BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Komponowanie jadłospisu dziennego i tygodniowego
Autor Wiadomość
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-21, 17:23   

isabelle30 napisał/a:
Ćwiartka kurczaka jest pełnoprawnym posiłkiem, w pełni kompletnym - mięso, tłuszcz, kości.

Tłuszczu ma wg mnie malutko.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-04-21, 17:41   

Ze skórą ma tłuszczu w sam raz.
Ciocia - nie przesadzajmy z tymi podrobami. Mają stanowić 20% psiej diety a to znaczy że wcale nie w każdym posiłku mają się znaleźć. I nie codziennie. Wiele psów wogóle do mordy nie bierze niczego co jest podrobem. Więc ich nie jedzą.
Nie wpadajmy w obłęd.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-04-21, 17:53   

Oczywiście, że nie muszą być w każdym posiłku ani każdy posiłek nie musi być zbilansowany. I dobrze wiesz, że ja o tym wiem :mrgreen: i sama o tym mówię. Ale stwierdzenie, że ćwiartka kurczaka to w pełni kompletny posiłek jest nieprawdą a osoby nowe mogą być w ten sposób wprowadzone w błąd i myśleć, że moga psa karmić samymi ćwiartkami kurczak (skoro taki padł przykład) a wiemy dobrze, że tak nie jest.
tak samo jak wiemy dobrze, że psy, które nie tykają podrobów powinny mieć odpowiednią suplementację. Niekoniecznie oczywiście do miligrama i w każdym posiłku, ale powinny
To nie jest ani paranoja ani popadanie w obłęd
Nie chcemy przeciez promować czy poprzez zbyt uproszczone wypowiedzi nakierowywać ludzi na "barf" w typie dogomanii?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-04-21, 19:02   

No to już jest zbyt daleko posunięte porónanie. Na dogo ćwiartka kurczaka zostaje odarta z mięsa i dopiero podana psu.
Natomiast dalej uważam, że ćwiartka z kurczaka jest pełnoprawnym posiłkiem. Tego, konkretnego dnia. Bo pełnoprawny posiłek nie znaczy - że każdego dnia ma on wyglądać tak samo. Jeżeli podasz ćwiartkę z kurczaka to nie musisz jej dokostniać, dotłuszczać, ani dokładać mięsa. Niemusisz jej też niczym suplementować. Następnego dnia można podać kawałek tuszki z królika i też będzie to pełnoprawna porcja do jedzenia.

Odnośnie suplementów - choć to akurat nie ten temat - powtarzam zawsze - lepsze jest wrogiem dobrego. Nadmiary nigdy nikomu nie wyszły na dobre. Tak więc suple tak - ale z umiarem i rozsądkiem.
 
 
ePiotr 

Barfuje od: 05.03.14
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 197
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-04-21, 19:23   

Moze niefortunnie zbudowalem pytanie ale...chcialem sie dowiedziec czy moge podac cwiartke kurczaka jako mieso bez odliczania kosci czyli jesli w jadlospisie jutro rano mam mieso daje ćwiartke kurczaka w ilosci przwidzianiej w jadlospisie i na tym koniec.Oczywiscie nie codziennie Czy moze powiniem uwzglednic ta kosc ktora jes tw ćwiartce i odliczyc od ilosci kosci przeznaczony na ten tydzien np?.Wypwiedzi Pań nie są dla mnie jednoznaczne chociz jestem pod wrazeniem ich wiedzy, nie pierwszy raz zreszta :->
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-04-21, 19:37   

Jeżeli masz wyliczoną ilość kości na dany tydzień (a jeżeli tak jest to chylę czoła) - to kość wchodząca w skład ćwiartki powinna wejść w skłąd owego wyliczenia także.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-04-21, 20:32   

isabelle30, ja się znów po prostu czepiam sczegołów twojej wypowiedzi. Bo wypowiadasz się w sposób skrótowy, który przez osoby nieobeznane może byc opatrznie odebrany. W jednym zdaniu napisałaś, że ćwiartka to posiłek sam w sobie i to, że jest W PEŁNI KOMPLETNY. Pierwsza część tej wypowiedzi jest jak najbardziej ok, druga juz nie bo MOŻE zostać odczytana przez nowicjuszy jako "ćwiartka kurczaka jest w pełni kompletnym pożywieniem" - a nie jest
ePiotr, nie, ćwiartka nie będzie podchodziła pod "mięso" bo to nie tylko mięso ale również właśnie kości. Gdzieś między 15-20% tych kości tam będzie (bo rozumiem, że chodzi c o te tutejsze ćwiatki czyli całą noga z miednicą)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
ePiotr 

Barfuje od: 05.03.14
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 197
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-04-21, 21:52   

ciocia_mlotek napisał/a:
ePiotr, nie, ćwiartka nie będzie podchodziła pod "mięso" bo to nie tylko mięso ale również właśnie kości. Gdzieś między 15-20% tych kości tam będzie (bo rozumiem, że chodzi c o te tutejsze ćwiatki czyli całą noga z miednicą)


To juz teraz wiem...ale nie lubie sobie życia komplikowac wiec pomyślalem... skoro ćwiartka wazy ok 350g( bede musial dolozyc kawalek serca zeby waga sie zgadzała) to kosci w niej jest 70g Nie zamierzam psiaka żywic samym kurczakiem powiedzmy dwa razy w tygodniu dam te cwiartki jako ranny miesny posilek to czy az tak zachwieje to bilansem?

isabelle30 napisał/a:
Jeżeli masz wyliczoną ilość kości na dany tydzień (a jeżeli tak jest to chylę czoła)


mam wyliczona ilosc kosci miesnych to chyba nie jest trudne
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-04-21, 22:08   

Wszystko zależy od reszty jadłospisu.
teraz popatrzyłam i wynika, że się pomyliłam. W ćwiartce jest ok 25% kości. Czyli 1/4 tego to kość. Czyli przy ćwiartce ważącej te 350g mówimy już o niemal 90g. Dwa razy w tyg to już 170-180g
Jasne, dramatu nie ma. Przecież i tak się wszystkiego do grama nie liczyAle też myślę, że zakładanie, że ćwiartka to posiłek "mięsny" jest naciąganiem trochę ;-)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
ePiotr 

Barfuje od: 05.03.14
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 197
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-04-21, 22:17   

ciocia_mlotek napisał/a:
W ćwiartce jest ok 25% kości.


fakt 20% to nie 25% postaram sie sie jak najmniej naciągac :->
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-07-23, 21:36   

Witam :)
Jestem tu nowa, choć już od jakiegoś czasu zapoznaję się tutaj z tajnikami Barfa. Wiadomości jest pełno, jak dla laika aż za, ale staram się wszystko skrzętnie notować.
Z moim Taco barfowanie zaczynamy od jednego rodzaju mięsa przez najbliższe dwa tygodnie. Później powoli będziemy zwiększać rodzaje mięcha, dodawać chrząstki aż dojdziemy do kości, jednak naszła mnie pewna wątpliwość... Obawiam się, że nadchodzące dni będę musiała oprzeć na mięsie chudym, a jak wyczytałam na tym forum jest to główny błąd początkujących barfiarzy, który może się odbić na zdrowiu psa, ponieważ psu potrzeby do życia jest też tłuszcz. Stąd moje pytanie: Czy jeżeli posiłki będą oparte na piersiach z kurczaka i indyka ze skórą, czy też pałkach ze skórą, to czy mogę do tego dodać tłuszcz wołowy z Grau, a w zasadzie ile powinnam go podać? A może inaczej: Czy ktoś orientuje się, ile tłuszczu dziennie powinien przyjmować pies? Czy są podane jakieś konkretne liczby tak jak np. z białkiem?
Uzbroiłam się w kalkulator, ale tam nie ma takiej opcji :)
Będę wdzięczna za pomoc i przepraszam jeżeli mój problem nie odpowiada temu wątkowi. Wtedy proszę o przeniesienie.
 
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-07-23, 23:03   

Przede wszystkim, jeżeli od początku będziesz podawać psu kurczaka, indyka i tłuszcz wołowy to wprowadzasz jednocześnie TRZY rodzaje mięsa. Co w sumie nie jest jakąś tragedią dopuki nie wyjdzie alergia, ja wprowadzałam po 2 gatunki mięsa i jedną roślinę ale to szczeniakowi.

Generalnie karmienie samymi piersiami jest niekorzystne, bo zbyt chude, za dużo białka 9 bez kości bilans fosforu jest dość trudny do osiągnięcia), i przede wszystkim bardzo kosztowne. Czy nie masz możliwości kupić całego kurczaka albo np ćwiartek? z pałkami bym się wstrzymała, bo tam jest mało mięsa a dużo kości, które wprowadzać należy raczej stopniowo, po mięsie.
 
 
filka 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Mar 2014
Posty: 144
Wysłany: 2014-07-24, 05:55   

Ja bym proponowała zacząć od wołowiny - jest bardziej wartościowa i nie będziesz musiała dodawać tłuszczu. A wołowinę III klasy na promocji możesz kupić już za 10zł a II za 15.
Jak nie chcesz dawać na razie kości to musisz suplementować, tak jak pisała Gunnila w kalku na czerwono będziesz miała stosunek wapń-fosfor.
Uzupełnij w profilu skąd jesteś to będzie łatwiej pomóc ci w zaopatrzeniu ;-)
 
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-07-24, 07:29   

Dziękuję za odpowiedzi :)
Mój błąd, nie opisałam, jaki ten mój Taco jest. To 7 miesięczny szczeniak. Pomyślałam o tym kurczaku i indyku, bo już do tej pory nieraz zajadał surowiznę właśnie z drobiu. Pewnie tak do 3 razy w tygodniu mu się zdarzało.
Hm, ale może rzeczywiście zaczęłabym od tej wołowiny... Będzie bezpieczniejsza, a i ja będę spokojniejsza o ten tłuszcz. A jak będziemy mieszać więcej rodzajów mięsa to już będzie to wyglądało inaczej.
Powiem szczerze, że do tej pory nie za bardzo interesowałam się zaopatrzeniem mięsnym w mojej okolicy, bo w zasadzie właśnie tylko drób mnie interesował, ale zaraz ruszę na rynek i zobaczę co i jak. Zaraz także uzupełnię dane :)
Mam jednak jeszcze jedno pytanie: Karmić tylko mięsem, czy już od początku również wdrożyć podroby wołowe?
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-24, 08:01   

najpierw mięso, jeden rodzaj przez kilka dni. Potem możesz podać inne mięso. A po kilku dniach kości/podroby, też stopniowo. Bo jak wszystko na raz to się może źle skończyć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne