BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Potas - sód
Autor Wiadomość
angel 

Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 55
Wysłany: 2014-10-23, 09:15   

Gunnila napisał/a:
angel, zależy co pies dostaje do jedzenia. Przy samych kurczakach całkiem sporo, przy mało wykrwawianej dziczyźnie śladowe ilości.


Mięsa dostaje różne, więc konieczne będzie skorzystanie z kalkulatora :)
Przypomnijcie mi proszę do kogo należy napisać w tej sprawie.
Wyszedł nam w badaniach potas w górnej granicy i koniecznie muszę z tym zrobić porządek, dlatego ważna jest dla mnie precyzyjna dawka.
 
 
Lena95 


Barfuje od: próbuję
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 29
Dołączyła: 17 Wrz 2015
Posty: 6
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2015-09-20, 21:06   

Czy pies przyjmuje potas z bananów i pomidorów? To są chyba jedyne warzywo i owoc ktore młoda chce jeść...Może je jeść? Czy ich potas ma znaczenie tutaj?
_________________
Lejdi & Rilla
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-10-04, 10:27   

Oczywiście, że pies przyjmuje (w sensie wchłania) potas z bananów i pomidorów. Na ile potas z nich będzie miał znaczenie w bilansie zależy od zjadanych ilości.
Nie uważam jednak, by jedzenie pomidorów i bananów przez psa było konieczne. Jeśli nie chce, to niech nie je; w diecie drapieżników węglowodany z roślin pełnią rolę „koła ratunkowego” w czasie głodu - zapewniają przetrwanie przez jakiś czas, ale w czasach obfitości pokarmu mięsnego nie są potrzebne.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Drago 

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Gru 2023
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-01-02, 19:48   

Widzę, że tu raczej martwo, ale nuż ktoś mi odpisze. Jak układacie jadłospis, żeby stosunek jodu do potasu wyszedł 1,2-1,5? Używam kalkulatora i mam wrażenie, że jakiekolwiek produkty wpiszę i jakiekolwiek ilości wybiorę, ciągle osiągam stosunek w okolicach 3. Przejrzałam zakładki z mięsem, kośćmi i podrobami i rzeczywiście wszystkie mają więcej potasu niż sodu. Co w takim razie zrobić, żeby to wyrównać? Myślałam o soli, ale wtedy wychodzi, że musiałabym podawać jej aż 20g tygodniowo! Przecież to nierealne. :-(
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-01-03, 08:46   

Drago, jodu do potasu czy potasu do sodu?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Drago 

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Gru 2023
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-01-04, 22:23   

Sodu! Sodu do potasu. Wkradła mi się literówka :shock:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2024-01-04, 23:17   

Drago, w BARFie wyliczamy stosunek potasu do sodu, nie odwrotnie.
Ilość potasu to wartość stała w konkretnej porcji wagowej mięsa i podrobów, tzn. nie zmieniamy jej żadnymi suplementami. Do niej dopasowujemy ilość dodawanej soli, tak aby stosunek K:Na wyszedł w zakresie normy. Norma kalkulatorowa przewiduje widełki od 1,2 do 2,1 i to opiekun psa decyduje, w zależności od wszystkich znanych mu okoliczności, ile konkretnie danemu psu dać soli (tzn. niekoniecznie musi być 1,2 - 1,5).
Z mojej wiedzy wynika, że im bardziej mięsna dieta (im mniej roślin w diecie), tym mniej soli potrzeba. Uważam, że w przypadku 100% BARFa, bez dodatków roślinnych (i o ile nie zachodzą jakieś szczególne okoliczności zdrowotne), stosunek K:Na powinien być utrzymywany bliżej górnej granicy widełek normy kalkulatorowej.

Drago napisał/a:
Myślałam o soli, ale wtedy wychodzi, że musiałabym podawać jej aż 20g tygodniowo! Przecież to nierealne.

Wiesz, że ludzie na tzw. diecie zachodniej spożywają średnio od ok. 8,5g (kobiety) do 10g (mężczyźni) soli dziennie? (więc ok. 60-70g tygodniowo)
Nie wiem ile waży twój pies, ale mając powyższe na uwadze i ustawiając stosunek K:Na w okolicach 2 (wyjdzie wtedy mniej soli do dodania), może ilość nie będzie już tak przerażająco duża.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne