BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Karmy dla kociąt
Autor Wiadomość
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2014-08-01, 08:37   

trinity napisał/a:
Ale chciałam zrozumieć co jest nie tak z Animonda Carny?

to musisz dokładnie przeczytac ten watek
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=113
 
 
Anusi@k 

Wiek: 37
Dołączyła: 28 Gru 2011
Posty: 136
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2014-08-01, 09:55   

W puszkach głównie chodzi o ilość podrobów, ilość witamin oraz minerałów.
Animonda zawiera głównie podroby, nie zawiera tauryny (tylko naturalną trzeba więc suplementować) nie zawiera kwasów omaga a i innych dodatków nie ma za wiele, nie wiadomo też jak u niej z ilością wapnia i fosforu.
Grau jest obecnie droga lepiej, zdrowiej i taniej było by kupić GranataPet.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-01, 10:14   

Proponuję poczytać podstawy i przykłady analiz karm, wtedy łatwiej będzie Ci w sklepie ocenić karmę czytając jej skład.
analiza gotowych karm - poradnik
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=17
mokre karmy
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=168
suche karmy
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=166
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-01, 22:48   

Bardzo Wam dziękuję, poczytałam trochę i już zaczynam rozumieć na co zwracać uwagę, żeby wybrać dobrą karmę.
Mam nadzieję, że Ender polubi te najlepsze karmy :)
 
 
Bender1984 

Dołączył: 21 Wrz 2014
Posty: 1
Wysłany: 2014-10-04, 10:56   Witamina A a kramy dla kociąt

Witam,

Jestem szczęśliwym posiadaczem Ryśka, 3 miesięcznego, 1,5kg dachowca. Z oczywistych względów chcę dla niego jak najlepiej, dlatego póki co staram się żywić go wybierając karmy jakościowo najlepsze (nierzadko znacząco odchudzając przy tym portfel) nim przejdziemy na barf.

Zastanawia mnie jednak zawartość witaminy A w karmach dla kociąt. Wyczytałem gdzieś, że dziennie kot potrzebuje ok 100 IU tejże witaminy na kg masy ciała, przy czym wartość ok 5000 IU/ kg staje się dla kota toksyczna, a efekty zatrucia widać już po miesiącu. Piszę o tym dlatego, że w karmach, które ostatnio Ryśkowi kupiłem, zawartość witaminy A jako dodatku kształtuje się na poziomie 3000 IE. Natomiast w karmie tej samej firmy (GranataPet), dedykowanej kociętom, nie ma jej w ogóle (jako dodatku). Czy zatem dając mu karmę z dodatkiem witaminy A niepotrzebnie go narażam, czy raczej nie ma się czym przejmować i może ją śmiało pałaszować?

Poza tym jednym aspektem, karmy dla kociąt i kotów dorosłych, nie różnią się w zasadzie niczym. Oba warianty mają wysoką zawartość mięsa (72%) i jednakową ilość pozostałych dodatków (witaminy i mikroelementy). Skusiłem się na wersję dla dorosłych, ponieważ wychodzi nieco ekonomiczniej (100 g/ dzień w stosunku do 200g+/dzień karmy dla kociąt) a także PRZEDE WSZYSTKIM dlatego, że Rysiek nie jest zainteresowany niczym innym poza jagnięciną i królikiem :/ (wybrzydza strasznie). Wyczytałem też, że dobre jakościowo karmy można podawać kotom na każdym etapie życia. Wcześniej szamał puszki CFF, które również mają owe 3000 IU wspomnianej witaminy i póki co, chyba jest okej, chociaż jadł je tylko przez ostatnie dwa tygodnie. Wcześniej wcinał puszki PON (z jagnięciną, a jakże!), które ten dodatek także w swoim składzie posiadają i nic złego się nie działo.

A więc pytanie brzmi: czy w tym konkretnym przypadku (karma GranataPet) Ryszard może się śmiało delektować karmą z jagnięciny z dodatkiem witaminy A (3000 IU) czy musi zacisnąć zęby i żywić się "pospolitym" kurczakiem oraz cielęciną z indykiem, bez dodatku wit A, czyt.: karmą dedykowaną kociętom?

Niestety, nigdzie nie potrafię doszukać się informacji, dlaczego karmy dla najmłodszych są pozbawione dodatku wit A (napisałem też do producenta i jak odpowie, to się podzielę informacją). Jedyny powód ,który przychodzi mi do głowy to taki, że kocim dzieciom nie ogranicza się pożywienia do 4-5 m-ca(jeśli mnie pamięć nie zawodzi), więc żeby uniknąć zatrucia, nie wzbogaca się karm w wyżej wspomniany dodatek.

Ktoś mógłby rzucić nieco światła na temat?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-10-14, 10:50   

Bender1984 napisał/a:
Wyczytałem gdzieś, że dziennie kot potrzebuje ok 100 IU tejże witaminy na kg masy ciała

100IU to zapotrzebowanie minimalne, które nie daje widocznych oznak niedoboru w badaniach trwających kilka-kilkanaście tygodni. Zapotrzebowanie optymalne jest wyższe i niektórzy naukowcy szacują je na poziom nawet 600IU. W BARFie stosujemy dawki (pochodzące głównie z wątroby zwierząt rzeźnych) około 500IU na 1 kg wagi ciała dziennie.

Bender1984 napisał/a:
w karmach, które ostatnio Ryśkowi kupiłem, zawartość witaminy A jako dodatku kształtuje się na poziomie 3000 IE

3000 IE (z niem. Internationale Einheit, to to samo co IU z ang. International Unit) dodawane jest na 1 kg karmy. Ile kociak tego dziennie zjada? Waży 1,5 kg więc pewnie koło 200g. No to zjada tej witaminy A 600IU co daje 400IU na 1 kg wagi ciała. Całkiem normalnie, wręcz niewiele, zważywszy że to kociak i potrzebuje więcej niż dorosły.

Bender1984 napisał/a:
Natomiast w karmie tej samej firmy (GranataPet), dedykowanej kociętom, nie ma jej w ogóle (jako dodatku)
Bender1984 napisał/a:
Niestety, nigdzie nie potrafię doszukać się informacji, dlaczego karmy dla najmłodszych są pozbawione dodatku wit A

Witaminę A dodaje się do karmy wtedy, gdy nie zawiera ona wątroby lub za małą jej ilość. Skoro nie wyszczególniono dodatku witaminy A, to oznacza, że w karmie jest wystarczająca ilość wątroby. Taka karma jest zawsze lepsza niż bez wątroby za to z dodatkiem syntetycznej witaminy. Producent deklaruje na etykiecie jedynie te witaminy i minerały, które dodał w procesie produkcji, a nie te które są naturalnie zawarte w produktach mięsnych składających się na karmę. Szczegółowa analiza (zawartość wszystkich składników odżywczych w karmie, tych naturalnych, i tych dodanych) jest fakultatywna i jedynie niektóre pozycje muszą być na etykiecie (białko, tłuszcz, popiół, włókno, woda już nie zawsze).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
garadiela 

Barfuje od: niedawna
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 230
Skąd: czestochowa
Wysłany: 2014-10-14, 11:06   

A jakie polecacie karmy dla kociaka?Siostra wziela okolo 3 miesieczna kotke :) Warunkow na barfa nie ma (wspólna lodowka na 5 osob w mieszkaniu)... Moze kupowac mieso i podroby w malych ilosciach ktore kicia zje w 2-3 posilki... Dlatego mysle ze wygodniej dla niej bedzie kupowanie gotowego jedzonka a mieso dodatkowo jako urozmaicenie...
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-14, 11:11   

http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=168 tutaj spis dobrych karm mokrych
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=17 co powinna/nie powinna zawierać dobra karma
samemu też można się rozglądać i szukać tutaj podpowiadacz, jak analizować skład podany na opakowaniu http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=243
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=2803
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
kretka 


Barfuje od: luty 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 113
Wysłany: 2014-10-14, 13:51   

garadiela napisał/a:
A jakie polecacie karmy dla kociaka?

Moje karmię mokrą karmą Grau, Catz Finefood, GranataPet i Feringa. Smakami bez wołowiny, bo jedna jest uczulona. W liczydle przeliczam które mają dobre proporcje, bo są wśród nich dość tłuste smaki, które jak już kupuję to uzupełniam czymś chudszym (np. Miamor Mild).
Grau ma wersję dla kociąt.
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-16, 20:59   

Poradźcie proszę...
Ender ma już ponad 8 miesięcy.
Żywię go głównie barfem - 60-70%.
Ale oprócz tego podaję też mokre karmy dla kociąt.
Kiedy powinnam przejść karmy dla dorosłych kotów.
Kupiłam już Grau, Granatę i Catz Fine Food.
Chciałabym je wdrożyć stopniowo, ale nie wiem kiedy zacząć i kiedy skończyć.
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-01-16, 21:47   

trinity :kwiatek:
A Barf jaki robisz... dla kociąt?? Myślę, że skoro barf robisz jak dla normalnego kota tylko dajesz więcej bo to kociak, to też możesz zacząć już wprowadzać puszki dla dorosłego kota.
Wiesz, jak wszystkie nowości zaczynamy podawać od małej porcji dokładanej do standardowego dotychczasowego jedzenia, stopniowo zwiększając ilość. Szczerze powiedziawszy, skoro Ender lubi Barfa i je go ze smakiem to zamiast wprowadzać puszki zwiększyłabym ilość Barfa. :twisted:
 
 
trinity 

Barfuje od: 6.09.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Lip 2014
Posty: 147
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-16, 22:06   

Dzięki Shanna55!
Barfa zwiększamy cały czas w miarę możliwości organizacyjnych.
Są dni, że jest tylko na Barfie.

W takim razie zaczynamy pomału przenosić się na karmę dla dorosłych.

Czy powinnam odstawić karmy dla 'dziciaków' gdy Ender skończy rok, czy lepiej wczesniej?
_________________
http://enderwkraczadogry.blog.pl/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-01-16, 22:44   

Ender sam Ci powie :mrgreen: Jak bedzie jadł bez sensacji żołądkowych i wszystko będzie ok to tak za dwa miesiące może już być na tych dorosłych. Poczytaj tylko dokładnie składy czy tam nie ma czegoś za dużo lub za mało w porównaniu do karm dla kociąt. Nie wiem dokładnie jak to jest z tymi puszkami, sama stosuję tylko barf do karmienia zarówno najmłodszej kici jak i najstarszego kota. :twisted:
 
 
brum156 

Dołączyła: 22 Lut 2015
Posty: 12
Wysłany: 2015-02-22, 16:28   

Przeczytałam dość sporo ale ciągle mam wiele pytań. Od wczoraj mam w domu dwa kociaki syberyjskie, 4 miesięczne.
W misce cały czas leży karma Husse (jak na razie mam jej zapas od hodowcy, tak samo jak Trainer i Applaws), którą jeden kociak pogryza raz po raz (drugi nie rusza).
Jeśli chodzi o mokre mam większy problem.
1. Ile gram i jak często?
2. "Filetowe" (w które również wyposażyła mnie hodowca), do czasu zamówienia tych podawanych na forum, chcę dawać z masłem - ile jego?
3. Gdzie kupować Power of Nature i ZiwiPeak? Ani w sklepach, ani na all ich nie ma.
4. Jaką taurynę dawać? Czy ta jest ok?
http://www.zooplus.pl/sho...et/pasty/404741

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-02-22, 17:16   

brum156 :kwiatek:
Zamiast się pakować w kosztowne karmy i ich dodatkową suplementację lepiej przejdź na Barf. :mrgreen:
Łatwiej, prościej a o korzyściach to już nie mówię, bo to sie samo przez się rozumie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne