BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Co w składzie piszczy - w poszukiwaniu naturalnej żywności
Autor Wiadomość
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-22, 09:50   

Niestety tak jest w wielu wsiach. Moja babcia ma całą tablicę Mendelejewa w kuchni :-/ ogólnie rzecz biorąc, kurki nie są karmione trawką i robaczkami, tylko podkręconymi karmówkami i ew resztkami ze stołu. Krówki są, ale tak jak wyżej - jeśli są, to mieszkają w małych komórkach i szkoda ich straznie :cry: to pewnie zależy od wsi i regionu...
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-01-22, 12:56   

Ines napisał/a:
to pewnie zależy od wsi i regionu...
codziennie rano z dzwonkiem na szyi mknie po mojej ulicy krowa, która prowadzona jest na pastwisko. Raz zaginęła, ale się znalazła pod wieczór, przeszła mostem na inną łąkę. We wsi dalej co rusz napotyka się całe stada na łąkach.
Kurki notorycznie wbiegają na psa. Jedna jest na tyle sprytna, że zamiast uciekać za resztą to biegnie wprost na psa i nagle staje zdziwiona. Gęsi jak mi psa przepłoszyły to nie wiedziałam, czy mam się śmiać czy gonić stworzenie polami. Indyki jakieś takie bardziej przyjazne są.
Jest też kozioł. Ale kozła się wszyscy boją, bo to wstrętny cap jest.
 
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-22, 13:08   

Ja stąd nie pochodzę i nie mówiłam o wsiach z okolic Wrocławia.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-01-22, 13:18   

Ines, na wielu wsiach u nas tak jest. Nie wiem dlaczego akurat u nas. W innej części Dolnego Śląska mam rodzinę na wsi i tam też tak właśnie to wygląda. Zawsze jak u nich jestem to zazdraszczam jednej Pani, która stado kóz całymi dniami po łąkach prowadza. Też bym mogła mieć takie stado kóz albo gęsi. Świnie niestety są za duże aby się tak z nimi prowadzać po wsi :-(
Zdobycie mięsa prosto od rolnika trudne jest z uwagi na samego rolnika zazwyczaj i jego podejście do obcych.

P.S. Krowa z dzwonkiem o 5 rano w weekend jest irytująca.
 
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-04-07, 23:18   

Lena06 napisał/a:
http://potreningu.pl/arti...lejem-kokosowym
http://przekraczajgranice...owsza-z-maslem/

Lena06 napisał/a:
Aha, jeszcze chciałam się odezwać odnośnie tego masła Kerrygold, polecanego w drugim linku. Nie wiem, czy ktoś z Was kiedyś używał, ale mi te masło strasznie nie pasuje i coś podpada. Lata jedzenia masła zrobionego własnoręcznie przez babcię nauczyły mnie, że dobre masło to masło twarde nawet poza lodówką. A to irlandzkie, czy to w lodówce, czy poza cały czas się rozpada. Nie wiem na czym polega jego wyjątkowość i jak uzyskują tę dziwną, rozpadającą się konsystencję... :roll:

Hmm to ciekawe, ja robilam maslo raz w zyciu u rodziny na wsi i mi tlumaczyli ze maslo, ktore twardnieje w lodowce to takie, w ktorym jest woda, a dobre maslo jest miekkie i w lodowce i poza nia.
Teraz jadam maslo robione z surowego mleka od krowek grass-fed (czyli karmionych wylacznie trawa i sianem). Jest raczej twarde i takie kruszace sie, o wiele jasniejsze od sklepowego, ma tez bardzo mocny smietankowy smak. Jedyny minus, to ze ma bardzo krotka date waznosci, dlatego je mroze. Producentka doradzila mi przechowywac je w wodzie i to faktycznie dziala. Podobno kiedys robiono nawet wodne maselniczki (cos w stylu tych).

Dodałam cytaty
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-04-09, 11:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-04-08, 06:27   

Tak szczerze to nie spotkalam sie jeszcze z maslem, ktore by zawsze bylo miekkie. Jak bylo z tym wiejskim, nie pamietam. A smietankowy posmak uwazam za zalete :-)
Jak przyjezdzam do Polski, to mama zawsze sie zaopatruje w maslo oselkowe. Z tego co pamietam jest niestety drozsze od zwyklego, ale bardzo dobre. Swoja droga przypomnialo mi sie, jak bardzo kuriozalne sa zabiegi polskich producentow "masla", ktorzy staraja sie ukryc, ze ich "maslo" to nie maslo. Trzeba sie najpierw niezle naszukac, aby znalezc zwykle maslo na polce sklepowej.
Co do "skladnikow" masla - wydaje mi sie, ze jezeli cos jest maslem, to musi zawierac tluszcz mleczny, inaczej to nie bedzie maslo, nie spotkalam sie jeszcze by maslo zawieralo np. smalec, a jezeli zawiera tluszcz roslinny, to jest tzw mix, margaryna, czy jak to zwa. Zawartosc tluszczu jest tez wtedy nizsza niz typowe dla masla 82%.
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-04-08, 07:27   

vesela krava napisał/a:
Jak przyjezdzam do Polski, to mama zawsze sie zaopatruje w maslo oselkowe.

Z tego, co gdzieś czytałam, albo słyszałam (nie pamiętam już gdzie), masło osełkowe to oszukaństwo.

vesela krava napisał/a:
Co do "skladnikow" masla - wydaje mi sie, ze jezeli cos jest maslem, to musi zawierac tluszcz mleczny, inaczej to nie bedzie maslo, nie spotkalam sie jeszcze by maslo zawieralo np. smalec, a jezeli zawiera tluszcz roslinny, to jest tzw mix, margaryna, czy jak to zwa. Zawartosc tluszczu jest tez wtedy nizsza niz typowe dla masla 82%.

Nieprawda. To, że pisze 82% tłuszczu jednoznacznie nie oznacza, że jest to tłuszcz mlekowy. Niestety może też tam być tłuszcz roślinny. Dlatego idealnie byłoby, gdyby pisali, że jest to tłuszcz mlekowy. Niestety, tak jak pisałam, ja znalazłam takie jedno na rynku...
Hm, czy ja tego nie czytałam w wątku tłuszczowym...
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-04-08, 08:08   

Odnośnie masła... Kwasy karboksylowe są organicznymi związkami, które ulegają zjawiskom konformacji oraz izomeracji nawet gdy są bardzo zimne (zamrożone). Skład chemiczny cząsteczki pozostaje stały (nawet wiązania są nienaruszone), jednak konformacja zmienia układ cząsteczek, co czyni ją mniej lub bardziej krystaliczną. Jak wiadomo z fizyki, im cieplej tym więcej entalpii swobodnej musi posiadać dana substancja, a więc zjawisko konformacji (obracania się i przemieszczania atomów) będzie intensywniejsze. Atomy w większości cząsteczek (zwłaszcza związki organiczne) nie trzymają się stałych pozycji względem siebie, ale ciągle się obracają i przemieszczają. Masło po ogrzaniu do temp. pokojowej częściowo się topi, a częściowo zachowuje strukturę krystaliczną z racji zawartych w nich tłuszczy, które tworzą strukturę amorficzną sieci krystalicznej. W dodatku każdy kwas tłuszczowy ma inną temperaturę topnienia, więc niektóre z nich są w fazie ciekłej, a inne jeszcze w fazie stałej, co czyni masło półpłynną emulsją (bez pomocy koagulantów masło by się rozwarstwiło).

Teoretycznie dobre masło da się rozpoznać na podstawie tego, jak się zachowuje w niskiej czy pokojowej temperaturze, ale na pewno nie zależy to od wody gdy temperatura nie spada poniżej temp. zamarzania wody (w warunkach normalnych 0°C). Twarde masło daje wskazówkę, że zawiera w sobie dużo nasyconych, średnio i długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (tłuszczy zwierzęcych), natomiast "rozciapciające się" może być oszukane - zawierać tłuszcze roślinne, które są głównie w stanie płynnym. Niestety tłuszcze roślinne utwardzane technologicznie mają wyższą temp. topnienia niż ich nieutwardzone odpowiedniki. Dlatego stan płynności masła w danej temperaturze nie powinien być głównym wskaźnikiem tego, czy jest to "dobre" masło czy "złe".
Jeżeli chodzi o sposób czy czas ubijania to ma to jedynie znaczenie na spójności produktu (wydłużanie czasu potrzebnego do rozwarstwienia się). Ubijanie masła to ważna rzecz, gdyż umożliwia koagulantom "związać" ze sobą cząsteczki polarne (głównie wodę z serwatki) oraz tłuszcz mlekowy, tworząc emulsję. Koagulant działa inhibitująco na zjawisko rozwarstwiania się substancji w emulsji, ale tego procesu nie da się całkowicie zatrzymać w domowych warunkach (potrzebne są ekstremalnie niskie temperatury). Sama krótka data ważności też ma swoje uzasadnienie, gdyż "prawdziwe" masło zawiera do 2% białek oraz nieco większy procent tłuszczy nienasyconych. Wszystkie białka rozpadają się samoistnie, a tłuszcze nienasycone mają tendencje do generacji wolnych rodników (jełczenia).

Użyłem mylnego słowa "konwergencja", które oznacza podobieństwo lub zbieżność, zamiast słowa "konformacja" - układ przestrzenny atomów w cząsteczce.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
Ostatnio zmieniony przez Sojuz 2015-04-08, 11:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-04-08, 09:28   

Lena06 napisał/a:
Sojuz, jak to czytam, czuję się taka głupia... :oops: :lol:
Jedyne co mi do głowy przychodzi to to, że to osławione masło Kerrygold z Irlandii wcale takie dobre nie jest, bo autentycznie jest rozciapciane.

Moze jest rozciapane, bo jest słone? Sól obniża temperaturę topnienia, co wiadomo z chemii fizycznej ;-)
Irlandzkie masła z reguły sa solone i chyba na nich nie musi być to wyraźnie napisane, w przeciwieństwie do zwykłego masła.
W ogole jak cos jest "masłem" to nie moze zawierać tluszczy roślinnych, to chyba UE cos takiego wymyśliła. Wiec po prostu trzeba dokładnie czytać opakowanie czy gdzieś nie czai sie jakiś "mix" czy inny dziwny dopisek do "masła".

Dodałam cytat
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-04-09, 11:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2015-04-08, 09:55   

Sojuz napisał/a:
Twarde masło daje wskazówkę, że zawiera w sobie dużo nasyconych, średnio i długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (tłuszczy zwierzęcych), natomiast "rozciapciające się" może być oszukane - zawierać tłuszcze roślinne, które są głównie w stanie płynnym.

Masło nie musi być oszukane, tylko cała krowa była/jest oszukana ;-) . Konsystencja masła, a co za tym idzie - zawartość w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych, zależy również od diety krowy. Im więcej w jej diecie pasz zawierających rośliny oleiste i/lub oleje roślinne, tym masło bardziej miękkie.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
kelpie87 
BARFny Hodowca

Barfuje od: VIII 2010
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 29 Wrz 2012
Posty: 257
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-04-08, 11:23   

Ja od dłuższego czasu nie słodzę kawy, tylko dolewam śmietanki. Zdecydowanie smacznejsza jest. Śmietankę bez karagenu na razie znalazłam jedną: w Tesco marki Tesco :lol:
_________________
Ania & czarne ruskie
www.infiniventus.pl
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-04-08, 12:12   

śmietana 30% president też ma w składzie tylko mleko i bakterie
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-04-08, 15:52   

Lena06 to mnie zdziwilas, ze w produkcie z etykieta MASLO moga byc tluszcze roslinne. To jest chyba troche nielegalne? Inna sprawa to analiza (% tluszczu) a skladniki. I wlasnie sie zorientowalam, ze we Francji istnieja dwa sklady masla: 1. to po prostu maslo, 2. to smietanka pasteryzowana + bakterie mlekowe. Ciekawe czy to to samo, smakuja w kazdym razie identycznie.

Co do kawy, mi najbardziej smakuje male expresso bez cukru niestety nie mam w czym robic wiec pijam tylko w pracy. Co do kawy ze smietanka, to dla mnie jest po pierwsze niesmaczna, po drugie jest mi po niej niedobrze. I co ciekawe, przedzej nudnosci mam po kawie z mlekiem niz po czarnej.
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-04-08, 16:20   

vesela krava, Po prostu kupując masło 82% tłuszczu nie ma się pewności, czy jest to tłuszcz mleczny bez żadnego dodatku. Jakby pisali jasno tłuszcz mleczny byłoby ok, choć wiadomo, granice zaufania zawsze istnieją. Nie wiem, czy słyszałaś, ale ostatnio była w Polsce dość duża afera z popularnym masłem z Grudziądza, który okazał się nie być w rzeczywistości masłem. Ciekawe ile jeszcze takich na rynku...
http://egrudziadz.pl/wiad...anie-masla.html

Dzisiaj spróbuję tą kawę z masłem, a co tam! Jutro nigdzie się nie wybieram to ewentualnie mogę poświęcić noc na wizyty w toalecie :mrgreen:
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2015-04-08, 22:48   

masło 82 to jeszcze jest masło
ale takie masło -niby pisze na opakowaniu o obniżonym procencie tłuszczu czyli 62 %
własnie ono ma spory dodatek tłuszczów roślinnych i jest paskudne
kiedys przypadkiem kupilam
fuj :niewiem: :cry:
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne