BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie przy chorej wątrobie i nerkach
Autor Wiadomość
karola7 

Barfuje od: 09.2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 94
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-12, 20:48   

Dzięki Margot, tak właśnie zrobię.

Co do USG Mili to nie było na nim widocznych zmian, nerki mają prawidłową budowę i wielkość.
Zresztą coraz bardziej podejrzany wydaje mi się ten podniesiony i to znacznie wapń, zwłaszcza u dwóch kotów.
Pixi była badana tylko dlatego, że ostatnio ma silne ataki falującej skóry na grzbiecie, co powoduje nerwowe wylizywanie łapek i ogona. No, ale jak sądzę ma to podłoże behawioralne, skoro wyniki na nic nie wskazują.
Oprócz tego również nie widzę aby działo się z nią coś złego, jest tak samo aktywna jak zawsze, apetyt doskonały, futro super . Biega, ma dużo energii.
_________________
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-01-12, 21:09   

Te dodatkowe informacje, jak korzystać z Judy's BARF są jeszcze na stronie chatula w wątku kalkulatorowym

http://www.chatul.pl/viewtopic.php?t=569
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-07-21, 11:18   Dieta dla kotka z problemami wątroby i trochę z nerkami

Witam jestem tu nowy i pewnie nikogo nie zdziwi jeśli powiem że przyszedłem tu w sprawie diety BARF.
Wyczerpałem już wszystkie możliwości suchych karm które zalecił weterynarz i tych specjalistycznych i tych normalnych z górnej półki i które się nie bardzo sprawdzają.
Chodzi o to że mam kotka(13l) z problemami wątroby i trochę z nerkami tak powiedział weterynarz po badaniu krwi i chciałbym mu wybrać odpowiednią dietkę z działu przepisy ale nie mam pojęcia jaką wybrać. Jak by ktoś mógł by doradzić która by dla niego była najlepsza od siebie dodam że na chwilę obecną powinna być bez kości gdyż nie mam maszynki do mielenia, a co do kotka to kotek uwielbia surowiznę praktycznie każdą więc z doborem mięsa nie będzie problemów co prawda cierpi troszkę na zatwardzenia po surowym mięsie ale ja mu nigdy nie dawałem mięsa z dodatkami takimi jakie są w barfie więc może z tym będzie troszkę mniej problemów, ewentualnie może ktoś doradzi czego do przepisu dodać więcej albo jakiegoś innego składnika żeby się kotek lepiej wypróżniał i co dla takiego kotka z tymi problemami zdrowotnymi ewentualnie dodać, może jakiś szczególny składnik do tej diety żeby pomagał mu w leczeniu czy coś w tym stylu. Będę wdzięczny za wszystkie rady. Poniżej zamieszczę wyniki badań może ktoś mądry rzuci okiem i coś zasugeruje na ich podstawie.


Morfologia krwi:

MCV(ŚOK): 46,40fl
MCH(ŚMH): 16,30 pg
MCHC(ŚSH): 32,10 gldL
OB:: 5,00 mm/15 min
Erytrocyty: 9,36 mln/mm3
Hematokryt: 45,00 %
Hemoglobina: 14,80 g/dl
Leukocyty: 10,10 tys/mm3
Trombocyty: 281,00 tys/mm3
Retikulocyty: 234,00 tys/mm3


Biochemia krwi:

Alfa-amylaza: 1129,00 IU/L
ALT(GPT): 137,80 IU/L
AST(GOT): 70,40 IU/L
Białko całkowite: 6,30 g/ld
AP(Fosforaza zasadowa): 76,50 IU/L
Gamma GT: 14,70 U/I 37°C
Glukoza: 112,40 mg/dl
Kreatynina: 0,30 mg/dl
Mocznik: 33,30 mg/dl
Potas: 15,70 mg/dl
Wapń: 8,90 mg/dl
Uwagi: BUN -15,6mg/dl



Badanie moczu:

Dobowa ilośc moczu: 200,00
Barwa słomkowa
przejrzystośc: słaba
Gęstość względna: 1,015
Odczyn (pH): 7
Białko: +++
Hemoglobina: +
Bilirubina: neg
Urobilinogen: neg
Glukoza: normal
Kom. nabłonka kanalików nerwowych: 14wpw
Kom. nabłonka dróg moczowych: 9wpw
Krwinki białe: +++
Krwinki czerwone: +


Sory że wklejam ten post po raz drugi ale pierwotnie chciałem go dać tutaj ale niechcący zamieściłem go tam, tamten można usunąć.
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-07-29, 12:02   

Zainteresowanie postem że ho ho jeszcze chwila i mi kotek z głodu zejdzie jeśli sam czegoś nie wykombinuję ale mimo wszystko dziękuję wszystkim za pomoc za te cenne rady i wskazówki :) przydadzą mi się.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-29, 12:05   

Nie ma co się denerwować, tylko spokojnie przejrzyj wątki o karmieniu kotów z problemami zdrowotnymi i w tych wątkach pytaj.

Zajrzyj tu
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=68
i tu
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=381
i tam pytaj

w chorobach nerek poczytaj np. tutaj
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=67
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=73

niestety nikt Ci nie poda wszystkiego na tacy, trzeba samemu szukać i w odpowiednich wątkach zadawać pytania (jak nie znajdziesz odpowiedzi).
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-07-29, 13:57   

Spokojnie jeszcze nikt tutaj się nie denerwuje, a już na pewno nie ja (jeszcze :-D ).A co do tematów które podrzuciłaś to są takie ogólne tematy z problemami kotków i ewentualnie jakieś tam delikatne porady, po za tym do jednego z tych tematów sie podpiąłem z tym samym problemem trochę wcześniej niż tutaj ale po wyświetleniach widzę że ma on jeszcze większe zainteresowanie niż ten :), a mi chodzi tylko o konkretny przepis z działu
przepisy który był by najodpowiedniejszy dla mojego kota na zasadzie że to będzie przepis 3 lub 5 z działu "przepisy z naturalnymi suplementami" czy "przepisy z gotowymi preparatami" itp. i to wszystko, bo jednak te przepisy nie są takie same jedne zawierają
takie suplementy i preparaty jedne zawierają inne, czy to ma jakieś znaczenie czy nie ma, ja tego nie wiem jako początkujący, jasne mogę przeczytać całe forum i wszystkie tematy jakie się na nim znajdują i wrócić tu po 3 miesiącach dalej z pytaniem czy ta dieta którą skomponowałem po 3 miesiącach czytania forum będzie najodpowiedniejsza dla mojego kotka bo nadal pewnie nie będę do końca tego pewny i będę chciał zasięgnąć opinii ludzi bardziej doświadczonych i obytych tylko pytanie czy mój kot do tego czasu dotrwa :). Po za tym wrzuciłem też wyniki badań kotka po to żeby ktoś mądrzejszy mógł na nie rzucić okiem i ewentualnie coś zasugerować żebym do tej dietki dodał czegoś więcej albo mniej albo jakiś inny cudowny składnik którego nie ma w tych dietach z gotowymi przepisami, ale obserwując zainteresowanie tym tematem mam wrażenie że albo przez mój nick nikomu nie chce się w tym temacie za bardzo grzebać :) ewentualnie ci mądrzejsi są na jakichś urlopach i nie bardzo mogą pomóc to zrozumiem.
Ale ok skoro tak to coś sam pokombinuję i ewentualnie wrócę tu z gotowym przepisem do oceny, tylko ostrzegam jeżeli zainteresowanie moim tematem będzie podobne do tego to już nie będę taki spokojny :-D
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-29, 14:03   

doopaa napisał/a:
ewentualnie ci mądrzejsi są na jakichś urlopach i nie bardzo mogą pomóc to zrozumiem.

Może tak być, bo na ogół to pytania z wynikami, nie pozostają bez odzewu.
Ja się niestety nie znam ale podczytuję i te wątki, gdyż nie wiadomo (tfu, tfu, tfu) czy nie będzie mi ta wiedza potrzebna.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-07-29, 14:22   

doopaa napisał/a:
a mi chodzi tylko o konkretny przepis z działu
przepisy który był by najodpowiedniejszy dla mojego kota na zasadzie że to będzie przepis 3 lub 5 z działu "przepisy z naturalnymi suplementami" czy "przepisy z gotowymi preparatami" itp. i to wszystko, bo jednak te przepisy nie są takie same jedne zawierają
takie suplementy i preparaty jedne zawierają inne, czy to ma jakieś znaczenie czy nie ma, ja tego nie wiem jako początkujący,

Jeżeli Twój kot jest chory, to być może żaden z tych przepisów nie będzie się dla niego nadawał.
Tufitka załaczyła Ci linki do wątków, gdzie omówione są właśnie zasady żywienia kotów z różnymi schorzeniami (akurat tu:wątroby i nerek). I trzeba je poznać i się ich trzymać. Na początek trzeba jednak poznać zasady Barfa dla zdrowych kotów, aby lepiej zrozumieć Barf zmodyfikowany do potrzeb kotów chorych. Tak czy inaczej musisz poczytać, bo jaki miałoby mieć sens powielanie tego co już zostało napisane.

A teraz wracając do konkretnego przypadku Twojego kota.
1. Dopisz wartości referencyjne laboratorium, w którym były wykonywane badania i sprawdź jednostki.
2. Jaka była przeprowadzona diagnostyka w kierunku chorób wątroby i nerek? Czy było robione przeglądowe USG jamy brzusznej i zostały wykryte nieprawidłowości?
3. Badanie moczu było wykonane metodą paskową jak widzę. Często daje ona przekłamane wyniki (te u Twojego kota nie wyglądają najlepiej, ale mogą być obarczone błedami).
4. Napisz co to za cudowne karmy suche kot zajadał?Jak był żywiony?
5. Jakiego rodzaju leki ostatnio dostawał (sterydy?, antybiotyki?, jak był leczony? Niska kreatynina sugeruje albo efekt leczenia sterydami albo niedożywienie? . Od kiedy podejrzewasz problemy u kota? i jakie są widoczne dla Ciebie gołym okiem objawy, jeżeli jakieś?
Sorry za chaos, ale mam ograniczone możliwości czasowe, jestem w pracy. Nie obiecuję, że odpowiem natychmiast na twojego posta (wracam dzisiaj z pracy najwcześniej po 20.00, a mam swój chory zwierzyniec do obsługi), ale bez tych informacji dodatkowych, o które proszę nie jestem w stanie nic podpowiedzieć.
Ostatnio zmieniony przez Margot 2013-07-29, 14:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-07-29, 14:44   

Cierpliwość popłaca, a kota jak nie widać tak nie widać.... :twisted:
Jak już znajdziesz trochę czasu to wpadnij do Powitalni aby się przywitać ...chociaż.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1207
Serdecznie zapraszam :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 2
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-07-29, 19:33   

Co do postu Margot to już odpowiadam:

1. Jeśli chodzi o te wartości to ja po prostu przepisałem to co dostałem na wydrukowanej kartce od weta nic poza pieczątką i podpisem weta tam więcej nie było.
2. Kot poza badaniem krwi i moczu nie miał żadnych więcej robionych badań.
3. Moczy był i owszem badany paseczkiem. Nie wiem czy to miało jakiś wpływ na wynik ale mocz był badany w tym samym dniu zaraz po badaniu krwi jak wróciłem od weta kot zrobił siusiu do wyczyszczonej i odkażonej kuwety aczkolwiek zaniesiony był 7 godzin później.
4. Co do karm no to tak jak zalecił wet karmiłem tylko suchą bo powiedział że tylko taką może kot w tym stanie jeść. Oczywiście według weta zaleceń najodpowiedniejszą była RC Hepatic na która ja niestety dałem się namówić i oczywiście zapłaciłem trochę więcej niż w sklepie internetowym :-D , a której to mój cudowny kotek nie chciał nawet ruszyć, a jak już ruszył to najczęściej ją zwracał. Dobrze że mam jeszcze drugiego kotka, któremu ta karma bardzo smakowała to przynajmniej ja nie musiałem jej wcinać :). A z innych karm to był jeszcze Trovet ten dla wątrobowców ale niestety miał straszą biegunkę po tej karmie i musiałem odstawić, acana, orijen, sanabelle, pronature, pronature holistic, 1st choice, wild cat , ziwiepeak, purina pro itd. i albo tych karm w ogóle nie jadał albo wymiotował po nich albo jadał tak mało że musiałem surowizną dokarmiać bo by mi z głodu umarł. Teraz podjada trochę applawsa ale muszę mu dorzucać trochę świeżej wołowinki bo tak samą to on raz jada a raz nie chce w ogóle jadać. Aczkolwiek przyznaję się bez bicia że ja tymi karmami to karmię koty dopiero od 5 miesięcy, wcześniej niestety karmiłem tymi najtańszymi .
5. Kotek w zasadzie nigdy na nic nie był leczony raz tylko przyjmował jakieś antybiotyki przez 5 dni bo wet stwierdził infekcje górnych dróg oddechowych.To ten sam wet u którego robiłem badanie krwi, to była pierwsza diagnoza postawiona przez weta, druga to jest właśnie że ma chorą wątrobę i możliwe że nerki. A z objawów które ja zauważyłem to to że ma jakieś bóle tak mi sie wydaje w okolicy podbrzusza i klatki piersiowej ale tak jak by bardziej w stronę klatki piersiowej. Objawy sie zaczęły w grudniu 2012, stał sie wrażliwy na dotyk w tych okolicach(a nigy nie był), po jakimś miesiącu może półtora zaczął postękiwać(pojękiwać), to były takie odgłosy jak ja mam przy zgadze czyli nabieram mocno powietrza wypinam jak najmocniej klatkę piersiową i wypuszczając powietrze wydaje taki pomruk z jękiem kto ma czasami zgagę to pewnie wie o co chodzi. I on tak samo robił leżał na boku wypinał mocno klatkę piersiową wyciągając do przodu łapy i tez tak pojękiwał i pomrukiwał. Ewidentnie leżenie na brzuchu i klatce piersiowej sprawiało mu dyskomfort. Co prawda odkąd przeszedł na suchą dietę tą niby lepszą i przyjmował Essentiale Forte część objawów albo ustąpiła(chodzi mi o te jęki już ich w zasadzie nie wydaje, a wydawał je w pewnym okresie niemal 24 godziny na dobę ) albo złagodniała odrobinę chodzi mi tu o wrażliwość na dotyk, juz nie jest tak wrażliwy daje się pogłaskać po brzuchu i po klatce piersiowej aczkolwiek nadal ma odruch cofania brzucha i klatki przy dotyku a przy odrobinie mocniejszym ucisku potrafi jęknąć, poza tym nadal często leży na boku i wypina mocno klatkę piersiową ewentualnie często leży na plecach i nie dlatego że lubi tylko mam wrażenie że tak mu jest po prostu lżej, poza tym parę razy widziałem go w jeszcze dziwniejszej pozycji która mnie trochę martwi a mianowicie leży czasami z podkulonymi przednimi łapkami jak by wciągniętym brzuchem, odchyloną głową i wytrzeszczonymi jak by w grymasie bólu ewentualnie jakiegoś przerażenia oczami.

Uprzedzam ewentualnie pytanie odnośnie wizyty u weta, kotek na pewno odbędzie taka wizytę ale muszę poczekać z tym do 4 sierpnia bo ten wet do którego chcę się wybrać(a jest to inny weterynarz) jest na urlopie.
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-29, 20:51   

Powinieneś koniecznie zrobić kotu USG całej jamy brzusznej.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-07-30, 14:37   

Karmisz suchym i mięsem, a wiec musisz wiedzieć, że .....
Sposób żywienia 50/50
http://www.barfnyswiat.or...light=karmienie

A tytaj jest post Dgnes wyjaśniąjacy bardzo duzo na temat moczu.... jak i kiedy mocz pobrać,
http://www.barfnyswiat.or...php?p=3686#3686

...a to na dokładkę jakby ci było za mało
Naturalne żywienie kotów
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=138
  Zaproszone osoby: 2
 
aleksandrachm 


Dołączyła: 07 Kwi 2013
Posty: 167
Skąd: Dublin
Wysłany: 2013-08-01, 12:20   

Moj kotek nie choruje na nerki ale jako ze bierze silne leki to jest tak traktowany i najwazniejsze z tej ogromnej wiedzy jaka mnie tu uraczono to tworzenie dla niego przepisu gdzie bialka nie bedzie za duzo (mniej niz 5 g na 1 kg masy ciala na dzien), tak ze swej strony mysle ze jak moga byc problemy z nerkami to obnizylabym tez troche sol, moj kocurek musi miec obnizona sol bo przy jego chorobie nerki nie wydalaja calej soli z organizmu, i choc nerki zdrowe to moga sprawic ze one i cos jeszcze sie rozchoruje

najlepiej przetestuj jak kotem jadlby mieso np. wprowadzajac jeden posilek dziennie zlozony tylko z miesa (ale rozumiem ze odstawiasz chrupki i pozostale posilki to bedzie mokre gotowe)

jak zobaczysz jak kocio sobie radzi sprobuj ulozyc przepis i dawaj go tu do oceny

wiem ze masz wrazenie ze nie ma zanteresowania ale raz ze sa urlopy a dwa trzeba skonkretyzowac co chcesz

pobaw sie troche kalkulatorem, to pomaga w zrozumieniu teorii
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-08-08, 12:24   

Mam pytanko jeszcze nie mam swojego przepisu ale tak na szybko zakupiłem kilka puszek "Grau puszka dla łasucha" i chciałem się zapytać czy powinienem czymś to jedzonko doprawić czy nie, chodzi mi o suplementy takie jak tauryna i temu podobne. Jak by co to mam w domu taurynę i drożdże piwne w tabletkach. A jeżeli powinienem to niech ktoś mądry mi powie co mogę czy powinienem dodać i w jakich ilościach. Poniżej podam skład:

Mięso i jego podroby (jagnięcina min. 72%), zboża (ryż pełnoziarnisty min. 4%), rosół, węglan wapnia.

Dodatki dietetyczne:
Witamina A (2.000 j.m./kg), witamina D3 (200 j.m./kg), witamina E (25 mg/kg), tauryna (1.000 mg/kg), cynk (0,35 mg/kg), mangan (1,4 mg/kg), jod (0,5 mg/kg).

Dzięki z góry za odpowiedź.
 
 
aleksandrachm 


Dołączyła: 07 Kwi 2013
Posty: 167
Skąd: Dublin
Wysłany: 2013-08-08, 12:31   

gotowcow to sie nie 'rasuje' bo mozna wiecej zaszkodzic niz pomoc (ale moge sie mylic)

jak przerzucalam moje futrzaste na barfa to uzylam mokrego gotowego jedzenia (bio Herrmanns) i nie dodawalam tam zadnych supli

jedyne co to kawaleczki mieska, najpierw 3-5 do porcji karmy, potem kotki jadly w ciagu dnia 2 razy mokre z szaszetki a jeden posilek tylko kawalki mieska, no a potem przyszly suple wiec dostaly juz mieszanke
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne