BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o sporządzenie przepisu. PILNE
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-03-02, 20:00   

sheba_blue :kwiatek:
Nie masz się co zastanawiać....
Napisałam Ci wyżej, że chude mięsa są niewłaściwe dla kota. Kot musi dostać zarówno białko jak i tłuszcz i mało tego, muszą te składniki być ze sobą w odpowiednich proporcjach czyli dokładnie 1,9 : 1. Norma białka dla normalnego, zdrowego kota to między 5g - 5,3g, dla chorych lepiej jak jest to 5g. Analogicznie tłuszczu powinno być 2,4g - 2,6g. Mówimy o gramach na kilogram wagi ciała na dzień. Dieta dla kota z chorą wątrobą nie może być ani za chuda ani za tłusta i o tym właśnie była mowa w wątku o żywieniu w chorobach wątroby. Wszystkie parametry mieszanki wyliczysz w kalkulatorze. Powodzenia.
Jakbyś jeszcze miała pytania.. pytaj. :twisted:
 
 
sheba_blue 

Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 11
Wysłany: 2015-03-02, 20:07   

Ok, napisałam do Hebe o dostęp do kalkulatora.
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-15, 10:45   

Witam serdecznie.
Bardzo proszę o pomoc. Mam prawie 3letniego kocura, kot wzięty z ulicy, kastrowany, wiecznie głodny. Kot wychował się w większym osiedlowym stadzie, w tym też postrzegam przyczynę wiecznego głodu. O d samego początku kot objęty systematyczną opieką weterynaryjną (co miesięczne wizyty, kontrola masy ciała, aktualnie ok. 3,9kg, z aptekarską dokładnością odmierzamy ilość podawanej karmy). Kot cierpi na plazmocytarne zapalenie dziąseł. Diagnoza postawiona przez IDEXX na podstawie wycinka z dziąsła, dotychczas jeden epizod u nas. W żaden sposób nie da się namówić na mycie zębów, a także na OROZYME. Oprócz tego od roku leczymy nawracające struwity. Staram się dopajać go wywarami z piersi z kurczaka, rozrzedzonymi sosikami i saszetkami. Leczyliśmy się RC Urinary, RC Urinary HD, Hill’s. przed i w przerwach leczenia starałam się karmić kota karmami bezzbożowymi.
Chciałabym przestawić kota na BARF. Moja wiedza na ten temat jest znikoma, ale się nie zniechęcam, chcę się wszystkiego nauczyć. Niestety moja edukacja w tej dziedzinie ograniczona jest czasem. Z pewnych rodzinnych względów jestem w domu dopiero wieczorem i wtedy tak naprawdę mogę przeczesywać FORUM. Na ten moment mam ogromną chęć stosowania Barfa i równie wielki mętlik informacji. Choć mieszkam w domu z mężem i ojcem, to tak naprawdę na mnie spoczywa odpowiedzialność za żywienie kota.
Bardzo proszę o pomoc w stworzeniu pierwszej mieszanki. Opisałam pokrótce naszą sytuację ponieważ chciałabym prosić abyście jako doświadczone barferki pomogły nam stworzyć przepis uwzględniający nasze schorzenia. Poza tym nie ukrywam, że na początku chciałabym skorzystać z gotowych suplementów, stąd pytanie czy moglibyśmy skorzystać z TC Premixu? (EASY BARF jest w tej chwili niedostępne). Pomyślałam, że dobre byłoby stopniowe przechodzenie na BARF, na początku chciałabym podawać go raz dziennie na środkowy posiłek w tej chwili jesteśmy niemal wyłącznie na RC HD ( dwa razy dziennie sucha karma, raz saszetka urologiczna RC lub Kattowit). Następnie obserwować i zwiększać ilość podawanego BARFA.
Wspomnę również, że dwa razy dziennie stosujemy pastę zakwaszającą – UROPET i kapsułki URINOWET. Stąd pytanie o taki przepis, który uwzględniłby już podawane suplementy. Chciałabym podjąć wysiłek zmiany modelu żywienia, jednak nie chciałabym zrobić kotu krzywdy złą recepturą. Bardzo proszę o Waszą opinię, o wyrozumiałość i pomoc. Przepraszam również za ewentualne błędy w zamieszczonym poście (w tym jeśli błędna jest jego lokalizacja)
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2015-04-15, 11:48   

Zapytaj tutaj o Easy (czy na pewno jest "od ręki") http://labanimals.pl/skle...r-easy-b-a-r-f/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-04-15, 19:08   

Przytoolanka :kwiatek:
Witamy serdecznie na forum. W pierwszej kolejności zachęcam Cię do poczytania
tego wątku:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=73
Dowiesz się wszystkiego co potrzeba w temacie struwitów i zapaleń pęcherza.
Tutaj:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=269
są informacje o Barfie dla początkujących.
A tu zestaw gotowych przepisów opartych zarówno o Easy Barf jak i TC Premix czy FC :mrgreen:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-15, 22:11   

Bardzo dziękuję za pomoc, wszelkie wskazówki mile widziane ;-)
 
 
Indi 

Dołączyła: 02 Kwi 2015
Posty: 12
Wysłany: 2015-04-20, 00:28   

Witam,

bardzo proszę o sporządzenie prostego przepisu dla dwóch kotków (łącznie 11,5 kg) wraz z preparatem Felini Complete oraz tauryną. Dodatkowo mam jeszcze olej z łososia, także też może być jak najbardziej w przepisie. Jestem początkująca i jeszcze nie do końca ogarnełam kalkulator barfowy, zebym mogla sama probowac ukladac receptury.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-04-20, 18:34   

Indi :kwiatek:
Przepis dla Twoich koteczków :mrgreen:

Mieszanka na 7 dni dla 11,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 390g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

700,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
900,0 g Wołowina średniotłuste mięso
200,0 g Kurczak skrzydełka całe
300,0 g Kurczak serce
26,0 g Felini Complete
3,0 szt Żółtko jajka
60,0 g Wątroba kurczaka
3,0 g Tauryna
28,0 ml Olej z łososia SALMOPET
600,0 g Woda

Przepis jest prosty, "bezpieczny" i na tydzień tylko.
Olej z łososia liczę w ml... 1,5-2ml na kota o wadze 4kg dziennie.
Białko mamy w normie, tłuszcz również, wapń, fosfor, sód i potas w normach.
Mogłabyś jeszcze wit.E (Tokovit 100) dołożyć tak z pół kapsułki. Smacznego koteczkom :food:
 
 
Indi 

Dołączyła: 02 Kwi 2015
Posty: 12
Wysłany: 2015-04-20, 18:59   

Super dziękuje Ci bardzo shana55 :kwiatek:

Sprobuje na pierwszy raz ten przepisik i zobaczymy :) a w trakcie barfowania mam nadzieje ze w koncu uda mi sie samemu komponowac jakies ciekawe mieszanki :P mam tylko pytanie czy olej z łososia DIBO tez moze byc? i ktore skladniki mozna zmielic oprocz skrzydelek i z czym wymieszac suplementy?
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-04-20, 19:45   

Indi napisał/a:
czy olej z łososia DIBO tez moze byc?

Ten Dibo mi osobiście nie pasuje, bo jest w przezroczystej butelce z tego co widzę, a najlepiej, jakby do oleju nie było dopływu światła...
Ale ogólnie może być.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-04-20, 20:38   

Indi :kwiatek:
Foto instrukcja "Jak sie to robi" :twisted:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=134
 
 
aniamonkos 

Wiek: 45
Dołączyła: 20 Lut 2015
Posty: 17
Skąd: lubliniec
Wysłany: 2015-04-21, 20:01   przepis6

Pozdrawiam wszystkich przygotowuje się do pierwszej mieszanki i chciałabym z korzystać z poniższego przepisu,ale mam pytania :wyszło 1,8 tab takovit E 100 czy mogę zastąpić 1 kaps.E 200?
Wyszło 8g mączka ze skorupek zamiast czy może być mączka kostny Grau?
Jest 7g sól morska naturalna Symbio ja mam sól himalajska czy można zastąpić?
Ten tran i olej to ważyć?
Bardzo to dla mnie ważne.pozdrawiam serdecznie ania

Mieszanka na 16 dni (właściwie kalkulator wywala 15,8 dnia ) dla kota 4 kg
Orientacyjna dzienna porcja: 150 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

480 g - kaczka mięso ze skórą
650 g - wołowina gulasz
250 g - kurczak serce
200 g - kurczak skrzydełka całe
42 g - wątroba kurczaka
3,9 g - tran z wątroby dorsza Lunderland
1,9 g - mączka z algo morskich Lunderland
3,1 g - drożdże piwne
23 g - krew wołowa suszona (w proszku)
1,8 tab - Tokovit E100 (kapsułka)
20,8 g - olej z łososia Lunderland (na butelce dawkowanie jest 1/2 łyzeczki dziennie łyż.= 2,6 g)
8 g - mączka ze skorupek Lunderland
7 g - sól morska naturalna Symbio
4,2 g - tauryna
600 g - woda
70 g - warzywa

Energia - 192 kcal/dzień
Białko - 5,1 g/kg kota
Tłuszcz - 2,9 g/kg kota
Fosfor - 60,9 mg/kg kota
Wapń - 70,3 mg/kg kota

Wapń i fosfor jest nieco poniżej kalkulatorowej normy (odpowiednio 70 i 80 mg/kg kota)_________________
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-04-22, 01:10   

aniamonkos :kwiatek:
Przepis bardzo poprawny :mrgreen:
Kosmetyczne tylko poprawki wprowadziłam, a mianowicie drożdży możesz dać 4,5g, tranu 3,6 żeby nam wit.D za wysoko nie poszła, do mieszanki dołóż 2 żółtka to dobra rzecz, sól himalajska jak najbardziej może być i daj jej tyle samo czyli 7g.
Co do mączki ze skorupek to raczej nie zastępuj jej mączką kostną to dwie różne substancje. A w przepisie ma jej być 8,8g.
Mączkę ze skorupek stosujemy jako suplement wapnia równoważący fosfor w mieszance, mączka kostna w Twojej mieszance podniesie fosfor jeszcze wyżej i całkiem proporcje wapń fosfor zaburzy. Lepiej jest jak te dwa składniki są troszkę poniżej normy niż, miały by być powyżej. Tran możesz zważyć, znalazłam przelicznik:
Kod:
Prawidłowe zależności masy i objętości oleju z łososia:
1g = 1,1ml
1ml = 0,9g

można to zastosować też do tranu (olej z wątroby dorsza).
Ja na przykład olej z łososia dawałam w ml czyli 1,5ml na kota o wadze 4kg na dzień do pysia prosto albo do mieszanki to 1,5ml x 16 dni= 25ml do całości. Wit.E możesz dać spokojnie całą kapsułkę 200j.m. No i wody zawsze dawaj troszkę więcej :twisted:

A tak na marginesie to zapraszam do powitalni przywitać się i przedstawić nowego Barfera :mrgreen: Zdjęcia koteczka dla którego przepis poprawiam mile widziane.
Pozdrawiam.
 
 
aniamonkos 

Wiek: 45
Dołączyła: 20 Lut 2015
Posty: 17
Skąd: lubliniec
Wysłany: 2015-04-22, 11:07   

Shana 55
Przepis poprawny dlatego że wzięłam go z forum .To będzie moja pierwsza mieszanka i aż mnie w żołądku ściska ze strachu.Za poprawki oczywiście bardzo dziękuję. Na razie szukam przepisów, które Wy na forum podajecie bo narazie nie umiem pobrać kalkulatora (wszystkie formalności zalatwione)to wina mojego kompa .Problem tkwi jeszcze w moich 2 futerkach, które nie lubią wołowiny i tego się obawiam .W powitalni się zamelduje jak uda mi się zrobić zdjęcia w szczególności Węgielkowi, który jest czarny i na zdjęciach widać tylko świecące oczy .One są wychodzące wiec "doźywiaja "się na dworze i nie jestem w stanie stwierdzić na jaką skalę . :kwiatek: jeszcze raz dziękuję za wsparcie
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-04-22, 19:51   

aniamonkos :kwiatek:
Czytaj forum, zbieraj mądrości, zanotuj sobie ważniejsze rzeczy lub przepis, to się naprawdę przydaje. Kalkulator nie jest trudny do opanowania :mrgreen: jak już go obłaskawisz rób sobie próbne przepisy aż dojdziesz do wprawy. Jakby Ci było ciężko napisz mi jakie i ile mięsa masz a ja pomogę Ci zrobić przepis. Tak będzie łatwiej opanować wszystkie tajniki.
I nie bój się wszystko się uda, a skoro koty są wychodzące to znają wartość surowego mięska i nie będzie z nimi problemu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne