u poprzedniej właścicielki dostawał saszetki + trochę suchego. Jest dość wybredny, wyraźnie preferuje mokre nad suche, udało mi się więc bardzo szybko sprawić, że suche je najwyżej na deser czasami.

Niestety, nawet przy dobrej jakości mokrej karmie dość wybrzydza, samego mięsa z kolei w ogóle nie lubi. A jeśli już, to najwyraźniej mocno przyprawione - udało mu się porwać mi kabanosy z siatki (zjadł i zwrócił :<) i interesuje się wędlinami, ale samym mięsem - ani trochę. Nie chciał jeść puszek z domieszkami mięsa czy podrobów, wąchał je i ignorował.

Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2022-01-22, 09:39   

Może za dużo dokładasz mu surowego do mokrego.
Zacznij powoli,stopniowo,po odrobince,np;łyżka karmy mokrej,do niej dodaj(malutko,1/4 łyżeczki
surowego),rozdrobnij,zmieszaj widelcem.Nie dodawaj na razie żadnych suplementów!
Próbuj różne mięsa.
Potem stopniowo zwiększaj z dodawaniem surowego!
Możesz popróbować z jakimś,,pachnącym''sosikiem.
A jak to już nie pomoże,to ugotuj mu kawałek mięska,zmiel na drobniutko,i to mu wrzuć do mokrej
karmy!Zacznij od gotowanego,albo sparzonego.Może tak zacznie jeść!

Odpowiedz do tematu