BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie przy chorej wątrobie i nerkach
Autor Wiadomość
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-04-07, 12:37   

czkavka napisał/a:

Margot, pamiętam, że fosfor w wynikach krwi jest ok. Właściwie nie są to jakieś szczególnie masakryczne wyniki nerek, bardziej martwiłabym się o wątrobę. Niestety wyniki są u weta i nie pamiętam szczegółów. ALAT był chyba ok. 600, gdzie norma to 60. :-(


Wątroba jest na pewno problemem nr 1, jednak wtórnie do wątroby pewnie zaczynają siadać nerki (tak to już jest, że przy wielu schorzeniach przewlekłych dotyczacych poszczególnych organów, zaczynają się sypać inne). Dlatego musisz bezwzględnie mieć na uwadze oba organy komponując dietę dla Gizmo. Piersi, zwłaszcza podawane regularnie i jako główny składnik mięsny, nie są dobrym wyborem nawet dla najzdrowszych zwierząt.
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-07, 13:20   

O, wtrącę się do temat bo mam podobny problem, choć... mój psiak problemu z nerkami nie ma tylko z wątrobą i to nie jakoś szczególnie dużo, bo ma ALAT 163, gdzie max to 50, inne wyniki ok. Margot- a co myślisz o podawaniu tych udek z kurczaka wraz z kością bez skóry w naszym przypadku żeby tłuszczu było mniej? Kości nie pogorszą stanu wątróbki psa? I po protu będę dawać więcej łatwostrawnych warzyw...a BARF pozostanie bez większych zmian? Bo wet jak usłyszał o moim żywieniowym planie to prawie padł. Dla tu niego tylko ryż i royal haptic jest ok 8-)
 
 
Bigiel 


Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Mar 2013
Posty: 219
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-03-14, 18:06   

koniczynka napisał/a:
10. Dodatkowo grasica jest cennym uzupełnieniem mięsa


O co chodzi z tą grasicą? Przy chorych nerkach napisane jest żeby ograniczyć fosfor, a w grasicy owczej jest jej 400mg, a cielęcej 558 mg. Ma jakieś inne zalety?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-03-16, 15:48   

Szczerze przyznam, że nie wiem z jakich powodów było wspomniane o grasicy przy diecie dla nerkowców i czy ma dla nich jakieś zalety, ale zawartość fosforu jest w niej na tak koszmarnie wysokim poziomie, że nie zastanawiałabym się w związku z tym nad potencjalnymi zaletami, skoro przysłania je tak duża jej wada. W diecie nerkowców należy dążyć do wybierania pozycji mięsnych zawierających jak najniższy poziom fosforu, czyli na pewno poniżej 200mg/100gr., a im mniej tym lepiej.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-25, 17:08   Prośba o pomoc

Chciałbym odświeżyć wątek. W piątek późnym popołudniem odebrałam wyniki mojego kochanego psa i się załamałam…..

Mika - suczka, 14 lat, 11kg.
problem z wątrobą i nerkami, dodatkowo problem ze stawami, zaburzenia neurologiczne (podaje wit B12)
Potworny kamień na zębach, brzydki zapach z pyszczka
Woda - pies pije dość dużo, około 500-600ml dziennie
Zaobserwowałam śluz z pochwy jak zrobi siusiu (2-3 razy)

Chciałam usunąć kamień - nie mogę, ponieważ wyniki krwi nie pozwalają na zabieg. Wet twierdzi, ze bakterie na dziąsłach powodują problemy z mocznikiem itp.
podobno z nerkami "nie jest aż tak źle"...??


Wyniki krwi:

Listopad 2016r: karma marketowa Chappi:
ALT - 112 U/l
AST - 32 U/l
Mocznik 162 mg/dl
Kreatynina 1.43 mg/dl
Fosfor 4.8 mg/dl
Potas 3.93 mmol/L


Grudzień 2016r: 1/3 gotowane żołądki, 1/3 warzywa, 1/3 ryż
ALT - 68 U/l
Mocznik 103 mg/dl
Kreatynina 1.68 mg/dl
Fosfor 4.05 mg/dl
Potas 3.96 mmol/L


Luty 2017r: surowe mięso 160g (mostek wołowy, udo ze skórą z kaczki, indyka i kurczaka), 40 g podroby (serca i żołądki), 100 g gotowane warzywa (marchew, pietruszki, seler, buraki czerwone):

ALT - 100 U/l
Mocznik 180 mg/dl
Kreatynina 2.0 mg/dl
Fosfor 4. mg/dl
Potas 3.7 mmol/L

Widzę, że od kiedy BARFuję, pogorszyłam stan psa. W poniedziałek zakupię kalkulatory dla psa i kota.

Bardzo proszę o podpowiedzi na moje wątpliwości, chciałabym podsumować wiedzę, którą wyczytałam na forum.
Proszę o sprawdzenie czy dobrze zakładam:
Ma być:
*Ca : P – 1:1
*Białko : tłuszcz – 1:1,6
*5g białka na 1 kg mc
*max 55g fosforu na 1 kg mc
* szpik wołowy biały liczyć jako tłuszcz wołowy
* K : Na – nie mam pojęcia, nie mogę znaleźć

Pies otrzymuje witaminy Cafortan (6 tabl dziennie)

Dodatkowo inne leki:

Cimalgex
WIT B12 1 tabl
DiReNa
ArthroVet HA Complex ½ tabl
Propalin
Pestki gorzkie ½ łyżeczki
ArthroVet ½ saszetki
Hepatil 1 tabl
olej z łososia (zakonserwowany wie E)

Podawałam też sproszkowane skorupki jaj, ale weterynarz zakazał.

Często kupuję mało tłuste mięso (nie mam dojścia do innego). Dotłuszczam wówczas porcję tym tłuszczem wołowym:
http://www.zooplus.pl/sho...enerujace/31744
Czy mogę go używać?

Pozdrawiam Asia
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-02-25, 19:53   

..Asia.. :kwiatek: Mam psa wątrobowo-nerkowo-tarczycowo-neurologicznego dietę ma głownie ustawioną na nerkową. Korzystam z kociego kalka (bo tam jest wyliczone białko) i sprawdzam ułożony tam jadłospis w psim kalku, tak aby dostosować normy np Wit E do psich. Barfuje dopiero rok i jego dietę na początku intensywnie dostosowywałam do jego wyników i samopoczucia. To co u mnie działa nie musi u Ciebie (mój pies zażywa nefrotoksyczny "lek") Ale może troszkę będe mogła pomóc.
..Asia.. napisał/a:

Proszę o sprawdzenie czy dobrze zakładam:
Ma być:
*Ca : P – 1:1
*Białko : tłuszcz – 1:1,6
*5g białka na 1 kg mc
*max 55g fosforu na 1 kg mc
* szpik wołowy biały liczyć jako tłuszcz wołowy
* K : Na – nie mam pojęcia, nie mogę znaleźć

Ca : P - 0,9 - do aż ok.2,0 lub 1,3-1,5 : 1 - ale dużo zależy też od tego jaki jest poziom wapnia we krwi. Tu Margot opisała o Co chodzi z tym wapniem http://www.barfnyswiat.or...=asc&start=2010
K:Na=ok. 1,9-2,0 :1 - do takich proporcji warto dochodzić stopniowo. Nie wiem ile teraz wychodzi Ci w mieszankach.
Białko : tłuszcz 1:1,6 - może być, czasami dochodzę do 1,3.
białko na 1 kg mc - kiedy skorzystasz z kociego kalka i uwzględnisz dawkowanie jedzenia w psim kalku może wyjść mniej. 5g w moim przypadku było za dużo. Podskoczył mocznik . Trzymam się granicy ok 4,2 -4,5 g k.mc
Fosfor j.w mi w mieszankach wychodzi ok 40-43.

..Asia.. napisał/a:

Dodatkowo inne leki:
Cimalgex
DiReNa
ArthroVet HA Complex
Propalin
Pestki gorzkie
ArthroVet

Zastanowiłabym się dodatkowo czy któryś z tych preparatów ma jakieś skutki uboczne. Od kiedy i z jakiego powodu podajesz jej Propalin ? Dodajesz pestki ... czy dobrze myśle, że to pestki moreli? Jeśli to amigdalina to czy możesz napisać po co ją podajesz? Czy robiłaś suni USG oraz badanie moczu?
..Asia.. napisał/a:

Podawałam też sproszkowane skorupki jaj, ale weterynarz zakazał.

Uzasadnił to ?
..Asia.. napisał/a:

Często kupuję mało tłuste mięso (nie mam dojścia do innego). Dotłuszczam wówczas porcję tym tłuszczem wołowym:
http://www.zooplus.pl/sho...enerujace/31744
Czy mogę go używać?

A skąd jesteś? Mnie też wydawało się, że mięso to same chude występuje w sklepach ale jak popytałam na bazarach czy mają okrawki (bo ludzie przecież proszą o chude) to okazuje się że spod lady da się coś kupić.
Takiego suchego tłuszczu nigdy nie podawałam kiedy zdarzyło mi się że wyszła za chuda mieszanka dodawałam smalec gęsi lub wieprzowy.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-25, 20:40   

Traganek tak sie cieszę, ze sie odezwalaś :kiss:
Od rana czytam Twoje posty i wiem, ze masz juz doświadczenie z problemami, które teraz mnie dotyczą :)

Wszystko mi wyjaśniałaś co do proporcji. Dziękuję.

Lek Propalin podaje od ok. 13 lat, kiedy to po ropomaciczu usunęli Mikusi macicę. Zaczęły sie problemy z popuszczaniem moczu. Początkowa dawka była duża, obecnie jesteśmy na minimalnej, która działa. To jednak kreseczka na miarce - około kropli (na początku były to około 5 kresek)

pestki podaję...bo cala familia bierze :) Poprzedni pies odszedł na raka, i od tamtej pory pojadamy sobie pesteczki z amigdaliną

Weterynarz nie uzasadnił mi odstawienia skorupek. Powiedziało to dwóch wetów (nasz lokalny - średnio rozgarnięty i "specjalista" z odległego Wrocławia, gdzie byliśmy aby zdiagnozować Mikusi stawy i bioderka).

USG ani badania moczu nie robiłam. Wystarczy podstawowe badanie moczu? Zasugeruje je kiedy ponownie będziemy kontrolować mocznik. Dodatkowo zlecę tez ten wapń we krwi.

Z tym mięsem, to problem, bo mam dostęp do wieprzowiny, której się wystrzegam. Mieso kupuje w markecie, czasem mostki wołowe sa takie, ze mają 60-70% tłuszczu (cena 9 zł). To z kolei wydaje mi się za tłuste..A czasem sa takie, ze mają ze 30% tłuszczu (cena 18 zł) Już sie martwię, jak to ująć z kalkulatrze...bo to sa naprawdę różne mięsa.
Jesli chodzi o kalkulator, to wysłałam PW do Hebe, ale to cały czas siedzi w folderze "Do wysłania" :-/

Naprawde można dodać smalec? bo to jednak wieprzowina.

Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź :kwiatek:
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-02-25, 22:33   

Oj nie wiem czy mam doświadczenie, ciągle się uczę i odkrywam, że jeszcze dużo przede mną.

..Asia.. napisał/a:

USG ani badania moczu nie robiłam. Wystarczy podstawowe badanie moczu? Zasugeruje je kiedy ponownie będziemy kontrolować mocznik. Dodatkowo zlecę tez ten wapń we krwi.
Mocz poproś z badaniem białka do kreatyniny. Jeśli możesz u siebie wybrać profil badań krwi to wybierz taki żeby był też sód, przydałoby się też sprawdzić glukozę i fruktozaminę Najlepiej wybrać rozszerzony profil i posprawdzać co się dzieje. Np w Labwecie profile są takie: http://www.labwet.pl/1003...laboratoryjnych w Alab weterynaria troszkę inne http://www.alabweterynaria.pl/243-profile#body

Czy to nadmierne picie zostało zdiagnozowane?

..Asia.. napisał/a:

Z tym mięsem, to problem, bo mam dostęp do wieprzowiny, której się wystrzegam. Mieso kupuje w markecie, czasem mostki wołowe sa takie, ze mają 60-70% tłuszczu (cena 9 zł). To z kolei wydaje mi się za tłuste..A czasem sa takie, ze mają ze 30% tłuszczu (cena 18 zł) Już sie martwię, jak to ująć z kalkulatrze...bo to sa naprawdę różne mięsa.

Jeśli kupisz mięso z 60-70% tłuszczu i do niego dodasz inne mniej tłuste, może się okazać, że będzie ok Tzn stostunek białka do tłuszczu.
..Asia.. napisał/a:

Naprawde można dodać smalec? bo to jednak wieprzowina.

Ja dodałam - byłam pod tzw ścianą, z za chudym mięsem. Surowego tłuszczu wołowego nie mogłam znaleźć a mięso już wołało o zmielenie. Ale nie o to chodzi w barfie i tej metody nie polecam. Lepiej kupić bardzo tłusty np. mostek i połączyć go z mniej tłustymi mięsami + podroby.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-26, 10:34   

Dziękuję za odpowiedź :)

Powiedz, czy to normalne, że PW do Hebe odnośnie kalkulatora są cały czas w folderze do wysyłki?
Szukałam na faq, ale nie znalazłam takiego problemu. Boję się, że Hebe nie dostanie mojej wiadomości, a ja szybko potrzebuję ten kalkulator.

Czemu mielisz mięso? U mnie kot i pies jedzą w postaci pokrojonej. Czy to zdrowsze aby mielić?
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-02-26, 12:11   

Jeśli są do wysyłki to znaczy, że Hebe ich jeszcze nie odebrała, nie było jej na forum :-)
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-26, 16:55   

Mika dostaje DiReNa. Teraz wet zmienił na syrop Pronefra (150zł miesięcznie!!!) https://sklep.mvet.pl/Drogi-moczowe/Choroby-nerek-2/produkt.3633/

Z tego co wyczytałam jest to:
* Węglan wapnia i węglan magnezu
* Chitozan
* Polisacharydy z rośliny Astragalus
* Oligopeptydy

Czy jest sens to podawać?
Jeśli tak, to jak ten węglan wapnia i magnezu wliczyc do kalkulatora przy przygotowaniu posiłku?



traganek napisał/a:


Czy to nadmierne picie zostało zdiagnozowane?


Z całą pewnością zauważyłam, ze Mika pije więcej po tabletkach DiReNa.
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-02-26, 19:19   

..Asia.., Mielę mięso tylko dlatego, żeby zmieściło mi się do zamrażarki, bo przygotowuje mieszanki na 2-3 tygodnie.

Co do Pronefry ... chciałam Ci odpisać ale Dangens wcześniej już się wypowiedziała. http://www.barfnyswiat.or...=asc&start=1800
Ponadto nie wiesz ile wapnia i magnezu we krwi jest u Twojej suni.

Astralagusa kiedyś używałam (jeśli Cię on interesuje i zauważyłaś poprawę -podając DiReNę, chociaż chyba nie, patrząc na wyniki badań, które zamieściłaś) to możesz kupić czysty korzeń i go podawać. Ze swojej strony mogę jedynie dodać, że ja nic cudownego w nim nie znalazłam. Stosowałam go przez miesiąc z innymi ziołami dedykowanymi w książce Barbary Fougere "na Cushinga".
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-27, 11:11   

Saga napisał/a:
Jeśli są do wysyłki to znaczy, że Hebe ich jeszcze nie odebrała, nie było jej na forum :-)


Martwię sie okropnie, bo pilnie potrzebuję tego kalkulatora.
Hebe była dzis na forum, a moje wiadomości nadal są w "do wysyłki"
Moze nie mam uprawnień aby wysyłać PW?

--------------------
edit ;-)
mam odpowiedź od Hebe :hura:
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-02-27, 14:33   

Zrobiłam przepis na kalkulatorze, najpierw na kalku dla kota, potem to samo przełożyłam na pieskowy.
Robie w oparciu o suplementy Cafortan, mączka ze zmielonych skorupek (traktuję ją w kalku jako "Mączka ze skorupek lilly;s"), olej z łososia i wit E Tokovit.

I wyszło mi na pieskowym, ze mam przekroczone witaminy i minerały !!!

Wit A - ja mam z mieszanki 211.039, a powinno być 39.600 - za dużo mam A
Wit D - ja mam z mieszanki 1.716, a powinno być 4.500 - za mało mam D
Wit E - ja mam z mieszanki 628, a powinno być 302 - za dużo mam E
Jod - ja mam z mieszanki 641, a powinno być 6.750 - za mało mam

w kotowym kalku wyszło, ze witaminy są ok. I teraz mam dylemat....Nie wiem jak to przy nerkowcach robić...
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-02-27, 17:56   

..Asia.., Trzeba dostosować się do norm psich.
_________________
Dokąd idą psy, gdy odchodzą?
No bo jeśli nie idą do nieba,
to mnie tam także iść nie potrzeba.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne