BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Chipowanie zwierząt, tatuaże...
Autor Wiadomość
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-10, 22:35   

Martens, a w hodowli kotka nie zachipowali? Zazwyczaj to robią!
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-10, 22:46   

A mi się wydaje, że rzadko to robią. Ja mam kotki z dwóch różnych hodowli i żadna nie była zaczipowana. Co nie zmienia faktu, że ode mnie kotenieńki będą wychodziły z czipem 8-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2013-12-11, 02:01   

A u mnie zachipowali.... Wydawało mi się właśnie , że hodowcy często chipują... :shock:
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-11, 02:14   

_Jadis_ napisał/a:
A u mnie zachipowali.... Wydawało mi się właśnie , że hodowcy często chipują... :shock:


To tym bardziej dziwne, bo Olek i Tula są z tej samej hodowli :->
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2013-12-11, 02:30   

Serio? Nie zanotowałam tego faktu jakoś ...dziwne
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-11, 02:43   

Już kiedyś mnie nawet witałaś jako "rodzinę", ale na innym forum. Widać mam nieco lepszą pamięć niż Ty :mrgreen: w każdym razie, jeśli dobrze pamietam, Olek rozpoczął karierę wystawową, zanim do Ciebie trafił. Pewnie dlatego ma czip - na wystawach jest on wymagany.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Viktoria 

Barfuje od: 07.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Maj 2013
Posty: 68
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-12-11, 09:25   

Ines napisał/a:
Ja czipowałam koty w dwóch miejscach i nigdy nikt nie wspomniał o wpisie do żadnej bazy danych, w żadnej też bazie czipa moich kotów nie było, zanim ja ich tam nie zapisałam. Co rusz pojawiają się w sieci ogłoszenia, że znaleziono kota, ma czip, ale numeru w żadnej bazie nie ma. Więc wydaje mi się, że weterynarze tego nie robią. Zresztą wiązałoby się to z podaniem do bazy naszych danych osobowych - adresu zamieszkania, numeru telefonu itd. Czy weterynarz zrobiłby to bez naszej wiedzy/zgody?


Mój pies był zaczipowany w schronisku, tam wprowadzili moje dane do bazy, nasza pani wet przy pierwszej wizycie sprawdziła czip i czy jesteśmy w bazie. Także to zależy zapewne od tego jak weterynarz się przykłada, bo jak już do bazy nie wprowadzają danych to powinni chociaż poinformować jak i gdzie to zrobić.
 
 
martens 

Barfuje od: 8 XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Paź 2013
Posty: 104
Skąd: USA
Wysłany: 2013-12-11, 09:39   

Mimir nie został zachipowany w hodowli, bo przed chipowaniem się rozchorował, a potem już do mnie jechał i nie było czasu, żeby go chipować.
_________________
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-12-11, 11:12   

Niestety należy tylko samemu pamiętać o własnoręcznej rejestracji numeru czipa i zwierzaka w bazach danych - istnieje wiele baz danych, z czego niewiele z nich współpracuje ze sobą.
NIE należy ufać, że wet wprowadzi dane za nas. Najczęściej jeżeli to w ogóle zrobi to jest to baza warszawska - która nie współpracuje z żadną inną i pies mimo że zaczipowany nie ma możliwości powrotu do domu gdy "wyjdzie" poza obręb naszego kochanego miasta. Nawet jeżeli wet zarejestruje naszego zwierza w bazie ogólnopolskiej - nie mamy możliwości samodzielnej edycji danych tam podanych - choćby kradzież telefonu i bach.
Samodzielna rejestracja to koszt ok 20 zł (w każdej bazie) ale także stały dostep do danych tam umieszczonych, samodzielna decyzja - które dane będą widoczne po wpisaniu numeru czipa (w rejestrez podajemy swój numer tel, adres, imie i nazwisko oraz pesel - najbezpieczniej jest aby dla obcych widoczny był tylko numer telefonu).
Nie spoczywajmy na laurach gdy psa czy kota zaczipujemy - adresówka nadal jest niezbędna. Nie każdy znalazca musi wiedzieć o istnieniu czegoś takiego jak czip. Na adresówce dobrze jest także umieścić informacje o zaczipowaniu psa...
Najlepszą adresówką jaką dane mi było zobaczyć była zwykła biała tasiemka pasmanteryjna zawiązana na supełek na szyi psa w sposób stały - z wypisanym numerem telefonu. Rozwiązanie tanie i niezniszczalne. Dobre są także grawerowane tabliczki nitowane do obrozy - te dyndające koniec końców kończą jako zgubione, zerwane, złamane.

Bazy czipów:
ogólnopolska www.identyfikacja.pl
ogólnoeuropejska (współpracujaca z identyfikacja) http://www.safe-animal.eu/
www.europetnet.com
www.indexel.info
www.idpet.info/language
www.petmaxx.com
www.tasso.net
http://dogid.eu


Przypominam, że coraz więcej miast wprowadza obowiązek posiadania przez psa czipa :mrgreen: a co roku prowadzone sa akcje bezpłatnego czipowania w wybranych lecznicach weterynaryjnych.
 
 
Bigiel 


Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Mar 2013
Posty: 219
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-11, 11:18   

isabelle30 napisał/a:
ogólnoeuropejska (współpracujaca z identyfikacja) http://www.safe-animal.eu/


30 zł od zwierzęcia

Cytat:
Nie spoczywajmy na laurach gdy psa czy kota zaczipujemy - adresówka nadal jest niezbędna. Nie każdy znalazca musi wiedzieć o istnieniu czegoś takiego jak czip. Na adresówce dobrze jest także umieścić informacje o zaczipowaniu psa...


Dokładnie. Nie każdy gabinet ma czytnik. Czipy czasem się "przemieszczają"

Cytat:
Najlepszą adresówką jaką dane mi było zobaczyć była zwykła biała tasiemka pasmanteryjna zawiązana na supełek na szyi psa w sposób stały - z wypisanym numerem telefonu. Rozwiązanie tanie i niezniszczalne. Dobre są także grawerowane tabliczki nitowane do obrozy - te dyndające koniec końców kończą jako zgubione, zerwane, złamane.


Grawerują już też na metalowych zatrzaskach

 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-12-11, 11:40   

Z chipami jest ten problem, że własnie często gabinety czytnika nie mają, to samo schroniska. Albo im się nie chce sprawdzać. Słyszałam juz kilka takich historii. Pies znaleziony, oddany do schroniska i od razu dany w adopcję. Nowy właściciel szedł pieska zachipowac a tu o-o - wbrew temu co powiedziało schronisko piesek już jest zachipowany i ma właściciela. Chip z aktualnymi danymi i rodzina czekająca, szukająca swojego ulubieńca
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Rapsodia 
BARFny Hodowca

Dołączyła: 19 Lis 2013
Posty: 28
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-12-11, 11:45   

Ja myślę, że wiele osób nie rejestruje chipów w bazie, gdyż po prostu nie wiedzą, że to jest konieczne. Ludzie często nie pomyślą o takich najprostszych rzeczach, a zwłaszcza osoby, które są niedoświadczone, mają pierwszego kotka, czy pieska, dla nich często zachipowanie równa się identyfikacja zwierzaka w razie zaginięcia. Być może weterynarz nie informuje o takiej konieczności, albo osoba kupuje już zachipowane zwierzątko i również nie zostaje poinformowana o konieczności rejestracji. Kilka razy już się z tym spotkałam, po prostu ktoś nie był świadomy, że chip sam z siebie nie wiele daje, jeśli nie znajduje się w bazie.

I tak jak ktoś już pisał, istnieje dalej powszechna opinia, nawet wśród wetów, że jest wiele baz danych i wpisanie do jednej i tak nie gwarantuje, że potem ten chip będzie zidentyfikowany.

Kolejna rzecz to powszechny brak czytników... Tu niestety nawet Związki Kynologiczne leżą.. Mimo, że od jakiegoś czasu hodowcy mogą albo chipować, albo tatuować szczenięta (do wyboru) to np oddział Kraków nie ma jakiegoś czytnika oddziałowego, z którym osoba przychodząca na przegląd miotu mogłaby przyjść i zidentyfikować szczenięta (lub choćby sprawdzić, czy faktycznie są zachipowane).
Brak jest też czytników w niektórych schroniskach.

Dlatego ja ciągle wolę tatuaże u szczeniąt, jest on czytelny bardzo długo (o ile jest dobrze zrobiony), zdarzyło mi się już, że poprzez tatuaż wolontariuszka ze schroniska dotarła do mnie, jako do hodowcy psa, który znalazł się w schronisku. Tylko dzięki temu w ogóle dowiedziałam się o tym, że pies trafił do schroniska, dzięki temu można było dotrzeć do właściciela (ponieważ piszę zawsze umowy kupna).
Wiadomo, że u kota i tak tatuaż odpada.

Oczywiście najlepszym i najpewniejszym wyjściem jest dodatkowo zachipować (teraz i tak jest to konieczne, nawet przy zwykłym wyjeździe za granicę) i zarejestrować w bazie.

Dodatkowo moje psy mają przy obrożach adresówki. I mam nadzieję, że w razie, gdyby któryś z nich kiedykolwiek zaginął, to trafi na uczciwą osobę, która będzie mogła łatwo do mnie dotrzeć.
 
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2013-12-11, 12:45   

Cytat:
Już kiedyś mnie nawet witałaś jako "rodzinę", ale na innym forum. Widać mam nieco lepszą pamięć niż Ty :mrgreen: w każdym razie, jeśli dobrze pamietam, Olek rozpoczął karierę wystawową, zanim do Ciebie trafił. Pewnie dlatego ma czip - na wystawach jest on wymagany.


Bardzo możliwe. W takim razie sory - ostatnio mam tyle na głowie, ze nei na wszystko zwracam aż tak baczną uwagę.

Z chipem możesz mieć rację.
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-12-11, 12:50   

Psa z hodowli dostałam zachipowanego, rejestrowałam go sama. Tak na wszelki wielki jakby mi pies zaginął. Niestety, ale sprawdzenie u niej chipa jest właściwie niemożliwe - chyba, że po wcześniejszej premedykacji - więc do obroży ma doczepioną adresówkę.
 
 
 
Freya 


Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 30 Wrz 2013
Posty: 149
Skąd: Finlandia
Wysłany: 2013-12-11, 12:58   

Muszę przyznać, że mam raczej ambiwalentny stosunek do czipowania. Niby czip pomaga w odnalezieniu zwierzęcia (jeśli się ten czip zarejstruje, rzecz jasna ;-) ), ale z drugiej strony to jest ciało obce wprowadzone pod skórę naszego pupila i nigdy nie możemy być pewni, że nie będzie miało negatywnych skutków na jego zdrowie lub życie.

Dla przykładu badania na szczurach i myszach wykazują, że u niektórych zwierząt wszczepienie czipa zapoczątkowuje wzrost tkanki rakowej. Artykulik do poczytania dla chętnych
http://www.dogsnaturallym...microchips-pet/
To nie są częste przypadki, ale jednak...

Denerwuje mnie też takie czipowanie wszystkich zwierząt "na wszelki wypadek". Na pewno w niektórych przypadkach czipowanie jest wskazane, a nawet konieczne. Jednakże w innych wydaje mi się tylko sposobem na wyciągnięcie pieniędzy od właścicieli, bez oglądania się na zdrowie zwierząt. W tym względzie czipowanie przypomina mi trochę szczepienie zwierząt co roku na wszystkie możliwe choroby, bez względu na ich styl życia i kondycję.

Moje koty zostały zaczipowane przez fundację jeszcze przed adopcją, więc nie miałam w tej sprawie nic do powiedzenia. Gdybym miała, pewnie bym ich nie zaczipowała, bo koty same nie wychodzą i raczej się nie zgubią.

Ja nie mówię, że czipowanie jest ogólnie złe, tylko że nie jest to metoda bez wad i trzeba to mieć na uwadze. Każdy właściciel czworonoga musi sam sobie przeanalizować bilans strat i zysków i wybrać to, co najlepsze dla jego zwierzaka.
_________________
"Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem natury" - Leonardo da Vinci
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne