BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF w chorobach dolnych dróg moczowych
Autor Wiadomość
martadorota 

Dołączyła: 30 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-10-06, 20:49   

situnia, ale może być jako dodatek??? A co z tym cytranianem sodu? Gdzie go dostać i w jakich proporcjach stosować? Czy do karmy mokrej puszkowej też się nadaje?

Co mnie jeszcze dodatkowo skłania do karmy mokrej to to, że - ka już pisałam wcześniej - moje dwa poprzednie koty jadły (teraz się okazuje) najgorszą karmę mokrą, umarły w sędziwym wieku nigdy nie miały problemów z nerkami i w ogóle przewodem moczowym. Wynikałoby z tego, że najgorsza karma mokra lepsza jest lepsza od karmy suchej ...
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-10-06, 20:55   

martadorota napisał/a:
Gdzie przyjmuje dr. Neski? Może na usg? Bo obawiam się, że jeśli nie, to posiew u niej może przeleżeć, jak w każdej innej poradni lub krążyć po mieście, zanim nie zostaną zebrane wyniki ze wszystkich innych poradni... Już mam paranoję na tym punkcie.

Dr Neska przyjmuje we własnej przychodni SpecVet, na ul Janowskiego 11 (róg Romera, niedaleko Puławskiej), tel. do rejestracji 533 333 111. Trzeba się zapisać na konsultację. W ramach konsultacji dr Neska zrobi m.in. USG układu moczowego (górnego i dolnego).
Jak trafisz do dr Neski z kotem z wypełnionym pęcherzem, to ona zrobi cystocentezę (jeśli koty nie mają nadwagi, to nie powinno być problemu). A pobraną próbkę moczu, jak zechcesz, możesz sama zanieść do Zakładu Mikrobiologii na SGGW ( inna siedziba niż Klinika Małych Zwierząt, która jest na Nowoursynowskiej). Pracownia Mikrobiologii znajduje się w jednym z budynków Wydziału Weterynarii, na II piętrze z wejściem od ul. Ciszewskiego, za kompleksem basenów SGGW i domkiem z ujęciem wody oligoceńskiej). Zakład czynny od 9.00 - 16.00, ale materiał lepiej donieść i wyniki odbierać przed 15.00. Znajdziesz dokładne namiaryw necie na stronie SGGW.
Ostatnio zmieniony przez Margot 2014-10-06, 21:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-06, 21:18   

Ja mimo wszystko tak szybko nie rzucałabym się na tę metioninę. Pamiętaj też, że samo mięso (bez dodatków węglowodanów) ma właściwości zakwaszające.
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-10-06, 21:29   

martadorota napisał/a:
Pomyślałam, że skoro mocz na posiew trzeba przekazać w ciągu 1/2godz. to ja już wolę sama tego dopilnoować.

Jak postoi kilka godzin w lodówce w temp. ok. 4*C nic się nie stanie. Pisałam już na forum, że wyniki posiewu moczu oddanego w ciągu ok. godziny od pobrania były dokładnie takie same jak moczu, który stał w lodówce kilka godzin. Jak dawałam mocz do weta to widziałam, że od razu wstawił pojemnik do lodówki zanim zadzwonił do labu po transport. Ja mocz do badania zawsze wożę w lodówce.

Dr Neska też od razu wstawia mocz do lodówki (woziłam siki Skippiego) i myślę, że wszystko załatwi jak trzeba. Nie zdziw się tylko jak będziesz musiała poczekać trochę na wizytę bo ma dużo klientów.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-10-06, 21:36   

martadorota, situnia dobrze radzi, nie stosuj żadnych zakwaszaczy. W tym wątku juz wiele razy było opisywane przez dagnes i inne osoby, w tym przeze mnie, że to zbędne, a wręcz niewskazane. Poczytaj na spokojnie, nawet kilka razy, a zobaczysz, że wszystko Ci się poukłada.
Jak zadbasz o odpowiednią podaż wody i zbilansowaną właściwie dietę (odpowiednie ilości i proporcje minerałów, zwlaszcza wapnia do fosforu), to kryształy nie będą Ci straszne, nawet przy odchyleniach ph moczu. Uwierz mi, bo wiem co piszę, opierając się na własnych doświadczeniach. A kotki przebadałabym u dr. Neski pod kątem nie tylko problemów z dolnym układem moczowym, ale również pod kątem nerek.
Jeśli chodzi o badanie krwi, warto zrobić szeroki profil diagnostyczny (ocena pracy różnych narządów, w tym jonogram rozszerzony, w ALAB-ie, jak wizyta w gabinecie będzie rano, to po południu tego samego dnia powinien być wynik. Posiew tez w ALAB-ie Ci zrobią, albo, tak, jak wspomniałam zanieś sama próbkę na SGGW. Trochę będziesz musiała zainwestować kaski w diagnostykę i wizytę, ale warto uporządkować pewne sprawy.
Jeśli szukasz dobrej mokrej karmy dla kotów, zapoznaj się z wnioskami z wątku "Dlaczego nie ma idealnej karmy dla kota? oraz z analizą gotowych mokrych karm w stosownej części forum.
 
 
martadorota 

Dołączyła: 30 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-10-06, 21:36   

Oj, a z takimi wynikami, jak ma mój Lesio można jeszcze czekać??? Bo może jednak od razu iść na sggw, by przynajmniej badania tam zrobić?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-10-06, 21:39   

situnia napisał/a:
ja obstawiam, że zakwasza metioniną

Metioninę, w w postaci mieszaniny dwóch jej izomerów, czyli DL-metioninę (syntetycznie produkowaną, o częściowo szkodliwym działaniu), dodają producenci karm w celu zakwaszania kociego moczu ponieważ w ich karmach jest za mało białka zwierzęcego, a tym samym za mało metioniny i za dużo węglowodanów, które mocz alkalizują. Tym, co w metioninie działa zakwaszająco jest siarka (metionina jest jednym z dwóch aminokwasów siarkowych; drugim jest cysteina). W BARFie nie ma potrzeby stosowania metioniny, bo jest jej pod dostatkiem w mięsie i dodatkowa jej podaż zaburza bilans aminokwasów, a działanie izomeru D metioniny dodatkowo może zaszkodzić (naturalnie występująca metionina ma konfigurację L).

Jako dodatek do BARFa można stosować wspomaganie ziołowe opisywane już w tym wątku oraz

martadorota napisał/a:
może polecany tu cytraninian sodu?

Nie cytrynian sodu tylko cytrynian wapnia - jako suplement wapniowy, obok kości lub zamiast nich.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
martadorota 

Dołączyła: 30 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-10-06, 21:45   

no ale gdzie ten cytrynian wapnia można kupić i w jakiej ilości dodawać? Ja kości narazie nie będe dawać, bo muszę dopiero zaopatrzyć się w odpowiednią maszynkę do mielenia itp. Narazie popróbuję z preparatem felini do mięsa oraz z puszkami felini. TYm bardziej, że mięso narazie kiepsko idzie. Puszki, owszem chętnie jedzą
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-10-06, 21:49   

martadorota napisał/a:
Bo może jednak od razu iść na sggw, by przynajmniej badania tam zrobić?

Poczekaj i załatw wszystko u dr Neski. Ważne jest to USG. Pani dr naprawdę dużo potrafi zobaczyć i wychwycić nawet najdrobniejsze niepokojące zmiany w ukladzie moczowym, w tym oczywiście w nerkach. Zabierz wszystkie wyniki badania moczu i inne, jeśli masz, ze sobą na wizytę. Jeśli wyszłoby coś niepokojącego na USG u Pani dr, np w nerkach, poproś o zbadanie ciśnienia.
Jak zrobisz porządną diagnostykę, weźmiesz się za porządną dietę (pamiętaj koniecznie o tym jonogramie w badaniu krwi, bo on pokaże jak powinnaś bilansować mieszanki barfowe, albo po jakie karmy sięgnąć lub jakich unikać (ze względu na nadmiar w ich składzie pewnych minerałów).
Ostatnio zmieniony przez Margot 2014-10-06, 21:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-06, 21:49   

Kupisz tutaj: http://ekozwierzak.pl/pl/...nian-wapnia/235
A ilość wyliczy Ci kalkulator :-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
martadorota 

Dołączyła: 30 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-10-06, 21:51   

Margot, o jakim Ty alabie dla zwierząt piszesz, gdzie on jest? Bo wrzuciłam sobie w googlach i mi tylko ludzkie pokazuje, a przecież z kotem do ludzkiego nie pójdę :lol:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-10-06, 21:53   

ALAB weterynaria, mają stronę, wejdż sobie w profile i pooglądaj co wchodzi w zakres badania. Ja zawsze wybieram najszerszy czyli diagnostyczny.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-10-06, 21:54   

Masz tutaj http://www.alabweterynaria.pl/54-badania#body
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
martadorota 

Dołączyła: 30 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-10-06, 22:00   

No to się już pogubiłam, Margot: radzisz jechać do alabu i zrobić badania, czy poczekać (jeśli będzie trzeba) na wizytę u dr Neski??? I w tym drugim przypadku: czy można czekać z tymi wynikami moczu, jakie ma teraz Lesio/ (podawałam dziś)
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-10-06, 22:05   

Na wizytę u dr Neski się czeka - widocznie ma bardzo dużo pacjentów. Umów się jak najszybciej, a w międzyczasie zrób badania (w ALABie weterynaryjnym), żeby mieć na świeżo na konsultacje do dr Neski - ja to tak zrozumiałam :-)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne