BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej z łososia
Autor Wiadomość
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2017-02-19, 02:59   

Shana ten olej jest od dawna, kilka lat minimum, nie "pojawił się".
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-02-19, 14:16   

dagnes napisał/a:
Margot napisał/a:
Nawiązując jeszcze do zamieszczonych przez Skipper badań naukowych
http://www.barfnyswiat.or...p=116853#116853
wg których uchodzą za rzekomo bezpieczne (czy inaczej, nie uchodzą za niebezpieczne) dla zdrowia kotów (i psów) znacznie wyższe dawki witaminy D3, aniżeli wskazują oficjalne normy naukowe (np. w przypadku kotów wspomniane ok. od 5-10 I.E/1 kg masy ciała), sugerowałabym jednak odrobinę refleksji.

Ja nie tylko sugerowałabym refleksję ale apeluję do rozsądku barferów, by nie dawali się porwać nawoływaniu do radosnego, bezkrytycznego i niczym nie uzasadnionego przedawkowywania witaminy D u zwierząt, niebezpiecznego dla ich zdrowia.

Szanowne moderatorki, w którym miejscu ja radośnie i bezkrytycznie nawołuję do "niczym nie uzasadnionego przedawkowywania witaminy D u zwierząt, niebezpiecznego dla ich zdrowia" ? Zamieściłam tylko wyciągi z zaleceń FEDIAF i AAFCO życząc czytającym miłej lektury i w żadnym miejscu nie zamieściłam konkretnych wartości witamin D i A, które moim zdaniem mogą być serwowane kotom bez szkody dla ich zdrowia.

dagnes napisał/a:
Zresztą komentarz do badań, na podstawie których powstała ta rzekoma górna "norma" w wysokości 3000IU/kg suchej masy pokarmu, był m.in. następujący:
Cytat:
Although vitamin D is toxic at high concentrations, short-term administration of as much as 100 times the requirement level may be tolerated. For most species, the presumed maximal safe level of vitamin D3 for long-term feeding conditions (more than 60 days) is 4 to 10 times the dietary requirement.

Więc nawet sami "badacze" nie przewidują karmienia kotów dawkami promowanymi przez Skipper, gdyż pomimo wysiłków nie byli w stanie wykazać długoterminowego ich bezpieczeństwa.

Pisząc posty zakładam, że mam do czynienia z ludźmi myślącymi, którzy sami potrafią wyciągać wnioski z podanych informacji. Przecież zdrowo myślący człowiek nie będzie dawał kotom dawki witaminy D w ilości 3000 IU/kg DM przez kilka miesięcy czy lat, którą to ilość usiłują zasugerować moderatorki jako ilości witaminy D promowane do podawania kotom przez moją osobę :mrgreen:

Skipper napisał/a:
Ja zaś (tradycyjnie) po dokonaniu stosownych przeliczeń o SWOJE KOTY jeżeli chodzi o przedawkowanie witaminy D się nie obawiam :faja:

Napisałam wyraźnie "po dokonaniu stosownych przeliczeń" - u moich kotów wyszła wartość średnia ok. 2,2 razy większa niż średnia zalecana przez kalkulator (jadły to przez 2 miesiące) w związku z czym nie mam obaw o przedawkowanie witaminy u moich kotów (jakkolwiek zapewne zaraz wróci jak bumerang Margot z uwagą, żebym info o swoich kotach zachowała dla siebie bo na forum nikogo to nie interesuje :faja: )

dagnes napisał/a:
Swoją drogą, to nie przeczytanie wątku o witaminie D niezbyt dobrze świadczy o osobie, która tutaj wypowiada się w kwestii tej witaminy w charakterze eksperta.

Dagnes, bądź tak miła i powiedz, w którym miejscu tego wątku wypowiadam się jako ekspert ? Jeżeli Twoim zdaniem świadczy o tym wstawienie do przemyślenia dla czytających zaleceń FEDIAF i AAFCO to proszę wszystkich forumowiczów o dokładne analizowanie tego, co piszecie. Bo jeżeli nie będzie to po myśli moderatorów, to zaczną po Was jeździć jak (za przeproszeniem) po łysej kobyle :faja: co ma miejsce w moim przypadku.

Swoją drogą wielka szkoda, że tak obszerne opracowanie odnośnie dawkowania witaminy D będące ripostą na dawki zalecane przez FEDIAF i AAFCO znalazło się na forum dopiero po prawie 6 latach od jego założenia (w zaleceniach z ubiegłych lat te dawki były zbliżone). Ciekawa jestem dlaczego tak późno, skoro jest to tak istotny temat... :hmm:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-02-19, 16:20   

Skipper napisał/a:
Szanowne moderatorki, w którym miejscu ja radośnie i bezkrytycznie nawołuję do "niczym nie uzasadnionego przedawkowywania witaminy D u zwierząt, niebezpiecznego dla ich zdrowia" ? Zamieściłam tylko wyciągi z zaleceń FEDIAF i AAFCO życząc czytającym miłej lektury


Wątek "Kalkulator - problemy techniczne, pytania, uwagi, link do początku dyskusji
http://www.barfnyswiat.or...p=117182#117182


Skipper napisał/a:
ja osobiście nie widzę powodu, żebym nie miała tego oleju podawać - napisałam to w tym poście. Podałam tam również maksymalne dawki witaminy D, które zgodnie z badaniami naukowymi nie powinny mieć żadnego ujemnego wpływu na zdrowie kota Przy normalnym dawkowaniu oleju z łososia (zakładając, że faktycznie jest tam wskazana przez producenta zawartość witaminy D (mam na myśli tę po poprawce jednostek)) to i tak i tak będzie ona w paszy ok. 10-krotnie mniejsza od tej maksymalnej dawki.


shana55 napisał/a:
Skipper

Bardzo Cię proszę, żebyś swoje uwagi zatrzymała dla siebie. Co Ty robisz albo czego nie robisz dla swoich kotów, to Twoja prywatna sprawa.

Na Forum podajemy ważne informacje dla wszystkich Forumowiczów.

Oni sami zdecydują co będą robić.


Skipper napisał/a:
No właśnie to co napisałam czyli dane o maksymalnej zawartości witaminy D w diecie, która nie ma ujemnego wpływu na zdrowie kota to jest informacja ważna dla wszystkich forumowiczów.

Dzięki niej mogą sami dokonać wyboru czy warto podawać tej olej czy nie a nie sugerować się tym, co ktoś napisze


Ines napisał/a:
Moim zdaniem informacje przytoczone przez Skipper są niezwykle ważne.


I jeszcze z niniejszego wątku:

Skipper napisał/a:
Saga przeliczenie witaminy D nawet po maksymalnych ilościach podanych przez Lunderland nie powinno mieć negatywnego wpływu na kota - zobacz, jaki to jest rząd wielkości w stosunku do maksymalnej doświadczalnej. I chyba raczej nie ma znaczenia, czyj jest kot



usunięto OT
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2017-02-21, 11:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-19, 16:33   

małga :kwiatek:
Był taki olej:
http://lunderland.sklep.p...olej-z-lososia/
Kod:
100% naturalny olej z łososia islandzkiego, filtrowany na zimno (zachowuje wszystkie wartości odżywcze), bez konserwantów i innych dodatków.

I taki olej:
https://www.lunderland.or...kotow-90-ml/100
Kod:
Lunderland Olej z dzikiego łososia z Alaski z pierwszego tłoczenia na zimno

Teraz w ofercie tego pierwszego nie ma,
jest za to taki:
https://www.lunderland.or...otow-90-ml-/102
Opis przy nim
Kod:
Lunderland Olej Omega3 jest produkowany z łososia hodowlanego i łososiowatych dzikich ryb. To naturalny suplement diety dla psów i kotów. Nie zawiera żadnych dodatków, antyzbrylaczy, barwników ani dodatków.

Różnica między olejami jest widoczna, chodziło tylko o to czy to ten sam olej co ten pierwszy tylko ze zmieniona nazwą. Czy ewidentnie inny i jaki w nim poziom wit.D, skoro polecany jest jako suplement Omega 3...
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-02-19, 16:54   

shana i małga :kwiatek: ,
pisałam o tych olejach w połowie ubiegłego roku w niniejszym wątku http://www.barfnyswiat.or...p=110111#110111

Cytat:
Rozmawiałam z właścicielką sklepu lunderland.org, zaraz jak dostałam maila o wycofaniu butelek olejów Lunderland o pojemności 250ml. i innych zmianach, tylko niestety nie miałam czasu wcześniej napisać.

Sytuacja miała wyglądać następująco:
Lunderland miał zastąpić produkcję dotychczasowego oleju z łososia islandzkiego dwoma nowymi rodzajami oleju.
1) Olejem z łososia hodowlanego (to ten o którym piszecie omega3) i jego cena miała się utrzymać na poziomie dawnego oleju z łososia islandzkiego. Jest to jednak od niego olej gorszy.
2) Olejem z dzikiego łososia z Alaski, który miał być droższy i lepszy.

W każdym przypadku miały być dostępne tylko butelki 90ml i 500ml. 250ml miało być definitywnie wycofane.

Nie sprawdzałam nawet obecnie strony sklepu, ani producenta. Podałam jedynie informacje jakie usłyszałam od Pani Katarzyny dwa tygodnie temu.

 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-19, 18:07   

Wiem Margot :kwiatek:
Interesowały mnie tylko różnice ale chyba jedyna różnica to nazwa na etykiecie.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-02-19, 18:26   

shana55 napisał/a:
Wiem Margot

Interesowały mnie tylko różnice ale chyba jedyna różnica to nazwa na etykiecie.

shana :kwiatek:
Ten olej omega-3, to na pewno nie jest ten sam co poprzedni (nie jest to tylko kwestia zmiany etykiety), bo jak podkreślałam wielokrotnie, nie jest to tym razem olej z łososia islandzkiego. Jedyne co łączy oba te oleje, tj. ten starszy, z łososia islandzkiego, z którego produkcji wycofał się Lunderland i ten nowy pod nazwą omega-3 to, to, że oba zostały wyprodukowane głównie z łososia hodowlanego, ale najwyraźniej innego pochodzenia (na podstawie tego co mi mówiła Pani Katarzyna na chwilę przed oficjalnym pojawianiem się nowych olejów z łososia w ofercie polskiego sklepu internetowego lunderland.org).

Ponieważ ten olej omega-3 ma też w składzie oprócz łososia hodowlanego (norweskiego?-choć tu pewności nie mam)również olej z dziko żyjących ryb łososiowatych, pytanie do producenta o zawartość wit. D3 nie byłoby takie bezzasadne.
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-19, 23:21   

Skipper napisał/a:
Swoją drogą wielka szkoda, że tak obszerne opracowanie odnośnie dawkowania witaminy D będące ripostą na dawki zalecane przez FEDIAF i AAFCO znalazło się na forum dopiero po prawie 6 latach od jego założenia (w zaleceniach z ubiegłych lat te dawki były zbliżone). Ciekawa jestem dlaczego tak późno, skoro jest to tak istotny temat...

Może dlatego, że nikomu do tej pory nie przyszło do głowy przekonywanie forumowiczów, że ilości witaminy D adekwatne do ilości w tranie a podawane w ilościach właściwych dla Omega 3 są do przyjęcia i nie szkodzą zwierzakom.


usunięto OT
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2017-02-21, 11:18, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2017-02-20, 02:23   

Dzięki. Myślałam, że tylko zmieniono nazwę, będzie miło jak Lunderland poda wartości przy oleju omega-3 :kciuk:
 
 
Uzytkownik 

Dołączyła: 26 Paź 2015
Posty: 17
Wysłany: 2017-02-20, 14:40   

Cześć,
Który z niezbyt drogich olejów polecacie? Chodzi mi głównie o to żeby był dobry stosunek kwasów tłuszczowych omega 3 do reszty i żeby olej nie wywoływał reakcji alergicznych (żeby nie miał dziwnych dodatków). Widziałam np. dobre opinie dla oleju firmy Hunter. Stosowaliście go może? A może olej Nutrivet? Podoba mi się to, że jest w opakowaniu 100 ml. Zużyje się go wcześniej niż się zepsuje :kwiatek:


usunięto odniesienie do OT
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2017-02-21, 11:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PaulinaP 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 19 Lis 2016
Posty: 14
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-02-20, 21:08   

A czy ktoś podpowie ile kapsułek Omega-3 firmy Naturell podawać rosnącemu kociakowi, który docelowo osiągnie ok.6-7 kg (obecnie waży 5 kg i ma 7 miesięcy).

Ps. Czy ktoś poda jak wpisać olej z dzikiego łososia Lunderland do kalkulatora żeby wiedzieć ile go podawać coby nie przedawkować wit.D.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-02-20, 21:13   

Olej Lunderland wpisz jako suplement wit. D. Jakie masz te kapsułki Naturell? 500 mg czy 1000?
 
 
PaulinaP 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 19 Lis 2016
Posty: 14
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-02-20, 21:34   

Nie mam jeszcze kapsułek. Kupię takie, które będzie łatwiej dawkować.
Co do oleju to chodziło mi o to jak przeliczyć dane o zawartości witamin podane przez laboratorium na jednostki miary kalkulatora? Kiepska w tym jestem a może ktoś już to przeliczył.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-02-20, 21:41   

Jak dla jednego kociaka to lepsza będzie ta mniejsza dawka: https://www.naturell.pl/produkty/omega3.html według mnie wystarczy jedna kapsułka bo drobny zapas będzie z oleju Lunderland.

Jednostki witamin w oleju za chwilę Ci przeliczę.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-02-20, 21:48   

Zapomniałam, że Margot już to zrobiła: http://www.barfnyswiat.or...p=117399#117399 wpisz tylko dla 100 g, bo jest dla 1 g oleju :-)


Dobra, jeśli czegoś nie pokręciłam (zmęczona jestem) to dokładnie masz tak:
• Witamina A - 4890 µg / 100g = 16283,7 I.E.
• Witamina D3 - 231 µg / 100g = 9240 I.E.
• Witamina E - 25,8 mg / 100g = 38,442 I.E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne