BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
12 miesięczne 35 kg żywej wagi - Jadłospis
Autor Wiadomość
MADU 

Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Paź 2013
Posty: 32
Wysłany: 2013-11-07, 21:11   12 miesięczne 35 kg żywej wagi - Jadłospis

Witam,
po kilkutygodniowym wertowaniu forum i decyzji: przechodzimy ze wspaniałych Royalowskich kulek na BARF, poniżej przedstawiam pierwszy samodzielnie ułożony jadłospis, w doskonałej większości pewnie do przerobienia.... ale cóż... na błędach najlepiej się uczyć.

Tak więc....... dziewczyna ma kudłata 12 miesięczna DASHA waży w chwili obecnej 35 kg.
Wahałam się jaką wartość % przyjąć do przeliczenia dawki dziennej, czy jak dla szczeniaka- bo to berneński pies pasterski, więc szczeniak do 18 miesięcy - czy jak dla dorosłego aktywnego... koniec końców zdecydowałam, że zastosujemy wstępnie przy ustaleniu dawki dziennej wartość 3%.
Zgodnie z tym przy pomocy kalkulatora - na Ekozwierzaku bodaj - wyszły wartości tygodniowe jak poniżej:
1. Produkty pochodzenia zwierzęcego 80 % w tym:
- 50 % mięsa tj. 2,94 kg
- 20 % żołądki tj. 1,175 kg
- 15 % podroby tj. 0,883 kg
- 15 % kości tj. 0,883 kg
2. Produkty pochodzenia roślinnego 20 % w tym:
- 75 % warzyw tj. 1,103 kg
- 25 % owoce tj. 0,368 kg

Zgodnie z powyższym dzienna dawka wyliczona została na poziomie 1,05 kg i podzielona na dwa posiłki po 525 dkg. A jadłospis nasz wygląda tak:
Poniedziałek:
- rano: Mięso 525 dkg + suplementy
- wieczór: podroby 525 dkg
Wtorek:
- rano: mięso z kością 525 dkg
- wieczór: warzywa + owoce 525 dkg + jajko + suplementy
Środa:
- rano: mięso z kością 525 dkg + suplementy
- wieczór: żołądki 525 dkg
Czwartek:
- rano: mięso 525 dkg
- wieczór: mięsna kość 283 dkg + podroby 358 dkg
Piątek:
- rano: warzywa + owoce 525 dkg + jajko + suplementy
- wieczór: mięso z kością 525 dkg
Sobota:
- rano: żołądki 525 dkg
- wieczór: mięso z kością 525 dkg + suplementy
Niedziela:
- rano: warzywa + owoce 421 dkg + żołądki 125 dkg
- wieczór: mięso 525 dkg + suplementy

Mięso: wołowe, cielęce, jagnięcina, baranina... co się uda zakupić
Mięso z kością: struś, baranina, konina, kaczka, gęś, jeleń, sarna, królik - mieszanki Primexu (70 % mieso, 30% kości) oraz śledź, łosoś mielone w całości
Podroby: serca, nerki, wątroba - cielęce, baranie, jagnięce, wołowe
Żołądki: wołowe lub baranie z zawartością
Mięsna kość: szyja indycza, strusia, kurczaka itp, skrzydła indycze, kurczaka, ogon cielęcy, łata, żebra
Warzywa + owoce: sałata, rukola, seler naciowy, burak czerwony, marchew, pietruszka, seler, natka pietruszki, pomidor, banan, jabłko, gruszka, malina, borówka,
Suplementy: Lunderland: olej z łososia, algi, drożdże - nie wiem tylko w jakich ilościach bezkarnie mogę to podawać.


W skrócie tak wyglądał by nasz jadłospis, mięsa, podroby, kości mięsne występowały by zamiennie.
Na targu mam możliwość kupowania także tchawicy cielęcej z płuckami i innymi elementami przepony brzusznej mięsnymi, które nie wiem nawet jak nazwać oraz ozory i mózgi cielęce.... nie wiem gdzie to wrzucić w jadłospis.
Zakupiłam także w mieszankach Primexu delikates cielęcy - świeże, drobno mielone głowy cielęce z kośćmi, chrząstkami i mózgiem oraz łój strusi... to także nie wiem jak ująć w jadłospisie.

Dziewczynka ma kudłata bardzo lubi także wszelkiego rodzaju nabiał: twaróg, jogurt naturalny, kefir... ile i jak często mogę to podawać.

A i jeszcze z wsiowych jajek mam ususzone skorupki i rozbite w moździerzu na miał.... czy to dorzucać do jadłospisu i w jakich ilościach.


Z góry dziękujemy bardzo za wszelkie rady i sugestie.

Marlena i Dasha
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-07, 21:28   

Z grubsza wygląda ok, choć ja się nigdy nie zgodzę z takimi proporcjami produktów zwioerzęcych do roślinnych. Moim zdaniem produktów roślinnych powinno być zdecydowanie mniej (mało do wcale :mrgreen: i traktowane jako dodatek do diety a nie jej integralna część)
Te elementy przepony itd możesz traktować jako podroby, ale niech tego nie będzie za dużo. Mózgio zdecydowanie jako podroby, ozory to czyste mięso.
ten delikates cielęcy traktowałabym jak posiłek kostno-podrobowy (kości tam będzie więcej niż podrobów)
Nabiał możesz podawać jako smakołyk, po troszeczku - skoro pies lubi. Ale to nie jest coś co musisz wpisywać jako el;ement diety
Z suplementów - dorzuć krew/hemoglobinę
No i jajeczka oczywiście - wspaniała bomba wszelakiej dobroci. POdawać w całości.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-07, 21:28   

Koniecznie dodałabym hemoglobinę lub świeżą krew w celu uzupełnienia żelaza. Przydałaby się także drożdże browarnicze jako, że wymienione podroby nie są wystarczająco różnorodne. Poza tym jadłospis wygląda całkiem przyzwoicie.
Ostatnio zmieniony przez immortal 2013-11-07, 21:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-07, 21:29   

immortal, MADU wymieniła drożdże :)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-07, 21:31   

Faktycznie, sorry ;-) A ilość produktów roślinnych faktycznie wygląda przerażająco :-P
 
 
MADU 

Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Paź 2013
Posty: 32
Wysłany: 2013-11-07, 21:39   

Czyli co ....warzywek nie dawać 20 %, bo powiem szczerze, że z przygotowanej porcji 525 dkg psina nigdy nie zjadła całości i się martwiłam, że będzie coś nie tak z qupalami, ale jest OK.

Co do ilości krwi... kupuję na targu serca cielęce świeżuteńkie, ociekające krwią i jak je rozkrawam, bo na jeden posiłek całe serducho cielakowe to trochę dużo, to wewnątrz w tych wszystkich komorach i tętnicach są skrzepy krwi w ilości bardzo dużej, z takiego jednego serca była by pewnie mała literatka tej czystej krwi + skrzepy, czy jeszcze suplementować czy tyle wystarczy ??

A jakie jeszcze inne podroby mogłabym podawać oprócz wymienionych, bo ktoś zasugerował, że to mało..... nie wiem o co pytać na targu, a podejrzewam, że wszytko by można zakupić.

A jajka faktycznie w całości zapodawać, bo trochę się bałam i podawałam samo żółtko. Czy 2 w tygodniu to będzie ilość OK czy zwiększyć, jajka są wsiowe od szczęśliwych kur ;-)
Ostatnio zmieniony przez MADU 2013-11-07, 21:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-07, 21:43   

Dodanie jeszcze hemoglobiny na pewno nie zaszkodzi a może tylko pomóc.
Z warzywami - ja serio. To nie jest wg mnie absolutnie niezbędny element diety. Możesz z powodzeniem zamienić ich część na resztę.
Podroby? Śledziona, trzustka, gonady, grasica - każdy jeden narząd wewnętrzny
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
MADU 

Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Paź 2013
Posty: 32
Wysłany: 2013-11-07, 21:48   

Śledziona, trzustka, gonady, grasica - każdy jeden narząd wewnętrzny - czy z ilościami należy uważać jak przy wątrobie czy można dawać na równi z sercami, żołądkami ??

Dziewczyna kudłata strasznie lubi wszelakie owoce, więc ponad to co podałam różne ich ilości i tak są podawane bez ważenia, ale nie umiemy odmówić dziecku witamin :lol:


Czy ta wartość 3% jest odpowiednia dla dużego szczeniaka, bo mam wrażenie, że ona ciągle chodzi głodna ??
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-07, 21:57   

Z podrobami jest tak - popatrz na ich wielkość. Wyobraź sobie ile mogą zajmować miejsca w ciele zwierzęcia, z którego pochodzą - i już z grubsza wiesz "ile" podać. Wątroba jest największym narządem więc proporcjonalnie będzie jej najwięcej w porównaniu z każdym innym narządem.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
MADU 

Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Paź 2013
Posty: 32
Wysłany: 2013-11-07, 22:05   

To prawda, ale wszelkie dobre duchy głoszą, aby z wątroba uważać "Przy podawaniu podrobów należy kontrolować ilość wątroby. Zawiera ona bardzo dużo witaminy A, której przedawkowanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Bezpieczna dawka wątroby to 50-150g 1-2 razy w tygodniu"
Stosować się do tego czy tez nie ??
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-07, 22:12   

Żeby przedawkowac wit A musiałabyś psu codziennie podawać sporo i przez kilka miesięcy :mrgreen:
Bezpieczna dawka to wszystko pomiędzy 1.5% a 7%. Średnio ok 3% - całości psiej diety.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
MADU 

Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Paź 2013
Posty: 32
Wysłany: 2013-11-07, 22:20   

ciocia_mlotek wielkie dzięki :kwiatek:
Czyli możemy bezpowrotnie porzucić wory z kulkami i bezkarnie stosować powyższy jadłospis ?? :food:
Jeszcze jedno pytanko mi się nasunęło: czy zwiększenie udziału produktów pochodzenia zwierzęcego na 90 % i zmniejszenie produktów pochodzenia roślinnego do 10 % będzie OK ??
I gdzie te 10 % ulokować, proporcjonalnie do mięsa, żołądków, podrobów i kości czy wrzucić to wszystko w czyste mięso ??
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-07, 22:23   

Myśle, że możesz spokojnie tak karmić :)
Te 10% rozparceluj wg proporcji produktów zwierzcych
Jeszcze dla świętego spokoju można by podliczyć wapń i fosfor. Żeby zobaczyć czy ich proporcje są ok
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
MADU 

Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Paź 2013
Posty: 32
Wysłany: 2013-11-07, 22:27   

Chyba nie bardzo wiem jak się za to zabrać, rozumiem, że w kalkulatorze to należy uczynić ??
 
 
Thor 

Barfuje od: niedawna
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 53
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 51
Skąd: Radzymin
Wysłany: 2013-11-08, 00:10   

ciocia_mlotek napisał/a:
ozory to czyste mięso.


Myślałem,że ozory traktujemy jako podroby.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne