BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
EMy - Efektywne Mikroorganizmy
Autor Wiadomość
Wilga 


Dołączyła: 19 Wrz 2012
Posty: 97
Skąd: z dziupli
Wysłany: 2013-12-17, 11:08   

Pmiętacie ten zachwyt Efektywnymi Mikroorganizmami (EMy)? Miały działać na wszystko począwszy od użyźniania gleby na poprawie zdrowia kończąc. Czytałam wile opracowań zachwalających ich właściwości użyźniające aż nagle dziś dopadłam taki o to artykuł:

Polish Journal of Agronomy nr 6, 2011, s.27-33
Ocena pseudomikrobiologicznych biopreparatów stosowanych w uprawie roślin – S. Martyniuk, J. Księżak

W artykule czytamy iż: "Wyniki badań własnych oraz autorow krajowych i zagranicznych jednoznacznie wskazują, że preparaty określane jako Efektywne Mikroorganizmy (EM-y) i Użyźniacz Glebowy UGmax nie mają istotnego wpływu ani na plonowanie roślin ani na właściwości gleb."

Zastanawiam się czy to samo można powiedzieć o wpływie EMów na zdrowie...

http://www.iung.pulawy.pl/PJA/wydane/6/PJA6_4.pdf
http://www.iung.pulawy.pl/PJA/Spis_6.html
 
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-02-13, 08:32   

Ja jeszcze na studiach byłam na specjalnym wykładzie o EMach, który był organizowany w wielkim gospodarstwie w Wlkp., które w bardzo wielu dziedzinach bazowało na EMach. Dodawane tam były i do nawozów, i do herbicydów, i do pestycydów, do wody zwierząt gospodarskich, do dezynfekcji boksów, a wykładowca i właściciel gospodarstwa twierdził że on i cała rodzina piją te EMy z wodą i od tego czasu w ogóle nie chorują, mają więcej energii i takie tam... Bite 3 godziny opowiadania o niezwykłości i cudowności tych preparatów. Nigdy nie miałam możliwości zweryfikować tego na szerszą skalę. Kupiłam 1L dla swojego psiaka. I co? Nie chciał tknąć wody w misce, do której było wlane kilka kropel EMu (państwo gospodarze twierdzili że leją EMy swoim psom do misek i nigdy na nic nie chorują, a weta widzą tylko raz w roku na szczepieniach). Mój pies niestety wolał nie pić całą dobę, a jak miał możliwość spijał wodę z roślin na dworze, pił z kałuż itd. Zrezygnowałam z upartego lania EMów do jego wody, kiedy pewnego dnia szturmem rzucił się do wanny, w której była woda z pianą przygotowana do kąpieli :lol:
Wolał nawet wypić wodę ze spienionym płynem do kąpieli niż tą z dobroczynnymi EMami :confused:
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-02-13, 12:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
raf_kon 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 01 Gru 2013
Posty: 17
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2014-02-14, 23:09   

Bardzo często miałem do czynienia z EM-ami w gospodarstwach rolnych. Tak naprawdę każdy z moich znajomych rolników twierdził, że nie widzi różnicy przy ich stosowaniu. Po pewnym czasie przestawali je kupować.
Ja sam miałem okazję obserwować zwierzęta gospodarskie spożywające i nie spożywające tych preparatów. Liczyłem wyniki produkcyjne na jednych i drugich stadach. Niestety żadnej różnicy nie odnotowałem.
Nie wierzcie przedstawicielom, którzy próbują je sprzedawać. Nie jest to cudowny środek na wszystko.
Choć z jednym zgodzę się na pewno - EM-y ani zwierzętom, ani ludziom raczej nie zaszkodzą.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne