BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witamina D - tran i jego zamienniki
Autor Wiadomość
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-05-20, 22:53   

A jakie są objawy tego uczulenia u Miszy, bo ja też podejrzewam, że mojemu kotu olej i tran szkodzą (mój drapał się mocno po karku) ?
 
 
diora 

Barfuje od: 02.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 21 Kwi 2012
Posty: 23
Skąd: dusseldorf
Wysłany: 2014-05-21, 00:10   

Problem w tym, że on się nie drapie. Poprostu ma biegunke. Z badań krwi wyszło,że albo robaki(wykluczone) albo uczulenie. Sensacje kuwetowe mamy również po drobiu wszelkim. :twisted:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-05-21, 08:43   

diora napisał/a:
http://www.wolz.de/produkte/vitamine-mineralstoffe/vitamin-d2-1000-ie-vegan-dr-wolz.html

To jest roślinna witamina D2 (ergokalcyferol). Nie nadaje się. Poszukaj preparatu z witaminą D3 (cholekacyferol).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-06-13, 16:12   

Ja nie mam jasności w sprawie :olej z łososia i olej z wątroby dorsza.

Po przeczytaniu wątku wnioskuje że:

olej z łososia . Jeśli podaje się świeże ryby np. łososia to podaje się olej ale w mniejszej ilości . Pytanie jak to obliczyć proporcje podawanego surowego łososia w stosunku do oleju z łososia.Dodatkowy np. olej z łososia Grizzly zawiera witaminy , w tym witaminę D .Czy zatem przy jego podawaniu należy podawać również olej z wątroby dorsza który też witamine D zawiera.

olej z wątroby dorsza. Podaje się mniej jeśli podaje się wątrobe, więcej jeśli nie podaje się wątroby. Pytanie jak określić ile oleju podać żeby nie przedawkować przy jednoczesnym podawaniu wątroby.
Ogólnie zrobił mi sie niezły metlik z tymi olejami, podawać , nie podawać razem czy osobno. :shock:
Czy ktoś to widzi jasno?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-13, 16:19   

Najlatwiej bedzie wklepac to wszystko do kalkulatora dla konkretnej mieszanki.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-06-13, 16:30   

Tak, ja, w przypadku kotów mogę tak zrobić. :-P
A co zrobić w przypadku psa, czy psi kalkulator też wylicza to wszystko razem wzięte?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-06-13, 19:08   

michalina36 napisał/a:
Jeśli podaje się świeże ryby np. łososia to podaje się olej ale w mniejszej ilości .

Ta ilość tez zależy czy łosoś ze skórą czy bez. Tłuszcz w łososiu koncentruje sie głownie pod skórą.
michalina36 napisał/a:
Dodatkowy np. olej z łososia Grizzly zawiera witaminy , w tym witaminę D

Jesli jest dodatkowo wzbogacony witaminą D, bo olej czysty jako taki (nie tran)nie powinien jej zawierać w znaczących ilościach
michalina36 napisał/a:
Czy zatem przy jego podawaniu należy podawać również olej z wątroby dorsza który też witamine D zawiera.

To już nie jest olej, bo jeśli jest z wątroby, to już jest tran, a on ci zawiera naturalna wit. A w duzej ilosci oraz wit. D równiez w znaczącej ilosci dla naszych receptur.
Kazda watroba jest źródłem tych witamin i w naszym kalku ( kocim równiez) znajdziesz ich zawartości w 100 gramach
Ale aby okreslic ich ilość dobrze jest wiedziec ile np. Twój pies powinien tego dostawać i wówczas suplementujesz odpowiednio tranem i wątrobą.
Psy lubią i jedno i drugie.
Nie należałoby pozbawiać ich tego przysmaku.
Nie wiem jak jest w psim kalku.
Moze ktos nadciągnie z pomocą.
  Zaproszone osoby: 2
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-06-13, 21:10   

[/b]
Sandra napisał/a:
Jesli jest dodatkowo wzbogacony witaminą D, bo olej czysty jako taki (nie tran)nie powinien jej zawierać w znaczących ilościach
Wydaje mi się że pominęłaś jakąś frazę lub słowo w tym zdaniu dlatego nie bardzo rozumiem jego sens.
Olej z dzikiego łososia firmy Grizzly zawiera dodatek witamin:
A 10-30 mg, D 0,5-3 mg, E 100-125 mg.
Jest to olej jednocześnie najwyżej oceniany również tu na forum pod względem parametrów kwasów tłuszczowych.
Jest jeszcze chociażby( wymieniany na drugim miejscu pod względem parametrów kwasów tłuszczowych) olej z łososia firmy Lunderland ,który zdaje się jest olejem czystym bez dodatku witamin, zatem który lepszy??

Oczywiście chodzi o tran z wątroby dorsza, który umownie nazwałam olejem. ;-)

Zastanawiam się czy podając psu surowego łososia i wątrobę trzeba podawać regularnie olej i tran. Zwłaszcza te osoby które nie używają kalkulatora dla psa zapewne muszą mieć jakiś pogląd na te sprawę. No właśnie , jak to jest w psim barfie z tym olejem i tranem.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-06-13, 21:39   

michalina36 :kwiatek:
Są oleje z łososia jak Salmopet, które nie zawierają żadnych dodatków witaminowych, przynajmniej nie powinny mieć. Olej z łososia stosujemy jako suplement kwasów Omega 3 a nie jako suplement wit A i D. Do suplementowania wit.A i D służy tran czyli olej z wątroby dorsza!!
Olej z łososia Grizzly nie jest omówiony w kalku, bo zawiera również rozmaryn, który może uczulać a zapachu nie lubią niektóre zwierzaki. Nie zagłębiałam się szczegółowo we wszystkie parametry, bo podobno na każdej butelce tego oleju jest inny skład witaminowy. Było to omawiane na forum wielokrotnie. Może przeglądnij ten wątek dokładniej. Ja nie stosuję ani tranu ani oleju, bo moje koty tego nie tolerują. Wit.A dostają z wątroby, wit.D z kapsułki a olej z łososia jest beee.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-06-13, 21:55   

Nie pominęłam.
Jest wzbogacany witaminą D, A i próbuje być dwa w jednym i udawać tran, a tak byc nie powinno.
Olej ma inne zadanie, właśnie uzupełniać kwasy, a nie witaminy.
Tran jest od witamin A i D.
Moim zdaniem ten bez dodatków jest lepszy. Ja generalnie wole naturalne bez dodatków.
Nie dyskutuję z poprzednikami, bo o tym którego użyjesz decydują również preferencje kotów.
  Zaproszone osoby: 2
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-06-13, 22:10   

shana55,
Jakiej witaminy D używasz? Podajesz świeże ryby czy nie?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-06-13, 22:19   

michalina36 :kwiatek:
Nie podaję świeżych ryb :mrgreen: moje koty nie lubią. Zresztą w naturze koty też ryb nie łowią. Ponadto w tym słynnym łososiu hodowlanym wit. D praktycznie nie ma lub jest malutko.
Żeby dobrze z niego skorzystać trzeba kupić dzikiego. A wtedy trzeba uważać z tranem i olejem z łososia wzbogaconym witaminami. Wit. D stosuję taką:
http://www.doz.pl/apteka/...iemowlat_30_szt
 
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-06-13, 22:26   

Dziękuje :kwiatek: To jest syntetyczna witamina D ale przynajmniej wiadomo dokładnie jaka dawka. Ja mam w sklepie dzikiego łososia (w formie mrożonej)ale jakiś chudy on jest jakby cały olej z niego wycisnęli :?: Taki hodowlany, u mnie to ocieka tym tłuszczem :-P
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-06-13, 22:34   

To jest jedna z lepszych witamin, nie ma sztucznych dodatków konserwujących i dokładnie wiadomo ile jej jest :mrgreen:
Taaa.... hodowlane łososie nie muszą zabiegać o pokarm, bo im go sypią na okrągło jedzą i tyją w szybkim tempie (jak brojlery) i o to właśnie chodzi :-( a to że są bez wartości już nikogo nie interesuje. Biznes....
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-14, 12:37   

A tu jak zwykle każdy sobie rzepkę skrobie... Kilka dni temu już o tym było, o tutaj:

Sojuz napisał/a:
Zgodnie z definicją PWN:
Tran - płynny tłuszcz otrzymywany z ryb i ssaków morskich.
Olej - ciekły tłuszcz otrzymywany z nasion i owoców niektórych roślin lub tkanek ssaków i ryb morskich

"Tran" i "olej z ryb" to to samo. Pod warunkiem, że w nazewnictwie przy słowie "olej" pojawi się dopełniacz "z ryb". Pojęcie "tkanki" w definicji słowa "olej" może oznaczać zarówno jeden narząd, część ciała jak i cały organizm.


O witaminach w oleju Grizzly, dlaczego tam są i dlaczego są naturalne było tutaj.

(swoją drogą to ciekawe, że potencjalne syntetyczne witaminy dodane do oleju są be, ale już te same syntetyczne witaminy podawane w kapsułkach są super)

Dokładne omówienie tego oleju, wraz z analizą zawartości witamin i instrukcjami, jak można uwzględnić go w kalkulatorze, znajdują się tutaj.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne