BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suplementy w żywieniu kotów
Autor Wiadomość
Finky 

Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 31
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 19
Wysłany: 2015-10-07, 09:57   

zamowilam nastepujaco:
gotowy zestaw z olejami:
100g easy B.a.r.F
50g Calcium Carbonat
25g Dicalciumphosphat
25g Taurin
10ml Dorschlebertran (tran z watroby dorsza)
20g Meersalz (sol morska)

mix olejowy:

40ml Nachtkerzenöl (olej z wiesiolka)
10ml Lachsöl (olej z lososia)

dodatkowo zakupilam

-Allcura Vitamin E Tropfen 30ml

-250 g Pansenmehl (maczka z zoladkow krowich?) ponoc wzmaga apetyt i nadaje zapachu surowemu miesku

zakupilam gotowe karmy, ale nie jest co do skladu pewna... niby 100% miesa, ale zaufalam po prostu, ze ze strony lillys bar. poszperam jeszcze w internecie

-Steakhouse Wild pur 410g

-2x 200g Pussy Deluxe Rind mit Buchweizen

i jeszcze troche warzyw jesli kiedys bede na szybko przyrzadzala mieszanke:

-Fleischeslust Vitaminbombe Marchew, Ziemniaki, Brokuly 300g

Nie wiem na ile mi to starczy, ale balam sie robic wiekszych zakupow. Moglby mi ktos doradzic, czy to co z suplementow zakupilam starczy, aby pryzgotowac pelnowartosciowy barf?
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-10-07, 17:18   

Finky, pozwoliłam sobie przenieść posty do tematu ogólnego o suplach, bo dyskusja odbiega od samego easy barfa.

Z tego co zakupiłaś można jak najbardziej przyrządzić pełnowartościową mieszankę, opierając się na easy barf. Nie będziesz wtedy potrzebowała tranu. Pamiętaj, że otwarta butelka musi być zużyta w ciągu 2 m-cy i najlepiej gdybyś go zakonserwowała witaminą E - krople Allcura bardzo dobrze się do tego nadadzą, możesz zastosować taką samą ilość jak przy oleju z łososia, tutaj szczegóły. W przypadku Twojej buteleczki będzie to jednak trochę trudne, gdyż potrzeba by ok 9 IU a jedna kropla Allcury zawiera ich ok 31 (mowa o wszystkich formach witaminy E, gdyż samego alfa-tokoferolu jest w niej 10,4 IU). Biorąc jednak pod uwagę małą ilość, powinnaś go zużyć zanim kwasy tłuszczowe się utlenią. Dokładnie to samo się tyczy oleju z łososia.

Nie wiem, czy podawanie kotu oleju z wiesiołka może być użyteczne biorąc pod uwagę, że koty nie przyswajają nienasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w olejach roślinnych. Wyjątkiem jest olej z kiełków pszenicy, który dodajemy do mieszanek ze względu na zawartość witaminy E. Najwyżej sama spożyjesz ;-)

Suszonych żwaczy nigdy nie dawałam kotom i nawet nie wiedziałam, że można.

Co do karm, informacje na stronie lilly's bar są bardzo lapidarne. Jeżeli na opakowaniu jest dokładniejszy skład i analiza, wrzuć np. tu.
 
 
Finky 

Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 31
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 19
Wysłany: 2015-10-08, 12:29   

kurcze jestescie tutaj sami profesjonalisci :) olej z wiesiolka byl w tym gotowym zestawie. jesli nie dam kotu to moze mi sie przyda ;) do zestawu sa dolaczone pipety wiec moze uda mi sie jakos mniej odmierzyc tej witamy E?? nie wiem na ile mi 100 g easy barfa nam wystarczy poniewaz nie wiem jeszcze jak kotek bedzie rosl. moze uda mi sie wieksze ilosci mieszanki zamrozic zanim olej zwietrzeje?

mam nadzieje, ze pierwsza prawdziwa barfowa mieszanka mi sie uda.. niedlugo musze kotka na wscieklizne zaszczepic wiec moge sie upewnic, ze kotek sie dobrze rozwija. chociaz jak znam zycie, to weterynarz kategorycznie mi zabroni podawania surowego miesa. ale i tak wierze w moc barfa :)
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-10-08, 20:15   

Krople Allcura są tak małe, że raczej nie uda Ci się ich podzielić. Jednak pomyślałam po niewczasie, że możesz dodać do tych 10 ml oleju czy tranu całą jedną kroplę (czyli 31 IU) i wziąć pod uwagę zawartość witaminy E w zakładce suplementy (btw masz już kalkulator?). Dla tak zakonserwowanego oleju/tranu musiałabyś wpisać na 100g 344,44 IU witaminy E.

Jeżeli nie opanowałaś jeszcze kalkulatora/nie masz go, możesz wrzucić do receptariusza posiadane mięsa i suplementy, wagę i wiek kota i na pewno Ci się coś ułoży. Przeczytać cały wątek na szybko będzie trudno (choć przeczytanie podstawowych wątków jest oczywiście niezbędne), ale spójrz choćby na ostatnie strony, w tym posty Shany i Silveny i ułożone przez nie przepisy (zwracaj jednak uwagę dla kogo są). Dowiesz się, jakie mięsa i w jakich proporcjach najlepiej się sprawdzają. Często bywa tak, że na początku kupujemy za chude mięsa ;-)
 
 
dorota9612 

Wiek: 27
Dołączyła: 08 Sty 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-01-09, 11:18   starter BARF fit-barf

Witam :)

czy ten zestaw http://sklep.modernpet.pl...F-dla-kota.html jest faktycznie wystarczający na początek? Bo tak szukam odpowiednich suplementów na początek i jakoś nie mogę nic sama skompletować :)
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2016-01-09, 15:29   

stówę za odrobinke jakiś 3 specyfików
w życiu bym nie zapłaciła :niewiem:

ja zamawiam to w tym tygodniu
http://sklep.modernpet.pl...y-barf-50g.html
_________________
 
 
dorota9612 

Wiek: 27
Dołączyła: 08 Sty 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-01-09, 16:00   

a jakiś jeszcze suplement jest do tego potrzebny? Bo jak trochę poszperałam to mam w domu chlorelle, olej z łososia i tran.
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2016-01-09, 16:12   

Sprawdz czy te oleje jeszcze dobre a jezeli otwarte od dluzszego czasu, to niestety sie nie nadadza. Co do zestawow suplementow, koniecznie przeczytaj ten watek: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=364

No i zapraszamy do przywitalni :-)
 
 
dorota9612 

Wiek: 27
Dołączyła: 08 Sty 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-01-09, 17:31   

dziękuję za pomoc :)
wszystko jest w terminie, bo psa niedawno doprowadzałam po schronisku do porządku i zapas nieotwartych olejów został ;-)
 
 
lady_milan 


Barfuje od: 19-01-2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Sty 2017
Posty: 38
Skąd: Kozienice
Wysłany: 2017-01-17, 11:02   Kupię..

Witam :mrgreen:
Jestem na etapie zbierania suplementów,mam już taurynę,witaminę E,sól himalajską,zamówioną mączkę ze skorupek jaj oraz hemoglobinę wołową,ale nadal poszukuję...
-Mączki kostnej
-Drożdży barwniczych
-Mączki z alg morskich
-Tranu z wątroby dorsza
-Spiruliny
Coś pominęłam?Jeśli tak proszę mnie uświadomić.Czy ktoś ma do sprzedania te suplementy?A może orientuje się gdzie mogę je nabyć najlepiej u jednego sprzedawcy?Bo szukam i szukam i coś tam znalazłam,ale każdy suplement gdzie indziej,co mnie zrujnuje finansowo.. :banghead:
Data przydatności jak najdłuższa,ilość..nie mam pojęcia bo dopiero zaczynam na razie na próbę biorę wszystkiego około 0,5 kg,ale nie pogardzę mniejszymi,czy większymi ilościami.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-01-17, 14:52   

lady_milan,
Większość supli kupisz w sklepie, będącym bezpośrednim importerem produktów marki Lunderland https://www.lunderland.org/. Znajdziesz na stronie kontakt telefoniczny, pod którym na pewno uzyskasz informacje o datach ważności produktów, które Cię interesują. Nie wahaj się, właścicielka sklepu jest przemiłą osobą i na pewno zaspokoi Twoją ciekawość. Na bazie swoich prawie rocznych doświadczeń z czystym sumieniem mogę ten sklep polecić.
Jeżeli masz jedną kotkę, wybieraj zawsze najmniejsze opakowania (150-200gram i 90ml butelki z olejami), bo duże, nawet jak długo ważne, to otwarte szybciej Ci zwietrzeją i utracą niektóre właściwości, ze względu na które te suple podajemy.

Co do mączki kostnej, nawet jeśli masz zdrową kotkę, odpuściłabym sobie na Twoim miejscu w ogóle poszukiwania tego suplementu. Mimo, że zawarty w niej fosfor ma wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu (sam w sobie ma właściwości zakwaszające, które równoważą właściwości alkalizujące wapnia, który również znajduje się w dużych ilościach w kościach, a zatem i w mączce), to jednak w tych mączkach mogą znajdować się różne świństwa niekoniecznie służące zdrowiu zwierząt (dawno temu były różne afery związane z mączkami kostnymi, więc pewnie nie jest sprawą prostą znaleźć dobry jakościowy suplement).
Jeżeli się nie obawiasz, to lepiej podaj kotce raz na jakiś czas do schrupania skrzydełko kurze z kurczaka z chowu zagrodowego/ekologicznego (możesz włączyć go do bilansu mieszanki, albo i nie). Przynajmniej dobrze jej zrobi na ząbki. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zmielenie części kostnych z drobniejszych zwierząt pewnego pochodzenia w maszynce (kości z kurczaka - skrzydełka, korpusy, czy królika, ewentualnie kaczki) razem z mięsem. Poczytaj sobie na forum odpowiednie wątki na ten temat. Albo po prostu pozostań przy samym wapniu w postaci mączki ze skorupek jaj lub węglanu wapnia lub cytrynianu wapnia.

Do Twojej listy dodałabym jeszcze olej z łososia, jako suplement omega- 3. Z dostępnych w sklepie doradzam wersje z dzikiego łososia, a nie z hodowlanego (który występuje pod nazwą olej omega-3). I też kupuj małe buteleczki, bo w ciągu 8 tygodni musisz go zużyć. Przy jednej kotce pewnie będzie Ci schodził przez te kilka tygodni, więc warto go zakonserwować wit. E (też znajdziesz info w wątku o oleju z łososia, jak to zrobić lub w wątku o żywieniu w chorobach nerek na jednej z kilku pierwszych stron). Ponieważ olej z dzikiego łososia ma wyrazisty zapach i smak, lepiej nie dodawać go do mieszanki od razu, jeżeli nie wiesz czy kotka zaakceptuje (a różnie to bywa) tylko codziennie do bieżącej porcji posiłkowej dolewać po odrobinie lub jednorazowo (tj. raz na dzień) strzykawką do pysia po ok. 1ml do 1,5ml.

Jeżeli kotka nie zaakceptuje oleju z łososia, to kup następnym razem w aptece stacjonarnej lub internetowej kapsułki omega- 3 kaliber 500mg firmy Naturell i wrzucaj bezpośrednio do pyszczka. Mogą być kapsułki z bardzo wartościowym olejem z kryla (też poczytasz w odpowiednim wątku w części Suplementy & Co), ale są chyba dużo droższe (aczkolwiek nie warto na suplach oszczędzać).

Edit: spirulina, która jest suplementem magnezu też nie jest obowiązkowa, choć możesz ją wypróbować, zacznij wtedy od minimalnych ilości.
Ja nigdy nie suplementowałam, a kotom wychodzi magnez w górnej normie w badaniach krwi.
 
 
lady_milan 


Barfuje od: 19-01-2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Sty 2017
Posty: 38
Skąd: Kozienice
Wysłany: 2017-01-17, 15:53   

Aaa oo ;) ok,weszłam na stronę i faktycznie jest wszystko ;)
mam spiruline(spróbuję,a co ),drożdze barwnicze,olej z wątroby dorsza,algi morskie oraz olej z dzikiego łososia.Mam nadzieję,że wszystko się zgadza.Co do mączki kostnej to chyba się zastanowie,raczej obgryzać kości mój nie będzie,bo nie ma już sumie czym :(, a zmielić spróbuję chociaż boje się,żeby mu tam się nic nie wbiło.Dziękuję bardzo :)
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-01-17, 16:04   

Przepraszam za kotkę. Zerknęłam do Powitalni i doczytałam, że masz 13-letniego kocura Tymona. Tym bardziej odpuść sobie mączkę kostną i kości w jakiejkolwiek formie (całe, zwłaszcza, że nie sprawdzą się jako szczoteczka do zębów, bo, jak piszesz, kot już ich prawie nie ma, czy mielone). U kotów wchodzących w senioralny wiek lepiej oszczędzać nerki, a ich zdrowiu duże dawki fosforu nie sprzyjają. Chyba, że przeprowadziłaś pod tym kątem pełna diagnostykę (krew, mocz, porządne USG) i nerki są cały czas w idealnym stanie, spełniają bez zarzutu w 100% wszystkie swoje funkcje.
 
 
lady_milan 


Barfuje od: 19-01-2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Sty 2017
Posty: 38
Skąd: Kozienice
Wysłany: 2017-01-17, 16:10   

Aaa ooo jak to dobrze wiedzieć,dziękuje bardzo,bo chce mu polepszyć zdrowie,nie pogorszyć,wszak jest jak mój syn :)
Czyli zero kostek,ok ok,przyswoiłam ,ale resztę rozumiem,że mogę już podawać?Skorupki jaj,drożdże,algi itp..tak?Jeszcze jak mogę zapytać bo zaraz po pracy robię zamówienie,czy te oleje są ok?
https://www.lunderland.or...-kotow-90-ml/56

https://www.lunderland.or...kotow-90-ml/100

Bo rozumiem,że zamówić i jeden i drugi :lol:

PS.Niestety mój kocur jest straszny u weterynarza..więc badań nie ma :-/ ,wiem,wiem,ale próbowaliśmy już nie raz..i nie da rady go podejść,co tam się dzieje to aż strach powiedzieć..

A może znajdę gdzieś spirulinę,którą mogę podać i Tymonowi i sobie?Bo jakby skurczybyk nie chciał wcinać to sama bym jadła ;) ,a wybredny to on jest..
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2017-01-17, 16:17   

lady_milan napisał/a:
czy te oleje są ok?
https://www.lunderland.or...-kotow-90-ml/56
https://www.lunderland.or...kotow-90-ml/100

Tak, są OK. Zamawiaj obie i najlepiej 90-tki.
Część tranu (oleju z wątroby dorsza)po otwarciu przy okazji przygotowywania pierwszej mieszanki możesz sobie pomrozić w mniejszych porcjach (minibuteleczkach/kapsułkach), bo przy jednym kocie nie zużyjesz przez 8 tygodni. Ja zużywam taką buteleczkę tranu (90ml.) na 4 koty w ciągu 8 tygodni.

Spirulinę dla ludzi na pewno gdzieś dostaniesz, musisz przeszukać sklepy internetowe np. ze zdrową żywnością.
Ostatnio zmieniony przez Margot 2017-01-17, 16:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne