BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witamina D - tran i jego zamienniki
Autor Wiadomość
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-01-16, 10:32   

Witajcie,
czy zdarzyło się komuś, że po tranie z dorsza Lundrlanda kotek miał rozwolnienie? jest to jedyny nowy składnik w mieszance podawanej od tygodnia i zastanawiam się, czy on może powodować problemy?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2017-01-18, 20:32   

Możliwe jest wszystko, ale poważna biegunka tylko po tranie jest mało prawdopodobna, bo podaje się go w mikroskopijnych ilościach. Chyba, że kot jest mocno uczulony na ryby.
Nawet gatunki mięsa dotąd podawane bezproblemowo mogą powodować biegunkę, jeśli tym razem były np. złej jakości ("odświeżane", potraktowane jakąś chemią, źle przechowywane, czy zwierzę, z którego pochodził składnik mięsny było karmione jakimś wyjątkowym świństwem).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-01-18, 23:54   

Dagnes,
dziękuję za odpowiedź :kwiatek: Mona nie jest na nic uczulona, a po odstawieniu mieszanki z tym tranem, biegunka ustąpiła, więc może faktycznie było coś w mięsie (chociaż zazwyczaj jak coś jest, to w ogóle nie ruszy takiej mieszanki - pisałam już o tym)
 
 
Carmaniola 


Barfuje od: 11.05.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 59
Wysłany: 2017-05-08, 13:29   

Zanim trafiłam na barfowe forum grzebałam w różnych miejscach i oto, co znalazłam w Sieci na temat tranu:

http://e-anetabloguje.blo...zony-zamiennik/

Wybrałam ten artykuł, ale nie jest jedynym, lecz jednym z wielu. Pomijając rewelacje dotyczące źródeł tego tranu (dla ludzi! a co dopiero dla zwierząt) niepokoi mnie również wchłanianie przez morskie ryby z zanieczyszczonych wód rtęci. Wygląda na to, że ludzka działalność sprawiła, że ryby nie tylko nie są najzdrowszym pożywieniem, ale mogą być wręcz trucizną. Przyznam, że chęć na suplementowanie siebie tranem przeszła mi jak ręką odjął a co z kotem? :-(
 
 
preria 

Dołączyła: 28 Kwi 2017
Posty: 24
Wysłany: 2017-11-30, 12:40   

dzien dobry,
właśnie zaczęłam wnikać w wątek o wit D i oleju.... i mnie zmroziło, cały czas daję do mieszanki olej Lunderlanda jako wit D a sie okazuje że on wcale jej nie ma? czy jest jakiś nowszy kalkulator ? cos mnie ominęło ? czy w takim razie ten olej mam traktowac w kalku jako salmopet a kupić oddzielnie wit D i dawać?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-11-30, 17:12   

preria :kwiatek: ,
Lunderland ma kilka rodzajów oleju.
Olej Omega 3: https://www.lunderland.or...otow-90-ml-/102 produkowany z łososia hodowlanego i łososiowatych dzikich ryb służy do suplementacji kwasów Omega 3. Nie zawieta wit. D.
Tran, czyli olej z wątroby dorsza: https://www.lunderland.or...-kotow-90-ml/56 traktujemy jako suplement wit. D.

Do sporządzenia zbilansowanej mieszanki z mięsa zwierząt hodowlanych potrzebujemy obydwu.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-11-30, 17:19   

I trzeci, olej z dzikiego łososia, ten zawiera wit. D i w kalku jest jako suplement wit. D ;-) . Aczkolwiek obecnie na stronie Lunderland jest komunikat "Ten produkt jest niedostępny".
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-11-30, 18:50   

I czwarty, olej z dzikiego łososia Grizzly jako suplement wit.D.
Olej Grizzly tak jak i olej Lunderland są z dzikiego łososia i ich parametry są porównywalne.
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-11-30, 20:34   

preria, ważne jest, którego oleju używasz.

shana55 napisał/a:
Olej Grizzly tak jak i olej Lunderland są z dzikiego łososia i ich parametry są porównywalne.
shana55, jesteś pewna danych odnośnie oleju Grizzly? Na stronie producenta jest napisane tak:
Cytat:
It contains inherent antioxidants and traces of vitamins that naturally occur in the salmon. Our all-natural product will not interfere with your pet's intake of vitamins from other sources.
Według tych informacji olej Grizzly nie może być suplementem witaminy D. Zaś na innej stronie piszą już tak:
Cytat:
Grizzly Salmon Oil will typically contain the following vitamins: • Vitamin A: approximately 250 IU per gram of oil • Vitamin D: approximately 100 IU per gram of oil
Tutaj rzeczywiście wartość jest podobna (nieco wyższa) niż w oleju z dzikiego łososia Lunderland.
Kilka lat temu na opakowaniu było napisane coś jeszcze innego, ale to może już nie mieć znaczenia (przestarzałe dane).
Być może rozmawiałaś z producentem (lub znasz kogoś, kto rozmawiał) i masz potwierdzone informacje. Ja nie rozmawiałam i nie wiem, dlatego pytam - która wersja jest prawdziwa?
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-11-30, 21:22   

Znalazłam jeszcze taki wpis w wątku poświęconym olejom:
lunderland napisał/a:
*Grizzly (wg oświadczenia producenta):
Witamina A (retinol) od 10 do 30 mg na kg (przyjęto 20 miligramów do obliczeń)
Witaminy D3, 0,5 do 3 miligramów na kg (przyjęto 1,75 miligrama do obliczeń)

Przeliczenie mikrogramów na IE:
1g Grizzly Salmon Oil zawiera:
Witamina A (retinol) = 66,66 IE
Witamina D3 = 70,0 IE

Tutaj wyliczono tylko średnią wartość, skrajne wynosiłyby 20 i 120 j.m. Podane przez producenta na tej drugiej stronie dane (100 j.m./1g) mieszczą się w tym przedziale, ale tym razem sugeruje on pewną zawartość witaminy D (przy czym zaznacza, że to jest około tyle), a nie przedział.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-11-30, 23:06   

Dragana :kwiatek:
Wszystko to było omawiane na Forum jak wyszła sprawa z olejami z Lunderlandu i zawartością wit.D. Poczytaj wątek od tej strony tam jest wszystko wyjaśnione
http://www.barfnyswiat.or...p=117399#117399
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-11-30, 23:59   

shana55, nie wiem, czy masz na myśli cytowany przeze mnie fragment, czy coś innego, czego nie widzę. Nigdzie indziej nie pojawiają się informacje na temat zawartości witaminy D w oleju Grizzly, poza wzmianką o stronie nr 2 linkowanej przeze mnie wcześniej. Problem jest taki, że nie jest jednoznacznie powiedziane, skąd ta deklaracja. Właśnie takie wartości były podane na polskim opakowaniu oleju Grizzly kilka lat temu i nie pokrywają się one w ogóle z danymi z pierwszej linkowanej przeze mnie strony, zaś z drugiej - częściowo.
Stąd moje pytanie: które informacje są prawdziwe? Ze strony pierwszej, drugiej, a może te z opakowania?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-01, 01:07   

Dragana :kwiatek:
Też oparłam się na wypowiedzi Przedstawiciela Lunderlandu na Polskę, do którego pisała Margot z prośbą o wyjaśnienia o skład olejów i z prośba o komentarz. A ona przywołała wypowiedz producenta Grizzly.
Ja już na ten temat się wypowiadałam na str. 34 w wątku o olejach
http://www.barfnyswiat.or...0&postorder=asc
Cytuję:
Cytat:
Analiza Lunderland:

http://www.lunderland.de/analyse/wildlachsoel.html

A zdjęcia z etykietą Grizzly tu:

https://www.amazon.com/Gr...r/dp/B0002ABR6E

Więc zastanawiam się skąd polski dystrybutor wziął dane o witaminach na etykietę i to w takim przeliczeniu. Przecież to nie tran....(olej z wątroby dorsza).


Bo ani producent Lunderlandu ani Grizzly na swoich stronach zawartości witamin nie pojadą a na olejach sprzedawanych w Polsce z polskimi naklejkami takie parametry są podane.
Tłumaczenie masz na dalszych stronach, wątku podanego wyżej, zachęcam do poczytania. :twisted:
Nie używam ani tranu ani oleju bo moje gadziny nie papu, więc zakończyłam wtedy dyskusje w tym temacie i trzymam się tego co napisał Przedstawiciel na Polskę i nie drążę tematu więcej. :mrgreen:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2017-12-01, 03:30   

shana55, nawet w Twoim linku na zdjęciu Grizzly nie ma witamin - znowu nieścisłość. Polskie opakowanie ma, a to nie. Podobnie jak na stronach. Chociaż gdyby przyjąć, że oryginalna, właściwa strona to ta pod domeną .com, to wówczas można by uznać, że olej Grizzly ma około 100 j.m. witaminy D na 1 gram, a nie średnio 70 j.m. wg danych z polskiego opakowania oraz deklaracji ani tym bardziej "śladowe ilości nie kolidujące z innymi suplementami".
Nie znalazłam informacji, które by mnie przekonywały. Ciągle bazą jest polska etykieta, która jako jedyna podaje zakres witamin albo są odnośniki do jakichś sklepów, albo do strony producenta, na której jest napisane, że witamin w oleju prawie nie ma.
Dla mnie jest tu za dużo sprzeczności, żeby kupować/polecać ten olej. I już nie chodzi o to, czy zawiera witaminy, ale raczej ile - bliżej średniej jest 70 j.m., czy może 100 j.m.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-12-01, 09:04   

szczerze mówiąc tak się pogubiłam w tych olejach, że zarówno wit. D jak i omega 3 zaczęłam suplementować tabletami :-|
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne