BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dieta szczeniecia wilczaka
Autor Wiadomość
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-12-02, 11:43   

Tak, oczywiście, że tak. Jakieś podstawowe wyliczenia a nie wzory wiek/waga obecna/stopień aktywności :mrgreen: Bo żaden pies się ięknie w to nie wpisze tak naprawdę. Podałam przykład moich 2. Psy w jednym domu o tej samej diecie, tej samej wadze i oziomie aktywności. Jedzą inaczej zupełnie. Nawet do 200g różnicy między nimi. Gdybym się chciała bawić w szczegółowe wyliczanie to musiałabym im dawać idealnie tyle samo jedzenia. Skończyłoby się tym, że albo jedno chodziłoby głodne albo drugie tłuste :lol:
Ten odnośnik 2-3% docelowej masy ciałą daje takie ogólne odniesienie ile mniej więcej taki piesek MOŻE potrzebować. A resztę zweryfikuje życie
W przypadku Lokiego np zarówno wyliczenia te szczegółowe jak i ogólne wydają się mówić, że piesek je dużo za mało. A potrafi odmówić jedzenia
Moja rada serio tro jednak podawać mu więcej, zobaczyć ile będzie jadł i jak będzie się to przekładało na jego przybieranie na wadze i czy nie będzie łapał za dużo tłuszczyku. Ale wg mnie on bardzo szybko sam sobie ustabilizuje ile chce jeść i bedzie ok
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
filka 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Mar 2014
Posty: 144
Wysłany: 2014-12-02, 11:53   

Najedzony szczeniak powinien spać o wiele dłużej niż 1 -1,5h. Moja jak się najada to potrafi 2,5-3h przespać i tylko po takim śnie nadaje się do jakichkolwiek treningów.
Zgadzam się ze Snedronningen, wyliczenia to podstawa a czy będzie jadł mniej czy więcej to musisz sprawdzić - nikt Tobie tu nie powie konkretnie ile, bo każdy szczeniak jest inny.
 
 
 
Loki 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączył: 01 Gru 2014
Posty: 20
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2014-12-02, 12:39   

Ok, przepraszam za upór i dziękuję za rady. Spróbuje zwiększyć dawkę do około kilograma i zobaczymy jak się będzie zachowywał. Wielość źródeł i mylących informacji...
Teraz mam wyrzuty sumienia wobec psa...
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-12-02, 12:44   

Loki napisał/a:
Teraz mam wyrzuty sumienia wobec psa...
Przeproś go ładnie i daj mu większą dawkę. Szybko Ci wybaczy.
 
 
 
kelpie87 
BARFny Hodowca

Barfuje od: VIII 2010
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 29 Wrz 2012
Posty: 257
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2014-12-02, 13:30   

Mi się nasunęło jeszcze jedno pytanie. Czy on na pewno ma być psem 35+? Obecna waga na to nie wskazuje. Dla porównania moja suka o wadze docelowej ok.45 kg w tym wieku ważyła dwa razy więcej. Może młody będzie mniejszym psem ok 30 kg albo miał słaby start i musi nadrobić. Warto skonsultować jego wagę z innymi właścicielami wilczaków.
_________________
Ania & czarne ruskie
www.infiniventus.pl
 
 
Loki 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączył: 01 Gru 2014
Posty: 20
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2014-12-02, 13:30   

Ale zawartość wątroby w diecie, żeby nie przewitaminizować, wyliczać na masę aktualną, nie docelową?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-12-02, 13:34   

Wątroba powinna być powiedzmy ok 2-3% ilości pokarmu, byle nie wiecej niż 7%. Pamiętaj, że naturalne witaminy jest dość ciężko przedawkować

Kelpie - dlatego właśnie te wyliczenia to tylko pewien odnośnik, żeby wiedzieć ile mniej więcej można się spodziewać, że pies zje. Tu mamy świetną sytuację bo to jest szczeniak, jeszcze bez złych nawyków żywieniowych i powinien dość łatwo nauczyć się ile mu potrzeba
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-12-02, 13:39   

kelpie87, moja suka w wieku 8 tygodni ważyła ciutkę mniej. Obecna waga to 45 kg, ale nie wiem czy na tym się zatrzymamy. Natomiast jej waga docelowa było pi razy oko 38 kg. Dlatego proponowałam zrobienie szacunkowej wielkości na podstawie rodowodu psiaka.
Robimy sobie wyliczenia i zaczynamy od tej dawki patrząc, w którą stronę idzie szczeniak, czy je mniej czy chce więcej.
 
 
 
kelpie87 
BARFny Hodowca

Barfuje od: VIII 2010
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 29 Wrz 2012
Posty: 257
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2014-12-02, 13:58   

Zapomniałam że moje szczylki były pędzone na barfowym mleku i dopóki ssały to przekraczały wszelkie normy :lol:
_________________
Ania & czarne ruskie
www.infiniventus.pl
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-02, 17:54   

@Loki

U mnie wg. mądrych wzorów wychodziło o ile pamiętam na początku 160 gr dziennie, a sucz dostawała po 400-500gr :-P . I jeszcze wszyscy ręce załamują, że taki jest chudziak z niej... Wzory, wzorami - jest to jakiś punkt zaczepienia, ale i tak musisz to dopasować do swojej pociechy. Inna sprawa, że barf też może różnie wyglądać: gnat z mięchem, mielone, tłuste/chude, podroby takie czy śmakie... Naprawdę trudno jest napisać masz dawać 3,89% docelowej wagi, bo zupełnie inaczej będzie to wyglądać w zależności od tego jakie produkty są dla Ciebie dostępne. Nic się nie łam, patrz na psa!

PS. Moja po nierozmrożonym dostaje sraki :confused:
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-12-02, 18:19   

To chyba jedynie mój całkowicie pod wyliczenia się podporządkował :mrgreen: Na początek dawałam mu wyliczoną dawkę, ale to było dla niego za mało. Przynajmniej tak mi się wydawało. I wtedy postanowiłam, że dam mu więcej, jak na szczeniaka przystało - bez ograniczeń. I wtedy się zaczęło... wymioty, wymioty, wymioty. Nawet jak dawałam 50 gram więcej to ten nadmiar mi zwrócił, więc wróciłam do wyliczonego dawkowania i jest ok ;-)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-12-02, 18:21   

A wszystkie te kolejne przykłady okazują jak bardzo jest to sprawa osobnicza :D
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Loki 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączył: 01 Gru 2014
Posty: 20
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2014-12-02, 19:00   

Wsunął dziś już ponad 700g... Jutro pójdę w 2,5% z 35 kg, ~0,875 kg dziennie. Tylko sika po domu jak najęty, co mu się już praktycznie nie zdarzało... I spi jeszcze krócej :P Ale to chyba było dobre posunięcie, bo jest jakby spokojniejszy. Dzięki!
 
 
Loki 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączył: 01 Gru 2014
Posty: 20
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2014-12-02, 22:35   

Przepraszam, za post pod postem.

Zaktualizowana dieta, założenia: 35 kg dorosły, 2,5% masy ciała (Masa psa też zaktualizowana... 5,3 kg, z czego 0,3 zakładam schudnie po spacerze ;). Ostatnie ważenie 4 dni temu. Także tragedii i tak nie było. Do tego wczoraj skończył 8 tygodni)

Pokarm na tydzień: 6,125 kg
Pokarm na dzień: 0,875 kg
(Parę dni takie dawki, zobaczymy, może zwiększę, może zmniejszę, nie liczone co do grama, raczej więcej niż mniej)
% masy ciała (aktualny): 16,8%
Na tydzień:
2,6 kg mięso
0,78 kg kości
0,78 kg podroby (w tym 0,3 kg wątroba)
1 kg żwacze
0,9 kg rośliny (50% / 50% warzywa/owoce)
Jajek do warzyw nie wliczam.

Kod:
Godzina    Poniedziałek    Wtorek    Środa    Czwartek    Piątek    Sobota    Niedziela
05:30    Mięso    Ryba    Mięso    Mięso    Żwacze    Mięso    Mięso
11:00    Kości    Kości    Kości    Żwacze    Kości    Żwacze    Żwacze
16:00    Mięso    Mięso    Warzywa    Mięso    Wołowina    Podroby(wątroba)    Podroby
21:00    Warzywa    Podroby(wątroba)    Żwacze    Podroby    Warzywa    Mięso    Mięso


    Suplementy:

Drożdże do warzyw
Sól do warzyw, szpik z kości mięsnych
Jajka do warzyw, nie wliczam ich w masę posiłków
Suszonej krwi wołowej dalej nie znalazłem
Mięta, bazylia, tymianek

    Mięsa i kości:

Indyk (Mięso z "golonki" z indyka + kość mięsna do ogryzienia i wydłubania przeze mnie szpiku, pałki indycze, skrzydła, szyje)
Kurczak (Mięso z pałki, skrzydełka, pierś z tłuszczykiem; różne)
Królik (Żeberka mięsne, kręgosłup z mięskiem, wnętrzności, pysk, mięso)
Wołowina (różnie)
Sarnina (mielone, nie wiem co, karki z mięsem)
Ryby (różne)

    Warzywa i owoce:

Marchewka + pietruszka + jabłko + jajko + suplementy (sezonowe, jak będzie sezon)

    Podroby:

Móżdżek, nerki, wątroba, płuca, żołądki, śledziona, serca

Pytania:
Jest jakaś zalecana długość przerwy między posiłkami, której nie należy przekroczyć?
Co z dawaniem ryb w całości? Co z ośćmi?
Jakieś inne suplementy?
Lepiej?
Czy kości typu karki sarnie, z których raczej pozwalam mu zjeść tylko mięso i sam wydobywam środek traktować jako posiłek kostny?
Kości przekąski - istnieje coś takiego? Taki bonus, żeby mieć godzinę spokoju/przy treningu klatkowym?

Muszę przyznać, że zmiana wielkości posiłków znacznie ułatwiła sprawę odnośnie ich planowania...
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-12-02, 23:40   

Nie ma chyba jakiejś szczególnej ilości czasu, której nie można przekroczyć. W tym wieku szczenie i tak jada jakieś 4 razy dziennie więc trudno raczej mówić o głodzeniu :D
Ryby można podawać w całości
Przydałby się olej z łososia tak na ierwszy rzut oka. I suple raczej dawałabym do np osiłków mielonych niż z warzywami
Lepiej :D
Jeśli pozwalasz zjeść tylko mięso a pies kości nie je to zdecydowanie tej kosci się nie wlicza :D
Właśnie takie rzeczy tyu mięsne karki to dobre "przekąski". Gołych kości nie podawaj, dawaj mu po prosu takie mięsne kości nad którymi będzie sobie musiał popracować
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne