BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Volli 

Barfuje od: teraz
Dołączyła: 18 Gru 2016
Posty: 15
Skąd: Toruń
Wysłany: 2017-07-03, 07:09   

szczerze mówiąc, to mieliłam po prostu to wszystko czego nie byłam w stanie pokroić... Fakt, że trochę mięsa poszło to wyłącznie wina moich noży tępych. Ostatecznie wyszło tak, że po prostu większe kawałki są jakby oblepione wilgotną powłoczką... coś jak mięsno - tłusta panierka :D Wydaje mi się, że to było ok...

|Muszę bardzo pilnować kawałków mięsa - żeby nie były ani za małe ani za duże - Mniejsza pirania ma tendencje do połykania w całości małych kawałków, nie przejmując się gryziem. Większe natomiast zostawia.
Mam nadzieję, że szarpak mi pomoże jednak. Zastanawiam się też nad przycięciem ilości ostrzy do dwóch.
 
 
yamo12 


Dołączyła: 23 Lip 2017
Posty: 7
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2017-07-26, 14:46   pytanie początkującej

Witam, to mój pierwszy post, więc proszę o zrozumienie bo dopiero poznaję temat, czytałam trochę ale chciałabym więcej a niestety brak czasu. Mam dwa koty w wieku 2 miesięcy. Wg rozpiski dagnes na pierwszej stronie koty w tym wieku powinny dostawać 210 kcal. Póki nie poczuję się pewnie w barfie zamierzam żywic futrzaki pół na pół barf z suchą karma power of nature.
Jako że nie mam jeszcze kalkulatora skorzystałam z liczydła.
Mięso w barf to pierś z kurczaka. Tłuszcz w barf to tłuszcz zawarty w mięsie plus łyżeczka oleju z łososia - 4gr. Węglowodany w barf to dodane trochę warzyw. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale jeśli chodzi o karmę suchą to jako włókna wpisałam substancje balastowe, a jako wodę wilgotność.

Dane z liczydła dla jednego kota o wadze 1,2kg:
Barf: 30 gr: biało 21% - 6,3gr, tłuszcz 18% - 54,4gr, węglowodany 10% - 3gr, popiół -24% - -7,2gr, włókno 0% - 0gr, woda 75% - 22,5gr
Karma sucha: 30 gr: biało 54% - 16,2gr, tłuszcz 21,5% - 6,5r, węglowodany 2% - 0,6gr, popiół -10% - 3gr, włókno 2,5% - 0,8gr, woda 10% - 3,0gr
woda dodatkowa - 50 gr.
Udział BTW: Białko - 59,3%, tłuszcz 31,2%, węglowodany 9,5%
Proporcja BTW: 1,9:1:0,3
Energia kcal: białko 90, tłuszcz 106,7, węglowodany 14,4
Proporcja BTW: 1:1,2:0,2
Podsumowanie dla kota o wadze 1,2 kg: energia 211 kcal, energia kg na mc 175, woda 62,9,białko 18,8.

Proszę o sprawdzenie czy wszystko ok.
Nie wiem jak z białkiem, bo wg danych w tabeli powinno być 5gr na kg, ale to wyliczenie dla dorosłego kota a nie wiem ile białka potrzebuje taki maluch.
Nie rozumiem różnicy pomiędzy udziałem BTW i proporcji a energią BTW i proporcji.
Nie rozumiem w podsumowaniu różnicy pomiędzy energia a energia kg na mc.
 
 
yamo12 


Dołączyła: 23 Lip 2017
Posty: 7
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2017-07-26, 14:50   

1. jak wkleić tabelkę (zdjęcie) tak jak to robiły inne osoby?Pod postem mam informację że nie mogę załączać plików, dlaczego?

2. Co do mięsa to jest wpisane pierś z kurczaka, jeśli wybiorę tłustsze mięso to wtedy zostawić olej, zrezygnować z niego czy dodać go mniej? Bo najchętniej dawałabym 80% mięsa i 20% podrobów plus felini complete na które czekam.

3. Ile dodać felini, czy pół miarki (wg producenta cała miarka na 65 gr mięsa) nie będzie za dużo biorąc pod uwagę że minerały są też w karmie? Oczywiście mięso będzie podawane oddzielnie, a nie razem z karmą.

4. Czy dodawać dodatkowo taurynę? Mięso ma tarynę, felini ma taurynę no i karma ma taurynę, karma ma jej sporo bo ponad 3 mg/kg. Co prawda dagnes pisała żeby dodawać taurynę do mięsa mimo że podaje się felini, ale rzecz dotyczyła samego mięsa z felini a nie kiedy jeszcze karma, choć karmę nie będę dawać o innej porze niż mięso. Jeśli tak to ile dodać tauryny do 30 gr mięsa? Czy 100 mg będzie ok? Dagnes pisała że 2-2,5 gr na kg mięsa z dodatkiem felini.

5. Wg liczydła jak wpisałam same mięso 110 gr czyli to białka wychodzi 19,3 gr na kg masy ciała dla kota o wadze 1,2 kg, czyli niedużo więcej skoro wyszło mi 18,8 gr białka w żywieniu pół na pół barf z karmą. Skoro najbardziej jest polecane samo mięcho to chyba nie muszę się martwić nadmiarem białka? Wg liczydła przy tej samej ilości mięcha dopiero przy 4,5 kg mc wychodzi idealne 5 gr białka na mc.

6. jak to jest z wyliczaniem węglowodanów w liczydle jeśli chodzi o suchą karmę? Nie da ich się wpisać ręcznie, samo wylicza. A więc robiłam dwie różne tabelki, podałam tę sama ilość suchej karmy, wpisałam te same wartości białka itd i w jednej tabelce wyliczyło mi że węglowodanów wychodzi 2%, a w drugiej że 12%. O co chodzi? Jeżeli błąd programu to jak mogę zaufać liczydle że dobrze wylicza pozostałe rzeczy?

7. Czy koty mocno przytyją jak dostaną więcej jedzenia? Zanim poznałam liczydło to nie wiedziałam ile im dawać jedzenia a mają bardzo duży apetyt. Potrafią zjeść nawet 200 gr mięsa i ok 50 gr suchego, to dużo więcej niz zalecenia w tabelce. Koty są ze mną dopiero 1,5 tygodnia. Chce im podac tyle co w tabeli liczydła ale boję się że będą głodne. Czy muszę ściślie dać im tyle co w tabeli czy mogę więcej?

8. W zamrażarce mam ustawiona temperaturę -19 stopni, ile czasu mrozić mięso (chodzi mi o głębokie mrożenie) zanim podam kotom? Tydzień czy więcej? To się tyczy każdego rodzaju mięsa? Ta sama zasada jeśli chodzi o ryby? Czy jeśli akurat nie będę miała porcji to wystarczy jak kupie i sparzę świeże mięso wrzątkiem?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-07-26, 18:47   

yamo12 :kwiatek:
Wiesz, że dzwonią ale nie wiesz dokładnie gdzie. :mrgreen:
Twoja wiedza jest bardzo chaotyczna, przydało by sie ją usystematyzować, może zaczęłabyś czytać powoli wątek za wątkiem??
Może najpierw poprosisz o dostęp do kalkulatora?? Liczydło jest jego nieodłączną częścią i samo niestety nie działa. Bez kalkulatora nie zrobisz żadnego przepisu i gdybanie na nic się nie zda.
Polecam do poczytania:
Podstawowy kurs oswajacza zdjęć
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=387
Lektura obowiązkowa:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3801
Cały wątek o mięsach
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=12
Spis suplementów do Barfa
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=364
Ogólne zasady komponowania przepisów
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=102
Gotowe przepisy
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16

Zapraszam również do Powitalni przedstawić koteczki, zdjęcia maluchów mile widziane :mrgreen:
Jak juz to wszystko poznasz i dostaniesz kalkulator, zrób prawidłowy przepis, możesz też skorzystać z gotowego. I pytaj w odpowiednim wątku o szczegóły.
 
 
yamo12 


Dołączyła: 23 Lip 2017
Posty: 7
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2017-07-27, 23:33   

Pierwsze dwie lekcje odrobione - powitalnia a w niej zdjęcia ;-) Kalkulator ściągnęłam i zapoznam się z nim. Resztę lektur co napisałaś też poczytam, a przynajmniej część, bo w tych linkach co podałaś jest dużo więcej linków :mrgreen: Jeśli nie będę wiedziała gdzie zadać pytanie to gdzie mam je zadać?
_________________
"Posiadanie jednego kota prowadzi do posiadania następnego." Ernest Hemingway
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-07-28, 18:26   

yamo12 :kwiatek:
Super!! Pytania zadawaj zawsze w odpowiednim wątku. np. Pytania o korektę lub przepis dla kota to Receptariusz. Reszt potrzebnych wątków znajdziesz bez trudu :twisted:
 
 
preria 

Dołączyła: 28 Kwi 2017
Posty: 24
Wysłany: 2017-08-24, 13:50   

Dawno mnie nie było :) mój koteł zaznajomił się z barfem już. Zjadł pięknie jedną mieszankę (wół,kaczka) zrobiłam kolejna (wół,kaczka,indyk) i niestety musiałam to dosmaczać bo gnojek nie je ani indyka ani kurczaka :/

Nie testowałam ani gęsi ani królika bo wszędzie są tylko w całości, nie da się kupić na sprobowanie kawałka. Ja mięsa nie jadam więc reszte musiałabym wywalic.

Czy wielka krzywda mu sie stanie jesli będzie jadł tylko mieszanke z woła i kaczki?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-08-24, 17:45   

Nie stanie :mrgreen: Lepiej żeby jadł znaną mu mieszankę niż nic. Pilnuj tylko parametrów, żeby były w normach. I możesz od czasu do czasu tak zmieniać proporcje żeby było raz więcej wołowiny a raz kaczki, to tez jakieś urozmaicenie. Może uda Ci się z innym mięsem może jagnięcina albo baranina może konina?? Podroby podmień ale najpierw daj spróbować. Kotom sie zmienia czasem smak i coś co kiedyś było nie jadalne może okazać się bardzo smaczne.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-08-25, 06:01   

Z indykiem czy kurczakiem też się tak łatwo nie poddawaj, wróć do nich za jakiś czas, tylko kup mięso z innego źródła np. Fakt, że wtedy nie chciał jeść nie oznacza definitywnie, że teraz też nie będzie chciał. W temacie gęsi (widziałam czasami mrożone pojedynczo udka) czy królika spróbuj dogadać się z kimś z Twojego otoczenia, kto je mięso, niech kupi dla siebie a Tobie odsprzeda kawałek
 
 
preria 

Dołączyła: 28 Kwi 2017
Posty: 24
Wysłany: 2017-08-27, 08:07   

Dzięki dziewczyny za odpowiedź:)
Kalkulatora trzymam się, dziś dodam może żółtko, bo to dla niego póki co też niezjadliwe. Dobry pomysł z tym kawałkiem od znajomych:)
Nie chcę mu do końca żywota dosmaczać mieszanek bo to się kompletnie mija z celem. Lepiej żeby się nauczył ciumkać bez dosmaczania.

Z takim pojedynczym mrożonym udkiem to gorszy problem bo trzeba rozmrozić obrać i znów zamrozić. NIby rozmrażane w lodówce powinno być ok, ale mam jakieś takie opory.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-08-28, 05:54   

No ja też szczerze mówiąc kupuję zawsze świeże, ale wiem, że niektórzy nie boją się rozmrażania i ponownego mrożenia, dlatego napisałam o tym udku.
 
 
Cisiowianka 

Barfuje od: Cisiowianka
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 26
Dołączyła: 27 Cze 2016
Posty: 38
Wysłany: 2017-09-25, 19:16   

Hej! Macie pomysł na dosmaczanie czymś, co nie uczuli/jest hipoalergiczne? Póki co podaję probiotyk z Puriny, ale na dłuższą metę to odpada. Kotka jest na diecie eliminacyjnej, a mięso (baranina) jej wybitnie nie smakuje.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-25, 19:26   

Cisiowianka :kwiatek:
A na co kicia jest uczulona? Może sosiki z Rossmanna albo z Miamora?
 
 
Cisiowianka 

Barfuje od: Cisiowianka
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 26
Dołączyła: 27 Cze 2016
Posty: 38
Wysłany: 2017-09-29, 13:36   

Póki co jestem z nią na diecie eliminacyjnej na baraninie i dopiero rozpoczynam.
 
 
Usul 

Dołączył: 17 Paź 2017
Posty: 9
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-10-20, 16:12   

Dzień dobry wszystkim
to mój pierwszy po powitalni wpis, na razie wszystko jest dla mnie nowe, ale dziś pomyślałem że zajadę do zakładu mięsnego koło siebie żeby może coś kupić dla kotka... więc poprosiłem o nereczki, wątróbkę i może serduszko... te zdrobnienoa mnie zmylily - mam ponad 3 kg podrobow:-D do tego wziąłem normalnej wołowiny tej klasy 2 czyli tłustej. I udka indycze....

Poporcjuje, pomroze, a w przyszłym tygodniu kupię resztę składników i miksturę z mięsem będę mieszal już przed samym podaniem. Czy to właściwe?

I czy właściwe będzie sąd raz dziennie zamiast pisklaka (bo na razie daje 2 lub 3 x dziennie pisklaka + stoi suche), trochę właśnie podrobow i mieska, na razie bez suplementów (przez weekend) ? I wreszcie jakie z grubsza porcje robić dla maine coona młodego- 4 miesiące kastrat?
Dziękuję za pomoc!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne