BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Informacja o użyciu informacji z forum
Autor Wiadomość
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-02, 23:14   Informacja o użyciu informacji z forum

Chciałam poinformować (mam nadzieję, że nie będziecie mieć za złe), że z informacji zawartych na forum zrobiłam takie małe vademecum dla osób, które będą adoptowały koty ze stowarzyszenia, któremu pomagam. Mam teraz pod opieką (w jednej piwnicze i u mojej Mamy ) około 12 kotków. Korzystam z wiedzy nabytej na forum i karmię je (muszę tak, inaczej bym zbankrutowała a i ludzie, którzy zaadoptują kotka/kotki nie wiem jak będą je żywili) różnymi rodzajami karm. kupki mają dobre. Jedzą oczywiście karmę suchą bezzbożową (TOTW, Orijen I PON), mokrą Granatepet grau, PON, cats Finefood i inne z dużą ilością mięsa bez glutenu no i oczywiście mieszankę barf'ową. Przygotowałam ok 20-stronicowe opracowanie (wszędzie gdzie mogę przypisuję jako źródło adres forum) oparte na wiedzy zgromadzonej na forum.
Chcę to vademecum dawać osobom, które będą adoptować koty stowarzyszenia, żeby miały świadomość (nie wiem czy przeczytają - oby) czym chcą karmić koty. W vademecum zamieściłam informacje, czemu koty nie powinny jeść zbóż, jak ważna jest woda w jego diecie, od czego psują się zęby, zachęcenie do barf'owania i opis karm gotowych - jak czytać etykiety, na co zwracać uwagę i jakie są najlepsze mokre i suche).
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-09-02, 23:45   

Tufitko, według mnie świetny pomysł. Zrobiłabym też na wszelki wypadek wersję dla leniwych, tj. streszczenie takiego opracowania. Pomyślałaś też o przykładowych przepisach?
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-03, 07:59   

W pierwszej części jest ogólnie o naturalnym żywieniu kotów, dlaczego nie powinny jeść zbóż, o barfie (z odesłaniem do forum) o karmach gotowych jak czytać etykiety gotowych karm, na co zwracać uwagę i lista przykładowych karm gotowych bez zbóż. Zdaję sobie sprawę, że nawet jak ktoś przeczyta to może nie chcieć się bawić, ale chcę, żeby miał świadomość, że robi krzywdę kotu i może jak zobaczy, doświadczy śmierdzących kup po śmieciowym jedzeniu to przemyśli i choć zmieni (na początek) je na lepsze karmy a może później i o barfie pomyśli.
Teraz szykuję drugą część o samym barfie, chcę tam zawrzeć ogólne dane o mięsach (oczywiście powtarzam info podstawowe o naturalnym żywieniu kotów, dlaczego zbóż nie powinny jeść) o suplementach, jaki sprzęt mieć, aby sprawnie przygotowywać mieszanki. Jakieś proste przepisy też tam dam, żeby czytelnik, opiekun kota zobaczył, że to wcale nie jest takie trudne. Zawrę też może rozdział ogólny o tym, że i chorego kota też można tak karmić (wbrew opiniom wetów - że karmy "weterynaryjne" najlepsze na wszystkie choroby). Ale po szczegóły będę kierować tutaj, na forum. Bo każdy przypadek jest inny a ja nie mam wiedzy, żeby doradzać i nie chcę zaszkodzić tylko pokierować we właściwe miejsce.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-03, 08:02   

Wersję dla leniwych mogę spróbować przygotować, choć to właśnie jest wersja dla leniwych.
Takie minimum, które powinny przeczytać osoby opiekujące się kotami.
Później spróbuję zrobić takie coś dla psów (też miewamy psiaki do adopcji).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-09-03, 10:14   

Z mojego doświadczenia - ludzie kończą czytać zwykle na 3 stronie, bardziej wytrwali docierają do 5 strony.
Jesteś wielka Tufitko :kciuk: .
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-09-03, 10:36   

Sihaya napisał/a:
ludzie kończą czytać zwykle na 3 stronie

Optymistka :evil: ludzie zwykle zaczynają coś czytać, jak jest problem (np. instrukcję obsługi jak urządzenie padnie). Teraz to chyba wszystko na obrazkach (jak za czasów jaskiń) - przez to ikonografiki wszędzie, bo wtedy szansa, że dotrze :evil:
 
 
kfiatek 


Dołączyła: 29 Kwi 2013
Posty: 78
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-09-03, 10:40   

Jak można to ja z chęcią bym się podzieliła takim vademecum z kilkoma znajomymi jak już będzie gotowe.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-03, 10:40   

nie załamujcie mnie :cry: - to spróbuję to w skrócie zrobić.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-09-03, 11:52   

Poczekaj jeszcze chwilke - na dniach pojawi sie artykuł o aminokwasach, przechowywaniu miesa, jakości mięsa, zamrażaniu i jego wpływie na mięso...

Przydałoby sie takie samo dla psów...
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-03, 11:54   

Poczekam, poczekam. Na razie dla kotów robię, dla psów później.
Ewentualnie, może ktoś kto ma psa i z psem barfuje takie małe vademecum czym karmić psa opracuje?
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Arizona 


Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 16 Sie 2013
Posty: 27
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-09-03, 17:42   

Tufitko,takie Vademecum to fajna sprawa.
Myślę też,że co niektórzy mogą się zrazić,jak wejdą na forum,a tam po 40 stron w każdym temacie.Czasami ciężko wszystko ogarnąć ;-)
Ja z chęcią przeczytam drugą część o samym BARFie,mięsach,sprzęcie i suplementach.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-03, 18:11   

Wymyśliłam (aby zrobić skrót - tylko czy to nie za duży skrót) takie coś
Kartka (format nie istotny na razie) podzielona na trzy części.
Obrazki (jeszcze nie wiem skąd ilustracje wytrzasnę - nawet takie proste, ale nie umiem rysować. Może zrobię zdjęcie kotu i przerobię w programie graficznym) takie:
w pierwszej części na samej górze kotek przy misce, zadowolony (jakoś trzeba będzie to zadowolenie uchwycić) w misce mieszanka barfowa i na górze napis Najlepsze dla mięsożercy są mieszanki mięsne z odpowiednimi suplementami. Jakiś krótki przykładowy przepis do tego.
Środek to również kot przy misce, trochę mniej zadowolony. W misce mokra karma a na górze napis wybieraj karmy o najlepszym składzie:
mięso min. ...%
zboża 0%
na dole kotek ze smutną miną przy misce z karmą "śmieciową" i napis, nie wybieraj karm, których skład brzmi tak (tutaj taki powszechny skład z karmy, gdzie zboża są na pierwszym miejscu, a mięso i mięsnopodobne 4%
czy takie coś dla coś może być?

Na drugiej stronie też coś dać, właśnie miałam myśl, ale mi uciekła :cry: .
Ostatnio zmieniony przez Tufitka 2013-09-03, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-03, 18:13   

Arizona, ja na początku też nie ogarniałam, ale wchodzę codziennie czytam wszystkie wpisy i nawet jak na daną chwilę nie są mi potrzebne, to mniej więcej wiem, że było o tym mowa i używając szukacza zazwyczaj te informacje odnajduję.
Jak się kocha i szanuje swoje zwierzęta, nie traktuje jak zło konieczne lub zabawkę to da się to ogarnąć. Trzeba chcieć i być otwartym na wiedzę i doświadczenie innych.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Arizona 


Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 16 Sie 2013
Posty: 27
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-09-03, 20:16   

Fajnie by było,jakby była taka pigułka zawierająca wszystkie informacje o mięsie,suplementach,ich przechowywaniu oraz o przepisach.
Popieram edukację i uświadamianie,jednak nie oszukujmy się.Ludzie biedni też mają koty i oni nie dają dobrych gotowych karm,a co dopiero BARFa.I dla takich nie do przeskoczenia będzie kwota do wydania na samym początku na maszynkę do mielenia,wszystkie suplementy i na końcu mięso.
Ja kilka osób ze swojego otoczenia przekonałam do karmienia lepszymi karmami.Dla niektórych problemem są nawet zakupy w internecie.

Uważasz zatem,że ten kto nie karmi BARFem,nie szanuje i nie kocha swoich zwierząt?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-09-03, 20:27   

A tak przy okazji "Strona edukacyjna o BARFie ?" zawieszona na kołku ? :-P
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1435
  Zaproszone osoby: 2
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne