BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jadłospisy - szczenięta
Autor Wiadomość
kelpie87 
BARFny Hodowca

Barfuje od: VIII 2010
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 29 Wrz 2012
Posty: 257
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2013-07-31, 10:43   

Ja i odchowując miot szczeniaków i potem przy żywieniu mojej dziewczyny dawki wyliczałam na oko. W przypadku 1-2-miesięcznych szkrabów kierowałam się głównie ich apetytem, bo mimo konkurencji przy misce zjadały ile im trzeba i zostawiały. W tym czasie myślę że zjadały te 10% masy ciała.
Przy jednym szczeniaku patrzyłam już na apetyt i na "tłuszczyk", którego obecności przy dużych rasach trzeba unikać, ze względu na obciążenie szybko rosnącego kośćca i stawów. Mój szczeniaczek w wieku 6-mcy przekroczył 30 kg, myślę że u niej docelowa waga to ok 45 kg. Teraz ma 7 miesięcy, od ok.3 m-cy dostaje taką samą wagowo dzienną dawkę, ostatnio jej nawet zmniejszyłam lekko, teraz zjada ok 3% masy ciała. W miarę jak rosła dzieliłam jej dawkę na mniejszą liczbę posiłków, kierując się słabszym apetytem na posiłek w ciągu dnia apetytem. Od dawna już jada 2 razy dziennie.
_________________
Ania & czarne ruskie
www.infiniventus.pl
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2013-08-12, 15:29   Jadłospis dla 10 tyg Gordona-proszę o korektę

Jedzonko dostaje jak na razie 4 razy dziennie, od 3 mies prawdopodobnie przejdzie na 3. Jako suplementy(S) dodaje : algi,drożdże,mączkę kostną,krew suszoną,tran,sól himalajska lub morska jodowana,olej lniany.Pies waży niecałe 7kg.
ok czas na jadłospis 8-) ilości mięsa są podane w przybliżeniu +/- 10-15 g

PON:
- 100g koniny/królika + zółtko+S
-papka owocowo-warzywna+twaróg+S+olej
-100g udźca z indyka+S
-100g skrzydełek/szyjek

WT:
-100g wołowiny+S+olej
-110g żwacza +S
-60g serc indyczych/wołowych+papka+S
-100g skrzydełek/szyjek

ŚR
-100 gr udźca z indyka+żółtko
-papka +twarożek+S+olej
-110 gr żwacza +S
-100gr skrzydełek/łapek/szyjek

CZW
-100gr koniny/jagnięciny+żółtko
-papka+twarożek+S+Olej
-110gr żwacza +S
-50 gr skrzydełek/szyjek/łapek + 50 gr serc +S

PT
-100 gr wołowiny+S
-papka +twarożek+S+olej
- 100 gr wołowiny +S
-100 gr skrzydełek/łapek/szyjek

SOB
-100 gr udźca ind/cielęciny +S
-papka+100 gr serc+S
-100 gr udźca ind/cielęciny +S+ olej
-50 gr skrzydełek/łapek/szyjek

ND
-100gr wołowiny/kaczki +żółtko
-100gr wołowiny/kaczki +S
- papka+twarożek +S+olej
-50 gr skrzydełek/łapek/szyjek +50 gr indyka/kaczki


Tak to mniej więcej wygląda :) proszę o wskazówki!
ach no i jeszcze jak robię sushi albo piekę łososia to mały trochę dostaje tak max 1-2 razy w tyg :)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-08-12, 15:38   

Ja standardowo - twaróg jest niepotrzebny :mrgreen:
Odstawiłabym też mączkę kostną. Piesek widzę dostaje sporo elementów kostnych, dodatkowa mączka to chyba słaby pomysł.
Kolejna rzecz to olej lniany. Oleje roślinne nie powinny się znajdować w diecie mięsożercy. Lepiej zamienić to na olej z łososia
Brakuje mi w tym jadłospisie podrobów. Co prawda drożdże i tran trochę ratuj a sytuacje, ale suplementy traktowałabym raczej jako dodatek niż zastępstwo podrobów.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2013-08-12, 16:00   

Hmm ok zamienię olej lniany na olej łososiowy(ale czy będzie wystarczająco wit E?) i może zamiast serc jakieś nerki czy płuca? a co do mączki to licząc zawartość wapnia we wszystkim to bez mączki wychodzi mi bardzo mało wapnia :-/
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-08-12, 16:26   

Widzisz, serca nie są takim klasycznym podrobem w rozumieniu psiej diety. Bo jest to przede wszystkim mięsień. Płuca to też raczej tylko przysmak, wartości ogromnej raczej nie mają. Nerki, wątroba itd (z tym, ze przy wątrobie należy odstawić tran)
Olej łososiowy ma chyba dodawaną wit e jako przeciwutleniacz zazwyczaj.
Z tą małą ilością wapnia - mało w stosunku do czego? Porównywałaś to z zapotrzebowaniem szczenięcia na wapń? Ja patrzę po samym jadłospisie. Codziennie są elementy, które mają w sobie dużo kości i jest ich sporo. Z tego co się orientuję szczenieta nie potrafią wydalać nadmiaru wapnia z organizmu ta skutecznie jak psy dorosłe. POdając go bardzo dużo można pieskowi bardziej zaszkodzić niż pomóc :cry:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2013-08-12, 17:00   

Mam dostęp do nerek cielęcych :D więc serca będą jako mięsko a nerki urozmaicą jadłospis. Liczyłam zapotrzebowanie szczenięcia na wapń wyszło +\- 3575 mg dzień(550 mg/kg mc) ok
no i bez mączki w tym jadłospisie mam tylko 1000mg dzień czy to możliwe?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-08-12, 17:08   

Robiłąs z kalkulatorem?
Wiesz mi się po prostu wydaje dziwne, żeby taka ilość kości nie dostarczyła odpowiedniej ilości. W jadłospisie codziennie masz skrzydła/szyje/łapki w ilościach 50-100g(częśćiej te 100) - te elementy wymienione są bardzo kostne - mało tam czego innego

Zajrzyj tu też. Mi się wydaję, ze te elementy mają więcej wapnia niż wyliczyłaś
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=335
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2013-08-12, 17:23   

żeby nie bylo nieporozumień to jest skrzydełka lub lapki lub szyjki
tak, robiłam z kalkulatorem

no kurcze to mi w kalkulatorze pokazuje o jakieś 2tyś mg tydzień mniej niż licząc z tego linku
EDIT jak zmniejszam ilość mączki to mi się zaburza stosunek CA:P
:niewiem:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-08-12, 17:36   

Tak, rozumiem, że to albo-albo. Patrzyłam na wagę nie na to, które konretnie elementy (ale wszystkie są podobnie "kostne")
Zupełnie szczerze, zgłupiałam z tym. Jakie ilości kości musiałby w naturze ten szczeniak jeść, żeby osiągnąć aż takie ilości wapnia? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że taka młodzież zazwyczaj jada pewnie mniej kości niż osobniki dorosłe. Skąd więc takie wysokie "książkowe" zapotrzebowanie?
Tak z grubsza patrząc twój jadłospis zawiera prawie 1/3 elementów z kością (gdzie sama kość stanowi duży % tych elementów). Na mój chłopski rozum to powinno w zupełności wystarczyć

AgnesiRup napisał/a:
no kurcze to mi w kalkulatorze pokazuje o jakieś 2tyś mg tydzień mniej niż licząc z tego linku
EDT jak zmniejszam ilość mączki to mi się zaburza stosunek CA:P

Widzisz i ja dlatego nie liczę. Różne książki podają różne wartości zapotrzebowania jak również zawartości róznych składników w różnych elementach. Z jednego do drugiego źródła wyniki mogą być w rezultacie kompletnie inne. Ja jednak wolę bardziej zaufać Mamusi Naturze (swoją drogą też wychodzi zupełnie inaczej niż kalkulatorowo :lol: ). No ona to jakoś urządziła i źle nie było :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2013-08-12, 17:47   

też raczja,może dobrym rozwiązaniem jest obserwacja kupy?gdzieś to było że konsystencja często zdradza czy czegoś jest za dużo czy za mało :-P
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-08-12, 18:00   

No ta, im więcej kości tym twardsza kupa. Aż do praktycznie pyłu (albo solidnego zatwardzenia)
Jeszcze poczekaj może ktoś inny się wypowie w temacie wapnia. Ja się wypowiedziałam za siebie. Ja wiem, że wapń można równie dobrze przedobrzyć a konsekwencje są równie niefajne co niedobory. Dziwi mnie też tak wysokie zapotrzebowanie u szczeniąt kiedy próbuję porównywać z tym, co jadałyby, gdyby żyły w naturze
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2013-08-12, 19:10   

Rozumiem :) mnie też właśnie nurtuje ten temat, chciała bym żeby mały wyrósł zdrowy i dobrze odżywiony, przy dorosłym psie nie było tyle stresu :D
 
 
Subi 

Dołączył: 11 Wrz 2013
Posty: 3
Wysłany: 2013-09-12, 17:30   Jadłospis dla 4 miesięcznego akity

Witam,
Jestem nowym użytkownikiem tego forum, nasz piesek to akita, niedawno skończył 4 miesiące i waży ~18-19 kg. Chcemy przejśc właśnie na BARF ze względu na to, że sucha karma jak widzimy nie idzie mu najlepiej a jak tylko dostaje mięsko to jest w 7 niebie :)

Czytam tu na forum co tylko się da ale i tak wydaje mi się, że jeszcze za mało mam pojęcia jak mieszac te mięska itp.
Wiem, że jako duża rasa w miare aktywna powinien dostawac 10% wagi swoje ciała i w 80% miesa a 20% warzywa i owoce.
Czy jest szansa, żeby ktoś mi pomógł ułożyc jadłospis dla naszego psiaka? Nie chce zwalic całej roboty komuś na głowę ale żeby chociaz mnie naprowadził i ewentualnie wspólnymi siłami wykombinowac tak aby było dobrze :)

Tak się prezentuje nasz piesek :)

_________________
Akita Subarashi :)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-12, 19:41   

Witaj na forum, na początek zapraszamy do Powitalni
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=29

w sporządzaniu mieszanek/jadłospisu pomocny będzie kalkulator
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=40
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-09-22, 20:14   Prośba o pomoc w ustaleniu jadłospisu dla szczeniaka

Jakiś czas temu zgłosił się do mnie właściciel szczeniaka asta z prośbą o pomoc w wcyhowaniu go na porządnego psa. Zupełnie przy okazji zapytałam co pies je. I sie dowiedziałam. Otóż od hodowcy przyjechali z worem super fajnej karmy... Royal Canin.
Poleciłam właścicielowi poczytac o barfie. Niech się szcyl od początku odżywia prawidłowo.
Dlatego proszę o pomoc. Co można mu dawać? Szczyl urodzony 28 czerwca, więc obecnie ma niecałe 3 miesiące. Będę wam serdecznie i dozgonnie wdzięczna za pomoc.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne