BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ryby
Autor Wiadomość
Sushi 


Barfuje od: 1.10.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 33
Dołączyła: 19 Wrz 2015
Posty: 58
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-10-22, 20:00   

Czy tiaminaza występuje też w oleju rybnym (z ryb, które zawierają ten enzym)? Mam olej rybny pochodzący m.in. z makreli i szprota i zastanawiam się jak to się ma do zawartości tiaminazy.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-11-16, 15:39   

Na 100% nie jestem w stanie powiedzieć. Domniemuję jednak, że raczej nie powinno być tiaminazy w oleju rybnym, a jeśli, to śladowe ilości. Tiaminaza jest enzymem skierowanym do rozkładania tiaminy, która jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, a reakcja rozkładu tiaminy przez tiaminazę wymaga użycia cząsteczki wody. Stąd tiamina powinna być obecna wyłącznie w środowisku wodnym, a nie tłuszczowym. Nie znalazłam jednak na ten temat nic konkretnego w wiarygodnych źródłach.

Przy okazji, w poniższym linku znajduje się obszerna i w miarę kompletna lista ryb zawierających tiaminazę oraz jej nie zawierających:
http://www.wetwebmedia.co.../thiaminase.htm

Jako ciekawostkę napiszę jeszcze, że nie tylko ryby zawierają tiaminazę i nie tylko spożywanie surowych ryb ją zawierająchych może wiązać się z niebezpieczeństwem niedoboru witaminy B1 spowodowanego tiaminazą. Tiaminazę zawierają także niektóre rośliny, głównie niejadalne (jak paprocie), choć mogące stanowić zagrożenie dla roślinożerców, ale i te, które goszczą w naszej diecie (np. skrzyp polny, rzepa).
Dodatkowo tiaminaza jest wytwarzana przez niektóre szczepy bakteryjne w sprzyjających dla ich rozrostu warunkach w jelitach (kocich, psich, ludzkich i innych zwierząt). Czynikiem, który wyzwala rozrost tych szczepów bakteryjnych są przede wszystkim obecne w diecie zboża, których niestrawione części oraz metabolity są pożywką dla tych właśnie bakterii. Kwestia ta jest dość dobrze przebadana i znana zwłaszcza wśród hodowców bydła, u którego szczepy produkujące tiaminazę pojawiają się w żwaczu, gdy zwierzęta żywione są zbożami. To samo dzieje się w jelitach naszych czworonożnych domowych drapieżników, gdy żywimy je zbożami oraz w naszych własnych. Produkcja bakteryjnej tiaminazy w jelitach może w znaczący sposób ograniczyć ilość przyswajanej witaminy B1.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ePiotr 

Barfuje od: 05.03.14
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 197
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-01-17, 21:06   

Przeczytalem tutaj, że flądra jest wolna od tiaminazy. Dosc czesto flądra to nazwa potoczna odnosi sie raz do płastugi innym razem do storni czy gładzicy. Czy wszytskie one sa wolne od tiaminazy z racji tego ze to jedna rodzina czy niekoniecznie??
 
 
MagdaMisia 

Barfuje od: 5.02.2016
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 64
Wysłany: 2016-04-21, 14:08   

Już myślałam że sie poddam próbowałam tu wyszukać ryb bo kupiłam swoim zwierzakom miąższ czerniaka (dorsza atlantyckiego) sucho mrożony i nie wiedziałam jak go doprawić i kotowi i pieskowi ostatnio za szybko chcę sobie wszystko zapamiętać i sie gubię :D więc zaczęłam zapisywać na kartkach wszystko więc jak taką pojedynczą porcję podać co dodać jeśli mogę prosić o pomoc mam chyba jeszcze z ok 3 kg tego popakowane i chciałabym wiedzieć na przyszłość jak to podać :]
_________________
MagdaMisiaIsabellaAisza
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-06-14, 12:44   

mam pytanie odnośnie dodawania ryb w kalkulatorze, a mianowicie do miesnej mieszanki chciałam ostatnio dodac flądrę i kalkulator zasugerował 6 / 7 kg ryby :shock: ; dokładnie tak samo było z krewetkami... czy to oznacza, ze w mieszance powinno być tyle samo ryb co mięsa? czy ktoś wie, dlaczego wychodzą takie duże ilości ryby?
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-06-14, 18:11   

A może miało to związek z zawartością wit. D w tych rybach? Może kalk wyliczał ilość ryby tak, by pokryć zapotrzebowanie na wit. D?
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-06-14, 21:31   

no właśnie, że nie - robiłam przepis standardowo, dodałam wszystkie suplementy i stwierdziliśmy, ze dla urozmaicenia dodamy jakąś rybę no i wyszło mega dużo - odpuściliśmy sobie pomysł dodania ryb i tak samo krewetek
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-06-14, 23:06   

Kalkulator sugeruje taką ilość ryby, która pokryje potrzebną ilość witaminy D. Co nie oznacza oczywiście, że zawsze należy stosować rybę jako jedyne źródło witaminy D (można to robić w zasadzie tylko wtedy gdy używa się dzikiego łososia). Jeśli wprowadzimy najpierw inny suplement witaminy D, to Kalkulator zasugeruje znacznie mniejszą ilość ryb.
Z podstawowych zasad BARFu wynika, że ryby nie powinny stanowić większości, ani nawet głównej części diety kotów czy psów, a Kalkulator jest narzędziem, którego nie używamy w oderwaniu od wiedzy o naturalnym żywieniu. Ryby są więc z zasady jedynie dodatkiem i trzeba o tym pamiętać, bo niestety nie da się zawrzeć w prostym i jednocześnie ułomnym programie (arkuszu kalkulacyjnym) całego ogromu reguł, wraz z wszelkimi niuansami, którymi kierujemy się przy przygotowywaniu barfnych posiłków.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-06-15, 08:54   

Dagnes,
dziękuję za odpowiedż; jest ona dla mnie jak najbardziej logiczna; muszę jeszcze raz sprawdzić swój kalkulator, bo chyba coś zrobiłam nie tak, albo rzeczywiście najpierw dodałam ryby zamiast innego suplementu wit D - jest to chyba jedyne wytłumaczenie na taką ilość ryb, albo coś się pokręciło w kalkulatorze (tak jak piszesz jest to tylko program) .
IzabelaW,
Tobie też dziękuję :kwiatek:


[ Komentarz dodany przez: dagnes: 2016-06-16, 12:18 ]
Dalszą dyskusję dotyczącą kwestii kalkulatorowych przeniesiono tutaj
 
 
BeataMach 


Barfuje od: 11.2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2016
Posty: 94
Skąd: ZABRZE
Wysłany: 2017-03-10, 10:57   

czy mozna podawac łososia, niestety niekoniecznie dzikiego, jako żródło omega3? moj kot bojkotuje wszystkie oleje i kapsułki. Nie wypróbowałam jeszcze kryla ale powiem szczerze ze boje sie ze znowu kolejne pieniadze wywalone w błoto. Efekt jest taki ze co pare dni mamy sajgon i wyciskam do pyszczka kapsułkę, kot ma stresa, ja cała podrapana, nie moze tak byc, musze cos znalezc zamiennie. No wiec jak? łosoś da rade? ile go podawac w skali miesiąca? i czy jednak mam go ujac w kalkulatorze zeby nie przedawkowac witD? do mieszanki nie chce dodawac, wole jednak rzucic kawałek co jakis czas
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-03-10, 12:10   

BeataMach, a kot łososia je?
 
 
BeataMach 


Barfuje od: 11.2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2016
Posty: 94
Skąd: ZABRZE
Wysłany: 2017-03-10, 14:03   

tak, je. Tran tez mu w mieszankach nie przeszkadza. Saszetki rybne kiedys jadł, więc mysle ze moze dałoby sie tak mu dostarczac tych kwasów :confused:
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-03-10, 18:17   

A próbowałaś wyciskać zawartość kapsułki do mieszanki lub do jakiegoś smakołyku?
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2017-03-10, 18:28   

Może kot wie co robi. Nasłuchałam się ostatnio o tym jak bardzo zanieczyszczone są ryby, i że te wszystkie kapsułki i oleje to niezłe źródło wszelkiej chemii...
 
 
BeataMach 


Barfuje od: 11.2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2016
Posty: 94
Skąd: ZABRZE
Wysłany: 2017-03-10, 21:28   

W mieszance nie ma opcji żeby zjadł, suszone mięso które uwielbia, jeśli umocze kapsulka też omija. Rybę zje, może nie jakiś duży kawałek, ale zawsze coś.
Co do podawania omega 3 , co się stanie jeśli nie będę mu suplementowac?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne