BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jadłospisy - psy dorosłe
Autor Wiadomość
Arcana 


Barfuje od: 19.11.2007
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 43
Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 20
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-12-01, 10:25   

koniczynka napisał/a:
Dodatkowo ta teoria o "włączaniu" się wątroby jest z kosmosu i nie ma uzasadnienia naukowego o czym także tutaj mówiliśmy.

Sama szukałam potwierdzenia tej teorii jakiś czas temu (szkoda, że tego forum wcześniej nie znalazłam ;-) ), ale mimo braku jakichś konkretnych źródeł, które by to potwierdziły lub jednoznacznie obaliły, nie poddałam się tej teorii. Uważam ("instynktownie"), że regularne karmienie jest lepsze dla psów niż raz dziennie co 27-28 godzin (nie można też dać się zwariować, nie będę wstawać o 4 rano, żeby psy nakarmić "zgodnie z grafikiem" :-P ). No i rozdzielam porcję dzienną na dwa posiłki - skręt żołądka to nie mit niestety, jak obserwuję u psów znajomych...
koniczynka napisał/a:
Dyskutowaliśmy także o tym, czy pokarm spędza w żołądku 24h i publikacje naukowe temu zaprzeczają (w szczególności jeśli chodzi o mięso, ale nawet sucha karma według danych naukowych nie spędza tyle czasu w żołądku psa)

Potwierdzam zgodnie z własnymi doświadczeniami. Moje psy jak dostają drugi posiłek ok. godziny 17-18 w postaci podrobów lub warzyw/owoców, to rano, ewentualnie ok. południa dnia następnego jestem w stanie stwierdzić, że kał jest właśnie pozostałością tego posiłku (czyli cały proces trawienia w ich przypadku trwa ok. 15 godzin). Więc albo moje psy są "jakieś inne" albo teoria jest wyssana z palca ;-)
_________________
 
 
 
Sarenzir 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 50
Dołączyła: 13 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-03-16, 10:48   

Witam!
Piszecie, że aby przestawić psa na surowa dietę, warto mu przez tydzień podawać żołądki z treścią , aby obniżyć ph , później widzę że żołądki pojawiają się również w rozpisce - czy te późniejsze żołądki to tez te z treścią czy już oczyszczone?
Mam 4 letniego spaniela, który od szczeniaka był nieco okrąglutki, wszystko jeszcze było pod kontrolą , aż postanowiłam psa odchudzić - posłuchałam rad, które są w całkowitej sprzeczności widzę, do tego co piszecie, za to reakcja psa na zmiany w całkowitej zgodności .
Pies potwornie się roztył przez zimę, do czego przyczyniła się nie tylko dieta, ale tez mniej aktywności. To jeszcze nie ten etap, że ciągnie brzuch po ziemi, ale jest już źle moim zdaniem. Jest to jeden z powodów przechodzenia na Barf.
Bardzo proszę o pomoc w skomponowaniu mu posiłków. Czy ta rozpiska dla 15 kg psa byłaby odpowiednia? Pies ma 4 lata, powinien ważyć maksymalnie 14 kg , a wazy 19 :hair: -zważyłam i dostałam zawału. Teraz wraz z wiosną robimy codziennie 4 km ( 2 x 2 km ) marsze plus spacery na siku. Bieganie włączę jak nabierzemy oboje więcej kondycji. HELP :kwiatek:
_________________
Balbinka - 9 lat :) - kot - wciąż próbujemy
Mundek -5 lat:) - pies pełny BARF
Killer - 2 rlata:) - kot - wciąż próbujemy
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-03-29, 09:21   

Twój powinien zjadać max 30 dkg na dzień. Ja podaję dwa posiłki (ale mam DONkę, która może dostać skrętu żołądka, więc dzielę).
A co będzie w tych 30 dkg to już zależy od Ciebie. Podpowiedzi jak mogą wyglądać posiłki są ciut wcześniej.
 
 
Gusia 


Barfuje od: lutego 2012
Wiek: 51
Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-03-29, 10:54   

aneta napisał/a:
Zwiększone ilości żołądków wynikają z tego, że moje psy wiecznie mają ciągoty do kup. Jak dostają żołądki to jest lepiej, jak jest ich mniej to zaraz sobie znajdą suplement :-P

czyli jeżeli pies zjada kupy to zwiększyć ilość podawanych żołądków ? kosztem czego ? podrobów ?
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-29, 20:53   

Gusia napisał/a:
aneta napisał/a:
Zwiększone ilości żołądków wynikają z tego, że moje psy wiecznie mają ciągoty do kup. Jak dostają żołądki to jest lepiej, jak jest ich mniej to zaraz sobie znajdą suplement :-P

czyli jeżeli pies zjada kupy to zwiększyć ilość podawanych żołądków ? kosztem czego ? podrobów ?


Żołądki to w końcu podroby. ;) Pamiętaj tylko, by dawać serca/wątrobę albo suplementować hemoglobinę, bo pies do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje krwi, którą najłatwiej znaleźć w podrobach (mięso dla ludzi jest odsączane z krwi).
 
 
Czekunia 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Sty 2013
Posty: 1
Wysłany: 2013-01-20, 14:06   Jadłospis dla suczki 25kg... Prośba o weryfikację

Po kilku miesiącach analizowania, czytania, przeliczania i "trawienia" ;) tematu przyszedł czas, żeby moje psiska zaczęły barfować. Stąd moja prośba do Was jako doświadczonych w tym temacie - skonstruowałam swój pierwszy, roboczy jadłospis. Rzućcie proszę okiem:

ZARA 25kg, po sterylce, aktywna

Dawka dzienna 25 x 0,02 = 500g

Tygodniowo: 3500g

Dawkowanie dzienne poszczególnych produktów:

Pochodzenia roślinnego – 100g, w tym:

Warzywa 75g
Owoce 25g

Pochodzenia zwierzęcego – 400g, w tym:

Mięso 200g
Żwacze 80g
Podroby 60g
Kości/chrząstki 60g


NA TYDZIEŃ:
3500g pokarmu, z czego:

Produkty roślinne 700g:


Warzywa 525g
Owoce 175g


Produkty zwierzęce 2800g:


Mięso 1400g
Żwacze 560g
Podroby 420g
Kości/chrząstki 420g


mniej więcej wyszłoby tak:

Pierwszy dzień: 200g podrobów + 350g papki warzywno-owocowej + łyżka oleju + łyżka tranu
Drugi dzień: 450g kości drobiowych, np. szyja z indyka + kefir 100g
Trzeci dzień: 500g kości drobiowych, np. korpusy z kurczaka + ćwierć kostki twarogu
Czwarty dzień: 500g kości wołowych + jajko + suszone algi
Piaty dzień: 200g podrobów + 350g papki warzywno-owocowej + jajko
Szósty dzień: 500g żwaczy + łyżka oleju
Siódmy dzień: 500g czegoś „egzotycznego”, np. królik + drożdże.

Oczywiście będę traktować jadłospis jako roboczy, żebym wiedziała, na czym się w pierwszych tygodniach opierać.
Jeszcze jedno pytanie: Moj drugi pies waży 28kg, ale obydwa są bardzo aktywne. Z wyliczeń wyszło mi 560g żywności dziennie dla niego, czy mogę ta wartość zaokrąglić do 600g??
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-01-20, 16:52   

Jeśli oba twoje psy są aktywne to prawie na pewno będą potrzebowały więcej niż 2% masy ciała.
Mój 15kg zjada 400g dziennie, znajomej collie 23kg zjada 600g dziennie. I żaden z nich nie tyje
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
nigritta 

Barfuje od: 09.02.2013
Wiek: 44
Dołączyła: 10 Lut 2013
Posty: 9
Wysłany: 2013-02-10, 16:16   Jadłospis :)

Pomóżcie ułożyć jakiś jadłospis na Barf przeszliśmy z dnia na dzień, Luka 28 kg powinna ok 30kg(od tygodnia wybrzydza z karmą wina pana i jego dosmaczania) podam co mam na bieżącą chwilę (mieszkam w UK i sporo rzeczy jest kiepsko dostępnych bądź trzeba zamawiać przez internet)
pakowane po 400 gr mięso mielone z kośćmi - królik, ryba, wołowe i kurczak
ugotowałam warzywka - marchew, pietruszka, seler, burak
z podrobów- żołądki kurze i serca
kurze łapki
ścięgna wołowe, i kości tez wołowe niestety krojone
Luka je dwa razy dziennie i nie wiem jak to wszystko rozplanować :(
 
 
 
NinaVi 

Dołączyła: 23 Gru 2012
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-10, 18:23   Jadłospis dla 22 miesięcznego cocker spaniela?

Witam,
posiadam psa średniej wielkości (cocker spaniel), który obecnie ma 22 miesiące. Chciałabym zacząć BARFować, tylko nie bardzo wiem, jak powinien wyglądać jadłospis. Pies dostaje obecnie jeszcze karmę, ale wdrażam w życie surowe mięso i warzywa. Za każdą poradę będę wdzięczna :kwiatek:
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-10, 20:27   

Witamy na forum. :)
Na początek radzę poczytać forum - znajdziesz tu masę informacji, które trudno przytoczyć tak ogólnie.

Zacznij od wątku koniczynki, która opisała, jak komponować jadłospisy: http://www.barfnyswiat.or...p?t=330&start=0

masę przydatnych informacji znajdziesz w BARFnym dziale psów: http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=11

możesz też wykupić dostęp do kalkulatora, który wyliczy Ci ilośc suplementów: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=829

A jak wtedy będziesz miała jakieś pytania, to pisz. ;)
_________________
www.fotopsy.pl
 
 
Sarenzir 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 50
Dołączyła: 13 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-02-14, 13:23   

NinaVi napisał/a:
Witam,
posiadam psa średniej wielkości (cocker spaniel), który obecnie ma 22 miesiące. Chciałabym zacząć BARFować, tylko nie bardzo wiem, jak powinien wyglądać jadłospis. Pies dostaje obecnie jeszcze karmę, ale wdrażam w życie surowe mięso i warzywa. Za każdą poradę będę wdzięczna :kwiatek:


NinaVi - daleko mi do eksperta , myślę że nie żywię mojego psa idealnie, ale mam swojego spaniela już prawie rok na Barfie i ma się świetnie, wiec mogę Ci napisać co podaję dla inspiracji :)
Pierwsze co, to ustaliłam dzienną porcję tego co dostaje - u nas wychodzi 350 gram mięsnych rzeczy plus przekąski typu warzywka, owoce, suchy chlebek ( lubi więc dostaje wysuszony na wiórek i sobie obgryza , taki trochę mechaniczny oczyszczacz zębów ) no i kości do obgryzania które uwielbia. Nieduży stopień aktywności bym powiedziała jeśli chodzi o zimę , dziennie tak ze 3 - 4 km marszu/spaceru , więc żadne halo. Waży 14 kg , ma 5 lat.
Na forum jest propozycja jak wyliczać ilość jedzenia w stosunku do masy ciała i aktywności psa. Ja z niego skorzystałam, a po odchudzeniu Mundka ( był na suchej karmie potwornie zapasiony już ) doświadczalnie dostosowałam porcje tak żeby nie chudł ani nie tył .
Jadłospis składa się wymiennie z porcji :
mięsa kurczaka z kośćmi
mięsa indyka z kośćmi ( najczęściej szyjki )
mięsa królika z kośćmi
podrobów typu nerki , płucka, wątróbka , żołądki, serca najczęściej drobiowych , czasem
króliczych, uzupełnianych czasem sercem wołowym
wołowiny, baraniny- rzadziej

swoją porcje je rano, ale niektóre psy wolą jeść dwa razy dziennie - najlepiej dostosować do własnego psa

wieczorem jest czas na przekąski , dostaje wtedy surową marchew, pietruchę , jabłko, sucha kromkę chleba, jajko lub trochę białego sera od czasu do czasu . Lubi takie rzeczy od szczeniaka, więc ja mu prosto do pyska daję marchewki :) jak nie lubi ,to można mu taki mus zrobić zmielony np z jogurtem -łatwiej wtedy się skusi :)

co jakiś czas podaję do mięcha suplementy witaminowo- mineralne , być może niepotrzebnie, ale ponieważ nie przeliczam jedzenia w kalkulatorach to tak dodaję na zapas, zwykle robię mu taką kurację na wiosnę,

przygotowanie żarcia wygląda następująco u mnie:
liczę ilość porcji na dwa tygodnie
robię rundkę : jadę na targ, do hurtowni ,wyszukuje różne mięsa , podroby, kupuje tak żeby mi się porcje zgadzały
w domu porcjuję wszystko i wrzucam do zamrażarki
w tygodniu jak wyjmuje z zamrażarki to wyjmuje codziennie coś innego.

Mam nadzieję że pomogłam w przybliżeniu tematu :)
pozdrawiam
_________________
Balbinka - 9 lat :) - kot - wciąż próbujemy
Mundek -5 lat:) - pies pełny BARF
Killer - 2 rlata:) - kot - wciąż próbujemy
 
 
Sarenzir 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 50
Dołączyła: 13 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-02-14, 13:45   

nigritta napisał/a:
Pomóżcie ułożyć jakiś jadłospis na Barf przeszliśmy z dnia na dzień, Luka 28 kg powinna ok 30kg(od tygodnia wybrzydza z karmą wina pana i jego dosmaczania)
(...)
Luka je dwa razy dziennie i nie wiem jak to wszystko rozplanować :(

Na forum jest informacja że ogólnie pies powinien dostawać porcje 2-5 % docelowej masy swojego ciała w zależności od indywidualnej aktywności , od tego zacznij. Potem podziel to co masz na dniówki a ponieważ masz większego psa to bym to podzieliła na porcje dwa razy dziennie , bo na raz to już może być za dużo dla psiego żołądka. Po porcjuj , wrzuć do zamrażarki i staraj się żeby ta dieta była jak najbardziej różnorodna -co posiłek to coś innego. Pies będzie sobie jadł zdrowo , a Ty w tym czasie douczysz się na spokojnie Barfowych kalkulatorów :)
_________________
Balbinka - 9 lat :) - kot - wciąż próbujemy
Mundek -5 lat:) - pies pełny BARF
Killer - 2 rlata:) - kot - wciąż próbujemy
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2013-10-24, 01:48   

Muszę robić jakiś błąd, bo czasami Ruf ma strasznie pełny brzuch, szybko oddycha, widać, że mu ciężko i rozwolnienie się pojawia. Dzisiaj na przykład...
Albo go przekarmiam albo nie może jeść kości.... Po kościach już były sensacje ale lekkie.

Proszę o pomoc:
ONk - 30,4 kg (przed barfem 29 kilo :mrgreen: )

Dziś był ptak:
dwa uda kuraka z kośćmi, pół porcji rosołowej indyczej z mięskiem i skórą, pół kilo żołądków kuraka. Wychodzi około 1,5 kilograma, plus rano miks warzywny ze smalcem gęsim i jajem.

Jest tu coś nie tak?

Wiem, że według kalkulatora to za dużo ale przecież każdy pies inny i on chudzina, poprzednie żarełko go tuczyło na dwie godziny... Ile by nie dać. Teraz jak kładę do miski to mi się wydaje, że to nic... I on chce więcej i więcej.
Nie wiem czy to ilość czy kości... Taka kupa rozmemłana i jakaś piana... jakby wody utlenionej się napił...
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-10-24, 06:43   

Może być tych kości ciupkę za dużo i w udkach i w porcji rosołowej. Może na razie mniej kości dawaj a więcej mięska.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-25, 11:35   

Pies 30 kg

4,2 kg tygodniowo

2,25 kg mieso
0,63 kg miesne kosci
1,26 kg podroby

1. dzien mieso
2. dzien mieso
3. dzien podroby
4. dzien mieso
5. dzien podroby
6. dzien mieso
7. dzien kosci miesne (np. szyja indycza)

chcialabym do tego jadlospisu dolaczyc jeszcze lososia, jajka i watrobe, pytanie w jakiej ilosci?
1 watroba kurza / tydzien jaka ilosc wolowej lub cielecej??

Mam jeszcze pytanie dotyczace wapnia/ fosforu? czy bilansujecie w skali dnia czy tygodnia?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne