BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Problemy ze skórą i sierścią u psów na BARFie
Autor Wiadomość
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-10-20, 16:43   

A dlaczego oliwa nie? Hmm może faktycznie coś z tym tłuszczem, zasadniczo nie dostaje mięsa z dużą ilościa tłuszczu. Co do suplementacji oleju rybnego hmm.. on raz- dwa razy w tyg dostaje rybe - śledzia lub łososia to nie wystarczy?
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-10-20, 16:44   

I dziękuje za zainteresowanie i fachową pomoc!!!
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-10-22, 09:35   

AgnesiRup napisał/a:
A dlaczego oliwa nie?


Pies jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego nie. Tutaj jest szerzej omówiony ten temat: http://www.barfnyswiat.or...p?p=13858#13858

Zgadzam się z Dagnes. Pies może mieć za mało tłuszczu w diecie, za mało witamin z grupy B lub cynku/innych minerałów ważnych dla skóry. I także polecam wcielić do diety więcej tłuszczu (mięsa 2 kategorii, mięsa ze skórą itd.), olej z łososia zamiast oliwy z oliwek oraz drożdże browarnicze.

Czy używasz kosmetyków (szampony, pianki itd)? Niektóre kosmetyki mogą też powodować łupież, a częste kąpiele w takich specyfikach mogą uszkodzić naturalną warstwę lipidową skóry.

Oczywiście badania kontrolne także można zrobić aby wykluczyć choroby.
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-11-04, 19:36   

Nie używam kosmetyków syntetycznych, sama robię szampony i odżywki dla siebie i psa 8-) Na kleszcze mamy obroże kiltx ale od czasu kiedy jest na barfie i dostaje też czosnek, desant kleszczy bardzo się ograniczył.
Odnośnie tłuszczu- zrobiłam to co sugerowałyście (olej z łososia, skóry więcej tłustego mięsa) i chyba przesadziłam :roll: -utył 2 kg i obecnie muszę go nieco odtłuszczać bo waży już prawie 40 kg max dla niego to 37...
Łupież jak był tak jest dodatkowo zaostrza się po słodkim mleku ( po kefirze jest ok)
Zaczęłam podejrzewać że problem jest z bilansem mięso-kości (za dużo kości ) plus przechodzę na dietę oparta stricte na dziczyźnie ponieważ mam prawo podejrzewać że mięso sklepowe jest w jakiś chemiczny sposób polepszane :-x
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-04, 20:08   

W związku z tym, że utył to po prostu zmniejszyłabym ilość pokarmu. Być może porcje są zbyt duże, bo skoro dodajesz więcej tłuszczu, a dajesz taką samą dawkę co zanim dodawałaś dodatkowy tłuszcz to mogą być to zbyt duże porcje jak na zapotrzebowanie energetyczne Twojego psa.

Czy były robione jakieś badania w związku z tym łupieżem? Zeskrobiny, czy inne testy?

Czy Twój pies dostaje wątrobę lub tran (olej z wątroby dorsza)? Jednym z objawów niedoboru witaminy A jest między innymi suchość skóry i łuszczyca. Czy wcieliłaś do diety drożdże browarnicze?

Cytat:
Łupież jak był tak jest dodatkowo zaostrza się po słodkim mleku ( po kefirze jest ok)


Nie liczyłabym na natychmiastowe efekty. Na nie potrzeba trochę poczekać (o ile wina leży w diecie). W Twojej sytuacji zrezygnowałabym całkowicie z podawania nabiału jako iż jest on jedną z najczęstszych przyczyn uczuleń i nietolerancji pokarmowych.

Zastanowiłabym się także nad własnej roboty odżywkami i szamponami, czy tam nie ma nic drażniącego. Niektóre olejki eteryczne np. olejek z pomarańczy mogą podrażniać wrażliwą skórę. No i jeśli problem będzie nadal przeszłabym się jednak do weta i poprosiła o badania w kierunku pasożytów, grzybów itd. aby wykluczyć ten problem.

Cytat:
przechodzę na dietę oparta stricte na dziczyźnie ponieważ mam prawo podejrzewać że mięso sklepowe jest w jakiś chemiczny sposób polepszane



Dziczyzna należy do dość chudych mięs, dlatego dobrze jest ją przeplatać z mięsami tłustymi. Z większym udziałem tych drugich.
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-11-05, 17:51   

Zeskrobiny były pobierane latem (sierpień) nic konkretnego nie wyszło ani nużeniec, ani grzybica. Jak już mówiłam skóra ani nie ropieje ani nawet nie jest zaczerwieniona :/
Dostaje naprzemiennie jeden tyg wątroba jeden tyg tran. drożdże obecne.
Szampon który robię dla Rupcia jest oparty głównie na mydlnicy lekarskiej nie dodaje olejków eterycznych jedynie olejek norkowy ,ph neutralne. muszę też wspomnieć że nie częściej jak raz w miesiącu go myje i jedynie gdy się w czymś wytarza.
Weterynarz mój też się głowi co ten łupież oznacza, cały czas na oku mamy też nerki bo biohemia jest nieco podwyższona ale jest to najprawdopodobniej spowodowane skutkiem ubocznym podawania NLPZ jakim jest Trocoxil , czy nerki są ok dowiem się tak za dwa-trzy tyg kiedy lek już zupełnie zostanie wydalony z organizmu.
Może za dużo fosforu?
Co do diety to myślałam tak : dzik-królik-sarna-jeleń-kaczka ok? plus podroby gęsie i indycze bo do podrobów z dziczyzny niestety nie mam dostępu.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-06, 10:51   

A robiłaś badania w kierunku chorób tarczycy?
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-11-06, 11:27   

Latem było w dolnej granicy normy niestety nie mogę znaleźć tej kartki z wynikami żeby podać dokładne dane. Kolejne badania robię za 2 tyg wtedy się okaże.
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-11-06, 11:29   

Jest jeszcze jedna prozaiczna możliwość- mieszkam nad jeziorem i pies kąpie się codziennie co najmniej 2 razy ( od jakiś 2 tyg już mu nie pozwalam bo jest zimno ale czasem i tak wlezie) Może to kwestia przesuszonej skóry?
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2012-11-07, 16:25   

To całkiem prawdopodobne. Kiedyś pływałam w takim jeziorze- po kąpieli skóra robiła się strasznie sucha. Trzeba było się bardzo intensywnie kremować, inaczej łuszczyła się i nieco swędziała.
 
 
Canela 

Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 2
Wysłany: 2013-01-07, 15:07   Wygryzanie i drapanie się aż do powstawania ran...

Nasza 6 miesięczna berneńska suczka od momentu przybycia do nas w wieku 9 tygodni jest na BARFie. Rosła zdrowo i nie było żadnych problemów oprócz czasowej lekkiej kulawizny.
Jakiś czas temu wydrapała sobie na szyi ranę, rana była ropna, paprała się. Weterynarz zapisał antybiotyk miejscowy, córka jednak go nie podała, zdezynfekowała ranę i po 2 tyg. zagoiło się. Pies jest własnością córki, więc ona decyduje (dorosła oczywiście).
Wczoraj przyjechała do mnie na tydzień z suczką i na moich oczach ona znowu zaczęła sobie wygryzać sierść, tym razem na zadzie. Powstrzymałam ja i obejrzałam to- było śliskie i okropnie śmierdziało.
Weterynarz orzekł alergię i zapisał antybiotyk do psikania, zastanawiał się nad sterydami. Nie zrobił żadnych badań.
Dzisiaj idziemy do innego, który sam zaproponował, że pobierze materiał do badania pod kątem nużycy, świerzbowca i czegoś tam podobnego.

Czy macie jakieś pomysły? Czy to może mieć związek z dietą? Jeśli to alergia, to czemu tak śmierdzi? (zapach raczej z gatunku odrażających, chociaż nie jest to żaden zapach gnilny, nie ma tam krwi, raczej ropa).
Ostatnio córka przyznała, że dawali jej sporo drobiu.
Raczej jadła wcześniej króliki, dziki, cielęcinę ze sklepu sprzedającego gotowe mielone mieszanki BARF (mrożone).
Nigdy nie jadła suchej karmy, dodatkowo suplementuja ją wit.D3, czymś na stawy, trochę dają wapna po ostatnich problemach.

Łatwo jest dawać zdrowe, surowe jedzenie, kiedy pies jest zdrowy i dobrze rośnie, a jak coś się dzieje to pojawiają się rozterki- czy dobrze robimy? Córka mnie troszkę obwinia o to, że przeze mnie pies ma kłopoty. Owszem to moja zasługa czy wina, że pies jest na BARFie, tak córkę na to namawiałam, że uległa.

Z góry dziękuję za jakieś sugestie.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-01-07, 15:09   

Jaki to pies? Czy te rany są mokre,ropne? Jeżeli tak to jest to hot spot. Częsty problem u psów z gęstum futrem i obfitym podszerstkiem. Wystarczy że wilgotny, mokry pies zakopie się w kocu, pościeli i się zaparzy i gotowe.
Najpierw zeskrobiny do badań i natychmiast golenie skóry, dezynfekcja rany, poszukiwanie innych strupów i ognisk i antybiotyk. Po tygodniu gdy mamy wynik zeskrobin wraz z antybiogramem leczenie sie odpowiednio modyfikuje.
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-01-07, 17:45   

a nie ma łupieżu?
mój dawny owczarek jak się przebiałkował to właśnie nad ogonem się wygryzał.

No i odstawiłabym kurczaka na próbę. Bardzo dużo psów ma na niego alergie. Moze jakoś dawała sobie radę jak kurak był tylko czasami ale przy zbyt dużej ilości miarka się przebrała?

Ja mojemu mogę np dać raz na jakiś czas kure ale jeżeli jest to dzień w dzień to zaczynają się jazdy.
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-01-07, 17:48   

a to na szyi to mógł być np hot-spot.
U psów z bujną sierścią takie się czasem robią. Trzeba wysuszyć i się samo goi (antybiotyki wcale tego procesu nie przyspieszają)
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-01-07, 18:22   

Jeżeli to hot spot - ropne zapalenie skóry (gronkowiec) to bez antybiotyku ani rusz!
Barf tu nie ma nic do rzeczy. Pies może nie tolerować chemii w kurczakach. Albo tak jak mój Brutus może nie móc jeść krowy i niczego z nią związanego plus baran.
Trzeba po prostu przetestować kolejno różne gatunki jedzonych zwierząt.
U bernena można by się także pokusić o badania tarczycy. Niedoczynność tarczycy=słaba skóra=podatność na wszelkie zakażenia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne