BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-03-07, 02:06   

Magdziol napisał/a:
warzywa muszę zamówić zupełnie o nich zapomniałam


zamówić? Wiesz, że nie musi to być żaden gerberek ani nic podobnego?To mogą być normalne warzywa (oczywiście z wyłączeniem tych, których nie można w ogóle podawać kotom - jak np. cebula) tylko powinny być ugotowane i drobno zmielone.
Informacja o tym jak przeliczać krew forumową, tylko ja teraz nie pamiętam gdzie dokładnie, musisz poszukać. Możesz ją też osobno wpisać do kalkulatora, gdzie i jakie wartości trzeba wpisać dokładnie znajdziesz w tym wątku: jak dopisać do kalkulatora
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-07, 07:51   

Dokładne parametry krwi forumowej są tu http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=264
tam jest wszystko, co niezbędne, żeby dopisać tą pozycję do kalkulatora, zwróć uwagę na jednostki - najłatwiej wpisać krew suszoną idąc jakby "po śladzie" krwi płynnej. We wskazanym wątku znajdziesz też wskazówki, jak ją stosować i przeliczać bez kalkulatora.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Dzaruna 


Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 40
Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-09, 23:18   

Cześć!
Na początek witam wszystkich bo jestem tu nowa i zupełnie zielona. Od jakiegoś czasu czytam forum i już wdrożyłam BARFA do diety mojego kociaka. Jednak jeszcze nie wszystko kumam i dopiero się uczę kalkulatora więc raczej korzystam z gotowych przepisów.
Dziś w sklepie rzucił mi się w oczy świeży królik i nie mogłam się oprzeć, żeby go nie kupić, bo już cały czas tylko ten indyk, kurczak i wołowina.
No to wszystko super tylko nie wiem jak go zrobić hehe :-/ .

A więc mam:

1,065g królika- tuszka i jest w tym grzbiet i jeszcze trochę kostek
wzięłam też wątrobę z królika
prócz tego posiadam FC, Felini taurynę, Fortain oraz zmielone skorupki z jajek od teściowej :-)

zamówiłam mączkę z wodorostów, salmopet i tran z dorsza ale jutro sobota więc raczej do tej mieszanki już nie dotrą.

Proszę o przepis z tego co mam oraz z tego czego nie mam a mogę kupić w normalnym sklepie jutro.

Z góry dzięki.
A i dodam, że moje zwierzory kochane to: kocurek ok 4 miesiące, który uwielbia jeść wszystko i zwie się Don Diego (choć niektórzy twierdzą, że Sylwester, bo tak wygląda i chyba go przechszcze). Drugi natomiast, to kotka ok 10 miesięcy (Czarna Inez albo Czarna Mamba jeszcze nie wiem ale raczej to drugie), wzięta niedawno ze schroniska i jeszcze trochę dzika, więc nie wiem do końca co lubi- Barfa z wołowiną nie bardzo chciała, ale zjadła dziś kurczaka z sercem więc raczej będzie jeść (tym bardziej że Diego też zostawiał jakieś kawałki wołowiny więc ona chyba była lewa).
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-03-15, 08:38   

Witaj Dzaruna :-)

Pewnie sprawa twojego królika już nieaktualna, nie wiem jak sobie poradziłaś (i czy w ogóle?).
Kwestia przepisu z całym zwierzęciem, jak tuszka królika, którą kupiłaś, nie jest taka prosta i oczywista. Nie da się go sporządzić w Kalkulatorze, pewnie dlatego nikt Ci nie pomógł :-( .
Zerknij proszę do tego tematu:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=404
Co nieco jest tam wyjaśnione, choć w każdym takim przypadku dopbieranie składników jest trochę "na oko", by jako tako "zbudować" mieszanką całego zwierza wraz z wnetrznościami. Trzeba mocno urozmaicać menu w tej sytuacji i za każdym razem dobierać inne podroby oraz dodatkowe mięsa, by zapewnić kotom zbilansowane pożywienie.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-16, 20:14   

A ja myślę, że Dzaruna sama zauważyła, że tuż obok istnieje sobie śliczny wątek pt "Przepisy z całym kurczakiem, kaczką, królikiem itp" i dlatego się już nie dopytywała :->
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Magdziol 

Dołączyła: 09 Gru 2011
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-27, 23:25   

Biorąc pod uwagę Wasze sugestie zrobiłam drugą mieszankę którą Akane od 4 dni pochłania. Sprawdźcie proszę czy tak może być.Wiem że brakuje wit.D ten temat muszę jeszcze dopracować.
Czy wyliczając porcję na dzień powinnam wpisywać faktyczną wagę kota czy taką jaką chciałabym ,żeby była/ ok 500g nadwagi/

812 g udko kurczak bez kości ze skórą
525 g udziec indyk ze skórą bez kości
400 g wołowina chuda
120 g kurczak serca
120 g kurczak żołądki
454 g kurczak skrzydełka całe
76 g wątróbka kurczak
2 żółtka
82 g łosoś
1,7 g algi
4,9 g drożdże piwne
38,6 g krew suszona
1,3 tabl. tokovit 200
11,7 g skorupki
9,4 g sól himalajska
5,5 g tauryna
613 g woda
107 g warzywa dałam gotowaną na parze marchewkę
wody dolewam jeszcze trochę do miseczki.
Podałam wagę kota jaka powinna być i wyszło ,że ma dostawać 253 g mieszanki czy to nie za mało .Kot waży 7.7
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-29, 01:41   

Magdziol bardzo ładna mieszanka :) "Problem" witaminy D możesz rozwiązać bardzo łatwo - więcej łososia, np w tej mieszance 100g zamiast 82g. Ja dla moich kotów posiłkuję się jeszcze tranem naturalnym bo dla całej bandy za dużo tego łososia ;-) Nie podejmuję się dyskusji nt ilości alg, bo nie wiem jakie masz i ile mają jodu.
Jak chcesz odchudzić kicię, to polecam ten temat do poczytania i dopytania się na wątku ABC: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=417
EDIT: tej wody to już nie dolewaj, bo ilość w mieszance jest wystarczająca, jeżeli lubisz chlapnąć troszkę ciepłej wody przed podaniem, to zmniejsz ilość wody w mieszance.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
szi 

Dołączyła: 21 Kwi 2012
Posty: 13
Wysłany: 2012-05-17, 08:36   

Czy w przepisie poniżej można czymkolwiek zastąpić 70 g wątroby wołowej? Straszny mam problem żeby ją gdziekolwiek znaleźć :(
Z góry dziękuję!

Przepis nr 1 – mieszanka ze skrzydełkami i suplementami naturalnymi
250 g całych skrzydełek z kurczaka (ze skórą i kośćmi)
500 g mięsa z indyka ze skórą
400 g gulaszu wołowego
250 g serc z kurczaka
70 g wątroby wołowej
40 g łososia
2 żółtka
2,3 g mączki z alg morskich
3 g drożdży piwnych
17 g Fortain
3 łyżeczki oleju z łososia
30 g dodatkowego tłuszczu
8 g mączki ze skorupek lub 13 g cytrynianu wapnia
5 g soli himalajskiej
3,5 g tauryny
200 IU witaminy E (np. 1 kapsuka Tokovit E200)
500-600 ml wody
70 g warzyw
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-17, 09:00   

Szi możesz spokojnie zastąpić ją wątróbką z kurczaka - pozostałe dane bez zmian lub wątróbką z indyka - wtedy zwiększ ilość łososia z 40g do 50g.
Dodam na wszelki wypadek, że łosoś ma być surowy (nie wędzony), mięso indyka ze skórą - czyli nie popularne gulaszowe, a sól himalajska, czyli niejodowana. Jeżeli któryś ze składników jest u ciebie innego rodzaju, to przepis już się może trochę "rozstroić".
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
szi 

Dołączyła: 21 Kwi 2012
Posty: 13
Wysłany: 2012-05-17, 10:02   

maix, bardzo Ci dziękuję! Pozostałe składniki dokładnie się zgadzają z przepisem, tylko ta wątróbka była problemem.
Dzięki raz jeszcze:)
 
 
krystianna 

Barfuje od: zaczynam
Wiek: 45
Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 23
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-05-28, 09:42   Bez kości

Witam,
Mam wielką prośbę. Czy mogłybyście przeliczyć mi przepis w kalkulatorze, potrzebuję go wykorzystać ale z samym mięsem (bez kości)

Przepis z suplementami naturalnymi i kośćmi nr 5 (z www.catinfo.org)

1,5 kg mięsa z kością (np. cały kurczak lub królik)
75 g wątroby
2 całe jajka kurze (żółtka surowe, białka ugotować)
4-6 g oleju z łososia (tj. ok. 1,5 - 2 łyżeczki)
400 IU witaminy E (tj. 2 kapsułki Tokovit E200)
50 mg witaminy B-komplex z kwasem foliowym
2 g tauryny
pół płaskiej łyżeczki soli jodowanej
2 łyżeczki psyllium (proszek) lub 4 łyżeczek psyllium (całe łuski) - opcjonalnie
250 ml wody

Z góry dziękuję i pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam Krystianna
 
 
szi 

Dołączyła: 21 Kwi 2012
Posty: 13
Wysłany: 2012-06-08, 14:17   

Mam wielką wielką prośbę! Dziś w mięsnych spotykały mnie same rozczarowania i nie udało mi się dostać wszystkich składników przepisu. Czy ktoś doświadczony mógłby spojrzeć na to wszystko i powiedzieć czy przepis da się uratować? :oops: Jest to przepis dla kotów nerkowych.

1. Czy można jakoś zrekompensować fakt, że nie udało mi się dziś nigdzie zdobyć gulaszu wołowego, mam natomiast wołowinę zrazową, czyli chudą ;/ Czy można dodać osobno tłuszczu?

2. Czy żołądki mogą być indycze? Jeśli tak, to czy zmienia się coś w pozostałych składnikach przepisu?

Z góry bardzo dziękuję!

Oto przepis:
500 g gulasz wołowy
400 g filet z kaczki ze skórą
150 g serc z kurczaka
150 g żołądków z kurczaka
50 g wątroby z indyka
1 żółtko
2 g tranu
2 g mączki z alg morskich
1 tabl. wit. B-complex oraz 2 tabl. kwasu foliowego (po 400 mcg)
13 g Fortain
100 IU witaminy E (np. 1 kapsułka Tokovit 100)
9,5 g mielonych skorupek
2,5-3 g soli
2 łyżeczki oleju z łososia
3 g tauryny
20-30 g tłuszczu
60 g warzyw
150-200 ml wody
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-28, 20:14   

Niestety nie miałam dostępu do internetu w domu przez ponad dwa tygodnie, a praca wiadomo - jest do pracowania a nie liczenia mieszanek na kalkulatorze :->
Wiem, ze dziewczyny jakoś sobie musiały poradzić, ale odpowiem mimo wszystko:

krystianna mam pewien problem z ustosunkowaniem się do tego przepisu. Po pierwsze, jest na bazie całego kurczaka lub królika, czyli znajduje się poza zasięgiem kalkulatora. Co za tym idzie nie da się go tak po prostu przeliczyć na wersję bez kości. Po drugie, jak na nasze miejscowe i forumowe standardy to jest tu zdecydowanie za mało żelaza (całkowity brak krwi, chyba że w tym całym zwierzu jeżeli nieskrwawiony), a także witaminy D, jodu i tauryny. Przepis nie jest autorstwa Dagnes (tylko go tu pokazała wraz ze źródłem) ani nikogo z naszego forum. Taka moja mała rada: jeżeli nie chcesz mielić kości, to nie korzystaj z przepisów, gdzie wyraźnie podano, że bazują na kościach. Nie można tak po prostu zrobić bez kości, bo wystąpi silny niedobór wapnia. Odezwij się, jakie mięso masz dostępne i jakie dodatki, coś wyliczymy. To lepsze rozwiązanie niż przerabianie takich przepisów.

szi Generalnie nie robimy w tym miejscu receptur dla kotków z jakimś problemem zdrowotnym, mają swój dział tutaj http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=15 zdaje sie zresztą, że tam byłaś :) W drodze wyjątku podpowiem jednak, że receptury dla kotów nerkowych powinny być dobierane pod kątem wyników konkretnego kota, ten nie wiadomo czy jest odpowiedni bez kontroli wyników twojego kota (np poziomu sodu i fosforu, nie tylko kreatyniny i mocznika). Pozwalam sobie na ten komentarz tylko dlatego, ze sama przerabiałam niedawno ten temat z moimi dwoma kotami. Tak na szybko i na przyszłość:
- Jeżeli chcesz karmić barfem kota nerkowego trzymaj się przepisu, a jeżeli coś ci wypadnie, to zawsze bezpieczniej jest dodać tłuściejsze mięso niż chudsze. Chude ma więcej białka.
- Zmiana żołądków kurczakowych na indycze ma wpływ na parametry mieszanki, mały ale zawsze, w tym przypadku można ująć 1g Fortainu, bo będzie trochę za dużo żelaza.
- Mamy tu naprawdę sporo wątroby, a co za tym idzie witaminy A, równie dobrze wystarczyłoby 30g tej wątroby, zwłaszcza biorąc pod uwagę, co w niej jest oprócz witaminy A... jakkolwiek ta ilość witaminy A jest jeszcze w normie dla zdrowych kotów.
- Jest za mało jak na zdrowego kota witaminy D i E, ale tu się nie wypowiem, bo może tak miało być.

EDIT - zmieniłam treść w części odpowiedzi do szi.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-06-29, 14:19   

Witam.

Mam małą prośbę w związku z faktem, iż doczytałam, że BARF dla Maluchów powinien zawierać więcej tłuszczu oraz żółtek(o ile tu już nie poniosła mnie fantazja).

Otóż za niecały miesiąc trafią do mnie kociaki, które będą miały 3 miesiące. Chciałabym od razu próbować przestawiać je na BARF (na razie żywią się puszkami grau dla maluchów oraz surowizną, którą pochłaniają wręcz).

Do końca jeszcze nie wiem, czy uda mi się wszystkie naturalne suplementy uzbierać, czy kupię na start FC.

Bardzo bym prosiła o przykładowy przepis na mieszankę (najlepiej w obu wersjach suplementacyjnych) dla Maluchów z mięs ogólnodostępnych (wołowina, kurczak, indyk, ew. mam dostęp do skrzydełek i szyjek kaczych + czasem porcji rosołowych).

Z góry bardzo dziękuję!
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-01, 00:17   

Hmyy, tak szukam i czytam i nie wiem, gdzie jest napisane, że kocięta mają mieć inny skład mieszanek, niż dorosłe, wszak w naturze nie występują odmiany gryzoni "dla kociąt" ;-) Ale może niech się hodowcy wypowiedzą. Zwłaszcza, ze 3 miesiące, to już nie takie maleństwa ;-)
Natomiast pewne jest, że kociętom lepiej jest dawać naturalne suplementy niż FC... Jeżeli boisz się oddzielnego odmierzania kilku składników, są do dostania naturalne preparaty witaminowe, a nie całkowicie syntetyczne jak FC. Takie informacja na pewno uzyskasz w wątku o suplementach.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne