BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej z łososia
Autor Wiadomość
panterzyca 
Ekspert


Barfuje od: 01.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Paź 2014
Posty: 325
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-13, 08:51   

Terra, dawkowanie zależy od wielkości kota i ilości kwasów w kapsułce. Ogólnie uważa się, że olej z kryla jest lepszy. Możesz wycisnąć olej z kapsułek do mieszanki, możesz podawać kotu kapsułkę w całości (jeżeli nie ma za dużo kwasów i kot połknie).
_________________
Jeśli coś nie wyszło za pierwszym razem, to znaczy, że czas na drzemkę.
 
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2017-12-14, 07:06   

Ja robię tak, że wszystkie potrzebne do mieszanki kapsułki wrzucam do szklanki, zalewam wodą i odstawiam na jakiś czas. Potem zawartość szklanki wylewam na sitko położone na misce z suplami, woda z olejami wpada do supli, a większa część otoczek zostaje na sitku. Trochę jeszcze te kapsułki pomaltretuję zawsze, żeby wydusić z nich resztki zawartości, i wyrzucam.
Oczywiście można te kapsułki przekłuwać i wyciskać do mieszanki :-) Ale ja jestem zbyt leniwa na to. Jeśli otoczka kapsułki nie ma w składzie żadnych dodatkowych substancji oprócz żelatyny (co wydaje się być prawdą w przypadku Olimp Gold Krill), to spokojnie można dać całą kotu, jeśli chce tak jeść.

EDIT: w swoich notatkach znalazłam, że kiedyś obliczałam, że Olimp Gold Krill dziennie 1 kapsułka na kota. Niestety nie pamiętam, w jaki sposób to wyliczałam, pewnie porównywałam zawartość EPA i DHA z jakimś olejem, który jest w kalkulatorze.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-12-14, 07:09   

Terra, wskaż dokładnie (a najlepiej wypisz skład), o które preparaty chodzi, wtedy się pobawimy w porównanie :-)
 
 
Terra 

Dołączyła: 06 Lis 2017
Posty: 43
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-12-15, 14:35   

Planuję kupić Olimp Gold Krill (jeśli dostanę). Nadal proszę o poradę jak dawkować (kotka 6mc; 2,7kg).
 
 
panterzyca 
Ekspert


Barfuje od: 01.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Paź 2014
Posty: 325
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-15, 19:42   

Terra, 1 kapsułkę dziennie :-)
_________________
Jeśli coś nie wyszło za pierwszym razem, to znaczy, że czas na drzemkę.
 
 
 
Terra 

Dołączyła: 06 Lis 2017
Posty: 43
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-12-15, 23:47   

Aż tyle? Wydaje się dużo, szczególnie w porównaniu z dawkowaniem Tokovitu.
 
 
panterzyca 
Ekspert


Barfuje od: 01.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Paź 2014
Posty: 325
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-16, 11:32   

Terra, ale przecież to są zupełnie różne produkty. Jest sens porównywać dawkowanie różnych produktów suplementujących wit. E czy różnych olejów z łososia. Ale porównywanie dawkowania oleju z kryla z wit. E nie ma żadnego sensu.

Przy dawkowaniu kwasów omega-3 ważne są 2 rzeczy: ich ilość na 1 kg masy ciała kota i ich stosunek do kwasów omega-6 obecnych w mięsie. Dla zdrowego kota dorosłego przyjmuje się dawkę 20 mg EPA na kg mc, co w przypadku Olimp Gold Krill daje 1 kapsułkę dla kota ważącego 3,5 kg dziennie. To prawda, Twoja kotka jeszcze tyle nie waży, ale rośnie i dużo je.
_________________
Jeśli coś nie wyszło za pierwszym razem, to znaczy, że czas na drzemkę.
 
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-12-16, 13:34   

Terra, jeśli wątpisz w to co pisze panterzyca, to poczytaj forum, temat był nie raz wałkowany. Choćby tu http://www.barfnyswiat.or...p=116614#116614 i sama przelicz.
 
 
Terra 

Dołączyła: 06 Lis 2017
Posty: 43
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-12-16, 22:29   

Oczywiście nie wątpię, po prostu jedna kapsułka 'ludzkiej' tabletki wydawała mi się dużo dla takiego małego kota. Kotka faktycznie je sporo (chyba), bo ok 240g mieszanki dziennie, ale mimo to nie rośnie zbyt intensywnie.

Bardzo dziękuję za porady, będę podawała 1 kapsułkę dziennie. :kwiatek:
 
 
Szary 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Sie 2017
Posty: 47
Wysłany: 2018-02-01, 11:34   Rybi olej a wątroba

Taka informacja, ku zastanowieniu. I badz tu madry...I mysl, czy kocia watoba rozni sie bardzo od szczurzej.

Badania na szczurach wykazaly, ze dlugotrwale spozywanie rybiego oleju (i oleju slonecznikowego) moze doprowadzic do powaznych chorob watroby.

Uczeni stwierdzili, ze watroba szczurow, spozywajacych oliwe z oliwek, miala sie o wiele lepiej.
Rybi olej przyspieszal procesy utleniania, zwiazane z wiekiem, powodowal zmiane dlugosci
telomerow i spowalnial oddechowy lancuch przenoszenia elektronow w mitochondriach (cytuje, ostatnie nie wiem, co znaczy).
Informacje znalazlam na rosyjskim mail.ru, jesli ktos woli w innym jezyku, to na pewno znajdziecie, o odkryciu napisano na sajcie Medicalexpres, powolujac sie na Journal of Nutritional Biochemistry.
 
 
kasiek.k 

Barfuje od: 2018
Dołączyła: 10 Sty 2018
Posty: 15
Wysłany: 2018-02-01, 15:20   

shana55 napisał/a:
Jako Omega 3 stosuję takie kapsułki

https://www.doz.pl/apteka...apsulki_60_szt.


Mam pytanie - jak to wprowadzić do kalkulatora? Bo tam też jest witamina E. Czy nie zawracać sobie tym głowy i podawać kotu po prostu w przeliczeniu na masę. Tylko nie wiem jak - bo tam jest podane 330mg EPA na 1000mg i w rozpisce jest, że to są dane dla jednej kapsułki a pod tą rozpiską (tabelką) jest napisane- masa netto 75,6g. No i teraz moja blond głowa myśli jak się do tego dobrać :shock: Czy jedna kapsułka ma 75,6g i wtedy w jednej jest 25 g EPA (33%) czy na jedną kapsułkę przypada 330mg EPA (jak w tabelce). No i jak liczyć wit E. :-?
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2018-02-01, 15:31   

Do kalka nie wprowadzamy danych dotyczących omega 3 :-) . Musisz zwrócić tylko uwagę na ilość wit. E, wtedy nieco mniej tokovitu dasz. Masz tam dokładnie rozpisane ile czego jest w jednej kapsułce. Czyli jedna kapsułka zawiera 330 mg EPA, 220 mg DHA, 100 mg inne kwasy omega 3, oraz 12 mg witaminy E. Przeliczasz te 12 mg na IU (taka jednostka jest w kalku), przeliczasz ile kapsułek idzie na mieszankę (z uwzględnieniem właśnie omega 3), wtedy wiesz ile dostarczysz kotu witaminy E. O tyle mnie dajesz tokovitu :-)
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-02-02, 07:11   

A ja myślę, że witamina E zawarta w kapsułce z olejem zastosowana jest w celu jego konserwacji (jako przeciwutleniacz) i nie liczymy jej w kalku, bo ten wylicza, ile witaminy potrzebuje na daną porcję mięsa. Czyli mówiąc łopatologicznie: jak witamina jest już wykorzystana przez olej, to mięso musi dostać swoją ;-)
 
 
kasiek.k 

Barfuje od: 2018
Dołączyła: 10 Sty 2018
Posty: 15
Wysłany: 2018-02-02, 09:09   

Saga napisał/a:
Masz tam dokładnie rozpisane ile czego jest w jednej kapsułce.

No właśnie, ale zmylił mnie zapis zaraz pod tabelką - masa netto 75,6g. To czego to dotyczy? Masa netto czego? No i zaczęłam się zastanawiać czy w tabelce nie są dane ogólnie na 1000g a ta masa netto to masa kapsułki.
W takim razie jak moja kotka waży 3,5 kg to powinna dostawać dziennie 70g EPA? czyli ok 1/4 kapsułki? Dobrze to liczę? :roll:
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2018-02-02, 14:17   

IzabelaW, w jednej kapsułce jest 12 mg witaminy E, ona jest tam dołożona i nie w celach konserwacji. Kapsułki Naturell mają wit. E, ale tam faktycznie piszą, że to tylko mieszanka, niewielkie ilości, jako przeciwutleniacz. Przeliczałaś te 12 mg? To nie są śladowe ilości, 12 mg to 17,88 IE w jednej kapsułce. Norma na kg m.c. kota to 3 IE (czyli około 2 mg, to dawka bytowa, w okresie reprodukcji i wzrostu można zwiększyć do 4 mg, takie informacje są tu na forum), więc ja bym taką ilość uwzględniła w bilansie. Wpisałam do kalka, przeliczyłam mieszankę z normalną ilością tokovitu + te kapsułki Gold Omega 3 i pozycja z witaminą E świeciła się na czerwono. Oczywiście ja nie mówię żeby skrupulatnie przeliczać, w sposób apteczny, bez przesady, ale też trzeba uważać. Należy też uwzględnić straty, jeśli np. ten olej będzie wyciskany a nie rozpuszczana cała kapsułka wraz z otoczką. Nie wiem jakie są konsekwencje przedawkowania witaminy E, ale skoro w kalku łatwo można przekroczyć graniczną normę i kalkulator o tym powie to chyba o czymś świadczy. No tak myślę, mogę się oczywiście mylić, nie upieram się :-)
kasiek.k, masa netto dotyczy całego opakowania (ciut mi sie nie zgadza, ale nic to ;-) ), jedna kapsułka to 1000 mg oleju (miligramów nie gramów, 1000 gramów to kilogram ;-) ) + witamina E :-)
kasiek.k napisał/a:
W takim razie jak moja kotka waży 3,5 kg to powinna dostawać dziennie 70g EPA? czyli ok 1/4 kapsułki? Dobrze to liczę?

Tak, ja też bym tak policzyła :-) . Oczywiście jeśli kotka jest zdrowa, dla kota nerkowego daje się więcej kwasów omega 3. Ja wyciągałam igłą do strzykawki i potem do pysia odpowiednią ilość. Jak dałam do mięsa przed mrożeniem to niestety mieszanka była niejadalna bo za bardzo pachniała rybą :-(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne