BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ważenie i odmierzanie suplementów
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-02-05, 18:36   

Sandro, już większość wytłumaczyła Ci koniczynka, ja tylko potwierdzę, że sposób, w jaki chcesz podawać suplementy jest niezwykle skomplikowaną metodą, która niestety nie gwarantuje ani uniknięcia niedoborów, ani przedawkowania różnych substancji odżywczych.
Dane z linku, który podałam mogą służyć raczej jako pewnien punkt odniesienia i to w przypadku głównie witamin takich jak A, D i E, choć i z tym należy uważać. Właśnie po to powstał Kalkulator Barfowy, by unikać sytuacji, jaką tu opisujesz. O ile skorzystanie czasem z danych z mojego linku może być pomocne w szczególnej sytuacji, o tyle opieranie się na tych liczbach na stałe jest nie tylko trudne, ale i ryzykowne. Jest tak dlatego, że prawie każda z substancji odżywczych znajduje się prawie w każdym suplemencie i mięsie. Nie można podawać większości suplementów w oderwaniu od tego, co jest w mięsie oraz w innych suplementach. Zatem - proszę Cię o ostrożność oraz dążenie do normalnego suplementowania mieszanek. Moim zdaniem lepiej jest zacząć od podawania kotu "zubożonego" BARFa jako tylko część dziennej porcji pokarmu niż od razu podawać 100% mięsa, ale kombinując jak Ty z suplementami. Ten "zubożony" BARF to mięso z bardzo niewielką ilością suplementów, rzędu nawet tylko 1/10, a nawet z nie wszystkimi z nich na początek. Potem należy sukcesywnie zwiększać ilość suplementów, dostosowując tempo ich zwiększania do kota. W tym czasie przynajmniej połowę diety powinny stanowić dobrej jakości puszki.

Sandra napisał/a:
Oprócz tego użyję Judy's BARF-Kalkulator.

Jest tam opcja, której nie posiada nasz Kalkulator, mianowicie dobieranie suplementów pod konkretną ilość mięsa dziennie, co może trochę pomóc w niektórych sytuacjach.

Sandra napisał/a:
Wit E 1 kropla zawiera 11 mg/ml .....tokoferylu....nigdzie nie znalazłam jaka jest dawka dopuszczalna dla kota (doczytała, że przedawkowanie jest groźne)
Może raz na tydzień 1 kropla :?:

Przedawkowanie witaminy E jest najmniej groźne z tych rozpuszczalnych w tłuszczach i potrzeba naprawdę dużej dawki aby pojawiły się objawy przedawkowania, pod warunkiem że mówimy o witaminie naturalnej. Co nie znaczy oczywiście, że można dowolnie tą witaminę dawkować. Większość źródeł podaje zapotrzebowanie kota w ilości 2 IU dziennie na 1 kg wagi ciała (1 mg wit. E = 1,49 IU). Jednak jest to zapotrzebowanie tzw. minimalne, zwykle będzie ono większe, zwłaszcza przy zwiększaniu udziału tłuszczów nienasyconych w pokarmie oraz dodatkowym podawaniu oleju z łososia. Ta dodatkowa witamina E, mająca być przeciwutleniaczem dla tłuszczu, nie powinna być traktowana jako przekroczenie dopuszczalnych dawek.

Sandra napisał/a:
Niestety nie przyjmuje tłuszczu wraz z mięsem.
(...)
Może masz jakiś pomysł na podawanie tłuszczu :?:

Nie możesz podawać kotu tylko chudego mięsa. Musisz go powoli przyzwyczajać. Nie należy w takiej sytuacji dawać kotu żadnego dodatkowego tłuszczu, tylko tłuste mięso. Najłatwiej jest, gdy masz np. poprzerastaną tłuszczem wołowinę lub inne mięso, do którego "przyczepiony" jest tłuszcz z tego mięsa. Wtedy kot może nawet nie zauważyć. Jeśli dajesz jakieś masła, smalce, dodatkowe skóry czy odrębny dodatkowy tłuszcz, to będzie proble, jeśli kot nie jest przyzwyczajony.


KaRottka napisał/a:
dagnes napisał/a:

http://www.katzennatur.de/thread.php?threadid=329

mogłabyś przetłumaczyć nagłówki... albo podać jakieś godne zaufania źródło w języku angielskim?
bo nie jestem pewna czy dobrze rozszyfrowałam ze słownikiem, a sama jestem ciekawa...

Sądzę, że jak ze słownikiem, to dobrze Ci poszło :-) .
Niestety, źródła w języku angielskim, w takiej bardziej syntetycznej formie, mam wyłącznie w wersji papierowej.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-02-05, 19:40   

dagnes napisał/a:
tylko potwierdzę, że sposób, w jaki chcesz podawać suplementy jest niezwykle skomplikowaną metodą

Skomplikowaną i niezwykle żmudną. Tak właściwie to trzeba by było dla każdego najmniejszego posiłku wszystko wyliczać rozpatrując pod względem zapotrzebowania kota na składniki odżywcze, obliczać ewentualne niedobory, a następnie ilości suplementów jakie należy dodać aby takowe niedobory uzupełnić i jeszcze uwzględnić ilości składników odżywczych, które znajdują się w suplementach. Nie wyobrażam sobie liczenia tego wszystkiego "ręcznie" bez kalkulatora. Takie liczenie zajęłoby dużo czasu i stwarza duże prawdopodobieństwo pomyłki przy przeliczeniach (jednostki, ilości) itd. Nie mówiąc już o odmierzaniu, takich małych ilości suplementów dziennie. Zgadzam się z Dagnes:
dagnes napisał/a:
Moim zdaniem lepiej jest zacząć od podawania kotu "zubożonego" BARFa jako tylko część dziennej porcji pokarmu niż od razu podawać 100% mięsa, ale kombinując jak Ty z suplementami.
 
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-05, 19:55   

[quote="dagnesSądzę, że jak ze słownikiem, to dobrze Ci poszło :-) .[/quote]
no właśnie coś mi się nie zgadza i pozlewało.. raz nazewnictwo jest takie, raz śmakie... wyszły mi z translatorem cudactwa :hair:
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-05, 20:30   

Dagnes, Koniczynko, bardzo dziękuje :kwiatek: za podzielenie się wiedzą,
i wsparcie tak bardzo potrzebne w tym uciążliwym (mam nadzieje przejściowym) okresie.

Kierunek jaki obrałam jest słuszny, przeczuwałam że ryzykowny, ale nie sądziłam, że tak drobiazgowo-trudny w realizacji.
Mam umysł ścisłego analityka (to skażenie zawodowe ;-) ) dam radę.
Judy's BARF-Kalkulator z funkcją wyliczania suplementów na taką ilość mięsa jak sobie zażyczę oraz na jednorodne mięsa bardzo mi pomoże.
Dróg prowadzących do celu jest wiele, ale Pinto jest tutaj najważniejszy :!: Nic na siłę...
Puszki to też temat rzeka jeśli o niego chodzi.
Dzięki :kiss:
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2012-02-05, 21:52, w całości zmieniany 2 razy  
  Zaproszone osoby: 2
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-05, 21:02   

dagnes, pozwól, że choć wpiszę to, co tłumaczyłam (oczywiście pomijając witaminy i minerały :lol: ), żeby się upewnić, że dobrze zrozumiałam

erhaltung - utrzymanie; czyli standardowy kot ;-)
Gaviditat - dawki dla ciężarnych
Laktation Welpenzahl - czy to są karmiące w rozbiciu na ilość młodych, które mają do wykarmienia?
Wachstum - dla kotów w okresie wzrostu/rozwoju
Wo. - to skrót od Woche, czyli "tydzień" ?

z góry dzięki za wyjaśnienie ewentualnych nieścisłości :kiss:


P.S. dagnes, czy na tej niemieckiej stronie nie ma błędu przy witaminie A???
licze, liczę... i wychodzi strasznie mało.. zrobiłam symulację w kalkulatorze, zajrzałam do karm, suplementów... 150-200 j.m.? to wychodzi 525-700 j.m. na 3,5 kg kota :shock: nie powinno wychodzić gdzieś z 1500-2000 j.m.???
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-02-05, 23:03   

KaRottka, przecież mówiłam, że na pewno dobrze przetłumaczyłaś ;-) .

Odnośnie witaminy A - w linku podane są 4 źródła, które zalecają inne ilości. Na 1 kg dorosłego kota jest tam kolejno: 600, 100, 75, 100 IU dziennie. Ponadto, dalsze tabelki są z jednego źródła: Horzinek, Schmidt, Lutz i zakładają 150-200 IU na 1 kg rosnącego kota. Chatulowy Kalkulator przewiduje 500 IU, jako kompromis pomiędzy minimalnymi zaleceniami naukowców, a tym, co w naturze zjada kot żywiący się gryzoniami i ptakami (naturalne ofiary kota zawierają znacznie więcej witaminy A niż minimalne normy podawane przez cytowane w linku źródła).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-05, 23:59   

a mam jeszcze jedną, bardzo baaaardzo ważną prośbę... czy masz gdzieś informacje nt. MAKSYMALNYCH dawek? (żeby nie przegiąc u kota, który nie chce normalnie barfować) jestem ciekawa odnośnie różnych składowych, choć najważniejsza jest zapewne vit.A, vit.D, jod
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-02-20, 14:05   

Hmmm... szczerze mówiąc, wolałabym nie pisać o maksymalnych dawkach, nie powodujących zatrucia. Z dwóch powodów - po pierwsze dlatego, że istnieją różne źródła, które wykonywały eksperymenty i uzyskały inne wyniki, często różniące między sobą znacznie. Po drugie dlatego, że nie chciałabym aby ktoś kiedyś odebrał te informacje jako dopuszczalne dawki.

Jedyne co mogę napisać to, że niezmiernie trudno jest tak przedawkować naturalne witaminy znajdujące się w spożywanym pokarmie, by wywołać zatrucie. Jeśli kierujemy się zasadą zdrowego rozsądku i używamy wyłącznie naturalnych pokarmów, to przedawkowanie witamin nam nie grozi, nawet jeśli Kalkulator świeci na czerwono. Nie oznacza to bynajmniej zalecenia podawania stale dawek witamin znacznie przewyższających zapotrzebowanie, bo to jest całkowicie pozbawione sensu, a w niektórych wypadkach szkodliwe, jeśli naprawdę mocno przesadzimy. Stosunkowo najłatwiej jest przedawkować witaminę D, ale można tego czynu dokonać wyłącznie wtedy gdy podaje się kotu syntetyczne suplementy tej witaminy lub sporo za duże ilości tranu (w naturze witamina D nie występuje w tak skoncentrowanej postaci). W zakresie innych witamin i minerałów organizm ma dość dużą tolerancję, w jedną i drugą stronę. Zalecam jednak trzymać się mniej więcej dawek z Kalkulatora, wtedy pokarm będzie bezpieczny.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Sonya 

Barfuje od: kwie 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Mar 2012
Posty: 164
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-09-18, 08:48   

Naturalne suplementy w drodze, pozostaje mi jeszcze kupić dobra wagę jubilerska. Czy możecie polecić jakąś konkretną wagę? Obecnie mam wagę kuchenną o dokładności do 1g i zakresie 1g-5kg. Zależy mi aby nowa waga była bardzo dokładna. Przy odmierzaniu suplementów dokładność do 0,01g wystarczy prawda?

I drugie pytanie, czy znacie sposób na sprawdzenie czy waga wskazuje prawidłowe wartości? Zdarzyło mi się, że odważone w sklepie mięso u mnie ważyło mniej lub więcej i nie wiem czy błąd był u mnie czy w sklepie.
 
 
oli-vka 


Barfuje od: 01.2011r.
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 42
Dołączyła: 19 Lis 2011
Posty: 29
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-09-18, 09:32   

Ja korzystam po prostu z miarki 1ml (zawarta n.p. w opakowaniu tauryny) - masę przeliczam na objętość wg instrukcji w kalkulatorze. Nigdy nie przyszło mi do głowy kupowanie wagi jubilerskiej...
_________________
Pozdrawiamy! Oliwia, Bąbelka oraz Franek!
 
 
Sonya 

Barfuje od: kwie 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Mar 2012
Posty: 164
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-09-18, 09:49   

Ja mam wątpliwości ponieważ ta sama objętość różnych składników nie musi ważyć tyle samo. Przykład sól, cukier, mąka itd.

A ta sama miarka 1ml to 1g tauryny, ale 0,8g Felini Complete.
Mówię o miarkach dołączonych do FC i Tauryny dostępnych tu: http://www.zooplus.pl/sho...dla_kota/151648 oraz http://www.zooplus.pl/sho.../proszek/151645

Być może nie jest to porażająca różnica, ale drobne różnice alg morskich sprawiają, że zawartość jodu się różni, np:

W tej samej mieszance 1,5g alg daje 859 ug jodu (poniżej normy, która wynosi 935ug), a 1,7g już 959ug.

Nie wiem czy są to kolosalne różnice, ale wolałabym po prostu uniknąć błędów związanych z ewentualnym złym odważaniem suplementów.
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-09-18, 10:54   

Ja mam wagę jubilerską z dokładnością do 0,1g i dajemy rade :-)
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-09-18, 11:13   

Ktoś pisał, że przecież nie każde 1ml będzie takie samo. Prawda, ale w 1 poście koniczynka podała przeliczniki
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
kwiatpaczuli 


Barfuje od: 04-2012
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 36
Dołączyła: 27 Kwi 2012
Posty: 86
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-11-19, 21:54   

Mam takie miareczki z Ikei:
http://www.ikea.com/pl/pl...ducts/80152358/

najmniejsza z nich ma 1 mililitr.

Czy taką mini - miareczką mogę odmierzać suplementy - według miar ilości wagowej z wersji Kalkulatora 1.3?
_________________
"to co robimy dla innych jest tym co warto robić"
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-11-19, 22:12   

kwiatpaczuli, szczerze, to mam takie same miareczki :-P Aby uzyskać daną objętość, substancja musi wypełnić cały pojemniczek aż do samego brzegu "płasko". Sprawdziłem dokładność tych miareczek strzykawką i powiem, że są dość dokładne.

Mogę zrobić przelicznik wagowo-objętościowy suplementów, które posiadam, jeżeli byłabyś zainteresowana ;-)
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne