BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
Justyna 

Barfuje od: 10.2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Wrz 2011
Posty: 10
Skąd: Irlandia
Wysłany: 2011-10-20, 16:25   

Dziekuje ci Maix za przepisy, jestes wielka :kwiatek: , napewno zaopatrze sie w fortan w zooplusie. Mam jeszcze takie pytanko, co moglabym mojemu futrzakowi podawac jako tzw przysmak lub przekaske? Probowalam ze skrzydelkiem ale tylko polizal i troszke podgryzl, nie wiem z czym jeszcze moglabym sprobowac, bo nie chce mu kupowac sklepowych chrupek itp
Z gory dziekuje :-)
 
 
Mari 


Barfuje od: 02.2010
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-21, 18:54   

Jeżeli trochę pochrupał to już sukces! Następnym razem daj chwilę przed karmieniem, gdy już z lekka głodek brzusio skręca.
 
 
Justyna 

Barfuje od: 10.2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 28 Wrz 2011
Posty: 10
Skąd: Irlandia
Wysłany: 2011-10-22, 21:13   

Mari masz w zupelnosci racje :kwiatek: , ja od razu zalozylam ze on juz sie tego nie chyci, zapomnialam o kociej naturze :roll: Nastepnym razem wezme futrzaka sposobem, pusty koci brzusio potrafi czynic cuda :-D Dziekuje za rade i pozdrawiam...
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-10-23, 21:41   

Dołączyłam do grona posiadaczy kalka i zaprzyjaźniamy się teraz :-) .
Coś takiego sobie wypisałam. NIc na czerwono nie straszy.
Proszę o zerkniecie :kwiatek:

Indyk udo (bez kości) 450 g
Gęś mięso ze skórą 100 g
Wołowina prega 300 g
Indyk serce 150 g
Wątroba indycza 22 g
Tłuszcz wołowy 3 g
Catfortan 8 g
Tran 1,1 g
Mączka z wodorostów 1,3
Krew wołowa 5,5 g
Olej z łososia 9 g
Mączka kostna 35/15 - 3 g
Skorupki 4,6 g
Sól himalajska 4 g
Tauryna 3 g
Woda 250 g
Warzywa 50 g
Tokowit 100 - 1 tab

J.
 
 
Mari 


Barfuje od: 02.2010
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-23, 22:54   

Czytam tak wszystkie przepisy i zastanawiam się czy za dużo oleju z łososia nie daję :( Na każdy kilogram mięsa wrzucam 20 ml przy naturalnym suplementowaniu.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2011-10-24, 13:49   

Mari,
Mnie się wydaje, że matematycznie wychodzi, że te stosowane przez Ciebie ilości oleju z łososia są dopuszczalne i mieszczą się w zaleceniach producenta (przynajmniej tego od Salmopetu). Na Salmopecie jest dawkowanie dla kotów (i psów) do 5 kg wagi do 2,5ml oleju dziennie, a dla kotów i psów od 5-15kg wagi 5ml dziennie. A zatem jeśli np 4kg dorosły kot zjada 100gr. mięsa, to 1kg mięsa starczy mu na 10 dni, to wyjdzie że dostaje 2 ml oleju dziennie (jeśli jest równomiernie rozprowadzony w mieszance :-) ). Jeśli kot jest gigantem i waży np 8 kg, więc 1kg mięsa spożywa w 5 dni, to ilość oleju w twojej mieszance też mieści się normie, bo będzie to 4ml /dzień.
A ponieważ ostatnio tu na forum doszliśmy do tego, że w czystym oleju z łososia nie ma żadnych witamin i minerałów, ta wlewana przez Ciebie ilość nie powinna kolidować z innymi suplementami.
Aczkolwiek zastanawiam się czy nie wychodzi Ci mieszanka za tłusta przy suplementacji takiej ilości oleju, bo pewnie nie samych chudych gatunków mięska używasz?
 
 
Mari 


Barfuje od: 02.2010
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-24, 14:14   

Nie wychodzi - kalkulator zawsze normę wskazuje, a po kotach nie widać, żeby im coś szkodziło.
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-10-24, 15:51   

Można przedawkować olej z łososia?
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 10:17   

Przede wszystkim to witam po przymusowej kilkudniowej przerwie.

Aldaker napisał/a:
Dołączyłam do grona posiadaczy kalka i zaprzyjaźniamy się teraz :-) .
Coś takiego sobie wypisałam. NIc na czerwono nie straszy.
Proszę o zerkniecie :kwiatek:


Aldaker jak najbardziej ok, receptura doskonała, aczkolwiek widziałam stronkę twoich przepięknych koteczków i przypuszczam, że te ilości mięska to dla zabawy wklepałaś do kalkulatora ? :lol:

Mari napisał/a:
Na każdy kilogram mięsa wrzucam 20 ml przy naturalnym suplementowaniu


Mari moim zdaniem tego oleju z łososia nie jest za dużo, chociaż Dagnes podawała kiedyś, że powinno się stosować dawkę ok. 1ml na jeden średniokotodzień ;-) Ty masz chyba ciut większe kotecki niż średnie? W każdym razie jeżeli twoje koty jedzą ok.25g czystego mięsa na kg masy ciała na dzień, to przeciętny 4kg-owy kot zjada (jak słusznie wyliczyła Margot) na dzień ok.100g czystego mięsa, na które przypadnie 2ml oleju. Problemu tu nie widzę :-)
Co do przedawkowania Hipotezo, chyba wszystko można przedawkować, ale konsekwencje są różne. W przypadku oleju z łososia - jeżeli rzeczywiście nie ma witamin (za Dagnes) - to skutkiem będzie ewentualnie sraczunia :-P
EDIT: temat nie dotyczy tłuszczów roślinnych, których kotom nie podajemy!
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
Ostatnio zmieniony przez maix 2011-10-27, 22:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-10-25, 10:28   

Ech no bo ja mam wciąż jakiś uparty problem z wyliczeniem ile to jest ten mililitr. Kupiłam nawet strzykawkę (kilka takich strzykawek), ale jest jakaś taka durnowata, że przy każdej próbie odmierzenia upapram się bardziej niż to wszystko warte. No i kalkulator nie chce mi sam obliczyć ile ma być tego oleju do mieszanki, więc czuję się jak takie dziecko we mgle. To do mieszanki nie dodałam wcale i tylko rano trochę polewam mięsko przed podaniem. Sraczuszki na razie nie było i zastanawiam się czy mogą być jakieś poważniejsze konsekwencje, jakbym jednak polewała ciut za dużo
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-10-25, 10:32   

maix napisał/a:


Aldaker jak najbardziej ok, receptura doskonała, aczkolwiek widziałam stronkę twoich przepięknych koteczków i przypuszczam, że te ilości mięska to dla zabawy wklepałaś do kalkulatora ? :lol:


Dzięki Maix,
Hehe... bo mój umysł jak zobaczył zapis 25 000 gr i jakieś inne wartości podobne, to się z lekka zapętlił w tych zerach i musiałam zrobić restart :mrgreen: .
Stwierdziłam, że policzę na "cywilzowanych" ilościach, skoro to mój pierwszy wyczyn :-) .
Ale dzisiaj pomyślałam nad kolejnym przepisem już hurtowym i za chwilę poproszę o zerknięcie...
Bo i pytania mam...

W zasadzie to pierwsze już tutaj:
Widzę zapis w kalku udo indyk bez kości (i nie ma nic o skórze), a drugi zapis mięso indyk ze skórą. A ja chcę wpisać udo BEZ KOŚCI, ALE ZE SKÓRĄ. To co wybrać?
obcinanie skóry i ważenie, trochę zabawy i potem ciulowe mielenie skóry.
Łatwiej idzie jak skóra przyczepiona do mięsa...

J.
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 10:46   

mirela napisał/a:
Bardzo proszę o ocenę jadłospisu moich sierści:

1700 g pokrojonego w kostkę mięsa (udo i golonko z indyka, w tym 400g tłustej wołowinki)
300g zmielonych mięsnych kawałków (skóra, kawałki golonki ze ścięgnami)
100g tłuszczu cielęcego
380g zmielonych żołądków kurzych
150g marchewki ugotowanej w rosole
250ml rosołu
200ml wody
32g FC
2,5g tauryny

Zrobiłam porcje po 120g i dzielę taką na: 1/3 starszak (waga:4300g) 2/3 młodszak (waga 3200g). Dostają dwa razy dziennie i późnym wieczorem po skrzydełku z kurczaka.
Na razie jesteśmy tylko na barfie. Mam nadzieję, że wytrzymam :). W między czasie kompletuję suplementy.


Mirelo trudno mi ocenić recepturę, bo nie wiem co to za mięsko te 300 g zmielone - wołowina? Mam nadzieję, że nie surowa wieprzowina :shock:
Nie wiadomo też ile soli było w rosole.
Marchwi mogłoby być mniej, wystarczy 100g. Wydaje się, że jest za mało witaminy A, więc dodatek np 50g wątróbki bardzo pożądany, może też brakować odrobiny żelaza, witaminy D i wbrew pozorom soli. Ale tak to jest z FC, ze dodajesz tyle, ile zaleca producent, a w kalkulatorze wyskakują na czerwono niedobory... :-?
Ale tak stanowczo, to nie mogę ci napisać co i ile, bo nie do końca znam skład tej mieszanki.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2011-10-25, 11:22   

Właśnie bawię się pierwszy raz kalkulatorem :)
Soli w rosole nie ma - podczas gotowania nie dodaję.
Mięsko to indyk (skóra, mięsko przy ścięgnach itp.). Wiem, ze wieprzowiny nie dajemny :).
Z tą marchewką to myślałam, że marchew z rosołu jest mokra i cięższa ? Bo my mówimy o wadze SUROWEJ marchewki ?
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 11:25   

Aldaker napisał/a:
A ja chcę wpisać udo BEZ KOŚCI, ALE ZE SKÓRĄ

Aldakier to udo z indyka z kością właśnie jest i ze skórą. Temat już był kiedyś wyjaśniany z Hebe.
EDIT: udo BEZ kości of course 8-)
Hipotezo na kota takiej wielkości, jak twoja niebieska laleczka :-) powinno przypadać - mówiąc po ludzku :-> ok. pół łyżeczki oleju z łososia na dzień, jak dasz 1 łyżeczkę też mu nic nie będzie. Jak będziesz lać mu codziennie więcej, to albo się obsrajda albo przyzwyczai ;-)
Ale ja jednak podejrzliwie odnoszę się do tego całkowitego braku witamin A i D w oleju. Lepiej nie przelewaj.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
Ostatnio zmieniony przez maix 2011-10-25, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-10-25, 11:43   

Ufff... dzięki. Bo już mnie ta skóra obdzierana straszyła :-/ .
W takim razie idę obrabiać swoją górę mięska z mnogością zer - bo właśnie pierwszy transport przyjechał. Ogony już kwiczą... :food:

J.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne