BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator i Liczydło dla zaawansowanych
Autor Wiadomość
malarek 


Barfuje od: 6 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 08:56   Nic już nie rozumiem :(

Cześć.

Ostatnio mam chwilkę czasu aby nadrobić gigantyczne zaległości na forum i trafiłem na ten temat. W końcu kociak na BARFie jest od ponad pół roku więc temat dla zaawansowanych wydawał się dobrym początkiem, mojego końca :(

Przeczytałem posta Margot i wydawał się wszystko ok. ale coś mnie podkusiło aby sprawdzić to dla mojej ostatniej mieszanki i wychodzi mi że daję koteczkowi 10g białka / 1kg / 1dzień. To chyba o dużo za dużo. Ale w kalkulatorze wszystko wygląda ok.

Proszę pomóżcie mi wydostać się tej matni zanim zrobię kotkowi krzywdę żywiąc go złą mieszanką :(

Poniżej mieszanka w kalkulatorze i dane koteczka.
Mieszanka była liczona dla dwóch koteczków (o tym nie bawem) dla mojego urwisa Reeda 3,25 kg i dodatkowego 1kg ;). Po kaloryczności wyszło mi, że mieszanka powinna starczyć na 29 dni. Zatem 1322g białka / 29 / 4,25 = ~10g białka / 1kg / 1dzień :(

Ostatnio zmieniony przez malarek 2014-05-29, 09:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-29, 09:04   

Podstawowym błędem jest to, że liczysz na obecną wagę młodszego kota. W przypadku młodych kotów, bierzemy pod uwagę wagę docelową. Jaka jest docelowa waga malucha?
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
malarek 


Barfuje od: 6 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 09:08   

To znaczy? Jak mam ocenić docelową?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-29, 09:10   

Ile wydaje Ci się, że powinien ważyć jako kot dorosły :-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
malarek 


Barfuje od: 6 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 09:18   

Zważywszy, że chooopak waży 3,25 kg (fajnie jakby dobił do 4kg) to jego towarzyszka powinna ok 3kg. A teraz jakbyś mogła mi wytłumaczyć z tym błędem. Pozwolę sobie zadać parę pytań :)

    * Dlaczego powinienem liczyć dla wagi docelowej?
    * Dlaczego dla wagi docelowej młodszego kota?
    * Co powinienem liczyć dla wagi docelowej - białko na dzień, kaloryczność mieszanki?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-29, 09:25   

Wszystko powinieneś liczyć na wagę docelową i na wagę docelową każdego kota. Czyli mieszankę powinieneś robić na 7kg kota. Docelowe 4kg kocurka + 3kg kotki :-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
malarek 


Barfuje od: 6 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 09:34   

Tu mam tylko jeden problem.
Dla uproszczenia załóżmy, że zrobiłem mieszankę tylko dla łobuziaka.

Jak policzę np. kaloryczność dla Reeda wychodzi mi 85kcal * 4kg = 340kcal zapotrzebowania dziennego. Zatem moja mieszanka, która ma ok. 12000kcal / 340 kcal = 35 dni. Porcję dzielę wagowo więc 10kg / 35 dni = 285g mieszanki dziennie, a białka wyjdzie 1322g białka / 35 dni / 4kg = 9,44 g białka / 1kg / 1dzień. Zatem białka nadal za dużo (według tego co napisała Margot), a i konia z rzędem temu kto przekona mojego koteczka do zjedzenia tak nie rozsądnie dużej porcji jedzenia :twisted:
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-29, 09:41   

A na ile oblicza tą mieszankę kalkulator w zakładce "wydruk przepisu" i na ile kg kota robiłeś mieszankę, tzn jaką liczbę wpisałeś na początku w miejscu na kg kota?
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
malarek 


Barfuje od: 6 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 09:59   

W kalkulatorze mieszankę robiłem na 4,25 kg ( 3,25kg Reed plus 1kg dla koteczki ). Wyliczył mi mieszankę na 54 dni po ok. 185g.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-29, 10:15   

Czyli wg kalkulatora białka masz nie 10, ale 5,7 na kilogram masy ciała kota. To jednak wciąż trochę za dużo.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
malarek 


Barfuje od: 6 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 10:27   

Jak zacznę dawać porcje mieszanki jak wylicza Kalkulator, to białko będzie w okolicach 5,7 g / 1kg / 1dzień, ale kaloryczność wyjdzie mi 220kcal / 1dzień. Gdzie przy wadze 3,25 kg wychodzi zapotrzebowanie 270 kcal nie mówiąc już o wadze docelowej 4kg, zatem go będę głodził.

Jak dam zgodnie z wyliczeniem kalorycznym nawet z wagą docelową to białko wychodzi 9,4 g / 1kg / 1 dzień.

Tak źle i tak nie dobrze, a w kalkulatorze wszystko w normie :( Help
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-05-29, 12:53   

malarek :kwiatek:
Niepotrzebnie się denerwujesz :mrgreen: Twoje koty to wciąż jeszcze kociaki i to bardzo ruchliwe. A takim dzieciakom nie wylicza sie mieszanki, jedzą ile chcą i do nich nie odnoszą sie szczegółowe wyliczenia kalka. Ja liczyłabym im mieszanki "na piechotę" np. waga ciała x 35g mięsa plus 1/3 woda i suplementy. Kocurkowi wychodziło by wtedy 152g mieszanki dziennie, o odpowiedniej tłustości. Kotek sam sobie dobierze ilość. Im kocie młodsze tym je więcej np. pół roczny kociak może zjeść nawet 3 razy tyle co dorosły i to też nie będzie odstępstwo od normy. Wszystkie dokładne wyliczenia kalka najlepiej stosować dopiero po osiągnięciu przez kotka dorosłości. Każda rasa inaczej dojrzewa, jedne wcześniej inne później.
I do tego tez trzeba odnieść ilość mięsa w mieszance, tłustość i energię.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-05-29, 13:25   

malarek,
a ja dodam tylko , że patrząc na mięska i podroby zastosowane w twojej mieszance, raczej większość wygląda na chude, stąd wychodzi Ci dużo białka w przeliczeniu na 1 kg m.c. kota. Cielęcina jest raczej chuda (nawet gulasz, chociaż oczywiście to Ty jesteś w stanie ocenić wzrokowo), pierś z indyka, wiadomo, żołądki i serca indycze również są chude. Pozycją tłustszą w twojej mieszance jest łata wołowa (ale też zwróć uwagę, czy stosujesz mięsko z większą warstwą tłuszczu, bo kalkulator właśnie tylko takie uwzględnia, patrząc na proporcje białka i tłuszczu zawarte w danej dawce tego mięska podaną przez kalk, a jeden kawałek łaty innemu kawałkowi nie musi być równy, w sensie tłustości, ja kupuję i chudziutką i średnio tłustą i bardzo tłustą łatę i w przypadku dwóch pierwszych parametry kalka nijak się mają do rzeczywistych). Udko z kurczaka ze skórą tez jest ok. w sensie tłustości.

Jeśli chcesz obniżyć w mieszance białko na 1 kg masy ciała kota, aby był bliżej 5 gr., to albo musisz następnym razem zamienić chude mięsa na tłustsze (np. pierś na udziec ze skórą), albo po prostu dotłuścić taką chudszą mieszankę dodatkowo (pierś + dodatek tłuszczu surowego), a wtedy kotki zaspokoją się mniejszą porcją wagową mieszanki i zjedzą ilościowo/wagowo mniej przyswajając większa ilość kalorii, ale ciut mniej białka.
Młodym kotom do wieku ok. 1 roku, zwłaszcza bardzo aktywnym, daje się więcej tłuszczu (orientacyjnie w górnych poziomach suchej masy, czyli ok. 35% , tak wiem, że pisałam wcześniej, że poziomy suchej masy są trochę mylące, ale dają jakieś miej więcej pojęcie).
Zwróć też po prostu uwagę, czy twój straszy młody kociak jest cały czas bardzo bardzo aktywny i czy rzeczywiście potrzebuje 85kcal na 1 kg masy ciała. Zawsze warto ogólne zasady modyfikować do potrzeb swojego zwierzaka.

A tak w ogóle, patrząc na twój przepis , rzuciło mi się, że bardzo mało oleju z łososia dajesz kotkom, zaledwie 5 gr. na tyle mieszanki? Chyba że dajesz dodatkowo ze strzykawy prosto do pysia, bo w mieszance więcej nie przechodzi. Ja bym przeliczyła taką ilość oleju z łososia do mieszanki, aby wyszło co najmniej po 1ml. oleju na sztukę kotka na dzień.
 
 
malarek 


Barfuje od: 6 miesięcy
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 14:01   

Dzięki za odpowiedź.

Z tłustością mieszanki mam problem od początku, wiedząc że kociaki potrzebują raczej tłustszą mieszankę staram się wybierać tłuste mięsko. Ale mój wegetarianizm mi nie pomaga. Zauważyłem że łata wołowa, czasem gulasz wołowy potrafią być tłuste. Do tego kupuję podudzie indycze ze skórą i kośćmi. Całość uzupełniam chudszym mięsem indyczym lub wołowym. Tak przynajmniej wygląda teoria. Jakaś sugestia na które ogólnie dostępne mięska się przerzucić aby zwiększyć zawartość tłuszczu w mieszance?

Co do oleju z łososia nie bardzo wiem ile go dawać. Zawsze w mieszance jest surowy łosoś więc oleju dodaje zazwyczaj parę g gdyż nie znalazłem informacji ile, kalkulator nie podpowiada po wybraniu, a i z wartości w Kalkulatorze nie wychodzi mi aby tego składnika brakowało w mieszance. Jakby ktoś mógł wskazać lekturę w tej materii to chętnie poszerzę wiedzę.

Shana a możesz mi rozpisać przykładowo jak układasz mieszankę wg. klucza 35g mięsa na kg (taki algorytm)? Załóżmy, że dla mojego koteczka 3,25kg, wiek 1 rok? :kwiatek:

Co do ilości kalorii, posługuję się tabelką którą kiedyś znalazłem na forum odnośnie żywienia kociąt którą załączę poniżej:
dagnes napisał/a:
...
Zaraz po urodzeniu maluchy potrzebują dziennie 250 kcal / kg masy ciała.

Miesiąc życia → dzienne zapotrzebowanie na energię na 1 kg wagi ciała:

1 → 240 kcal
2 → 210 kcal
3 → 200 kcal
4 → 175 kcal
5 → 145 kcal
6 → 135 kcal
7 → 120 kcal
8 → 110 kcal
9 → 100 kcal
10 → 95 kcal
11 → 90 kcal
12 → 85 kcal
...

Link

Do tej pory porcję wyliczone wg. kaloryczności sprawdzały mi się też z apetytem koteczka. Nie mam problemów z przejadaniem, a i bardzo rzadko muszę wyciągać druga mieszankę w ciągu dnia.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-05-29, 15:00   

malarek :kwiatek:
Znasz dobrze kalkulator :mrgreen: tam na dole strony jest zakładka "mięso" i w tej zakładce są wyszczególnione wszystkie mięsa używane w mieszankach, rozpisane na ilość białka, tłuszczu, witamin itd. Tam bardzo łatwo znaleźć mięsa, które mają dużo białka a mało tłuszczu i odwrotnie (to jest zależność). Na pewno znajomość tych informacji pomoże Ci w zakupach mięs. Jeśli mogę doradzić to ja kupuję wołowinę szponder i mostek i łatę jako tłuste mięsa no i nie najdroższe, z indyka to lepiej udziec ze skórą bez kości lub mięso ze skórą np obcięte ze skrzydeł, udka z kurczaka ze skóra i tłuszczykiem bez kości, udko z kaczki, mięso z gęsi ze skórą. To są tłuste mięsa. Zestawia się je tak żeby białka było w kalku do 5,2g na kg m.c. kota a tłuszczu 2,8g lub 3g na kg m.c. kota rosnącego lub o dużej aktywności.
Jeśli chodzi o to moje przeliczenie :twisted: to nie ma żadnego wzoru poza tym co napisałam wyżej. Przyjmuje się, że kociętom potrzeba 35g mięsa na każde kilo wagi dziennie i ta ilość mięsa maleje z wiekiem. Kalkulator liczy średnia wartość czyli 25g na kg wagi kota ale dorosłego o normalnej aktywności. Nie uwzględnia kociąt i kotów otyłych. Jednym trzeba dołożyć mięsa, tym drugim odjąć. Stąd to przeliczenie "na piechotę" :twisted: waga kota razy 35g mięsa (dla bardzo młodego) plus jedna trzecia mięsa to suple i woda.
przykład: masz mieszankę z kalka o ustalonych parametrach potrzebujesz jej dla kota rocznego aktywnego o wadze 3,25kg, wiesz, że potrzebuje np. 30-32g mięsa.... to liczysz 32g (mięsa) x 3,25kg (waga ciała) = 104g mięsa na dzień + 1/3 (wagi mięsa, to woda i suple czyli 34,6g) = 138,6g mieszanki dziennie. I to jest orientacyjna (bo może jeść więcej lub mniej) porcja mieszanki dla niego, oczywiście dobrze zbilansowanej i kalorycznej. Im tłuściejsze mięso tym mieszanka kaloryczniejsza przy mniejszej porcji dziennej.
Mam nadzieję, że w miarę jasno Ci to wszystko napisałam. Jakby co to pytaj. Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne