BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Sonia i Milka przechodzą na dietę BARF
Autor Wiadomość
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2011-10-13, 08:15   

Haha przegłodziłam głodomora przez noc i mięsko surowe zjadła :-D . Rozmrożone w mikrofali smakuje też lepiej niż rozmrożone w lodówce :-? . Oczywiście dalej je z podłogi, miska jest tylko na wodę, chrupki i "normalną karmę", a takie rarytasy to Pańcia na podłogę musi rzucić :-/ .
Pozdrawiam :kwiatek:
 
 
 
Terhie 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2011
Posty: 402
Wysłany: 2011-10-26, 08:00   

Wątek Milki przeniosłam:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=359
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2011-12-04, 20:40   

Próbuję i próbuję przyuczyć Sonię do surowego mięsa, ale ona jest coraz bardziej wybredna :hair: .

Zastosowałam się do wszystkich porad z forum. Nie je mięsa i koniec, teraz już omija je szerokim łukiem... Przez tydzień nie jadła w ogóle mokrej karmy, bo spodziewała się w niej ukrytych kuleczek mięska... Jadła tylko suche.

Czy to możliwe, żeby była tym jednym kotem na milion, którego się nie da na barfa przestawić?

Druga panna - Milka nie grymasi, je wszystko. I to dla niej przydadzą się zamówione suplementy, z Sonią się nie potrafię dogadać...

Jaką mam szansę na to, że po tym, jak Milka zamieszka z nami (na razie mieszka u babci, w chwili obecnej jest w szpitalu...jutro wraca) Sonia zacznie jeść surowe mięso (liczę na to, że Sonia - zazdrośnica - po prostu będzie kradła Milce jej jedzenie - nawet, jeżeli będzie to mieszanka barfa)... Czy jest to realne?
 
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-12-04, 23:12   

Myślę, że Sonia odstawia Ci tzw. "próbę sił". Koty są cudowne i boskie, ale też szaleńczo cwane i sprytne - może Sonia wyczuła, że jak Cię przyciśnie, to zmiękniesz i dasz jej wszystko czego chce? Próbowałaś jej w ogóle odstawić suche na rzecz mokrego? Wtedy omijanie mokrego skutkowałoby tym, że jest głodna, a nie, że dostanie suche...
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2011-12-30, 11:15   

Witam po długiej przerwie :kwiatek: .

Bardzo proszę o zmianę tytułu wątku na 'Sonia i Milka przechodzą na dietę BARF' :mrgreen: .

Mam nadzieję ktoś tu zajrzy bo mam dużo pytań :cry: .

Dziś dotarły do mnie suplementy, mamy easy barf, drożdże piwne, mączkę ze skorupek jaj i mączkę z alg, taurynę i olej z łososia. Niedługo chciałabym zrobić moją pierwszą mieszankę barfową, ale się boję, że coś źle zrobię. Gdyby ktoś był tak uprzejmy rozwiać moje wątpliwości :roll: Koty chcą jeść :food: , no może na razie tylko Milka a Sonia też da się namówić, prawda?

Na początek chciałabym wykorzystać przepis Dagnes :kwiatek: z easy barf.

Cytat:
Przepis z preparatem easy B.a.r.F
1 kg mięsa bez kości (w tym 150 g serc)
50 g wątroby (max.)
10 g easy B.a.r.F.
5 g mączki ze skorupek lub 10 g cytrynianu wapnia
1 g tauryny
2 g soli
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody


Teorię czytałam, z wszystkich wątków mam zrobione notatki, ale chcę się upewnić czy w ogóle myślę w dobrym kierunku...

Czy mogę na początek użyć tylko jeden rodzaj mięsa, tj kurczaka? Do dyspozycji bez problemu w tej chwili mam jeszcze tylko indyka i mięso wołowe. Nie mam dobrej maszynki do mielenia, zmielą w sklepie. Czy może być pół zmielonego a pół pokrojonego mięsa? Czy serca i wątróbkę kroić czy mielić?

Nie mam jeszcze dokładnej wagi (wszystko by było, bo było w planach, jedynie Milka i jej operacje w planach nie były...) - czy 10g easy barf musi być bardzo bardzo dokładnie odmierzone, czy mogę dać po prostu 7 miarek niebieskich (1,75ml); 5g mączki ze skorupek 2,5 miarki a taurynę 1 miarkę?

Czy mogę dodać zwykłą sól?

Ile dać żółtek - jedno czy dwa?

Ile dodać oleju z łososia, jeżeli mięso będzie mało tłuste? Łyżeczka wystarczy?

Algi i drożdże nie są uwzględnione w tym przepisie (jeżeli gdzieś były, to nie miałam wszystkich potrzebnych składników) - czy można je wprowadzić do tego przepisu i w jakich ilościach? To samo dotyczy ryby, czy mogę dodać do tego np. solę (koty uwielbiają) i warzyw?

Pytania dla zaawansowanych barferów są pewnie głupie, ale ja dopiero zaczynam i boję się, że potruję koty...

I jeszcze pytanie techniczne: na ile porcji podzielić to wszystko? Mam dwa koty, zakładam, że Sonia coś skubnie ale głównie będzie to jadła Milka (2,5kg, 8 miesięcy, kot po przejściach). Milka oprócz tego będzie też jadła jak do tej pory chrupki i karmę mokrą, na pełnego barfa być może przejdziemy z czasem. Czy podzielić więc tą mieszankę na 10 porcji, 20, 30? Pomocy...
 
 
 
Terhie 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2011
Posty: 402
Wysłany: 2012-01-02, 09:55   

Zmieniłam tytuł wątku, do reszty muszę kalka odpalić :)

Tak wychodzi w kalku.

Kalkulator napisał/a:

400 g kurczak pierś bez skóry
450 g wołowina mielona
150 g kurczak serce
10 g easyBarf
1 szt żółtko jajka
26 g wątroba kurczaka
0,1 mączka z wodorostów
3,3 g Fortain
0,1 tab Tokovit E 100
2 g masło
2,6 g mączka kostna 35/25
6 g skorupki jaj
0,8 g sól jodowana
2 g tauryna
360 g woda
43 g warzywa

Cytat:
Ile dać żółtek - jedno czy dwa?

Na moje daj jedno żółtko - witaminy D jest dużo w easyBarfie, więc żeby nie dokładać.
Cytat:
Czy mogę na początek użyć tylko jeden rodzaj mięsa, tj kurczaka? Do dyspozycji bez problemu w tej chwili mam jeszcze tylko indyka i mięso wołowe.

Mięso lepiej dawać różnorodne, ale jeśli wiesz, że koty nie tkną wołowiny, to daj im ją w mikroporcji ukrytej w kurczaku ;)
Cytat:
Czy może być pół zmielonego a pół pokrojonego mięsa? Czy serca i wątróbkę kroić czy mielić?

Oczywiście część może być zmielona, a część pokrojona, zwróć tylko uwagę, że woda - w wyliczeniach kalka jest z mało! - nie wsiąknie tak łatwo i zrobi się "zupa" z pływającymi w niej kawałkami mięsa. Niektórym kotom to nie przeszkadza, inne muszą się nauczyć :) Osobiście jestem zwolennikiem "zup" ;) Proponuję Ci kompromis, czyli pół zmielonego i pół w miarę drobno pokrojonego.
Serca i wątróbkę kroję. Są tacy co mielą. Jeszcze inni mieszają blenderem z innymi suplementami (mnie się to podoba, ale brakuje mi sprzętu ;)) Jak Tobie i kotom wygodniej.
Cytat:
czy 10g easy barf musi być bardzo bardzo dokładnie odmierzone, czy mogę dać po prostu 7 miarek niebieskich (1,75ml); 5g mączki ze skorupek 2,5 miarki a taurynę 1 miarkę?

Tak, możesz odmierzyć miarkami objętościowymi. Akurat nie wiem, co to za niebieska miarka, ale przy easyBarfie dołączali kiedyś taką białą ;) 1 ml. W kalku wyszło 2 g tauryny, możesz spokojnie dać i 3 g, koty się ucieszą. ;-)
Cytat:
Czy mogę dodać zwykłą sól?

Zwykłą - jodowaną. Pamiętaj, że sól i tauryna mogą podrażniać żołądek - zadbaj, żeby były dobrze rozpuszczone w wodzie.
Cytat:
Ile dodać oleju z łososia, jeżeli mięso będzie mało tłuste? Łyżeczka wystarczy?

Oleju z łososia nie dajemy aby uzupełnić tłuszcz. Poczytaj dagnes:
http://www.barfnyswiat.or...p?t=284&start=7
W kalku wpisałam Ci masło, ale dużo lepsze byłoby po prostu tłustsze mięso, skóra z kurczaka, łój wołowy.
Cytat:
Algi i drożdże nie są uwzględnione w tym przepisie (jeżeli gdzieś były, to nie miałam wszystkich potrzebnych składników) - czy można je wprowadzić do tego przepisu i w jakich ilościach? To samo dotyczy ryby, czy mogę dodać do tego np. solę (koty uwielbiają) i warzyw?

W kalku algi wyszły w śladowych ilościach, drożdże w ogóle. Zaletą easyBARFa jest to, że zawiera większość potrzebnych kotów elementów. Możesz dać szczyptę alg, niech się koty przyzwyczajają :)


Warzywa masz podane wyżej, co do ryby - potrzebna nie jest i nie wiem, czy sola dla kotów jest ok, tu się nie wypowiem.
Cytat:
I jeszcze pytanie techniczne: na ile porcji podzielić to wszystko? Mam dwa koty, zakładam, że Sonia coś skubnie ale głównie będzie to jadła Milka (2,5kg, 8 miesięcy, kot po przejściach). Milka oprócz tego będzie też jadła jak do tej pory chrupki i karmę mokrą, na pełnego barfa być może przejdziemy z czasem. Czy podzielić więc tą mieszankę na 10 porcji, 20, 30?

W przepisie wpisałam 3 kilo kota i wyszła orientacyjna dzienna porcja 110 g mieszanki na dzień/kota. Milka jest jeszcze młoda i po przejściach, więc myślę, że jak dasz jej trochę więcej, to wyjdzie jej na dobre. W małych porcjach, ale częściej, obserwuj czy jest głodna i czy się bawi, czy tylko leży i trawi ;)

Jeśli wprowadzasz barfa, sugeruję - za innymi radami na tym forum - odstawić suchą karmę. Jest inaczej trawiona niż mięso i mogą pojawić się kłopoty. Jeśli nie chcesz pełnego barfa, to uzupełniaj dobrą mokrą i odpowiednio zmniejszaj porcje barfa.

Co wiedziałam, napisałam :) Mam nadzieję, że wiedziałam, co piszę ;)
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2012-01-02, 11:48   

Terhie dziękuję bardzo za odpowiedź :kwiatek: . Wszystkie Twoje rady są na wagę... kociego życia.

Nie mam Fortain i Tokovit, ale mam nadzieję w pierwszej mieszance się bez tego obejdzie :roll: ?

Suche na pewno odstawimy, bo ostatnio Sonia bardzo wymiotowała jak namieszałam...

Będę prawdopodobnie robić mieszankę w sobotę, wydrukowałam sobie fotoinstruktaż i wszystkie potrzebne wskazówki, mam nadzieję się uda :-/ .

Będę informować na bieżąco z postępów.
 
 
 
Terhie 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2011
Posty: 402
Wysłany: 2012-01-02, 13:24   

Przy easyBarfie i na 1 kg mięsa tego Tokovitu faktycznie znikome ilości wychodzą :)

Spokojnie, koty przeżyją :)

PS. One wyczuwają stres człowieka i same się stresują, więc wypij herbatkę z melisą :-) ;-)
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-01-02, 15:21   

Terhie napisał/a:
Cytat:
Czy mogę dodać zwykłą sól?

Zwykłą - jodowaną. Pamiętaj, że sól i tauryna mogą podrażniać żołądek - zadbaj, żeby były dobrze rozpuszczone w wodzie.


Co do soli to najlepiej aby była solą niejodowaną i najważniejsze jeśli chodzi o sól to to aby nie miała antyzbrylaczy i dodatków, a większość soli dostępnych w sklepach takowe dodatki posiada i jest jodowana.


Najbardziej polecaną solą jest natualna sól himalajska. Jednak można także użyć niejodowana sól kamienną bez dodatków Kłodawa.

Kłodawa jest zwykle do dostania w hipermarketach, jednak trzeba dokładnie czytać czy aby na pewno jest niejodowana.

Więcej o soli i o kupnie soli z Kłodawy można poczytać w tym temacie: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=19
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2012-01-05, 19:33   

Zjeździłam całe miasto i w końcu dostałam sól niejodowaną kłodawską ;-) . Do następnych mieszanek kupię może tą sól himalajską.

Tokovit rozumiem, że mogę kupić w aptece? Spróbuję w sobotę, jak się uda to w mieszance nie będzie tylko Fortain...

W sobotę wielki dzień, trzymajcie kciuki proszę :-> .

:kwiatek:
 
 
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2012-01-05, 20:31   

Tak tokovit dostaniesz bez problemu pewnie w kazdej aptece i 100 i 200 .WYgodniejszy jest 100. Trzymam kciuki ;)
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2012-01-07, 11:53   

Witam... Mieszanka zrobiona, ale nie taka jak miała być :oops: , wyobraźcie sobie, że w moim sklepie mięsnym nic dziś nie było :-/ .

Koty wcinały, Milka zjadła swoją porcyjkę bardzo szybko, Sonia zjadła pół (ale zjadła) i Milka za nią dokończyła :food: :mrgreen: .

Powiedzcie mi tylko, czy je nie otruje... Wiem, że nie jest to idealny przepis, ale weźcie pod uwagę to, że to moja pierwsza próba i że one będą to jadły na razie jako deser, później wprowadzimy pełnego barfa przynajmniej Milce.

500 g pierś indyka - mielona
480 g pierś kurczaka - krojona
100 g - żołądki kurczaka
25 g - wątróbka kurczaka
30 g - marchewka
1 szt. - żółtko
2 g - masło
10 g - easyBarf
300 ml wody
0,1 g - mączki z alg
kropelka Tokovit E 200
6 g - skorupki jaj
2 g - sól niejodowana z Kłodawy
2 g - tauryna
pół łyżeczki - olej z łososia

Będzie coś z tego, czy wyrzucić to :-| ?


Na początku myślałam, że dałam za dużo wody, ale później było ok.


 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-01-07, 13:32   

Moniko, patrząc tylko "na oko" rzuciło mi się to, że twoja mieszanka prawie nie zawiera tłuszczu. Te 2g masła to nic przy 1kg bardzo chudego mięsa (piersi z kury i indyka to najchudsze mięsa). Powinnaś dodać kotom jeszcze jakiś tłuszcz, najlepiej aby był surowy. Dokup np. jakiś "brzydki" kawałek wołowiny rosołowej, bardzo tłustej i wykrój z niej tłuszcz, podziel na tyle porcji, na ile podzieliłaś mieszankę, a potem dorzuć do każdej z nich. Powinnaś dodać w sumie, do całej mieszanki około 100-120g jakiegoś tłuszczu.

Co do reszty, to wygląda OK.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2012-01-07, 13:38   

dagnes napisał/a:
Dokup np. jakiś "brzydki" kawałek wołowiny rosołowej, bardzo tłustej i wykrój z niej tłuszcz, podziel na tyle porcji, na ile podzieliłaś mieszankę, a potem dorzuć do każdej z nich. Powinnaś dodać w sumie, do całej mieszanki około 100-120g jakiegoś tłuszczu.


Dziękuję, tak zrobię :kwiatek: .


Najważniejsze jest dla mnie to, że kotki jadły. Dla mnie to duży sukces. Milka jadła bo jest młoda i wszystkożerna a Sonia chyba troszeczkę z zazdrości. Ciekawe jak będzie z rozmrożoną porcją :roll: .
 
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-07, 21:59   

monika napisał/a:
w moim sklepie mięsnym nic dziś nie było


moniko, nie dziwi mnie to bardzo, bo wczoraj było święto, a co za tym idzie w czwartek i piątek nie było uboju.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne