BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Bezdomne zwierzęta
Autor Wiadomość
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-07-26, 09:31   chore dziczki...

Poczytałam trochę o tej strasznej chorobie inaczej zwanej "tyfus koci" i również mam nadzieję, że to nie to......
Wczoraj przyszło do mojej stołówki dla wolno-żyjących, ostatnie z dzieci Maryśki IV (takie ma imię matka, w czwartym pokoleniu zachowała charakterystyczne znamiona barwne na umaszczeniu oraz zachowanie).
Zrobiłam mu oględziny z daleka; bardzo mokro wokół oczu, bez ropy, mokro pod ogonem, ale bez krwi, chude jak śmierć, kości można policzyć, dosyć żwawe i skoczne, zachowuje bezpieczną odległość od człowieka. Podjadło z miski co było.
Niestety moi rezydenci nie przyjęli go przyjaźnie. Najpierw Lula dała mu solidnego klapsa, a następnie wredna Kropa.... Lisek mu odpuścił.
Maluch nie podszedł więcej do miski i zaczął płakać.
Rozmieszałam smectę z płynem, zawinęłam nifuroksazyd w kulki pasztetu (te leki miałam pod ręką) i próbowałam mu podać...ale przyszła jego matka (także bardzo chuda- juz od 1/2 miesiąca nie karmi) i zjadła leki....
Dzisiaj na śniadanie nikt się nie pojawił, a jedynie stali rezydenci wylegują się pod tujami...
  Zaproszone osoby: 2
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-26, 10:19   

Niestety, ale może to jednak być panleukopenia...
Moja pierwsza próba posiadania kociaków zakończyła się fiaskiem właśnie przez to cholerstwo... Były to podblokowe Maluchy (7-8tyg.) odłowione wraz z matka, dzikie dzikusy.
Na drugi dzień od adopcji kotka stała się osowiała niewiele jadła i piła. Pojechaliśmy do weta, ale poza gorączką objawów innych nie miała. Na drugi dzień rano w pokoju (miały swój pokój, gdyż na widok ludzi syczały i uciekały, więc musiały mieć też czas dla siebie na chodzenie po pokoju i oswajanie sie z nami) na podłodze było pełno bezbarwnych wymiocin (tak, jakby sama ślina), pełno śluzu w kupce, mimo natychmiastowej interwencji weta kotka odeszła tamtego popołudnia. Wtedy kocurek zaczął potrzebować więcej naszego towarzystwa i wydawało się, że z nim wszystko OK - bawił się, tulił i nagle był oswojonym kotem. Jeździlismy codziennie (a nawet 2 razy dziennie) na kroplowki i zastrzyki z antybiotykiem na wszelki wypadek, jakby się okazało, że też coś się w nim rozwija. Kocurek sie bawil, jadl i pil, ale jednak potrzebował "dowodnienia"... Po 4 dniach nagle bardzo oslabl. Wizyta domowa(niedziela), kroplowki, zastrzyki itd. Nie upłynęło 5 godzin od wizyty i kociaka nie było.

W miocie było ich troje. Ich siostra tez odeszla(wczesniej niz nasz Dylemat). Wiec jedyne, co byloby dla mnie zastanawiajace biorac pod uwage pp, to rozpietosc czasowa odejscia Maluchow.

W rozmowie z wetem usłyszałam, że kociaki nieszczepione mają ok. 10% szans z ta choroba...
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-07-26, 10:46   

Czy ja to mogę przywlec do voliery i domu z trawnika do moich kotów Pinto, Inez i Fudżiego ?
Może dlatego Inez jest bez apetytu od dwóch dni ?
Były szczepione jako młode koty...., ale czy na panleukopenię nie wiem, bo wtedy o takiej chorobie nie wiedziałam.
  Zaproszone osoby: 2
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-26, 11:20   

Jeśli chodzi o szczepionki, to wydaje mi sie, ze w najbardziej podstawowych jest pp (ale moge sie mylic). Duzo ciezej chorobe te znosza kociaki niz koty dorosle. Ale jakbym miala watpliwosci, to upewnialabym sie u weta.
Pp jest typowa wirusowka (parwowirusy), a wydaje mi sie, ze wirusow nie trzeba przenosic na cialach stalych, ale moze to tylko moje wyobrazenie, o latajacych w powietrzu ustrojstwach... :roll:
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
Suzui 

Barfuje od: nie barfuje
Wiek: 36
Dołączyła: 04 Paź 2011
Posty: 31
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-26, 14:23   

Podstawowe szczepienia kotów powinny obejmować Panleukopemię. Moja Zafi była na szczęście szczepiona, nie zaraziła się od tego kociaka.
_________________
 
 
Chica 


Barfuje od: 2010r
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 43
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 74
Skąd: Mosina/Poznań
Wysłany: 2012-07-26, 15:28   

panleukopenię można przenieść na rzeczach, co gorsze wirus jest cholernie żywotny bo w pomieszczeniu może pożyć kilka miesięcy czekając na ofiarę :( Jak się miało w domku kotka z tą chorobą to przez co najmniej pół roku nie można wziąć nieszczepionych kotków szczególnie kociaków bo są bardzo podatne.
Takim charakterystycznym objawem jest paskudnie śmierdząca biegunka :(
_________________

 
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-07-26, 15:58   

Chica napisał/a:
Takim charakterystycznym objawem jest paskudnie śmierdząca biegunka :(

No to na szczęści ten kotek co padł nie śmierdział i ten maluch jego brat/siostra? co się szwenda także nie cuchnie.
Wylegiwał się ostatnio na moim tarasie na fotelu, obwąchałam ręcznik, który na noc im zostawiam nic, a nic smrodu. Przed chwila zasięgnęłam języka, był widziany rankiem z mateńką, brykał i jadł....
  Zaproszone osoby: 2
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-26, 16:16   

Chica napisał/a:

Takim charakterystycznym objawem jest paskudnie śmierdząca biegunka :(


Niestety, nie zawsze... Dylemat miał w miarę uformowane kupki zapachu normalnego i żadnych innych objawów...
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-26, 17:53   

Wszystkie podstawowe trójslakladnikowe szczepionki zawieraja panleukopenię.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-07-26, 22:23   

Udało się z bliższej odległości obejrzeć kociaka. Z jednego oczka sączy się krew, nie są zalepione ropą, ale ma ewidentne zapalenie spojówek.....Koci katar ?
Zjadł trochę Feliksa z galaretką oraz nifuroksazyd w kulkach z pasztetu, może to mu trochę ulży. Płakał przed załatwieniem się, poszłam zobaczyć, nie jest to biegunka wodnista, ale qpki z dużą ilością śluzu, nie cuchną. Kiepsko trawi, ale trudno się dziwić jak je co popadnie.
Szkielet ma kota 3 miesięcznego. Najpierw wdrapał się za matka na dach, całkiem zwinnie, a potem ona czmychnęła i on pobiegł za matką i tyle go widziałam....Matka to straszny włóczykij dlatego tak ciężko ja odłowić, a klatki-łapki nie mam na stałe. Będę próbowała coś zorganizować jutro...Może razem z maluchem się uda.

No i padł kolejny kot wpół dziczek, brat tego 2-latka już nie żyjącego od 3 dni, pisałam o tym kilka pieter wyżej.Objawy nieco inne...
Późnym wieczorem doniósł mi sąsiad.
Moja Inez po trzech dniach wróciła do formy i zażądała jeść...co mnie bardzo cieszy.
Weterynarz powiedział, że należałoby odłowić wszystkie okoliczne koty i zaszczepić, :cry: nie realne. :-(
  Zaproszone osoby: 2
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-01-14, 18:05   

Kręcą się koło mojego bloku 2 śliczne kociaczki, na moje oko ok. 3-miesięczne. Jeden rudy pręgowany, drugi łaciaty biało-rudy (pręgowany). Oba bez obróżek, na moje oko to rodzeństwo. Widziałam je jakiś czas temu może z miesiąc, potem znikły. Od kilku dni znowu kręcą się po parkingu :-(
Ponieważ widać je praktycznie cały dzień (weekend) tudzież dopadły mnie dzisiaj jak wracałam z pracy - zaczynam się zastanawiać, czy aby ktoś ich nie wyrzucił :evil:

Generalnie są bardzo żwawe, uszy i oczka czyste, z nosków nic nie leci. Lecą jak wołam kici, kici, strasznie się łaszą do człowieka i jak obłąkane rzucają na jedzenie (dałam im dzisiaj jak wróciłam z pracy). Ktoś w weekend na mojej klatce postawił im talerzyk z suchą karmą, ale dzisiaj po południu stał już na dworze.

Zastanawiam się co z tym fantem zrobić ? Mieszkam na dość sporym blokowisku - jeżeli kociaki mają właściciela to jeszcze O'K (chociaż jakieś obróżki mógłby im założyć); gorzej jak zostały wyrzucone i są bezdomne. Szukać właściciela ? Porozlepiać ogłoszenia żeby się ujawnił i skontaktował ze mną ? Wziąć ich nie mogę, bo mam za małe mieszkanie na 4 koty, a poza tym Skippi chory. Jest jeszcze opcja skontaktowania się ze schroniskiem i oddania ich, ale po prostu szkoda mi jak widzę jak się ganiają na wolności. Z drugiej strony jak spadną temperatury obawiam się, że mogą same nie dać sobie rady.

Nigdy nie byłam w takiej sytuacji - co radzicie ?
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Viktoria 

Barfuje od: 07.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Maj 2013
Posty: 68
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-01-14, 18:21   

Może w pierwszej kolejności warto podpytać sąsiadów, może akurat ktoś będzie coś wiedział. Może wieczorami gdzieś wracają do domu - może uda Ci się zaobserwować?
Chociaż jak piszesz że takie głodne to wątpliwe
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-01-14, 18:34   

Pytałam ale nic nie wiedzą :roll:
Z jednej strony są bardzo ufne w stosunku do człowieka i dosłownie pchają się pod ręce (jak pogłaskałam to jeden momentalnie zamienił się w mały traktorek :love: ), a z drugiej okropnie głodne (w sobotę jak wracałam z zakupów sprezentowałam im trochę mięska, które kupiłam dla moich kotów - włomotały w oka mgnieniu, tak samo jak dzisiaj sporą porcję Catz Finefooda).

Pomyślałam przed chwilą, że może po prostu porozlepiam jutro ogłoszenia na klatkach schodowych żeby właściciel się ze mną skontaktował bo w przeciwnym razie kotki wylądują w schronisku :cry:

Czy wracają gdzieś do domu wieczorem to ciężko będzie zaobserwować bo teraz ciemno, chyba że jutro spróbuję je przyfilować z rana czy biegają :roll: Z drugiej strony Viktoria trzeba być bez serca, żeby takie maluszki wypuszczać na cały dzień przy takich temperaturach :evil:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2014-01-14, 18:53   

Skipper - przypomnij mi skad ty jestes?

Ja bym do schroniska za nic nie oddal ;/ tak to juz w naszym pieknym kraju jest , ze schorniska mamy jakie mamy... ale poszukalabym jak juz jakis TOZ albo wolontariuszy, ktorzy zajmuja sie odlapytaniem , maja dla kociakow DT (domy tymczasowe) i szukaja im adopcji... jesli maja wlasciciela to troche nieodpowiedzialnego, skoro 3 miesieczne kociaki ciagle ganiaja same po osiedlu ....
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-14, 20:13   

Skipper napisał/a:
Pomyślałam przed chwilą, że może po prostu porozlepiam jutro ogłoszenia na klatkach schodowych żeby właściciel się ze mną skontaktował bo w przeciwnym razie kotki wylądują w schronisku :cry:
schron to nie dobry pomysł. Tam zginą
Poszukaj jakiegoś stowarzyszenia, które pomoże znaleźć im dom/y stałe - może Ty za taki dom mogłabyś trochę porobić?
Gdybyś je przygarnęła na czas znalezienia domu, to Stowarzyszenie pomogłoby chętniej pomóc szukać dla nich domu.
Nie wiem gdzie mieszkasz -to trudno coś więcej doradzić.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne