BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie przy chorej trzustce
Autor Wiadomość
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2016-05-16, 17:21   

nika11, a czytałaś cały ten temat, w którym napisałaś? Może znajdziesz tutaj jakieś wskazówki.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=361
Prócz tego jest też temat koci odnośnie trzustki. Kot, czy pies nie ma znaczenia, a w tym wątku też może pojawić pojawić się jakaś istotna podpowiedź:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=71
 
 
nika11 

Dołączyła: 04 Lis 2015
Posty: 11
Wysłany: 2016-05-17, 18:23   

Czytałam kilka razy i już pomysłów nie mam. Dzisiaj miała krew pobraną na profil trzustkowo jelitowy zobaczy się co wyjdzie. Dałam jej trochę wołowiny gotowanej i czekam bo kupka była rzadka z krwią (nie dużo). U kotów nie czytałam, zaraz poczytam :) Ktoś używał Lypex ?
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-05-18, 06:15   

Chora trzustka ma potwierdzenie w badanich czy diagnozę postawiona na oko? Suczka miała badany kał na pasożyty, szczególnie lambie i kokcydia?
 
 
nika11 

Dołączyła: 04 Lis 2015
Posty: 11
Wysłany: 2016-05-19, 20:12   

Badanie parazytologiczne kału (flotacja) - nie stwierdzono pasożytów, w kale dość duża ilość kropelek tłuszczu. Test na giardie ujemny (wcześniej w ciągu 2 mies miała jeszcze 2 razy robiony test). Test na aktywność trypsyny - trawi. Podejrzenie stanu zapalnego wątroby, jelit i trzustki (miała usg robione).
W krwi wyszło RBC, HCT, HGB, CREA, TP - poniżej normy, BASO, AST, ALT- powyżej normy. Spadek albo podwyższenie prawie przy normie.

Przed wczoraj zrobiłam jej badanie profilu trzustkowo- jelitowego i wyszło:

TLI 46,7 ng/ml 15,0-50,0
Interpretacja: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki może być w znacznej mierze wykluczona.
Wartości stężenia TLI są wiarygodne jedynie po 12-godzinnej głodówce.
Kwas foliowy 7,64 ng/ml 7,5-17,5
Witamina B12 <150,0 pg/ml 300,0-800,00
Interpretacja: Obniżone stężenie wit B12 wskazuje na występowanie schorzenia dystalnej części jelita cienkiego (j. Krętego) wraz z zaburzeniem wchłaniania i/lub przerost flory bakteryjnej (SIBO). Wykluczyć należy niedobory żywieniowe wit B12

Lekarz kazał odstawić enzymy i dawać metronidazol 250 mg 1/3 tabl 2 razy dziennie.

Dostaje gotowaną wołowinę, kupka wczoraj gęściejsza, dzisiaj rano bardzo ładna gęsta i ciemno brązowa. Metronidazol dostaje od wczoraj wieczorem.
Dziwne to że stwierdzili że trzustka chora.
Ja podejrzewam że ma alergie pokarmową na kurczaka bo do tej pory była na kurczaku i ciągle biegunki z poprawą chwilową jak coś zmieniałam. Odstawiłam kurczaka głodówka ponad 24 h i wołowina gotowana, kupka od razu coraz lepsza. Nie sądzę żeby antybiotyk zaczął działać w ciągu pół dnia jak rano już było coraz lepiej.
Zastanawiam się nad tą wit b12 bo ma obniżoną i jak sie pytałam o zastrzyki to powiedział że nie trzeba:/
Dobrze że dał te tabletki bo podejrzewałam ze moze być przerost flory bakteryjnej ale nie to ze trzustka zdrowa.
Teraz czekam na kolejną kupkę.
Ile dawać jej gotowanego mięsa wołowego? Na razie zostaje przy gotowanym bo nie chce kombinować.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-05-20, 06:02   

Dawaj jej tyle, ile je na co dzień, tylko w małych porcjach a częściej, tak mi się przynajmniej wydaje. I dieta eliminacyjna to dobry pomysł, trzeba znaleźć to, co pies może jeść a wyłączyć całkowicie produkty, na które reaguje biegunką.

A miała badaną lipazę swoistą? I robione usg?
 
 
nika11 

Dołączyła: 04 Lis 2015
Posty: 11
Wysłany: 2016-05-20, 08:26   

Usg miała to wyszło że trzustka wygląda jak by była po albo przed albo w trakcie stanu zapalnego, ciężko chyba było określić, zapalenie jelit i powiększona wątroba no i jeszcze guzek na śledzionie ;( ale to stary piesek 13 lat wiec się nie dziwie ze coś ma. Dostaje leki na wątrobę. Lipazy nie miała badanej. Zapytam ile kosztuje jak będę u weta ale na razie poczekam 2 tyg i poobserwuje jak działa metronidazol bo potem i tak będzie miała krew pobieraną wiec wole raz to zrobić. Głodna chodzi :( dzisiaj dostaje więcej mięsa 40 g 3 razy dziennie. A do tego jeszcze dostaje drożdże browarnicze i taurynę. Ta wit B12 sama wzrośnie bez zastrzyków? Bo ona jest trochę zabiedzona przez te ciągłe biegunki, głodówki żeby jelita się uspokoiły ale i tak jest lepiej niż jak ja zabrałam ze schroniska. Przy SIBO ktoś daje ryż, ziemniaki? Bo ona taka smutna jest a jak jej dam węglowodany to lepiej się czuje bo serotonina się wtedy wytwarza.
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-06-22, 17:11   

No to i ja mam problem. Suka ma luźne kupy po podrobach i suplach. Zrobiliśmy badania i wyszło, że lipaza (skrót LIPA na opisie badań) jest wysoka, 5440 U/L przy normach 200-1800.
Więc lekarz zdiagnozował zapalenie trzustki. Pies nie wymiotuje, nie chudnie, tylko te kupy luźne, ze śluzem i czasami bardzo jasno żółte.
Dostała leki i przykaz jedzenia gotowanych piersi z kurczaka z ryżem i marchewką.
A ja nie chcę żeby ona jadał gotowane. Mogę psu dawać surowe chude mięso?
Indyka, piersi z kury. Bez kości, supli i podrobów. Przez dwa tygodnie, bo na tyle mamy leki i za dwa tygodnie kontrola.
Nie wiem co zrobić.... wg weta powinnam jej gotować. Nie chcę podważać decyzji lekarza, ale na BARFie to akurat się nasz lekarz nie zna.
 
 
nika11 

Dołączyła: 04 Lis 2015
Posty: 11
Wysłany: 2016-06-22, 17:52   

A ja dopisze co teraz z moja suczka (13lat), zjadła już 1 op metronidazolu teraz drugie je żeby była na nim przez mies. Dostaje gotowaną wołowinę 3 razy dziennie i kupy super, wygląda na to że ma oprócz przerostu flory bakteryjnej to jeszcze alergie pokarmową na kurczaka. Od tyg dodaje jej karmę półmiękką Alpha spirit fish żeby nie była tylko na mięsie wołowym. Odpukać jest super do tego dostała tabletki na demencje starczą i ludzie na spacerze mówią ze pies się zmienił na lepsze, jest bardziej zadowolona. Mam nadzieje że po odstawieniu metronidazolu dalej bedzie wszystko ok:)
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-06-22, 18:06   

nika11, fajnie, że u was lepiej. Ja na razie chyba zostanę przy surowym chudym. Ale bardzo bym chciała, żeby napisała tutaj ktoś, kto się na tym zna.
Bo pies po surowym mięsie i kościach mięsnych kupy ma dobre, ale nie wiem czy dawanie jej surowizny nie sabotuje leczenia.
 
 
nika11 

Dołączyła: 04 Lis 2015
Posty: 11
Wysłany: 2016-06-22, 20:35   

A po gotowanym kupy brzydkie?
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-06-23, 03:34   

nika11, pies wcale nie jadł nigdy gotowanego. Od ponad dwóch lat je BARF. jednak wczoraj trochę poczytałam i zdecydowalam, że będzie jadła gotowane. Przez dwa tygodnie chude mięso i marchewkę. Potem mamy kontrolę. Jak wszystko będzie OK. To powolutku znowu zaczniemy BARF. Ogólnie pies jest w super kondycji. Wygląda dobrze, czuje się świetnie.
 
 
nika11 

Dołączyła: 04 Lis 2015
Posty: 11
Wysłany: 2016-06-23, 07:41   

OK :) Najważniejsze żeby kupy były ładne i samopoczucie. Z moja było odwrotnie bo co kolwiej zjadła była wodnista biegunka. Trzymam kciuki :)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-06-23, 10:57   

psy-i-koty napisał/a:
zdecydowalam, że będzie jadła gotowane

Przy zapaleniu trzustki gotowane mięso jest bezpieczniejsze (powoduje, że trzustka wydziela mniej enzymów niż podczas jedzenia surowego).
Tylko nie przesadzałabym z tą chudością mięsa bo zajedziesz psu wątrobę. Nie za duża ilość tłuszczu, ale jednak widoczna na mięsie, powinna zostać. Do tego węglowodany jedzone w oddzielnym posiłku, najlepiej gotowane warzywa.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-06-23, 11:07   

dagnes, co prawda pani doktor usilnie mi tłumaczyła, że pies ma jeść samo mięso i mam odcinać każdy, nawet najmniejszy tluszcz, ale nie zamierzam tak robić.

Warzywa tylko, bez ryżu? Koniecznie muszą być osobno? Bo ona raczej dobrowolnie marchewki nie zje. Pies ogodnie jest w stanie świetnym. Wygląda pięknie, ma dużo energii. Bardzo się martwię, że ona mi zmarnieje na tym gotowanym chudym mięsie. Szczególnie, że na suple tez mamy zakaz :cry:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-06-23, 18:32   

Zamiast ryżu dawałabym ziemniaki gotowane w łupinkach, obrane (ziemniaki to też warzywa ;-) ). Ogólnie najlepiej stosować warzywa z niską zawartością błonnika.
Odradzam ryż, bo on, jak każde zboże, zawiera substancje antyodżywcze, a nie chcemy by chora psina jeszcze mniej wartości odżywczych przyswajała. Ponieważ dieta przy zapaleniu trzustki nie może zawierać zbyt dużo tłuszczu (ale nie zero), to wyjątkowo zastępujemy go węglowodanami po to, by całej energii pies nie czerpał z białek (to niedobre dla wątroby i dla całego metabolizmu).
Lepiej jest podawać węglowodany oddzielnie, chyba że absolutnie się nie da (pies nie wspólpracuje). Podane w jednym posiłku wraz z mięsem ograniczają strawność białek, co tym bardziej przy chorej trzustce ma znaczenie.
Przy zapaleniu trzustki nie można zalecać ogólnie, zawsze i każdemu beztłuszczowej diety. Trzustka wydziela enzymy biorące udział w trawieniu zarówno białek, jak i tłuszczów oraz węglowodanów, więc wykluczenie tłuszczu nie wyłączy jej działalności. Tak naprawdę trzeba w tym stanie eksperymentować i dobierać proporcje składników diety do konkretnego chorego metodą prób i błędów. Dodatkowo, całkowita eliminacja tłuszczu z diety może skończyć się kamieniami w woreczku żółciowym.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne