BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witamina K
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-11-17, 10:01   

Ta forma K2, o którą nam chodzi (MK-4) znajduje się wyłącznie w mięsie, podrobach (w tym w szpiku kostnym), mleku i jego niektórych przetworach (np. żółte sery, masło) pochodzących od zwierząt grass-fed oraz w jajkach od ptaków żywiących się naturalnie na wolnym wybiegu (z dużym udziałem produktów zwierzęcych - wszelakie robale i owady, albo i nawet większa zwierzyna ;-) ).

Ta forma K2, która częściowo (u ludzi i być może też w jakimś stopniu u psów) może zastąpić MK-4, czyli MK-7, jest pochodzenia bakteryjnego i znajduje się w niewielkich ilościach w produktach fermenowanych (kiszonki) oraz w zgniłym mięsie i kale :roll: (klik).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-11-29, 21:03   

Czy dobrze rozumiem, że dla kota nadaje się jedynie forma MK-4? O ile pies może sobie uzupełnić niedobory jedząc śmierdzące mięsko zawierające MK-7, to u kota to nie przejdzie, tak? Jeśli używam do mieszanki jajek od kur wypuszczanych na podwórze i mięsa "miastowego", to czy moje koty będą miały zapewnioną odpowiednią ilość witaminy K?
Naczytałam się tego wszystkiego i mam trochę mętlik w głowie. Muszę sobie wszystko uporządkować.
I jeszcze jedno mi się przypomniało (tak bardziej w odniesieniu do ludzi): czy witamina K jest niszczona w wysokiej temperaturze?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-12-02, 12:56   

Witamina K jest dość stabilna termicznie, o ile nie przesadza się z temperaturą. Jeśli mięso jest tylko gotowane w wodzie, nie jakoś wybitnie długo, to większość jest zachowana. Ulega całkowitemu zniszczeniu w okolicach 180°C, a więc podczas smażenia, grillowania, pieczenia w piekarniku. Witamina ta jest za to bardzo wrażliwa na światło, które ją niszczy. Dlatego artykuły przechowywane z dostępem światła nie będą jej zawierały, albo jakieś małe ilości, które uchowały się wewnątrz kawałków.

Nie powiem Ci, czy koty będą miały zapewnioną odpowiednią ilość tej witaminy przy takim żywieniu, tym bardziej, że nikt nawet nie określił do tej pory zapotrzebowania tzw. minimalnego. Nie wiem też ile tej witaminy zawierają produkty, którymi karmisz ("kury wypuszczane na podwórze" to bardzo ogólne pojęcie, mogą tam spędzać godzinę dziennie albo cały dzień, mogą mieć wprawdzie wybieg na jakiś jałowy plac, ale do jedzenia dostawać wyłącznie kukurydzę itd.). Musisz sama ocenić na ile produkty są zbliżone do naturalnych.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-02, 21:46   

Bardzo dziękuję za odpowiedź :kwiatek:
Co do kurek, to wiem tyle, że łażą cały dzień i są chowane na noc. Muszę się zorientować, czym się je tam karmi.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-02-28, 17:35   

Mając kota na diecie nerkowej (więc m. in. bez miękkich podrobów i jajek) widzę potrzebę suplementacji wit. K. Niełatwo jednak o preparat z MK-4. Znalazłam coś takiego:

http://www.dluzszezycie.p...m-kompleksem-k2

Zna ktoś tę firmę, godna polecenia? Nie bardzo umiem znaleźć, z czego jest pozyskiwana ta wit.K w tym preparacie, mam nadzieję, że ze źródeł naturalnych?

Znalazłam też preparaty zawierające wit. K i D razem - nie bardzo rozumiem po co, jeśli wit. K pomaga w utylizacji wit. D?
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2016-02-28, 20:42   

IzabelaW, o witaminie K, również o tej, której link tutaj dałaś jest w tym wątku, poświęconym 'człowiekom':
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4738
Wątek o roli wapnia, w którym poruszony jest temat witaminy K, D.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-02-29, 20:48   

Lena06 dziękuję, wskazany wątek wyjaśnił mi pewne rzeczy :kwiatek:
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-03-07, 07:12   

Za pośrednictwem sprzedawcy dostałam odpowiedź producenta w temacie, z jakich źródeł pozyskiwana jest wit. K w preparacie z linku wyżej.

" Materiały wyjściowe dla witaminy K1 to menadion i fitol. Menadion jest z wysokiej jakości kontrolowanego źródła syntetycznego, natomiast fitol jest naturalnego pochodzenia botanicznego, pochodzącego z Morus alba (liście morwy). Materiały wyjściowe dla witaminy K2 (MK-4 i MK-7) to metylo-1, 4-naftochinon i geraniol. Metylo-1, 4-naftochinon pochodzi z wysokiej jakości kontrolowanego źródła syntetycznego, a geraniol jest pochodzenia naturalnego.
Należy pamiętać, że wszystkie syntetyczne składniki są "identyczne z naturalnymi", co oznacza, że organizm nie rozpoznaje różnic między nimi."

No i jak widać, głównym substratem wyjściowym dla wit. K1 i K2 jest wit. K3. Miałam nadzieję, że będą to jednak żródła naturalne, ale niestety. W związku z tym nie jestem do końca przekonana o słuszności wyboru tego preparatu, bo jak mam kupić wit. syntetyczną, to może lepiej pójdę do apteki a zaoszczędzone pieniądze wydam na co innego. Ale może się mylę? Może warto mimo wszystko kupić ten preparat ze względu na te MK-4? Co o tym myślicie? A może macie namierzone inne preparaty? Czym suplementujecie wit. K sobie i Waszym kotom?

dagnes napisałam pw w tym temacie do Ciebie, bo swego czasu polecałaś ten preparat. Ale niestety, nie odbierasz, chociaż na forum byłaś... Jestem bardzo ciekawa Twoich przemyśleń, mogłabyś napisać kilka słów? Będę wdzięczna
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-03-16, 21:42   

Kochani, męczę, ale naprawdę potrzebuję choćby przemyśleń, jeśli nie rady. Sama nie potrafię się zdecydować, mam za małą wiedzę na ten temat.

Przypominam, uzyskałam informację, że źródłem wit. K2 MK-4 w tym preparacie

http://www.dluzszezycie.p...m-kompleksem-k2

jest menadion, czyli syntetyczna wit. K3. (dokładny skład preparatu podałam w poście wyżej)

Znalazłam na rynku polskim jeszcze 2 produkty z MK-4 (tylko MK-4, bez innych form), napisałam do sprzedawców, ale żaden nie zareagował na moje pytanie dotyczące pochodzenia witaminy.

Więc nadal nurtuje mnie problem, czy preparat firmy Life Extension będzie odpowiedni dla kota. Może jest jakiś lepszy dostępny na rynku polskim, tylko ja go nie potrafię znaleźć. A może jednak Life Extension, mimo że syntetyczny, to jednak lepszy od zwykłego menadionu kupionego w byle aptece, bo już przerobiony na K1 i K2, więc bez ryzyka niebezpiecznych skutków ubocznych K3?
Czy może jednak w takim wypadku lepiej zastosować MK-7 z natto, czyli coś bardziej naturalnego (tylko ta soja.... :-/ ) Czy może.... a może :banghead:
No weźcie coś powiedzcie, no nie bądźcie tacy ;-) Czy tylko ja chcę suplementować kotu tę witaminę, nikt inny nie ma tego problemu? To jak radzicie sobie w przypadku, kiedy kotu nerkowemu nie można podawać jajek, podrobów czy szpiku, a przy tym dba się o odpowiednią podaż wapnia jako wyłapywacza fosforu czy wit. D. I za każdym razem kalkulator dobitnie pokazuje, że w mieszance jest za mało wit. K. Fakt, że je nie dodaję spiruliny (jestem na etapie pół Easy Barf/ pół naturalne suplementy bez spiruliny), ale nawet jakbym ją dodawała, to miałabym tylko MK-7, nie MK-4
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-19, 15:33   

IzabelaW, nie odpowiem Ci na Twoje pytania ale zadam pytanie Tobie ;-) :dlaczego rezygnujesz z jajek i podrobów? Nie bardzo rozumiem, z tego co wyczytałam z Twoich postów kot jest we wczesnym stadium choroby ( 2 faza ? O ile w ogóle to pnn). Nie widzę powodów by rezygnować z tych ważnych składników diety. Ja mam koty nerkowe i dodaje nawet dwa jajka na kilogram mięsa. Dobre jajka. Tak samo podroby. Pilnuję tylko by fosforu było mniej niż 60 mg na kilokota i odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Co do witaminy K2 też męczyłam ten temat, ostatecznie uznałam że kupując dobre mięso z ekologicznych hodowli lub grass feed nie muszę obawiać się niedoboru tej witaminy w diecie moich kotów. :-)
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-03-20, 13:05   

Bo dopiero dosyć restrykcyjna dieta oparta na barfie, w którym białko było poniżej 5g/kilokota, a fosfor poniżej 50 mg/kilokota pozwoliła mi osiągnąć wynik kreatyniny we krwi kota 1,941 mg/dl a fosforu 4,175 mg/dl (stan na dzień 29.12.2015). A był moment, gdy kreatynina wynosiła 3,03 mg/dl (w rozmowie z kimś mówiłam że najwięcej 2,69, ale dzisiaj przejrzałam wyniki, najwięcej było 3,03) Czasami zdarza mi się dać do mieszanki 1 żółtko (na podroby miękkie na pewno się nie zdecyduję), ale to nie zmienia faktu, że wg kalkulatora wit. K jest dużo za mało. Do zwierząt grass fed dostępu jeszcze nie wymyśliłam, karmię mięsem najczęściej z Selgrosa, czyli przemysłowym. Jedynie jajka mam ze wsi, ale czym kury, które je znoszą, są karmione (szczególnie zimą) i jak często/ długo przebywają na powietrzu (szczególnie zimą) niestety nie wiem. Dlatego uznałam, że suplementacja witaminy K jest potrzebna. Ale wygląda na to, że nikt nie podaje kotu tej witaminy, więc być może przesadzam.
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-03-20, 13:47   

IzabelaW
Ja nie podaje z tego samego powodu co Ty :(
Jajka mogę też kupić - chyba z wolnego wybiegu ale co one jedzą licho wie.
O mięsie mogę zapomnieć. Zresztą - jak się rodzinka dowie, że kupuje je dla psów a my jemy kurczaki z przemysłowego chowu to mi jedyną szufladę w zamrażarce zajmą ludzkimi specyfikami :)

OT usunięto
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2016-06-16, 11:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-06-13, 23:19   

Znalazłam taką wit K (MK-4) firmy Carlson Laboratories. W kapsułce 5mg. http://www.topwitaminy.pl...tories-MK-4/159
Warto sie nad nią pochylić?
Wit MK-4 pod postacią: Menatetrenone
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-06-14, 18:32   

Dobre pytanie, też chciałabym to wiedzieć. Pomijam, że pewnie jest to witamina syntetyczna, jak wszystkie inne, bo już straciłam nadzieję, że ktoś produkuje MK-4 z naturalnych składników. Ale mi się nie podobają substancje dodatkowe - dwutlenek krzemu może nie jest taki bardzo zły, ale stearynian magnezu na pewno. Z tego, co pamiętam, to może on skutecznie utrudniać wchłanianie witaminy, a coś mi się też kojarzy, że może być toksyczny :-(
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-06-16, 12:20   

traganek napisał/a:
Znalazłam taką wit K (MK-4) firmy Carlson Laboratories. W kapsułce 5mg. http://www.topwitaminy.pl...tories-MK-4/159
Warto sie nad nią pochylić?

IzabelaW napisał/a:
mi się nie podobają substancje dodatkowe - dwutlenek krzemu może nie jest taki bardzo zły, ale stearynian magnezu na pewno. Z tego, co pamiętam, to może on skutecznie utrudniać wchłanianie witaminy, a coś mi się też kojarzy, że może być toksyczny

Stearynian magnezu nie jest toksyczny w dawkach stosowanych w suplementach. Jego wadą jest natomiast znaczne ograniczenie rozpuszczalności w wodzie składników czynnych preparatu, a co za tym idzie ich strawności i przyswajalności. Z tego względu zalinkowany preparat Carlson Laboratories nie jest najlepszym wyborem.

IzabelaW napisał/a:
pewnie jest to witamina syntetyczna, jak wszystkie inne, bo już straciłam nadzieję, że ktoś produkuje MK-4 z naturalnych składników

Syntetyczna witamina K2 nie różni się budową od naturalnej. Jest to dokładnie ten sam związek, dlatego można nim bezpiecznie zastępować tę witaminę ze źródeł naturalnych (w przeciwieństwie do wielu, w zasadzie większości, innych witamin, które w wersji syntetycznej są zupełnie innymi związkami chemicznymi).

IzabelaW napisał/a:
nadal nurtuje mnie problem, czy preparat firmy Life Extension będzie odpowiedni dla kota. Może jest jakiś lepszy dostępny na rynku polskim, tylko ja go nie potrafię znaleźć. A może jednak Life Extension, mimo że syntetyczny

IzabelaW napisał/a:
nie jestem do końca przekonana o słuszności wyboru tego preparatu, bo jak mam kupić wit. syntetyczną, to może lepiej pójdę do apteki a zaoszczędzone pieniądze wydam na co innego. Ale może się mylę? Może warto mimo wszystko kupić ten preparat ze względu na te MK-4? Co o tym myślicie?

Preparat firmy Life Extention "Super K", jak już pisałam w wątku o chorobach jamy ustnej kotów, nie nadaje się moim zdaniem dla naszych futer ze względu na relatywnie bardzo dużą zawartość witaminy K1 oraz K2 MK-7. Dla ludzi takie proporcje są już lepsze, choć też nie idealne.

IzabelaW napisał/a:
Czy może jednak w takim wypadku lepiej zastosować MK-7 z natto, czyli coś bardziej naturalnego (tylko ta soja.... )

Nie, na pewno nie jest lepiej zastępować u kotów MK-4 podając MK-7 (wyjaśniałam to już szczegółowo w tym wątku). Soja nie ma tu akurat znaczenia.

IzabelaW napisał/a:
A może macie namierzone inne preparaty? Czym suplementujecie wit. K sobie i Waszym kotom?

Na pierwszej stronie tego wątku wskazywałam preparat w kroplach firmy Thorne Research, który ja używam i który zawiera same "dobre" składniki. W tym poście:
http://www.barfnyswiat.or...p=103615#103615
Preparat ten nie ma moim zdaniem żadnych wad (z wyjątkiem ceny), nawet nośnik i przeciwutleniacz są najlepszymi możliwymi substancjami.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne