BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie przy chorej trzustce
Autor Wiadomość
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-06-23, 19:39   

dagnes, jesteś cudowna i wspaniała. :kwiatek: Na ziemniaki bym nie wpadła.
To plan jest taki. Będzie jadła gotowane gulaszowe z indyka i z podudzi kurzych, bez skóry i kości oczywiście. Mięso na parze mogłoby być? Czy lepiej gotować.
Poza tym osobno marchewkę i ziemniaczki. Czy mogłabym jej te warzywa wymieszać z niewielką ilością karmy Miamore, którą polecałaś dla kota chorego na trzustkę? Tak dla zapachu, żeby chciała jeść.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-06-23, 19:46   

Plan wygląda na dobry :-D . Powodzenia :kwiatek: .
Obojętne czy gotowane na parze, czy w wodzie (ale jak w wodzie to w malej ilości i ten rosołek dać psu do wypicia) - chodzi o to, by mięso nie było surowe.
Możesz domieszać do warzyw troszkę "zapachu" ;-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-06-23, 19:49   

dagnes, :kwiatek: dziękuję Ci bardzo. Duży kamień z serca mi spadł dzięki Twojej pomocy. :kiss:
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-07-04, 21:19   

To znowu ja. I znowu potrzebujmy pomocy. Suczydło czuje się dobrze, jutro będą wyniki badań kontrolnych.
Ale wiem, że na diecie gotowanej będzie musiała być co najmniej jeszcze 6 tygodni. I mam problem, bo boję się niedoborów u niej. Suka je gotowane mięso, marchewkę, ziemniaczki i tyle. Podejrzewam, że będę mogła włączyć do diety gotowane podroby ale to nadal mało.
Jak ja mam jej suplementować wapń skoro kości jeść nie może? Martwię się też o jej zęby i dziąsła, bo przecież gryzienie gotowanego to żadne gryzienie :-/
Proszę o jakiekolwiek sugestie i pomoc. :kwiatek:
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-07-06, 18:13   

Czy ktoś wie, czym mogę zastąpić olej z łososia? Pies wychodzi z zapalenia trzustki, nie mogę jej dawać czystego oleju. Jakieś pomysły, sugestie?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-07-09, 09:52   

psy-i-koty napisał/a:
Jak ja mam jej suplementować wapń skoro kości jeść nie może? Martwię się też o jej zęby i dziąsła, bo przecież gryzienie gotowanego to żadne gryzienie

Suplementacja wapnia jest bardzo prosta: mączka ze skorupek jajek albo węglan wapnia lub cytrynian wapnia. W Kalkulatorze trzeba wyliczyć dawki tak, jak dla surowego mięsa.
Co do zębów, to niestety trzeba założyć, że na ten moment trzustka jest ważniejsza. O gryzienie kości i oczyszczenie zębów zadbasz jak już wrócicie do surowizny.

psy-i-koty napisał/a:
czym mogę zastąpić olej z łososia? Pies wychodzi z zapalenia trzustki, nie mogę jej dawać czystego oleju.

Myślę, że aż tak nie musisz reglamentować psu tłuszczu, zważywszy że oleju z łososia nie dajemy dużo. Możesz kupić mu olej o wyższej zawartości omega-3 tzw. skoncentrowany. Są na rynku takie suplementy dla ludzi, z tego co się orientuję jedynie w kapsułkach, np. Solgar Triple Strength Omega-3 ale też i innych firm. W ten sposób z mniejszą ilością tłuszczu dostarczysz psu więcej potrzebnych omega-3.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2016-07-09, 14:16   

dagnes, dziękuję. Przeglądam suplementy dla ludzi od kilku dni. Muszę coś w końcu wybrać, chociaż mam mętlik w głowie.
Pies ma badania lepsze, duży spadek lipazy, ale jeszcze nie jest w normie. W mięsie jej tłuszcz zostawiam, ale boję się jej tak chlusnąć czysty olej do miski. :kwiatek:
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-09, 22:28   

Możesz użyć też oleju z kryla, dawkowanie z reguły jest połowę mniejsze
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-07-10, 13:28   

Jeśli weźmiemy pod uwagę standaryzowane koncentraty oleju z łososia (w kapsułkach), to porównanie z olejem z kryla nie wypada źle, a nawet bardzo dobrze i ich dawkowanie może być niższe niż dawkowanie oleju z kryla. Jedynie oleje w butelkach, nie będące koncentratami mają zwykle niższą zawartość % kwasów omega-3.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-11, 15:28   

Masz rację, chodziło mi o standardowy olej z łososia
 
 
Murmel 

Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 16
Wysłany: 2017-03-09, 16:35   

Witajcie.
Przenoszę się tu z wątku wątrobowego. Niestety brak poprawy zdrowia skłonił mnie do dalszych badań psa.

Powyżej normy nadal utrzymuje się nam ALT 204 (<122), AST 503 (<59), również Globulin 51 (24-43)

Nieznacznie poniżej normy: Haemoglobin concentration, MCH, MCHC.

Następnie:
Folic acid 6,8 (21,1-54,0)
Vitamin B 12 154 (173-599)
TLI 45,5 ug/l

Pies co trzy dni dostaje antybiotyk, wczoraj odebrałam wyniki i zalecenie podania kwasu foliowego i loperamidu (stale mamy śluzowatozółtobrązową biegunkę...) i wit B12.

Pies dostaje również amyladol przed każdym posiłkiem, oraz hepaltiale i fermaktiv.

Aktualne posiłki to gotowany drób (różne części indyka i kurczaka).

Macie moze jakieś sugestie? Kompletnie nie wiem jak karmić ten przypadek... Przeczytałam większosc pokrewnych wątków i czuje się nadal nieco zagubiona. :roll:

Co do witaminy B12 czy odpowiednia będzie firmy solgar? Jest to po prostu kobalamina a nie jak w większości preparatów które sprawdzałam cyjanokobalamina(proszę o wyrozumiałość jeśli coś pomieszałam :kwiatek: ).
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2017-03-15, 15:42   

Murmel, Przy problemach z trzustką (zapalenie) gotowana dieta jest dobra drogą (oprócz leczenia oczywiście). U psa warto zastosować zaraz po diagnozie 2-3 dniową głodówkę w celu "uspokojenia" trzustki. Potem wprowadzać gotowane mięso i gotowane warzywa.
Aż do unormowania się stolców karm go gotowanym mięsem wraz z gotowanymi podrobami (wątróbka, żołądki, serca, nerki), do którego możesz dodawać też gotowane całe jajka (bez skorupek) plus warzywa. Jak już będą w miarę normalne kupki, to możesz zacząć wprowadzać powoli suplementy (w ilościach takich jak przy surowym mięsie), po kolei po jednym co 2-3 dni.

Co do witamin B, to przede wszystkim przeczytaj wątek o B12:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1150
oraz o B9:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1150
http://www.barfnyswiat.or...p=114892#114892
Nie podawaj psu cyjanokobalaminy ani kwasu foliowego. Informacje zawarte w powyższych wątkach powinny dostarczyć Ci wystarczających informacji do rozmowy z weterynarzem o kwestii suplementacji witamin B.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Murmel 

Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 16
Wysłany: 2017-03-16, 15:22   

Poprzedni mój wpis był nieco chaotyczny, za co przepraszam. Frustracja...

Chciałam się pochwalić że wczorajsza kupa była całkiem niezła ( to naprawdę cieszy, bo bardzo długo męczy ją biegunka), a tu bach, dzisiaj znów dość kiepsko :-|

Dziś zakończyliśmy tygodniowe podawanie metronidazolu dożylnie, kuracje zaczęliśmy trzydniową kroplówką połączona z głodówka.
Pies niestety dostał cyjanokobalamine dożylnie bo... hydroksykobalaminy nie było. I oczywiście kilka tabletek kwasu foliowego przepisanego przez wet zanim poszły kroplówki. :-x

Dagnes, dziękuje Ci bardzo za podane informacje. Właśnie na podstawie Twoich wypowiedzi o B12 rozmawiałam z wet, ale mało skutecznie ponieważ merytoryka moich wypowiedzi w stresie znacząco spada... :roll: Spotkałam się z oporem w tym temacie i znów wyszłam na upierdliwego klienta.

Żeby nie było mam duży szacunek do moich wetów, wielokrotnie mi pomogli. Tylko że...

Aktualnie pies je gotowanego królika od poniedziałku, do tego amyladol przed każdym posiłkiem ( je trzy razy dziennie po ok 60 g, chciałabym jej zwiększyć stopniowo dawkę) i dzisiaj dostała przykaz na pro-kolin dwa razy dziennie i ryż dodatkowo do jedzenia ( podobno świetnie działa w takich problemach...).

Kontrola za dwa tygodnie.
 
 
k_nieek 

Dołączyła: 29 Lut 2016
Posty: 5
Wysłany: 2017-04-06, 21:07   

Jako, że jestem tu troszkę nowa ;) tu= w temacie BARFa i na forum, potrzebowałabym Waszej pomocy przy żywieniu mojego psiaka. Przeczytałam też trzustkowy temat koci jakby co ;)
Tak więc mam 9letnią suczkę owczarka niemieckiego. Sucz ma ZNT od trzeciego miesiąca życia. Oczywiście do tej pory była na karmie suchej, raz było okej, w większości przypadków do d...
Jako że dużo schudła 2 miesiące temu (zostały kości i skóra), żadna karma sucha nie dała rady, postanowiłam zaryzykować zmianę diety. No i zaczęłyśmy... indyk na początku= mięcho gulaszowe - było okej, ilość kup dramatycznie spadła, sucz stała się spokojniejsza. Potem doszły chrząstki z indyka, potem szyje. Teraz testujemy kurczaczka. Dostaje też małą ilość podrobów, algi morskie, od dziś olej z łososia. Do każdego posiłku dostaje oczywiście enzymy (Lypex). Je 3x dziennie. Od kilku dni podaję jej szpinak do mięcha - jako wspomagacz trawienia - czy dobrze? - nie wiem...
No i mam taki problem - pies stał się..hmmm... zmęczony, nie ma w niej "życia". Na początku myślałam, że jest po prostu najedzona, szczęśliwa i w końcu może zachowywać się jak na staruszka przystało, czyli duuużo spać ;) ale np. jak znajdzie się na polu to nałogowo zjada rośliny - liście. Buraki, kapustę... no i kupy. Może "czegoś" jej jednak brakuje? Ale czytałam na forum, żeby nie szaleć z warzywami i owocami... Dodam, że czekamy na wyniki badań (profil trzustkowo-jelitowy, biochemia, b12 i kwas foliowy).
 
 
k_nieek 

Dołączyła: 29 Lut 2016
Posty: 5
Wysłany: 2017-04-06, 21:19   

Update: wyniki mojego psiaka z profilu trzustkowo - jelitowego:
b12: mniej niż 15 ng/dl (norma od 23)
kw foliowy: 6,66 ng/ml (norma od 7)
TLI: 1,61 (norma od 5)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne